Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sobota, 24.01.2015

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (712): Trwają intensywne walki na wszystkich frontach Donbasu, Iran odrzucił dolara, Rosja hardzieje wobec Zachodu, Bruksela z niepokojem patrzy na Ateny, Davos ględzi jak zwykle… Zapraszam na serwis.

 

* Centralny Bank Iranu poinformował  dziś o rezygnacji z wykorzystywania dolara w transakcjach z zagranicą. Wśród walut, które będą wykorzystywane w przyszłości podczas zawierania zagranicznych kontraktów, znalazły się chińskie juany, euro, tureckie liry, południowokoreańskie wony i rosyjskie ruble. Pojawiły się informacje, że obecnie Iran prowadzi negocjacje w sprawie korzystania z tych walut. Porozumienia mogą zostać podpisane w najbliższym czasie.


 * UE i NATO nie zdały egzaminu i nie przeszły testu ze strategicznego partnerstwa z Rosją w trudnym okresie, ale nie ma alternatywy dla współpracy Rosji z UE – powiedział stały przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow. Zgodnie z jego słowami, większość krajów unijnych trzyma się linii stopniowego rozmrażania stosunków z Rosją. Czyżow podkreślił, że Rosja nigdy nie narzucała się nikomu z partnerstwem, a już najmniej wobec NATO. Powiedział też, że nawet gdy stosunki się polepszą, Zachodowi trudno będzie odzyskać utracone zaufanie u Rosjan i że potrzebne na to będzie prawdopodobnie jedno a może i więcej pokoleń.  


 * Konflikt we wschodniej Ukrainie zbiera coraz krwawsze żniwo. Według najnowszych danych podanych przez ONZ wojna kosztowała do tej pory życie co najmniej 5086 osób, a rannych zostało przynajmniej 10948 osób. Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka Rupert Colville podkreślał na konferencji prasowej, że w ostatnim czasie starcia na Ukrainie bardzo się zaostrzyły, przez co ofiar przybywało w zatrważającym tempie. Zastrzegł jednocześnie, że realna liczba ofiar może być znacznie wyższa. Rzecznik dodał, że między 13 a 21 stycznia w starciach na Ukrainie śmierć poniosły przynajmniej 262 osoby, co oznacza, że dziennie ginęło tam średnio 29 osób. Zwrócił też uwagę na fatalną sytuację ludności cywilnej na terenach objętych walkami, utrudnianą jeszcze przez dodatkowe restrykcje w przemieszczaniu się. Przypomniał też, że międzynarodowe prawo humanitarne zabrania atakowania cywilów i wymaga podjęcia kroków, mających na celu zapewnienie im ochrony i bezpieczeństwa.  


  W ciągu sześciu dni walk (od 13 do 19 stycznia br.) w ramach prowadzonej przez ukraiński korpus pacyfikacyjny trzeciej fazy tzw. operacji antyterrorystycznej armia rezunów straciła 962 zabitych, 1279 rannych, 244 pojazdy bojowe (czołgi, opancerzone wozy bojowe,  samochody ciężarowe),  513 sztuk sprzętu  artyleryjskiego  (wyrzutnie rakiet „Grad”, „Huragan”, „Toczka-U” oraz haubice i armaty, w tym dalekosiężne wielkokalibrowe armaty „Piwonia”).  Natomiast tylko do 18 stycznia br. w rejonie frontu południowego w okolicach Mariupola, ukraiński batalion gwardii narodowej „Azow” stracił 57 zabitych i 14 rannych. Jeśli chodzi o ostatni tydzień walk do 23 stycznia, to wg. danych przekazanych przez przedstawicieli strony powstańczej, zginęło lub zostało rannych łącznie około 300-350 ukraińskich żołnierzy, w tym banderowski lider organizacji „Prawy Sektor” Dmytro Jarosz.  


