Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Poniedziałek, 10.11.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (635) Dzień wczorajszy w alternatywnej pigułce. Zapraszam.

 

* Współpraca Rosji i Chin jest ważna, ponieważ utrzymuje świat w ramach prawa międzynarodowego, sprawia, że sytuacja jest bardziej stabilna, - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w Pekinie. Prezydent Rosji przyjechał z wizytą roboczą do Chin, gdzie w poniedziałek weźmie udział w szczycie APEC. Wcześniej poinformowano, że kluczowym tematem rozmów Władimira Putina z Xi Jinpingiem będzie rozwój współpracy, w tym w sektorze energetycznym. Wynikiem rozmów liderów obu państw powinno być podpisanie pakietu prawie dwudziestu umów dwustronnych.

 

* Rosja i Chiny podpisały 17 dokumentów, w tym o współpracy w sektorze gazowym, - poinformowała wczoraj agencja RIA Novosti. Między innymi podpisano memorandum o dostawach gazu z Rosji do Chin magistralą „zachodnią”, umowę ramową między Gazpromem a przedsiębiorstwem China National Petroleum Corporation w sprawie dostaw gazu z Rosji do ChRL, memorandum o zrozumieniu wzajemnym między Gazpromem a CNPC. Magistrala „zachodnia” przewiduje dostawy gazu do Chin ze złóż w Syberii Zachodniej. Zaplanowano, że bezpośrednie dostawy rozpoczną się w 2019 roku. Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział również, że w ramach wizyty rosyjskiej delegacji na szczycie APEC zaplanowano także podpisanie dokumentów przez Rosnieft i RusGidro ze stroną chińską.

 

* Szefowie MSZ-ów Rosji i Chiny, Siergiej Ławrow i Wáng Yí, omówili w niedzielę na spotkaniu w Pekinie współpracę między resortami polityki zagranicznej obu krajów. Spotkanie odbyło się na marginesie szczytu APEC, który rozpocznie się w poniedziałek. Do Chin przybył już również prezydent Rosji Władimir Putin. W ramach wizyty spotka się on z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xí Jìnpíngiem. Zgodnie ze słowami doradcy prezydenta Rosji Jurija Uszakowa, głównym tematem rosyjsko-chińskich negocjacji będzie współpraca gospodarcza. Szczyt APEC odbędzie się w Chinach w dniach 9-11 listopada.

 

* Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, pastor Aleksander Turczynow odmówił podpisania ustawy o amnestii dla powstańców proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL, - poinformowała RIA Novosti.  Zgodnie z jego słowami, nie ma do tego żadnych przesłanek. Wcześniej Turczynow oświadczył, że ustawa o specjalnym statusie Donbasu zostanie anulowana przez nowy skład parlamentu Ukrainy. Amnestia uczestników konfliktu w Donbasie była jednym z kluczowych punktów porozumień mińskich, które podpisali członkowie grupy kontaktowej 5 września.

 

* Ukraińscy żołnierze w ciągu dnia 16 razy naruszali zawieszenie broni, - poinformowano w sztabie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). W wyniku ostrzałów zostało rannych sześciu cywili i jeden powstaniec. Postały również nowe zniszczenia. Z moździerzy ostrzelano między innymi miejscowości Debalcewe, Awdijiwka, Nowoorłowka, a także Donieck. Według danych ONZ na 31 października, w konflikcie zginęło już ponad 4 tysiące osób, ponad 9 tysięcy odniosło rany.

* Szef Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Aleksander Zacharczenko poinformował, że on i jego otoczenie znaleźli się pod ostrzałem w pobliżu donieckiego lotniska. „Sprawdzaliśmy, jak żołnierze pełnią służbę, jak są uzbrojeni, ubrani i czym się żywią”, - powiedział. Zacharczenko dodał, że ani on sam, ani nikt z jego otoczenia nie został ranny. W niedzielę sztab DRL poinformował, że ukraińska armia nadal ostrzeliwuje dzielnice mieszkaniowe i przedmieścia Doniecka.

