Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Żołnierze za pokojem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kapitan Michał Jarzyński, b. komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego za LWP, w komentarzu na moim blogu zamieścił list otwarty oficerów b. armii NRD, który zasługuje na większe upowszechnienie:

Oto List Otwarty pt. „ Żołnierze za Pokojem”, wystosowany przez  byłych wysokich oficerów i żołnierzy byłej armii NRD, przemilczany przez światowe media oficjalne: 

 

Żołnierze za pokojem

Dowództwo byłych sił zbrojnych NRD ostrzega przed wojną i domaga się kooperacji zamiast konfrontacji z Rosją.

Jako wojskowi, którzy pełnili odpowiedzialne funkcje w NRD zwracamy się do niemieckiej opinii publicznej kierując się troską o utrzymanie pokoju i przetrwanie cywilizacji w Europie.

W latach zimnej wojny, podczas której przeżyliśmy długi okres militaryzacji i konfrontacji na progu otwartego konfliktu, wykorzystywaliśmy naszą wiedzę i umiejętności dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa naszego socjalistycznego państwa NRD. Narodowa Armia Ludowa ani jednego dnia nie brała udziału w działaniach wojennych, a podczas wydarzeń w latach 1989/90 wydatnie przyczyniła się do tego, że nie użyto wówczas broni. Pokój był zawsze najważniejszym celem naszego postępowania. Dlatego też zdecydowanie sprzeciwiamy się wykorzystywaniu czynnika militarnego w polityce. Z własnego doświadczenia wiemy, że palących problemów naszych czasów nie można rozwiązać siłą.

W tym miejscu należy przepomnieć, że Armia Radziecka podczas II wojny św. główny ciężar rozbicia faszyzmu wzięła na siebie. W sumie 27 milionów obywateli ZSRR oddało życie dla tego historycznego zwycięstwa. Im jak i ich aliantom dziękujemy w 70 rocznicę zwycięstwa.

Widzimy obecnie, że wojna ponownie nieodłącznie towarzyszy ludzkości. Realizowany przez USA i jego sojuszników Nowy Porządek Świata w ostatnich latach doprowadził do wojen w Jugosławii, Afganistanie, Iraku, Jemenie, Sudanie, Libii i Somalii. Prawie dwa miliony ludzi straciło w tych wojnach życie, a miliony zmuszono do ucieczki.

Obecnie działania wojenne dotarły do Europy. Jest oczywistością, że strategią USA jest wyeliminowanie Rosji jako konkurenta i osłabienie UE. W ostatnich latach NATO coraz bardziej zbliża się do granic Rosji. Chęć wciągnięcia Ukrainy do UE i NATO jest próbą domknięcia kordonu sanitarnego od krajów bałtyckich po Morze Czarne, w celu odizolowania Rosji od reszty Europy. Zgodnie z kalkulacją USA ma to także utrudnić lub uniemożliwić stosunki niemiecko-rosyjskie.

Aby opinię publiczną przekonać do tych działań prowadzi się bezprzykładną kampanię propagandową, w której zaślepieni politycy i skorumpowani dziennikarze walą w bębny wojenne. W tej gorącej atmosferze państwo niemieckie powinno się upominać o zachowanie pokoju. Tego domaga się zarówno jego geopolityczne położenie jak i jego historia oraz interesy jego mieszkańców. Im jednak przeciwstawia się żądanie prezydenta Niemiec o zwiększenie „militarnej odpowiedzialności” oraz prowadzona w mediach histeria prowojenna i antyrosyjska.

Forsowana militaryzacja Europy wschodniej nie jest igraniem z ogniem – jest igraniem z wojną.

Wiedząc o niszczycielskiej sile nowoczesnych wojen, w poczuciu odpowiedzialności jako obywatele stwierdzamy z całą wyrazistością: w tym miejscu zaczyna się zbrodnia przeciwko ludzkości.

Czy już zapomniano o tylu ofiarach II wojny św., o olbrzymich zniszczeniach w całej Europie, o rzekach uchodźców i nieskończonych cierpieniach ludzi? Czy ostatnie wojny prowadzone przez USA i NATO nie spowodowały dość nędzy i ofiar w ludziach?

Czy nie rozumie się, co oznaczać mogą działania wojenne na gęsto zaludnionym kontynencie europejskim?

