Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4372 posty 1979 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Żołnierze za pokojem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kapitan Michał Jarzyński, b. komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego za LWP, w komentarzu na moim blogu zamieścił list otwarty oficerów b. armii NRD, który zasługuje na większe upowszechnienie:

Oto List Otwarty pt. „ Żołnierze za Pokojem”, wystosowany przez  byłych wysokich oficerów i żołnierzy byłej armii NRD, przemilczany przez światowe media oficjalne: 

 

Żołnierze za pokojem

Dowództwo byłych sił zbrojnych NRD ostrzega przed wojną i domaga się kooperacji zamiast konfrontacji z Rosją.

Jako wojskowi, którzy pełnili odpowiedzialne funkcje w NRD zwracamy się do niemieckiej opinii publicznej kierując się troską o utrzymanie pokoju i przetrwanie cywilizacji w Europie.

W latach zimnej wojny, podczas której przeżyliśmy długi okres militaryzacji i konfrontacji na progu otwartego konfliktu, wykorzystywaliśmy naszą wiedzę i umiejętności dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa naszego socjalistycznego państwa NRD. Narodowa Armia Ludowa ani jednego dnia nie brała udziału w działaniach wojennych, a podczas wydarzeń w latach 1989/90 wydatnie przyczyniła się do tego, że nie użyto wówczas broni. Pokój był zawsze najważniejszym celem naszego postępowania. Dlatego też zdecydowanie sprzeciwiamy się wykorzystywaniu czynnika militarnego w polityce. Z własnego doświadczenia wiemy, że palących problemów naszych czasów nie można rozwiązać siłą.

W tym miejscu należy przepomnieć, że Armia Radziecka podczas II wojny św. główny ciężar rozbicia faszyzmu wzięła na siebie. W sumie 27 milionów obywateli ZSRR oddało życie dla tego historycznego zwycięstwa. Im jak i ich aliantom dziękujemy w 70 rocznicę zwycięstwa.

Widzimy obecnie, że wojna ponownie nieodłącznie towarzyszy ludzkości. Realizowany przez USA i jego sojuszników Nowy Porządek Świata w ostatnich latach doprowadził do wojen w Jugosławii, Afganistanie, Iraku, Jemenie, Sudanie, Libii i Somalii. Prawie dwa miliony ludzi straciło w tych wojnach życie, a miliony zmuszono do ucieczki.

Obecnie działania wojenne dotarły do Europy. Jest oczywistością, że strategią USA jest wyeliminowanie Rosji jako konkurenta i osłabienie UE. W ostatnich latach NATO coraz bardziej zbliża się do granic Rosji. Chęć wciągnięcia Ukrainy do UE i NATO jest próbą domknięcia kordonu sanitarnego od krajów bałtyckich po Morze Czarne, w celu odizolowania Rosji od reszty Europy. Zgodnie z kalkulacją USA ma to także utrudnić lub uniemożliwić stosunki niemiecko-rosyjskie.

Aby opinię publiczną przekonać do tych działań prowadzi się bezprzykładną kampanię propagandową, w której zaślepieni politycy i skorumpowani dziennikarze walą w bębny wojenne. W tej gorącej atmosferze państwo niemieckie powinno się upominać o zachowanie pokoju. Tego domaga się zarówno jego geopolityczne położenie jak i jego historia oraz interesy jego mieszkańców. Im jednak przeciwstawia się żądanie prezydenta Niemiec o zwiększenie „militarnej odpowiedzialności” oraz prowadzona w mediach histeria prowojenna i antyrosyjska.

Forsowana militaryzacja Europy wschodniej nie jest igraniem z ogniem – jest igraniem z wojną.

Wiedząc o niszczycielskiej sile nowoczesnych wojen, w poczuciu odpowiedzialności jako obywatele stwierdzamy z całą wyrazistością: w tym miejscu zaczyna się zbrodnia przeciwko ludzkości.

Czy już zapomniano o tylu ofiarach II wojny św., o olbrzymich zniszczeniach w całej Europie, o rzekach uchodźców i nieskończonych cierpieniach ludzi? Czy ostatnie wojny prowadzone przez USA i NATO nie spowodowały dość nędzy i ofiar w ludziach?

Czy nie rozumie się, co oznaczać mogą działania wojenne na gęsto zaludnionym kontynencie europejskim?

