Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4228 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Poniedziałek, 5.01.2015

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (698) Zapraszam na serwis informacji ze świata za ostatni weekend i początek dnia dzisiejszego.

 

* W poniedziałek na tle oczekiwanych nadwyżek podaży cena ropy naftowej marki Brent osiągnęła najniższy poziom od 2009 roku. Wartość lutowych transakcji futures na lekką ropę marki WTI zmniejszyła się do 51,74 dolarów za baryłkę, spadając o 1,8% według stanu na godzinę 9:37 czasu moskiewskiego. Wartość lutowych transakcji futures na ropę marki Brent (dane z 9:37 czasu moskiewskiego) zmniejszyła się do 55,54 dolarów za baryłką (-1,56%). W listopadzie kraje członkowskie OPEC zdecydowały się na utrzymanie limitów wydobycia ropy na poziomie 30 milionów baryłek dziennie, mimo dramatycznego spadku cen ropy naftowej. Niepokój wywołuje również stabilny popyt na ropę.


 * W Berlinie rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych krajów tzw. czwórki normandzkiej (Rosja, Francja, Niemcy, Ukraina). Rosję na spotkaniu reprezentuje dyrektor drugiego departamentu krajów WNP MSZ Rosji Wiktor Sorokin. Strony omówią całe spektrum kwestii wokół kryzysu ukraińskiego, w tym porozumienia mińskie. Spotkanie odbywa się w MSZ Niemiec za zamkniętymi drzwiami. 22 grudnia biuro prasowe Kremla poinformowało, że przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji w rozmowie telefonicznej zgodzili się na kontynuowanie współpracy w kwestiach związanych z ukraińskim kryzysem.  


 * Rosyjski prezydent nie stawia sobie za cel aneksji wschodniej Ukrainy, podstawowym celem Władimira Putina jest powstrzymanie Ukrainy przed wstąpieniem do NATO – powiedział prezydent Francji François Hollande w wywiadzie dla francuskiego radia France Inter. Ponadto prezydent Francji oświadczył, że Rosja musi respektować integralność terytorialną Ukrainy i przestać „wspierać separatystów”. Hollande podkreślił, że Europa jest zainteresowana rozwiązaniem ukraińskiego kryzysu, ponieważ antyrosyjskie sankcje wpływają również negatywnie na europejską gospodarkę.  


 * Kolumna z pomocą humanitarną dla obwodów donieckiego i ługańskiego wyruszyła w niedzielę z obwodu moskiewskiego. Składa się on z ponad 60 ciężarówek. Te i ciężarówki z innych regionów Rosji sformują 11 konwój humanitarny dla mieszkańców Donbasu. W sumie ponad 120 ciężarówek zawiezie na Ukrainę około 1,4 tys. ton ładunków. Kolumna powinna dotrzeć do punktu przeznaczenia 8 stycznia. W sumie Rosja wysłała do Donbasu 13,4 tys. ton pomocy humanitarnej: żywność, koce, generatory, odzież, itp. Pod koniec roku 10 konwój przywiózł na wschód Ukrainy prezenty noworoczne.  


 * Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier poinformował, że dostrzega nową szansę na postęp w przezwyciężaniu kryzysu na Ukrainie i zamierza ją wykorzystać. Humanitarne zobowiązania do pomocy mieszkańcom Ukrainy wschodniej, aby mogli przetrwać zimę, a także niepokój z powodu dalszego pogorszenia wskutek kryzysowej sytuacji gospodarczej i finansowej w Rosji i na Ukrainie mogą poprawić szanse na odprężenie - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt". Zdaniem Steinmera fundamentem działań muszą pozostać ustalenia z Mińska z września zeszłego roku. Potrzebne są teraz dalsze kroki zmierzające do realizacji porozumienia - zawieszenie broni, które będzie przestrzegane, linia demarkacyjna, wycofanie ciężkiej broni i pomoc humanitarna. Pracujemy nad tym - wyjaśnił polityk SPD. Jak informuje "Welt am Sonntag", Steinmeier przeprowadził ostatnio szereg rozmów oraz telekonferencji, w tym w piątek 2 grudnia – ze swoimi odpowiednikami z Rosji, Francji i Ukrainy. W grę wchodzi bezpośrednie spotkanie ministrów spraw zagranicznych tych krajów, do którego może dojść po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia  6 stycznia. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w poniedziałek 29 grudnia, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu - Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji Francois Hollande'em i Władimirem Putinem. Rząd niemiecki nie potwierdził dotychczas tego spotkania.  


