Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Putin dla al-Ahram

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Na krótko przed ważną wizytą w Egipcie, który staje się zdeklarowanym sojusznikiem Rosji, prezydent Putin udzielił syntetycznego wywiadu dla najważniejszej gazety nad Nilem.

 

U progu swej wizyty w Kairze prezydent Rosji Władimir Putin nawiązał w wywiadzie dla czołowej gazety egipskiej „Al-Ahram” do kryzysu na Ukrainie, do roli w nim Zachodu, a także do wpływu cen ropy naftowej na gospodarkę rosyjską i ewentualnej wielkiej korekty cen.

Moskwę niepokoi przebiegająca w zawrotnym wręcz tempie militaryzacja Kijowa, mimo, że gospodarka Ukrainy znajduje się w rozpaczliwym stanie. „W kraju ogłoszono nową falę mobilizacji, padają apele wzywające do „odwetu” za letnie „niepowodzenia militarne”, do przymusowej „ukrainizacji” Donbasu itp. Ukraina militaryzuje się w błyskawicznym tempie”, - powiedział Władimir Putin.

Putin przytoczył dane statystyczne, z których wynika, że w 2014 roku budżet wojskowy Ukrainy zwiększył się prawie o 41%. „W bieżącym roku, według wstępnych danych, budżet ten powiększy się ponad trzy razy i osiągnie wielkość 3 miliardów dolarów, a jest to około 5% produktu krajowego brutto - dodał rosyjski przywódca.

Podkreślił on, że gospodarka Ukrainy znajduje się w skrajnie rozpaczliwym stanie i jest podtrzymywana przeważnie dzięki środkom międzynarodowym, w tym również rosyjskim. „Niewątpliwie, bardzo nas to niepokoi. Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży” - powiedział Władimir Putin i podkreślił, że ultranacjonaliści postawili Ukrainę na krawędzi rozpadu, natomiast wspierana od zewnątrz „partia wojny” w Kijowie nie rezygnuje z prób zepchnięcia kraju w otchłań katastrofy narodowej. „Kryzys ukraiński wynikł bynajmniej nie z winy strony rosyjskiej. Stał się on konsekwencją przedsięwziętych przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników zachodnich, którzy uznali się za zwycięzców w "zimnej wojny", prób narzucania wszędzie własnej woli, - powiedział Putin.

Przypomniał, że zapowiedzi przymierza północnoatlantyckiego, który jeszcze wobec kierownictwa radzieckiego obiecywał, że nie będzie rozszerzać się na wschód, okazały się czczymi frazesami. W ramach programu unijnego "Partnerstwo wschodnie" przedsięwzięto próby oderwania szeregu państw byłego Związku Radzieckiego od Rosji oraz postawienia ich wobec konieczności dokonania sztucznego wyboru „Albo z Rosją, albo z Europą”. „Punktem szczytowym tych negatywnych tendencji stał się kryzys ukraiński”, - oświadczył prezydent Federacji Rosyjskiej .

Strona rosyjska opowiada się za nawiązaniem stabilnych i bezpośrednich kontaktów Kijowa z Donieckiem i Ługańskiem, za kontynuowaniem pracy na szczeblu grupy kontaktowej, - oświadczył Władimir Putin. „Obecnie należy uczynić wszystko, aby strony zaangażowane w konflikcie znalazły się przy stole rokowań. W związku z tym strona rosyjska opowiada się za nawiązaniem stabilnych i bezpośrednich kontaktów Kijowa z Donieckiem i Łuańskiem, a także za kontynuowaniem pracy w ramach grupy kontaktowej”, - podkreślił Władimir Putin.

„Swój wpływ na sytuację Rosji, wywiera niewątpliwie światowy spadek cen ropy naftowej, jednakże nasz kraj ma do czynienia z podobnymi problemami nie po raz pierwszy, i odpowiedni plan działań istnieje  zapewnił rosyjski prezydent w wywiadzie. Ponadto podkreślił, że Rosja posiada doświadczenie poprzedniego kryzysu z lat 2008-2009. „Jak zawsze, Rosja ma nagromadzone znaczne rezerwy, które pozwalają na przezwyciężanie wpływu negatywnych czynników”. Według niego, uwzględniono wspieranie realnego sektora gospodarki i mających znaczenie systemowe organizacji kredytowych, sprzyjanie zatrudnieniu, a także wsparcie dla małego i średniego biznesu.

Władimir Putin także podkreślił, że w pewnej chwili może być dokonana potężna korekcja cen ropy naftowej, która stanie się wstrząsem dla świata. „Takich wstrząsów nie potrzebują jednak ani producenci ropy naftowej, ani też kraje odbiorcy, ani też cała gospodarka światowa. Podkreślę znów: przewidywalny i stabilny rynek zasobów energetycznych leży w interesie wszystkich państw. Dlatego w aktualnych warunkach konieczne jest zespolenie wysiłków odpowiedzialnych uczestników światowego rynku ropy naftowej, aby zapewnić warunki dla zdecydowanego rozwoju na dłuższą perspektywę”, - stwierdził  Putin.

BJ


KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031