 

* Zastępca dowódcy powstańczej armii proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin powiedział, że ukraińscy żołnierze ostrzeliwują dzielnice Doniecka z pocisków zapalających. „Ukraińscy żołnierze regularnie wykorzystują przeciwko mieszkańcom Doniecka bomby zapalające. Zbieramy ich fragmenty do analizy, której wyniki przedstawimy społeczności międzynarodowej”, - powiedział Basurin, dodając, że jedynie dzisiaj w nocy tymi pociskami zniszczono pięć budynków mieszkalnych.

 

* Szef proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Zacharczenko powiedział, że ustalono nazwiska artylerzystów, którzy są odpowiedzialni za śmierć uczniów w Doniecku. „Weszliśmy w posiadanie list, wszystkich dowódców drużyn, baterii artyleryjskich. Aż do dowódców pododdziałów. Znamy ich imiona i nazwiska, wiemy, gdzie mieszkają oni i ich rodziny”, - powiedział Zacharczenko. Powiedział on również, że władze DRL przygotowują wniosek do międzynarodowych instytucji sądowych w celu pociągnięcia wojskowych do odpowiedzialności za śmierć dzieci.

 

* Obserwatorzy OBWE poinformowali o przemieszczaniu się niezidentyfikowanego sprzętu wojskowego pod Donieckiem. Według europejskiej organizacji, w pobliżu Makejewki została zauważona kolumna składająca się z 40 ciężarówek, które przewoziły haubice i cysterny na paliwo. Na czele kolumny znajdował się transporter opancerzony. Ponadto w Doniecku zaobserwowano przemieszczanie się kilkudziesięciu nieoznakowanych czołgów.

 

* Zauważona przez OBWE pod Donieckiem kolumna sprzętu wojskowego należy do DRL, - powiedział zastępca dowódcy wojsk proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Eduard Basurin. „Kolumna należy do powstańców. Przez cały czas słyszymy wybuchy artyleryjskie w mieście, w związku z tym niektóre oddziały muszą zmienić pozycje. Kolumna przemieszcza się ze względów taktycznych”, - powiedział Basurin. Zgodnie z jego słowami, do Doniecka ściągnięto posiłki z innych regionów DRL. „Linia frontu jest bardzo rozbudowana, oddziały są porozrzucane na różnych odcinkach. Z jednego z nich pochodzi kolumna”, - zapewnił Basurin.

 

* Szef Głównego Wydziału Śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasilij Wowk powiedział, że w Donbasie zaginęło bez wieści około 1700 osób. „Posiadamy informacje, że zaginęło 1695 osób. Trudno powiedzieć, ilu z nich jest w niewoli”, - powiedział Wowk, dodając, że przeprowadzono już około setki analiz DNA w celu identyfikacji zwłok.

 

* Powstańcy DRL przygotowują się do kolejnej wymiany jeńców z ukraińską armią, - powiedziała wiceprzewodnicząca komisji ministerstwa obrony DRL ds. wymiany jeńców Lilija Radionowa. „Przekazaliśmy listy (Kijowowi), kogo chcielibyśmy w ymienić i kto u nas jest”, - powiedziała wiceprzewodnicząca komisji. Zgodnie z jej słowami, liczby jeńców, którzy mogą być wymienieni tym razem i terminu samej wymiany na razie nie ustalono. Jednak może do niej dojść już w najbliższych dniach.

 

* Ministerstwo Spraw nadzwyczajnych Rosji w najbliższym czasie przygotuje nową partię pomocy humanitarnej dla mieszkańców Donbasu na wschodzie Ukrainy, - poinformował analityk wojskowy MSN Eduard Czyżykow. Zgodnie z jego słowami, termin wysłania siódmego konwoju zostanie ustalony w późniejszym okresie.Rosja wysłała już do obwodów donieckiego i ługańskiego tysiące ton pomocy humanitarnej: żywność (między innymi kasze i konserwy), lekarstwa, generatory, odzież zimową i wodę do picia.