 * Osobno liczone są straty zadane rezunom podczas walk toczonych na zdobytym przez powstańców donieckim lotnisku. Strona ukraińska straciła łącznie 1200 żołnierzy, w tym zabitych, rannych, wziętych do niewoli i zaginionych w akcji.Nadal ukraińska artyleria prowadzi ostrzał celów cywilnych w Doniecku, ale ze względu na zlikwidowanie przez powstańców jej stanowisk ogniowych w miejscowości Piaski, ostrzał ten nie jest już tak intensywny i dokuczliwy. W Doniecku obecnie trwa likwidacja szkód po poprzednich ostrzałach, życie powoli zaczyna ponownie wracać do normy. Niestety, bardzo intensywnie ostrzeliwana jest nadal miejscowość Gorłówka oraz miejscowość Stachanow. Łącznie podczas wczorajszego ostrzału zginęło tam trzech cywilów, a szesnastu zostało rannych.  


  * W ciągu ostatniego tygodnia łącznie od ostrzału ukraińskiej artylerii zostało zabitych 150-170 osób cywilnych, a kilka razy więcej odniosło rany. Do Doniecka ukraińskie dowództwo tzw. operacji antyterrorystycznej kieruje coraz większą liczbę grup dywersyjno-sabotażowych, które mają przejąć rolę nękania ludności cywilnej miasta i niszczenia infrastruktury w obliczu znikomej możliwości ostrzału dzielnic mieszkaniowych w Doniecku przez ukraińską artylerię ciężką. W celu likwidacji tych grup oraz uniemożliwienia ich przenikania na teren miasta postanowiono zagęścić sieć kontroli obrzeży Doniecka oraz powołano specjalną służbę do ich wykrywania i zwalczania wewnątrz miasta z rozkazem likwidacji na miejscu bez brania jeńców.  


 * Na wszystkich odcinkach frontu w Donbasie trwają dziś intensywne walki. Walki trwają o utrzymanie pozycji przez powstańcze siły zbrojne na zachodnich przedmieściach miejscowości Piaski.W południowo-zachodnich dzielnicach Doniecka i na przedmieścia w tym rejonie ukraińska artyleria prowadzi bardzo intensywny ostrzał celów cywilnych. W odpowiedzi na to siły powstańcze atakują miejscowość Marinka, w okolicach której rozlokowane są stanowiska ogniowe ukraińskiej artylerii. Marinka jest w tej chwili pod kontrolą sił powstańczych.  


 * Trwają walki w zachodnich obrzeżach miejscowości Piaski, gdzie powstańcy usiłują opanować cały rejon drogi E50 i zająć zlokalizowany tam ukraiński punkt kontrolny na skrzyżowaniu z Bulwarem Woroszyłowa. Jednocześnie trwa atak powstańców na północ od drogi E50 w rejonie miejscowości Wodianoje, która praktycznie została już opanowana. W rejonie tym pozostał tylko jeszcze jeden silny punkt oporu w rejonie miejscowości Opytnoje, który blokuje obejście Awdiejewki od strony zachodniej. Toczą się także ciężkie walki miejskie w Awdiejewce, gdzie po linii południowych obrzeży tego miasta powstańcy usiłują wziąć je w kleszcze.  


 * Po opanowaniu miejscowości Krasnyj Partyzant, powstańcy przeszli do ataku na miejscowość Nowosiełowka, w ten sposób poruszając się w boju na zachód. Manewr ten ma doprowadzić do oskrzydlenia z dalekiej odległości od strony wschodniej i północnej Awdiejewki. W najbliższym czasie – o ile oddziały ukraińskie nie wycofają się wcześniej z tego miasta - Awdiejewka zostanie całkowicie okrążona.  


 * W rejonie Gorłówki trwa atak sił powstańczych z Artiemowa na Dzierżyńsk, z którego ukraińska artyleria prowadzi ostrzał Gorłówki i okolicznych miejscowości. Ukraińskie dowództwo wydało tam rozkaz, aby w Dzierżyńsku stanowiska ogniowe artylerii umieścić pod osłoną budynków mieszkalnych. Na południe od Dzierżyńska został zaatakowany przez powstańców ukraiński punkt kontrolny pod miejscowością Nieliepowką, co ma umożliwić oskrzydlenie Dzierżyńska od strony południowej. W Dzierżyńsku w tej chwili trwają walki na jego przedmieściach.  


 Trwa też atak sił powstańczych na wschód od Dzierżyńska w kierunku Majorska. Celem głównym tego ataku jest zniszczenie stanowisk ogniowych ukraińskiej artylerii i następnie zajęcie miasta oraz drogi T0513 na odcinku pomiędzy miejscowościami: Zajcewo-Zielienopilja.  