 * Narasta napięcie w rosyjskojęzycznej Odessie. Wczoraj przed budynkiem, gdzie znajduje się koordynacyjne centrum pomocy dla uczestników operacji specjalnej na wschodzie Ukrainy, doszło do wybuchu – poinformowały lokalne media. Fala uderzeniowa powybijała szyby w ośrodku i sąsiednich budynkach. Szkło rozsypało się w promieniu 13 metrów. W zaparkowanych w pobliżu samochodach powyrywało drzwi. Świadkowie twierdzą, że w powietrzu czuć było silny zapach gazów prochowych. Według wstępnych doniesień, nikt nie został zabity ani ranny. Biuro prasowe odeskiej milicji poinformowało, że wybuch uznano za atak terrorystyczny.  


 * W sobotę 3 stycznia, na trzy tygodnie przed przyspieszonymi wyborami do parlamentu w Grecji były premier Jorgos Papandreu założył nową partię – centrolewicowy Ruch Demokratycznych Socjalistów. Program nowego ugrupowania zostanie przedstawiony dopiero 4 stycznia wieczorem. Oczekuje się, że będzie zbliżony do postulatów centrolewicowego PASOK-u, który rządził do tej pory w koalicji z konserwatywną Nową Demokracją premiera Antonisa Samarasa. Szef PASOK-u Evangelos Venizelos założenie Ruchu określił mianem "smutnego wydarzenia", a rzeczniczka jego ugrupowania zarzuciła Papandreu "niemoralne" postępowanie i stworzenie "partii wodzowskiej". Powstanie nowej partii cementuje wewnętrzny rozłam PASOK-u i zdaniem komentatorów może okazać się dla niego bolesnym ciosem. PASOK został założony przez ojca Jorgosa –Andreasa Papandreu w 1974 r. Partia ta przez 40 lat dominowała na greckiej scenie politycznej, a przez ponad 20 lat rządziła krajem. Jorgos Papandreu do niedawna był posłem z jej ramienia. Założyciel nowej partii był premierem Grecji w latach 2009-2011, a więc w najgorszej fazie kryzysu finansowego. 31 października 2011 roku sprowokował kryzys polityczny, ogłaszając, że przeprowadzi referendum w sprawie drugiego pakietu unijnej pomocy finansowej dla zadłużonego kraju. Kiedy UE zagroziła pozostawieniem Grecji samej sobie, podał się do dymisji. Według obserwatorów nowo powstały Ruch może uszczuplić elektorat lewicowej Syrizy, obecnie głównej partii opozycyjnej, która po ostatnich wyborach urosła do rangi najsilniejszej, obok konserwatystów, siły politycznej w kraju. Prawdopodobnie desperackie dążenie do zablokowania Syrizy jest głównym choć tajnym celem kroku Papandreu.  


 * Władze Niemiec dopuszczają możliwość wyjścia Grecji ze strefy euro w razie pojawienia się takiej konieczności – pisze Spiegel, powołując się na źródła w kręgach rządowych. Według gazety, kanclerz Niemiec Angela Merkel i minister finansów Wolfgang Schäuble uważają, że z wystąpieniem Grecji ze strefy euro będzie można pokonać trudności. Wcześniej rząd federalny był innego zdania. Spiegel pisze, że opuszczenie przez Grecję strefy euro będzie nieuniknione, jeśli wybory wygra lider partii opozycyjnej SYRIZA Aleksis Tsipras. Tak jak otwarcie zapowiada,  pod jego kierownictwem rząd Grecji zrezygnuje z polityki oszczędności, przestanie wypłacać procenty banksterom i spłacać dług publiczny. Na razie nie odpowiedziano na pytanie, jak członek UE może opuścić strefę euro i jednocześnie pozostać we wspólnocie.


 * Wygląda na to, że nie uda się uniknąć referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i że prawdopodobnie zostanie ono wygrane przez zwolenników wyjścia. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron dąży do jak najszybszego przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa kraju w UE. Szef brytyjskiego rządu wypowiedział się na ten temat na antenie BBC. Cameron podkreślił, że referendum powinno się odbyć do końca 2017 roku. Brytyjski premier powiedział wcześniej, że jeśli inne kraje Unii Europejskiej zgodzą się na zaproponowane przez niego reformy wspólnoty, to opowie się on za pozostaniem królestwa w jej składzie. Natomiast, jeśli propozycje Londynu zostaną odrzucone, nie wyklucza on ewentualnego wystąpienia kraju z UE.