Doszłoby do użycia setek samolotów wojskowych i uzbrojonych dronów, wyposażonych w bomby i rakiety, tysięcy czołgów i wozów pancernych, oraz artylerii. Na morzach Północnym, Bałtyku i Czarnym starłyby się setki okrętów wojennych, a za nimi stałaby jeszcze broń atomowa gotowa do użycia. Granice między linią frontu i zapleczem byłyby zatarte. Miliony matek i dzieci płakałyby za swymi mężami, ojcami i braćmi. Ofiary szłyby w miliony. Europa zmieniłaby się w zniszczoną pustynię.

Czy może tak dalej iść? Nie i jeszcze raz Nie!

Dlatego zwracamy się do niemieckiej opinii publicznej:

Ten scenariusz musimy powstrzymać.

Nie potrzebujemy retoryki wojennej a polemiki pokojowej.

Nie potrzebujemy zagranicznych operacji militarnych Bundeswehry ani żadnej armii eurounijnej.

Nie potrzebujemy więcej środków na cele militarne, potrzebujemy więcej środków na potrzeby humanitarne i socjalne.

Nie potrzebujemy wojennej nagonki na Rosję, potrzebujemy więcej wzajemnego zrozumienia dla pokojowego sąsiedztwa i współpracy.

Nie potrzebujemy militarnej zależności od USA, potrzebujemy naszej własnej odpowiedzialności za pokój. Zamiast wojsk szybkiego reagowania NATO na wschodniej granicy potrzebujemy więcej turystów, wymiany młodzieży i spotkań pokojowych z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Potrzebujemy pokojowych Niemiec w pokojowej Europie.

Oby nasze dzieci, wnuki i prawnuki taką naszą generację mogły zachować w pamięci.

Ponieważ dobrze wiemy, co oznacza wojna podnosimy głos przeciwko wojnie a za pokojem.

 

 

Sygnatariusze Listu Otwartego:

Armeegeneral a.D. Heinz Keßler

Admiral a.D. Theodor Hoffmann

Die Generaloberste a.D. Horst Stechbarth; Fritz Streletz; Fritz Peter

Die Generalleutnante a.D. Klaus Baarß; Ulrich Bethmann; Max Butzlaff; Manfred Gehmert; Manfred Grätz; Wolfgang Kaiser; Gerhard Kunze;Gerhard Link; Wolfgang Neidhardt; Walter Paduch; Werner Rothe; Artur Seefeldt; Horst Skerra; Wolfgang Steger; Horst Sylla; Ehrenfried Ullmann; Alfred Vogel; Manfred Volland; Horst Zander

Vizeadmiral a.D. Hans Hofmann

Die Generalmajore a.D. Olivier Anders; Heinz Bilan; Bernhard Beyer; Günter Brodowsky; Kurt Brunner; Heinz Calvelage; Sebald Daum; Willi Dörnbrack; Alfred Dziewulski; Johannes Fritzsche; Egon Gleau; Otto Gereit; Roland Großer; Peter Herrich; Karl-Heinz Hess; Günter Hiemann; Lothar Hübner; Siegmund Jähn; Günter Jahr; Manfred Jonischkies; Günter Kaekow; Johannes Kaden; Helmut Klabunde; Klaus Klenner; Raimund Kokott; Kurt Kronig; Manfred Lange; Bernd Leistner; Hans Leopold; Klaus Listemann; Heinz Lipski; Hans Georg Löffler; Rudi Mädler; Manfred Merkel; Günter Möckel; Dieter Nagler; Johannes Oreschko; Rolf Pitschel; Hans Christian Reiche; Fritz Rothe; Günter Sarge; Dieter Schmidt; Horst Schmieder; Gerhard Schönherr; Gerhard Seifert; Kurt Sommer; Erich Stach; Manfred Thieme; Wolfgang Thonke; Henry Thunemann; Walter Tzschoppe; Günter Voigt; Gerd Weber; Dieter Wendt; Klaus Wiegand; Heinrich Winkler; Heinz-Günther Wittek; Erich Wöllner; Werner Zaroba; Manfred Zeh; Alois Zieris

Die Konteradmirale a.D. Herbert Bernig; Eberhard Grießbach; Hans Heß; Werner Henniger; Klaus Kahnt; Werner Kotte; Helmut Milzow; Gerhard Müller; Joachim Münch