Doszłoby do użycia setek samolotów wojskowych i uzbrojonych dronów, wyposażonych w bomby i rakiety, tysięcy czołgów i wozów pancernych, oraz artylerii. Na morzach Północnym, Bałtyku i Czarnym starłyby się setki okrętów wojennych, a za nimi stałaby jeszcze broń atomowa gotowa do użycia. Granice między linią frontu i zapleczem byłyby zatarte. Miliony matek i dzieci płakałyby za swymi mężami, ojcami i braćmi. Ofiary szłyby w miliony. Europa zmieniłaby się w zniszczoną pustynię.

Czy może tak dalej iść? Nie i jeszcze raz Nie!

Dlatego zwracamy się do niemieckiej opinii publicznej:

Ten scenariusz musimy powstrzymać.

Nie potrzebujemy retoryki wojennej a polemiki pokojowej.

Nie potrzebujemy zagranicznych operacji militarnych Bundeswehry ani żadnej armii eurounijnej.

Nie potrzebujemy więcej środków na cele militarne, potrzebujemy więcej środków na potrzeby humanitarne i socjalne.

Nie potrzebujemy wojennej nagonki na Rosję, potrzebujemy więcej wzajemnego zrozumienia dla pokojowego sąsiedztwa i współpracy.

Nie potrzebujemy militarnej zależności od USA, potrzebujemy naszej własnej odpowiedzialności za pokój. Zamiast wojsk szybkiego reagowania NATO na wschodniej granicy potrzebujemy więcej turystów, wymiany młodzieży i spotkań pokojowych z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Potrzebujemy pokojowych Niemiec w pokojowej Europie.

Oby nasze dzieci, wnuki i prawnuki taką naszą generację mogły zachować w pamięci.

Ponieważ dobrze wiemy, co oznacza wojna podnosimy głos przeciwko wojnie a za pokojem.

 

 

Sygnatariusze Listu Otwartego:

Armeegeneral a.D. Heinz Keßler

Admiral a.D. Theodor Hoffmann

Die Generaloberste a.D. Horst Stechbarth; Fritz Streletz; Fritz Peter

Die Generalleutnante a.D. Klaus Baarß; Ulrich Bethmann; Max Butzlaff; Manfred Gehmert; Manfred Grätz; Wolfgang Kaiser; Gerhard Kunze;Gerhard Link; Wolfgang Neidhardt; Walter Paduch; Werner Rothe; Artur Seefeldt; Horst Skerra; Wolfgang Steger; Horst Sylla; Ehrenfried Ullmann; Alfred Vogel; Manfred Volland; Horst Zander

Vizeadmiral a.D. Hans Hofmann

Die Generalmajore a.D. Olivier Anders; Heinz Bilan; Bernhard Beyer; Günter Brodowsky; Kurt Brunner; Heinz Calvelage; Sebald Daum; Willi Dörnbrack; Alfred Dziewulski; Johannes Fritzsche; Egon Gleau; Otto Gereit; Roland Großer; Peter Herrich; Karl-Heinz Hess; Günter Hiemann; Lothar Hübner; Siegmund Jähn; Günter Jahr; Manfred Jonischkies; Günter Kaekow; Johannes Kaden; Helmut Klabunde; Klaus Klenner; Raimund Kokott; Kurt Kronig; Manfred Lange; Bernd Leistner; Hans Leopold; Klaus Listemann; Heinz Lipski; Hans Georg Löffler; Rudi Mädler; Manfred Merkel; Günter Möckel; Dieter Nagler; Johannes Oreschko; Rolf Pitschel; Hans Christian Reiche; Fritz Rothe; Günter Sarge; Dieter Schmidt; Horst Schmieder; Gerhard Schönherr; Gerhard Seifert; Kurt Sommer; Erich Stach; Manfred Thieme; Wolfgang Thonke; Henry Thunemann; Walter Tzschoppe; Günter Voigt; Gerd Weber; Dieter Wendt; Klaus Wiegand; Heinrich Winkler; Heinz-Günther Wittek; Erich Wöllner; Werner Zaroba; Manfred Zeh; Alois Zieris

Die Konteradmirale a.D. Herbert Bernig; Eberhard Grießbach; Hans Heß; Werner Henniger; Klaus Kahnt; Werner Kotte; Helmut Milzow; Gerhard Müller; Joachim Münch