 * Unia Europejska wkracza w strefę nieprzewidywalności – napisał na Twitterze przewodniczący komisji Dumy Państwowej do spraw międzynarodowych Aleksiej Puszkow. Zgodnie z jego słowami, głównymi czynnikami ryzyka dla UE są niskie tempo wzrostu, sankcje wobec Rosji i ewentualne wystąpienie Grecji ze strefy euro. Wcześniej gazeta Spiegel poinformowała, że niemieckie władze są gotowe na wyjście Grecji ze strefy euro, jeśli pojawi się taka konieczność.  


 * Rząd Izraela zamroził wypłaty ustalonej części pozysku fiskalnego dla Palestyny. Tel-Awiw zdecydował o wstrzymaniu blisko pół miliona szekli, czyli ponad 125 tysięcy  dolarów. Są to pieniądze zebrane w grudniu z podatków i opłat wniesionych przez Palestyńczyków przez izraelskie urzędy, które  w imieniu władz Autonomii Palestyńskiej zbierają publiczne opłaty. Jest to zapowiedziany przez Netanjahu krok odwetowy za złożenie przez Palestyńczyków pozwu władz Izraela do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Palestyńskie władze oświadczyły, że zamrożenie pieniędzy jest zbrodnią wojenną. Oznacza to, że państwowi urzędnicy, nauczyciele czy lekarze na Zachodnim Brzegu a także w Strefie Gazy nie dostaną wypłaty.  W przeszłości Izrael wielokrotnie decydował się na podobne kroki i Palestyńczycy nie dostawali pieniędzy przez wiele miesięcy. Wcześniej władze Palestyny poinformowały, że chcą walczyć z rządem Izraela w międzynarodowych trybunałach i złożyły wniosek o przystąpienie do Trybunału w Hadze. Wysłały też dokument o zajęcie się przez sędziów zbrodniami wojennymi, jakich Izrael dopuścił się w czasie ubiegłorocznej wojny w Strefie Gazy.  


 * Syryjska Koalicja Narodowa na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych (SKNOiSR) wybrała na swego lidera Khalida Khoja – podano na profilu koalicji na Facebooku. Khoja otrzymał 56 głosów. Hisham Marwah został wybrany na wiceprzewodniczącego. Poprzedni przewodniczący Hadi al-Bahra nie wysunął swojej kandydatury. Na początku grudnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow po oficjalnej wizycie w Damaszku oświadczył, że Rosja może udostępnić moskiewską platformę, gdzie strony syryjskiego konfliktu będą mogły omówić format drugiego etapu rozmów. Bogdanow poinformował, że spotkanie w Moskwie może się odbyć do końca stycznia.  


 * Internet stał się podstawowym narzędziem pomagającym w werbunku dżihadystów na fronty do Syrii i Iraku - poinformowała hiszpańska policja. Według niej informatycy będący na usługach Państwa Islamskiego opracowali własne komunikatory sieciowe na smartfony. Aplikacje te pozwalają im na szybki i trudny do wychwycenia kontakt. Dotarcie do nich i kontrolowanie byłoby, zdaniem ekspertów, skutecznym sposobem na osłabienie Państwa Islamskiego. W komputerze zatrzymanego w marcu 2014 przywódcy siatki werbującej dżihadystów znaleziono 18 adresów mailowych, 25 blogów i 20 adresów na portalach społecznościowych wykorzystywanych do werbunku. Niektóre stworzono z myślą o zachęceniu do udziału w wojnie młodych, bezrobotnych Hiszpanów. Inne kierowano do kobiet, które coraz częściej decydują się na wyjazd do Syrii i Iraku. W 2014 roku hiszpańska policja przeprowadziła 12 akcji przeciwko dżihadystom, rozpracowała 6 grup werbujących ochotników i aresztowała 47 osób.  