 * W kierunku na południowy-zachód od Gorłówki siły powstańcze odparły atak ukraińskich wojsk i same ruszyły do kontruderzenia zajmując tam miejscowość Ozerianowkę i Krasnyj Partizant i następnie przechodząc do ataku na Wierchnietoreczkoje. Linia frontu przesuwa się tam na zachód w kierunku drogi H20 powyżej (w kierunku na północ) od ukraińskiego punktu kontrolnego pod Kamianką.  


 * Na północny-zachód od Gorłówki prowadzone jest dziś od rana drugie kontruderzenie na Dzierżyńsk, skąd ukraińska artyleria ostrzeliwuje Gorłówkę. Obecnie powstańcza artyleria ostrzeliwuje stanowiska ogniowe ukraińskiej artylerii rozmieszczone na terenie Dzierżyńska.  


 * Nadal też trwał bardzo intensywny ostrzał Gorłówki, którego zasięg objął niemalże całe miasto. Jako, że Gorłówka jest cały czas pod ostrzałem, a ludność cywilna zmuszona jest ukrywać się niemalże przez całą dobę w piwnicach i schronach, nie można nawet wstępnie oszacować liczby poszkodowanych i strat materialnych. Wiadomo tylko tyle na razie, że straty te są znaczne.  


 * W rejonie worka debalczewskiego sytuacja na razie nie uległa zmianie. Trwają tam intensywne walki, szczególnie na północ od Debalczewa. Worek powoli się zamyka. W tym samym rejonie frontu z miejscowości Uglegorsk i Olchowatka ukraińska  artyleria ostrzeliwuje pozycje obronne sił powstańczych w rejonie miejscowości Jenakijewo.  


 W worku debalczewskim prowadzone są obecnie główne walki w dwóch jego częściach: u nasady od strony północnej gdzie nastąpił równoległy atak ze wschodu i zachodu. A tak ten od zachodu prowadzony jest ze strony miejscowości Gołmowskij na Dolomity, a od strony wschodniej od miejscowości Troiczkoje w kierunku Mironowska. Celem tego manewru jest zamknięcie worka debalczewskiego od północy na linii tamtejszych dużych zbiorników wodnych i utworzenie silnego punktu oporu pomiędzy nimi z centrum na drodze E40 w punkcie kontrolnym ukraińskich wojsk pod Ługańskoje.  


 * Jednocześnie atak na północy skorelowany jest z bezpośrednim atakiem od wschodu i zachodu posuwającym się wzdłuż drogi M04 na miejscowość Debalczewo, w której skoncentrowane są główne siły ukraińskie w tym rejonie frontu. Atak ten wspierany jest natarciem na południowy-wschód do Debalczewa na miejscowość Czornuchine, który ma odciąć drogę manewru ukraińskich wojsk na kierunku południowym drogą M03.  


 * Mimo to ukraińskie siły skoncentrowane w rejonie Debalczewa nadal usiłują realizować swój pierwotny plan ataku od północnego-wschodu na Donieck wysyłając w tym kierunku dość znaczną kolumnę sprzętu wojskowego składającą się z: dwunastu opancerzonych wozów bojowych, sześciu czołgów i kilkunastu ciężarówek „Kraz” z piechotą i zapasami amunicji.  


 * Na froncie południowym ukraińska artyleria nadal ostrzeliwuje Dokuczajewsk, szykując się tam do przeprowadzenia ataku siłami pancernymi. Natomiast w rejonie Mariupola siły powstańcze prowadzą atak z kierunku miejscowości Komiternowo na Sartanę, leżącą na północny-wschód od Mariupola i jednocześnie prowadzony jest atak na wschodnie obrzeża Mariupola na południe od drogi E58.  


 Na froncie południowym prowadzony jest od wczoraj wzmożony atak sił powstańczych mający na celu oskrzydlenie od północy miejscowości Mariupol. Atak główny prowadzony jest z kierunku od miejscowości Pawłopol na Wołodarskoje. Z godziny na godzinę napływają meldunki wskazujące na to, że powstańcy zdobywają teren i zadają rezunom kolejne straty.  