Namens einer großen Anzahl von Obersten und Kapitänen zur See a.D. Volker Bednara; Frithjof Banisch; Bernd Biedermann; Karl Dlugosch; Thomas Förster; Günter Gnauck; Günter Leo; Friedemann Munkelt; Werner Murzynowski; Gerhard Matthes; Lothar Matthäus; Friedrich Peters; Helmut Schmidt; Fritz Schneider; Heinz Schubert; Helmar Tietze; Wilfried Wernecke; Rolf Zander; Oberstleutnant a.D. Günter Ganßauge

Weitere Angehörige der NVA aus den Reihen der Offiziere, Fähnriche, Unteroffiziere und Soldaten bekunden ihre Zustimmung 

 

/tłum. Andrzej Szubert/

 

KOMENTARZE

 • Z cyklu Wojna o pokój
  Sygnatariusz
  //Armeegeneral a.D. Heinz Keßler//

  //Urodził się 26 stycznia 1920 w rodzinie niemieckich komunistów. W wieku sześciu lat wstąpił do Czerwonych Młodych Pionierów – organizacji młodzieżowej Komunistycznej Partii Niemiec (niem. Kommunistische Partei Deutschlands – KPD). W latach 1934–1940 kształcił się na mechanika samochodowego.

  II wojna światowa

  5 listopada 1940 został wcielony do Wehrmachtu. Po przeszkoleniu wojskowym został przydzielony do 134. Dywizji Piechoty, jako pomocnik strzelca. W czerwcu 1941 wraz z 134. DP pod dowództwem gen. Konrada von Kohenhauzena jako część Grupy Armii Środek brał udział w inwazji Niemiec na ZSRR. 15 lipca 1941, podczas walk w pobliżu Bobrujska, na wschodnim brzegu Berezyny zdezerterował z Wehrmachtu i przeszedł do Armii Czerwonej.//

  //Nowe władze zjednoczonych Niemiec postawił Keßlera w stan oskarżenia, m.in. za wydanie rozkazu strzelania do uciekinierów z Niemiec Wschodnich na Zachód. 16 września 1993 sąd w Berlinie uznał go winnym i skazał na siedem i pół roku więzienia.//
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinz_Ke%C3%9Fler
 • @Arjanek 09:47:35
  I Pana zdaniem to ma dowodzić, że nie ma racji apelując obecnie o pokój?
 • Parada Zwycięstwa w Moskwie :
  Parada wojsk lądowych :

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2566302#/video/http%3A%2F%2Fplayer.rutv.ru%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1212534%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D644384

  Parada lotnictwa :

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2566335#/video/http%3A%2F%2Fplayer.rutv.ru%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1212536%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D644385

  PS. Na uwagę zasługuje fakt pełnego zaangażowania się Prezydenta Chin Xi Jinpinga i jego osobisty wraz z małżonką udział w Paradzie Zwycięstwa w Sewastopolu i w Moskwie.
 • @Bogusław Jeznach 10:27:00
  //I Pana zdaniem to ma dowodzić, że nie ma racji apelując obecnie o pokój?//

  Niech Pan pyta rodziny zamordowanych z jego rozkazu. Dla mnie to Komunista, zdrajca i morderca. Tacy ludzie nie mają prawa aspirować do roli autorytetu.
 • @Arjanek 13:14:21
  Mam wrażenie, że nie zrozumiał Pan mojego pytania. Proszę na chwilę odsunąć od siebie nienawiść i spróbować spokojnie się zastanowić: Czy Heinz Keßler ma prawo pomagać gasić, kiedy wybucha pożar albo uszczelniać wały, kiedy nadchodzi powódź? A co mu wolno robić, kiedy nadciąga wojna?
 • @nana 11:15:53
  Pani Nano, niech mi Pani tego nie robi! Chaque plat a besoin de sa sauce...
 • @nana 19:00:20
  Odetchnąłem, żona też, mało teraz piszę, ale czytamy Twoje wpisy zawsze z ogromnym zainteresowaniem i satysfakcją, także estetyczną.
  Pozdrawiamy Cię serdecznie.
 • Autor
  Widać, że autorzy listu czytają Neon24, a może i Jinksa :)

  Pozdrawiam!

  PS To nie jest tak, że wszyscy raptem wyzuli się ze zdrowego rozsądku. Problem w tym, że to jednak zdecydowana mniejszość narzuca swój chory paradygmat zdecydowanej większości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031