 * Kolejnym celem bojowników z radykalnego ugrupowania Państwo Islamskie może być Jordania. Tak się stanie, jeśli uda się im wzmocnić swoje pozycje w Syrii i Iraku, gdzie walczą obecnie z siłami rządowymi – ostrzegli specjaliści z londyńskiego Instytutu Połączonych Rodzajów Wojsk (RUSI), o czym poinformował tygodnik The Sunday Telegraph. Analitycy wojskowi uprzedzili również, że naloty na pozycje PI, w których uczestniczą m.in. brytyjskie samoloty, mogą zwiększyć prawdopodobieństwo ataków terrorystycznych na terytorium Wielkiej Brytanii. The Sunday Telegraph przypomniał, że z Wielkiej Brytanii wyjechało do Syrii do walki po stronie PI ponad 500 dżihadystów. Istnieje prawdopodobieństwo tego, że około połowa z nich powróci. Niektórzy przedstawiają zagrożenie dla kraju.  


 * Co najmniej 10 Belgów co miesiąc wyjeżdża do Syrii i Iraku walczyć po stronie antyrządowych sił – poinformowało radio Kontakt. Według mediów, do Syrii i Iraku islamiści przerzucili do 350 młodych Belgów, przede wszystkim muzułmanów. Te dane świadczą o tym, że podejmowane przez belgijskie władze działania w celu zapobiegania werbowaniu przez organizacje islamskie młodych muzułmanów w Belgii do walki w Syrii i Iraku są mało skuteczne. Jednym z takich środków jest wykreślenie najemników z ewidencji mieszkańców, co oznacza automatyczne pozbawienie ich prawa do zasiłku i opieki socjalnej.  


 * Władze Libanu wprowadzają ograniczenia na wjazd uchodźców z Syrii od 5 stycznia 2015 roku. Libański rząd postanowił zaprzestać przyjmowania uchodźców, ponieważ ich liczebność już wynosi ponad jedną czwartą populacji. Z powodu trwającego od trzech lat konfliktu w Syrii w wyniku działań zbrojnych, z głodu, braku leków i wody pitnej zginęło do 190 tysięcy ludzi, około 3 milionów uciekło z kraju, w tym około 1,5 miliona przedostało się do sąsiedniego czteromilionowego Libanu. Według Banku Światowego, syryjscy uchodźcy kosztowali Liban około 7,5 miliarda dolarów. Tymczasem ONZ już w październiku z powodu braku finansowania o 40% zmniejszyła ilość racji żywnościowych dla syryjskich uchodźców.  


 * Pogranicznicy z Tadżykistanu w nocy z piątku na sobotę zapobiegli próbie zbrojnego przekroczenia granicy przez grupę afgańskich przemytników narkotyków. Raniono jednego przestępcę i skonfiskowano 12 kilogramów narkotyków. Granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 6 uzbrojonych przemytników, ale pogranicznicy zapobiegli temu. Po strzelaninie z użyciem broni automatycznej, korzystając z ciemności, przestępcy ukryli się na terytorium Afganistanu. Na miejscu znaleziono worek z 12 kilogramami opiatów, łuski i dwa telefony – satelitarny i komórkowy z kartą SIM operatora z Tadżykistanu.  


 * Służby specjalne Indii ostrzegły Biuro Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego (BCAS) przed tym, że terroryści mogą w najbliższym czasie spróbować porwać samolot linii lotniczych Air India na trasie Delhi-Kabul. Gazeta Times of India poinformowała, że na lotniskach wzmocniono środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim wprowadzono dodatkową kontrolę pasażerów bezpośrednio przy trapach, a także bagażu na pokładach samolotów. Indyjska stacja telewizyjna NDTV podała, że w sobotę wieczorem do biura linii lotniczych Air Indie zadzwonił anonimowy rozmówca, który groził porwaniem jednego z samolotów. Zagrożenie pojawiło się przed wizytą w Indiach prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który 26 stycznia ma uczestniczyć w obchodach Dnia Indii.  


 * Pierwsze poszukiwania, które przeprowadził w niedzielę samolot Be-200 w strefie katastrofy samolotu pasażerskiego linii lotniczych AirAsia Indonesia, nie przyniosły konkretnych rezultatów – poinformował znajdujący się na jego pokładzie oficer łączności indonezyjskich sił powietrznych. Po zakończeniu trwających około godziny poszukiwań, Be-200 wrócił na lotnisko w Dżakarcie. Przed rozpoczęciem operacji poszukiwawczej szef Państwowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa w Transporcie Indonezji powiedział, że szczególnie liczy na pomoc Rosji w odnalezieniu czarnych skrzynek. Tego samego dnia do pracy na miejscu katastrofy przystąpili rosyjscy nurkowie.  