 * Na odcinku północnym frontu w rejonie na północny-zachód od Ługańska przy drodze T1303 sytuacja się tymczasowo ustabilizowała po ostatnich sukcesach sił zbrojnych ŁRL. Trwają tam obecnie walki w rejonie punktu kontrolnego nr. 28 oraz nr. 37 i miejscowości Krimskoje.  


 W rejonie miejscowości Szczastie ukraińskie wojsko usiłuje przełamać powstańczą linię obrony w kierunku na miejscowość Oboznoje. W rejonie Pierwomajska nastąpiło przesunięcie linii frontu w okolicy Stachanowa oraz wyprowadzono z sukcesem siłami powstańczymi atak z Nowoaleksandrowki na Popasną. W rejonie Stanicy Ługańskiej Ukraińcy zaatakowali pozycje powstańcze z kierunku tej miejscowości rozmieszczone w rejonie Krasnego Jaru.  


 * Na zachód od Pierwomajska trwa atak wzdłuż drogi T0504 oraz na przedmieściach Popasnej.Na trasie T1303 sytuacja się obecnie ustabilizowała przy dynamicznej równowadze obu stron. Siły wojsk ukraińskich na tym odcinku frontu wyraźnie słabną, zaś powstańcy umacniają powoli swoje stanowiska obronne, przygotowując się do dalszego ataku. Trwają walki na południowo-zachodnich obrzeżach Stanicy Ługańskiej.  


 * Misja OBWE wzywa strony konfliktu na Ukrainie do podjęcia natychmiastowych działań w celu zaprzestania działań zbrojnych – poinformowały media, powołując się na oświadczenie opublikowane na stronie organizacji. „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie coraz większa liczbą ofiar wśród ludności cywilnej i wzywamy wszystkie strony konfliktu do powściągliwości, w tym do zrezygnowanie z użycia ciężkiej broni”, - czytamy w oświadczeniu. W tym tygodniu OBWE potwierdziła śmierć cywilów w miastach Donieck, Debalcewe i pod Wołnowachą. Jest jednak pewien niesmak w tym, że OBWE znowu wezwała do zaprzestania walk dopiero po tym, jak armia ukraińskich rezunów kolejny raz dostała tęgie lanie od powstańczych oddziałów Donbasu i poniosła wielkie straty w ludziach.  


 * Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji przystąpiło do formowania kolejnego konwoju z pomocą humanitarną dla Donbasu – poinformował dziennikarzy resortowy zarząd ds. informowania ludności. Część samochodów wyjedzie z Nogińskiego Centrum Ratowniczego MSN, a część wyruszy z innych rosyjskich regionów. Wcześniej informowano, że 12. z kolei konwój humanitarny dla Donbasu zostanie wysłany około końca stycznia lub początku lutego.  


 * Władze Białorusi nie mogą ignorować zmiany sytuacji wojskowo-politycznej w regionie, związanej ze skoncentrowaniem przez NATO przy białoruskich granicach dodatkowych sił wyposażonych w broń ciężką. „Wraz ze wzmocnieniem komponentu lotniczego państw członkowskich NATO w państwach bałtyckich, pełniących funkcje ochrony przestrzeni powietrznej, sojusz planowo skupia przy granicach Białorusi dodatkowe kontyngenty wojskowe, wyposażone w broń ciężką” – zaznaczono w resorcie obronnym republiki. Ministerstwo Obrony oświadczyło, że „niezależnie od przesłanek geopolitycznych dla podjęcia takiej decyzji przez naszych zagranicznych partnerów Republika Białoruś nie ma prawa ignorować zmian sytuacji wojskowo-politycznej w regionie, niosących w sobie dodatkowe ryzyko, wyzwania i zagrożenia dla militarnego bezpieczeństwa państwa”. W związku z tym, jak poinformowano w Ministerstwie Obrony Białorusi, aspekty te zostały uwzględnione przez władze wojskowo-polityczne kraju przy tworzeniu planu przygotowań sił zbrojnych w tym roku.  