Namens einer großen Anzahl von Obersten und Kapitänen zur See a.D. Volker Bednara; Frithjof Banisch; Bernd Biedermann; Karl Dlugosch; Thomas Förster; Günter Gnauck; Günter Leo; Friedemann Munkelt; Werner Murzynowski; Gerhard Matthes; Lothar Matthäus; Friedrich Peters; Helmut Schmidt; Fritz Schneider; Heinz Schubert; Helmar Tietze; Wilfried Wernecke; Rolf Zander; Oberstleutnant a.D. Günter Ganßauge

Weitere Angehörige der NVA aus den Reihen der Offiziere, Fähnriche, Unteroffiziere und Soldaten bekunden ihre Zustimmung 

 

/tłum. Andrzej Szubert/

 

KOMENTARZE

 • Z cyklu Wojna o pokój
  Sygnatariusz
  //Armeegeneral a.D. Heinz Keßler//

  //Urodził się 26 stycznia 1920 w rodzinie niemieckich komunistów. W wieku sześciu lat wstąpił do Czerwonych Młodych Pionierów – organizacji młodzieżowej Komunistycznej Partii Niemiec (niem. Kommunistische Partei Deutschlands – KPD). W latach 1934–1940 kształcił się na mechanika samochodowego.

  II wojna światowa

  5 listopada 1940 został wcielony do Wehrmachtu. Po przeszkoleniu wojskowym został przydzielony do 134. Dywizji Piechoty, jako pomocnik strzelca. W czerwcu 1941 wraz z 134. DP pod dowództwem gen. Konrada von Kohenhauzena jako część Grupy Armii Środek brał udział w inwazji Niemiec na ZSRR. 15 lipca 1941, podczas walk w pobliżu Bobrujska, na wschodnim brzegu Berezyny zdezerterował z Wehrmachtu i przeszedł do Armii Czerwonej.//

  //Nowe władze zjednoczonych Niemiec postawił Keßlera w stan oskarżenia, m.in. za wydanie rozkazu strzelania do uciekinierów z Niemiec Wschodnich na Zachód. 16 września 1993 sąd w Berlinie uznał go winnym i skazał na siedem i pół roku więzienia.//
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Heinz_Ke%C3%9Fler
 • @Arjanek 09:47:35
  I Pana zdaniem to ma dowodzić, że nie ma racji apelując obecnie o pokój?
 • Parada Zwycięstwa w Moskwie :
  Parada wojsk lądowych :

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2566302#/video/http%3A%2F%2Fplayer.rutv.ru%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1212534%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D644384

  Parada lotnictwa :

  http://www.vesti.ru/doc.html?id=2566335#/video/http%3A%2F%2Fplayer.rutv.ru%2Fiframe%2Fvideo%2Fid%2F1212536%2Fstart_zoom%2Ftrue%2FshowZoomBtn%2Ffalse%2Fsid%2Fvesti%2FisPlay%2Ftrue%2F%3Facc_video_id%3D644385

  PS. Na uwagę zasługuje fakt pełnego zaangażowania się Prezydenta Chin Xi Jinpinga i jego osobisty wraz z małżonką udział w Paradzie Zwycięstwa w Sewastopolu i w Moskwie.
 • @Bogusław Jeznach 10:27:00
  //I Pana zdaniem to ma dowodzić, że nie ma racji apelując obecnie o pokój?//

  Niech Pan pyta rodziny zamordowanych z jego rozkazu. Dla mnie to Komunista, zdrajca i morderca. Tacy ludzie nie mają prawa aspirować do roli autorytetu.
 • @Arjanek 13:14:21
  Mam wrażenie, że nie zrozumiał Pan mojego pytania. Proszę na chwilę odsunąć od siebie nienawiść i spróbować spokojnie się zastanowić: Czy Heinz Keßler ma prawo pomagać gasić, kiedy wybucha pożar albo uszczelniać wały, kiedy nadchodzi powódź? A co mu wolno robić, kiedy nadciąga wojna?
 • @nana 11:15:53
  Pani Nano, niech mi Pani tego nie robi! Chaque plat a besoin de sa sauce...
 • @nana 19:00:20
  Odetchnąłem, żona też, mało teraz piszę, ale czytamy Twoje wpisy zawsze z ogromnym zainteresowaniem i satysfakcją, także estetyczną.
  Pozdrawiamy Cię serdecznie.
 • Autor
  Widać, że autorzy listu czytają Neon24, a może i Jinksa :)

  Pozdrawiam!

  PS To nie jest tak, że wszyscy raptem wyzuli się ze zdrowego rozsądku. Problem w tym, że to jednak zdecydowana mniejszość narzuca swój chory paradygmat zdecydowanej większości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031