 * Wszystkie wyłowione z Morza Jawajskiego ciała ofiar katastrofy samolotu pasażerskiego AirAsia Indonesia zostaną zidentyfikowane – powiedział w poniedziałek szef indonezyjskiej policji generał Sutarman. W tej chwili do indonezyjskiego miasta Surabaja, skąd wyleciał samolot i gdzie obecnie pracują eksperci sądowi, przywieziono ciała 34 ofiar. Zidentyfikowano już 13 z nich. Samolot AirAsia wyleciał z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru 28 grudnia. Wkrótce zniknął z ekranów radarów, bez wysłania sygnału SOS. Na jego pokładzie znajdowało się 162 osoby.  


 * Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział, że przy obecnych cenach ropy naftowej nie uda się osiągnąć kursu 30 rubli za dolara. Zgodnie z jego słowami, obecnie najważniejsze jest ustabilizowanie rubka. Moskiewska giełda pozostanie zamknięta w dniach od 30 grudnia do 11 stycznia. Bank Centralny Rosji ustalił kurs rubla w stosunku do dolara na poziomie 56,23, a wobec euro – 68,65. Rok temu w tym samym okresie wynosił on odpowiednio 32,44 i 45,33. Eksperci uspokajają twierdząc, ze nie ma potrzeby powrotu do wyższego kursu rubla. Trzeba tylko jak najszybciej odchodzić od rozliczeń w dolarach. Sprzedawać surowce za ruble i zwiększyć wymianę z krajami nie-dolarowymi (Chiny, Indie i wiele innych krajów, które z Chinami rozliczają się bez używania dolara). Im większy udział tego handlu w całości obrotów zagranicznych, tym szybciej rubel się ustabilizuje.  


 * Dowódca sztabu rosyjskiej Floty Północnej wiceadmirał Nikołaj Jermenow oświadczył w poniedziałek, że wielki okręt do zwalczania okrętów podwodnych „Wiceadmirał Kułakow” zakończył rejs, który okazał się najdłuższym w historii nowożytnej Rosji. „Rejs rozpoczął się 15 kwietnia 2014 roku z wypłynięcia z głównej bazy Floty Północnej Siewieromorska i trwał 265 dni, większą część czasu załoga spędziła na Morzu Śródziemnym w składzie zgrupowania operacyjnego marynarki wojennej Rosji”, - powiedział Jewmenow. Okręt pokonał około 35 000 mil morskich i wykonał dziesiątki ćwiczeń bojowych, a także zadań w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwokrętowej, zapobiegania terroryzmowi i pomocy statkom w sytuacjach nadzwyczajnych.  


 * Narasta aktywność wulkanów w tzw. Ognistym Pierścieniu wokół Pacyfiku. Na Kamczatce najwyższy aktywny wulkan Eurazja - Kluczewska Sopka – wyrzucił wczoraj słupy lawy. Ich wysokość nad kraterem wyniosła tysiąc metrów. Aktywność wulkanu stopniowo nasila się. Wulkan może stwarzać zagrożenie dla samolotów, które latają na wysokości do 6 tysięcy metrów nad poziomem morza. Wulkan Kluczewska Sopka ostatnio był aktywny w okresie do sierpnia do grudnia 2013 roku. Wyrzuty z krateru osiągały wysokość 8 tysięcy metrów nad poziomem morza. Kluczewska Sopka (4750 m n.p.m.) jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Zwykle budzi się on co 5-6 lat. Najbliższa miejscowość – Kluczi – gdzie mieszka około 5600 ludzi, znajduje się 30 kilometrów od wulkanu.  


  * Również na północy indonezyjskiej wyspy Sumatra w sobotę doszło do erupcji wulkanu Sinabung. Państwowa Agencja ds. Zapobiegania Klęskom Żywiołowym poinformowała, że wulkan wyrzucał słupy popiołu na wysokość do 3 km. Przeprowadzono ewaluację mieszkańców mieszkających w pobliżu wulkanu. Swoje domy musiało opuścić ponad 2,4 tys. ludzi. W ciągu dnia doszło do ponad 20 wyrzutów popiołu wulkanicznego. Wulkan Sinabung wznosi się 2460 m n.p.m. Do pierwszej po ponad 400 latach erupcji doszło w 2010 roku, kolejne miały miejsce w 2013 roku i na początku 2014. Wulkan uaktywnił się po raz ostatni latem ubiegłego roku.  