 * Sekretarz generalny sojuszu północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wyraził gotowość spotkania się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w lutym w Monachium. Siergiej Ławrow oświadczył wcześniej, że Moskwa gotowa jest na współpracę z NATO, jeśli partnerzy opamiętają się i nawiążą równoprawny dialog. Monachijska Konferencja Polityki Bezpieczeństwa odbędzie się w dniach 6-8 lutego  


 * Rosja może zawiesić swoją pracę w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy do końca roku, jeśli podczas styczniowej sesji Moskwie nie zostaną przywrócone jej pełnomocnictwa – poinformował szef komitetu Dumy ds. międzynarodowych, Aleksiej Puszkow. „Jeśli wznowione zostaną poprzednie sankcje, to mogą być oni pewni, że Rosja zawiesi swoje członkostwo do końca 2015 roku, w sposób jednoznaczny” – powiedział Puszkow. Szef przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Rosji, Vygaudas Ušackas, powiedział wcześniej, że Rosja nie powinna się spieszyć z ewentualnym opuszczeniem PACE. Rosja wpłaca tam roczną składkę 30 mln euro.  


 * Niemcy są gotowe do rozmów z Moskwą na temat utworzenie europejsko-rosyjskiej strefy handlowej – donosi o tym dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Warunkiem jest jednak załagodzenie przez Rosję konfliktu na Ukrainie. Gazeta przytacza wypowiedź kanclerz  Angeli Merkel, która na forum ekonomicznym w Davos oznajmiła, że jest gotowa do rozmów na temat strefy handlowej. Zastrzegła jednak, że warunkiem jest opracowanie kompleksowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiadał się także wicekanclerz Niemiec  Sigmar Gabriel. Zasugerował, że Unia Europejska musi zastanowić się co zaoferować Rosji po zakończeniu wojny i że Moskwie powinno się zaproponować jakieś wyjście. Zastrzegał jednak, że Rosja musi przestrzegać porozumienia pokojowego z Mińska. "Sueddeutsche Zeitung" nazywa stanowisko niemieckich władz dyskretną ofertą złożoną prezydentowi Rosji w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie.  


  Na stronie internetowej Radia Szwecji pojawił się wywiad z jednym z nauczycieli, który brał udział w spotkaniu z przedstawicielami Policji Bezpieczeństwa Szwecji (SÄPO). Mówiono na nim o ruchu terrorystycznym Państwo Islamskie i o radykalizmie wśród młodzieży. Spotkanie odbyło się w mieście Umeå na północy kraju. Wzięło w nim udział ponad 200 nauczycieli. SÄPO nie podało szczegółów na temat spotkania. Odmówiło też odpowiedzi na pytanie, czy takie spotkania odbywają się również w innych miastach. Dla nauczycieli, którzy wzięli udział w spotkaniu, jest jednak jasne, że jego celem było zmotywowanie ich do obserwowania uczniów.  


 * Francuskie Ministerstwo Edukacji – w ramach walki z ideologią radykalnego islamizmu – chce zwiększyć środki wzmacniające laicki charakter szkoły. Na ten cel francuskie władze zamierzają w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczyć ćwierć miliarda euro. Specjalna komisja ma analizować, jak ta sprawa wygląda w innych krajach. Uczniowie będą poddawani testom wiedzy obywatelskiej. Rodzice będą musieli podpisywać specjalną Kartę Laickiej Szkoły. Naruszenie zasad świeckości będzie karane. Zaostrzony zostanie zakaz noszenia chustki (hidżabu) przez muzułmańskie dziewczynki (ale żydowskim chłopcom nadal wolno będzie chodzić w jarmułkach). Francuska ministrzyni edukacji, pani Najat Vallaud-Belkacem poinformowała o wdrożeniu w najbliższych miesiącach specjalnego kształcenia nauczycieli pod kątem laicyzacji szkolnictwa. Kursy będzie prowadziło w całym kraju tysiąc specjalnie do tego przygotowanych osób - specjalistów w zakresie nauki o moralności i wychowania obywatelskiego. Zgodnie z propozycją prezydenta Franҫois Hollande’a 9 grudnia zostaje ogłoszony dniem laicyzacji, który będzie całkowicie poświęcony sprawom świeckiego charakteru Republiki Francuskiej. Tego dnia przypada rocznica wprowadzonego we Francji w 1905 roku prawa o rozdziale państwa od Kościoła.  


