Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosja broni Arktyki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjski gen. Konstantin Siwkow z Akademii Problemów Geopolitycznych przedstawia powody zwiększania wojskowej obecności Rosji w Arktyce.

 

Pierwsza w Rosji arktyczna brygada piechoty zmotoryzowanej przystąpiła do szkolenia w zakresie służby bojowej za kołem polarnym. Jej formowanie rozpoczęto na mocy decyzji prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina rok temu. Nowa jednostka bojowa ma na celu obronę interesów Rosji w Arktyce.

Prowadzenie walki w zaspie śnieżnej po pas, sterowanie nowoczesnym sprzętem technicznym w warunkach 40 stopniowego mrozu, a także zwykła umiejętność przetrwania w pustyni lodowej – tego wszystkiego uczą się żołnierze pierwszej arktycznej brygady piechoty zmotoryzowanej. Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej potrzebowało zaledwie roku dla wykonania dekretu prezydenta. Teraz w osadzie Alakurtti – niedaleko granicy fińskiej ale daleko za kołem polarnym – powstało nowe miasteczko wojskowe, gdzie pełnią służbę i trenują ci, komu powierzono ochronę arktycznych granic Rosji. Bardzo ważne jest to, że utworzono tam oddzielny okręg wojskowy, – uważa pierwszy wiceprezydent rosyjskiej Akademii Problemów Geopolitycznych generał Konstantin Siwkow:

Rosja potrzebuje oddzielnych wojsk arktycznych w związku z tym, że arktyczny teatr działań zbrojnych posiada własną specyfikę, która różni go radykalnie od wszystkich innych teatrów. Różnice polegają na tym, że istnieją tu wyjątkowo niskie możliwości operacyjne, oraz bardzo trudne warunki fizyczne i geograficzne, związane z niskimi temperaturami i powłoką lodową. Ponadto, ten teatr jest przeważnie wyspiarski, gdyż w tym regionie tylko wybrzeże rosyjskie stanowi część kontynentalną. Dlatego wyjątkowe wręcz znaczenie ma tu potężna flota – w tym także flota lodołamaczy, i odpowiednie jednostki wojsk lądowych i piechoty morskiej, zdolne pod względem uzbrojenia i wyszkolenia składu osobowego do prowadzenia działań zbrojnych w takich szczególnych warunkach.

Gdy Rosja przystąpiła do budowania koszar w odległości 50 kilometrów od granicy fińskiej - wypada tu jednak dodać, że na miejscu byłej radzieckiej bazy wojskowej, - kraje zachodu wszczęły hałas. Sugerowano, że Rosja prowadzi agresywną politykę, przesuwając swoje wojska na zachód i na północ. Na tym tle praktycznie nie zauważane, a na pewno przemilczane są ćwiczenia wojskowe prowadzone za kołem polarnym przez kraje skandynawskie – Szwecję, Norwegię i Finlandię, w tym również w strefie spornych z Rosją terenów szelfowych. Niewielu podziela rosnące zaniepokojenie Moskwy z powodu nasilenia obecności na Morzu Barentsa atomowej floty podwodnej Stanów Zjednoczonych, która zwłaszcza zimą ćwiczy działania operacyjne w warunkach arktycznych, –podkreśla pierwszy wiceprezydent Akademii Problemów Geopolitycznych Konstantin Siwkow:

Inne kraje tak samo rozbudowują swoje siły zbrojne w regionie arktycznym. Stany Zjednoczone aktywizują swoją działalność w akwenach podwodnych regionu, a nawet wpływają do naszych akwenów terytorialnych. Lotnictwo amerykańskie również prowadzi aktywne działania, w pierwszej kolejności wywiadowcze. Na Alasce rozmieszczany jest zjednoczony system obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych i Kanady. Utworzono tam potężne zgrupowanie uderzeniowe lotnictwa taktycznego.

Nie ulega wątpliwości, ze całe to rosnące zainteresowanie – także zresztą ze strony Chin, Korei i Japonii, chociaż mniej faktyczne – wynika z nadzwyczaj bogatych i dotąd nie eksploatowanych, ba, nawet jeszcze nie dość rozpoznanych zasobów naturalnych, w jakie obfituje Arktyka. W warunkach, gdy każdy chce mieć dla siebie swój kawałek ciasta, Rosja - do której należy połowa terytorum dochodzącego do Bieguna Północnego - musi umacniać swoje granice i musi być gotowa do obrony swych interesów w Arktyce. Jak wynika z nowo przyjetej doktryny militarnej Federacji Rosyjskiej, formowanie zgrupowania wojsk za kołem polarnym ma strategiczny cel zapewniania bezpieczeństwa rozwoju społeczno-gospodarczego Rosji w strefie arktycznej. Ma zatem z definicji charakter obronny, powstrzymujący.KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31