 * Po raz pierwszy od katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima uprawiany na pobliskich polach ryż uznano za nieszkodliwy na podstawie wyników testów promieniotwórczych – poinformowały japońskie władze. Kontroli poddano właściwie całe plony z ubiegłego roku. Promieniowanie nie przekracza ustalonej przez japońskie władze granicy 100 bekereli na kilogram. „To, że ilość ryżu, który nie spełnia wymogów, stale maleje, wyraźnie wskazuje na to, że podjęliśmy właściwe działania”, - powiedział przedstawiciel lokalnych władz. Wcześniej poinformowano, że całkowicie oczyszczono pierwszy z czterech uszkodzonych w wyniku awarii reaktorów.  


 * W Bostonie rozpoczyna się dziś procesDżohara Carnajewa. Oskarżony jest on o to, że wraz ze swoim nieżyjącym już bratemTamerlanem w kwietniu 2013 roku przygotował, a następnie przeprowadził zamach na mecie maratonu w Bostonie. Dwie bomby zabiły trzy osoby, a 264 osoby zostały ranne. Oskarżonemu grozi kara śmierci. Jego prawnicy będą się starali udowodnić, że Carnajew nie zasługuje na taki wyrok. Wskazywać będą na trudne dzieciństwo, które spędził w rodzinnej Czeczenii i Kirgistanie oraz to, że był pod wpływem brata, który naciskał go do uczestnictwa w śmiertelnym ataku. 15 kwietnia 2013 roku w Bostonie dochodziła godzina piętnasta, kiedy w pobliżu mety najstarszego w Stanach Zjednoczonych maratonu, w którym uczestniczyło 27 tysięcy biegaczy, doszło do pierwszego wybuchu, a zaraz potem do następnego. Sprawcami okazali się bracia Tamerlan i Dżohar Carnajewowie. Pierwszy z nich został kilka dni później zastrzelony przez policję, wcześniej w wymianie ognia zginął jeden z oficerów. Dżohara po trwającej blisko dobę obławie zatrzymano na przedmieściach Bostonu.  


 * Holenderscy policjanci znaleźli w bunkrze z czasów II wojny światowej na północnym zachodzie kraju szklarnie, gdzie nielegalnie uprawiano konopie – poinformowała Agencja France Presse. Rosło tam 168 ponad metrowych krzaków konopi. Ponadto znaleziono sprzęt do uprawy roślin i nielegalne źródła energii elektrycznej. Wszystkie krzaki zniszczono. Bunkier, gdzie znaleziono konopie, jest częścią tzw. Wału Atlantyckiego (system umocnień wybudowany przez Niemców w latach 1940-44; miał stanowić podstawę obrony niemieckiej w przypadku inwazji wojsk alianckich na kontynent europejski).  


 * 4 stycznia w Buenos Aires rozpoczęła się 36. edycja rajdu Dakar. W tym roku Dakar odbędzie się w Argentynie, Boliwii i Chile. Wyścig składa się z 13 etapów o długości około 9000 kilometrów, w tym ponad połowa tras to bezdroża. Bierze w nim udział 164 motocykle, 48 quadów, 148 samochodów i 64 ciężarówki. Rajd zakończy się 17 stycznia w Buenos Aires.  


 * W kurortach zimowych w rosyjskim Soczi podczas przerwy świątecznej wypoczywa dziennie prawie 160 tysięcy turystów. To maksimum tego, co wcześniej obserwowano tylko latem, w sierpniu – powiedział mer Soczi Anatolij Pachomow. Dodał on, że podczas przygotowań do przeprowadzenia Olimpiady w 2014 roku w Soczi powstała infrastruktura niezbędna do dalszego rozwoju turystyki. Wprowadzenie w listopadzie ubiegłego roku reżimu „otwartego nieba” na międzynarodowym lotnisku w Soczi umożliwiło pojawienie się nowych kierunków rozwoju turystyki. W czerwcu 2015 uruchomione zostaną połączenia między Soczi a Iranem i Chinami.  

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031