 * 24 stycznia w Grecji jest dniem ciszy przed przedterminowymi wyborami do parlamentu. Zgodnie z sondażami, Koalicja Radykalnej Lewicy SYRIZA ma duże szanse na zwycięstwo. Partia opowiada się przeciw polityce oszczędnościowej i za gruntowną rewizją stosunków z UE, przede wszystkim w kwestii zadłużenia państwa, które wynosi prawie 320 mld euro, czyli o półtora razy więcej niż całe PKB kraju. Lider partii Alexis Tsipras nalega na radykalną redukcję długu. Grozi on nie tylko wystąpieniem ze strefy euro, ale i z UE. W Brukseli obserwuje się objawy niepokoju, a w mediach zachodnich pojawiają się głosy podnoszące kwestię potencjalnego buntu innych państw, możliwego rozpadu UE i umocnienia się opcji prorosyjskiej w Europie.  


 * W piątek poinformowano o śmierci szóstego saudyjskiego króla Abdullaha bin Abdulaziza Al Sauda w wieku 91 lat. Tego samego dnia na tronie zasiadł jego 79-letni brat Salman. Zdaniem ekspertów brytyjskiej gazety Telegraph, mimo presji w OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) i apeli o złagodzenie polityki, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy doprowadziła do spadku cen ropy o 50%, należy oczekiwać tego, że Arabia Saudyjska jeszcze bardziej będzie naciskać na swoich rywali na rynku naftowym. Źródła Telegraph w OPEC uważają, że Arabia Saudyjska w tym roku zwiększy wydobycie ropy do 10,5 mln baryłek dziennie z 9,2 mln.  


 * Ministerstwo Obrony Francji nie zamierza wydawać oświadczeń w sprawie sytuacji związanej ze śmigłowcowcem Mistral – poinformował w czwartek przedstawiciel resortu. Dodał on również, że decyzja w sprawie dostaw jest polityczna i podejmować ją powinien Pałac Elizejski, dlatego w tej sprawie należy się zwracać do administracji prezydenta Francji. Jak wcześniej poinformował wysokiego szczebla przedstawiciel Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej FR, Rosja wysłała pismo do głównego zarządu zbrojeń Ministerstwa Obrony Francji z prośbą o oficjalne wyjaśnienie przyczyny niewykonania umowy w sprawie dostawy Mistrala.  


  * Kontrakt na dostawy do Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral powinien zostać wypełniony – powiedział były minister przemysłu Francji, obecny burmistrz Nicei Christian Estrosi. „Popieram Rosję, jej rząd, prezydenta Władimira Putina. Osobiście nie popieram sankcji. Byłem ministrem przemysłu, kiedy Rosja złożyła wniosek, który pozwolił nam na stworzenie miejsc pracy. Uważam, że to zamówienie powinno zostać zrealizowane”, - powiedział Estrosi na spotkaniu z dziennikarzami, poświęconemu przywróceniu pociągu relacji „Moskwa-Nicea”.  


 * Nowoczesne myśliwce T-50 trafią na wyposażenie rosyjskiego wojska w 2016 roku – powiedział w sobotę głównodowodzący Siłami Powietrznymi Rosji Wiktor Bondariew. Dodał on, że obecnie rosyjska armia otrzymuje samoloty generacji 4++, ale od 2016 roku będzie wyposażana w myśliwce piątej generacji T-50, które w niczym nie ustępują amerykańskim F-22, a nawet pod względem niektórych parametrów prześcigają je. Bondariew przypomniał, że obecnie wojsko wyposażane jest w myśliwce Su-30SM i Su-25S, a także w zmodernizowane samoloty szturmowe Su-25.  


 * Do 2035 roku rosyjski rząd zmniejszy zależność budżetu od dochodów z ropy naftowej i gazu do 43-45% – poinformował rosyjski minister energetyki, Aleksander Nowak, w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy. Nowak dodał, że zależność od ropy naftowej na poziomie 43-45% „to wciąż jeszcze dużo”. „Tym nie mniej jest to już krok w dobrym kierunku” – stwierdził Nowak.

KOMENTARZE

  • Niemcy
    z Rosją dogadają się co do handlu a chora na antyrosyjską wściekliznę Polska jak zawsze zostanie z rączką w nocniku !
  • @nana 18:22:31
    u francuskich jakobińskich republikanów laickość jest synonimem antykatolickości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930