 

* Umowy ramowe między Rosyjską Państwową Korporacją Energii Jądrowej Rosatom a Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych nadal obowiązują mimo pogorszenia się stosunków na linii Moskwa-Waszyngton, - powiedział w sobotę ambasador Rosji w USA Siergiej Kislak. Pod koniec 2013 roku Stany Zjednoczone i Rosja podpisały szereg umów ramowych o współpracy. „Wszystko, co podpisano między Rosatomem a amerykańskim Departamentem Energii należy do sfery zainteresowań obu stron”, - powiedział Kislak.

 

* Szef komisji Dumy Państwowej ds. międzynarodowych Aleksiej Puszkow uważa, że odrodzenia Rady NATO-Rosja pomogłoby w uregulowaniu kryzysu, jeśli by „liderzy NATO sami nie stali za tym kryzysem”. Polityk wypowiedział się na swoim profilu na Twiterze. Wcześniej były minister spraw zagranicznych Niemiec Hans-Dietrich Genscher opowiedział się za odrodzeniem Rady NATO-Rosja. Stosunki Rosji i Zachodu pogorszyły się z powodu sytuacji na Ukrainie, gdzie w lutym doszło do poważnego kryzysu politycznego.

* Szef komisji Dumy Państwowej ds. międzynarodowych Aleksiej Puszkow uważa, że na przykładzie Węgier widać, że Stany Zjednoczone niedługo będą wywierać presję na większość krajów na świecie. Napisał polityk na swoim Twitterze. Wcześniej premier Węgier Victor Orban powiedział, że Stany Zjednoczone próbują wpłynąć na Węgry z powodu więzi energetycznych kraju z Rosją. 5 listopada poinformowano, że Victor Orban potwierdził chęć realizacji projektu budowy Gazociągu Południowego. Unie Europejska próbuje przeszkodzić  w jego budowie. Zdaniem Orbana USA postrzegają tę decyzję jako „zbliżenie Węgier z Rosją”.

 

* Moskwa opowiada się za wznowieniem rozmów w sprawie rozbrojenia jądrowego, - powiedział w sobotę ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Siergiej Kislak, przemawiając na konferencji RASA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Rosyjskojęzycznych Naukowców). „Chcemy, aby rozmowy się odbyły, i prezydent Rosji Władimir Putin mówił o tym całkiem niedawno. Ale, jesteśmy zainteresowani negocjacjami, które będą się odbywać w interesach bezpieczeństwa Rosji. Oznacza to, że nie tylko broń jądrową należy brać pod uwagę, ale i kompleksy nowoczesnej broni, które obecnie są wdrażane w amerykańskiej armii i dotyczą strategicznych interesów bezpieczeństwa Rosji”, - powiedział ambasador Rosji.

 

* Europa w świetle konfliktu na Ukrainie powinna podtrzymywać dialog z Rosją, - powiedział w Berlinie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, występując z tradycyjnym przemówieniem poświęconym rozwojowi Europy. „Czy się to nam podoba czy nie, Rosja jest kluczowym mocarstwem, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ”, - powiedział Schulz. Dodał on, że konflikt w byłej radzieckiej republice może być uregulowany jedynie za pomocą środków politycznych.

 

* Zachód i Rosja powinny opracować koncepcję budowy „wspólnego europejskiego domu, - powiedział w stolicy Niemiec były prezydent Związku Radzieckiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Michaił Gorbaczow, który przyjechał do Berlina na obchody 25. rocznicy upadku muru berlińskiego. Gorbaczow skarżył się na to, że w stosunkach Rosji z Zachodem nadszarpnięto zaufanie w momencie, gdy trzeba poszukiwać i znajdować wspólne punkty. Były prezydent ZSRR jest przekonany, że nie wszystko jest stracone i należy oprzeć się negatywnym tendencjom.

 

* Aktywna faza ćwiczeń sztabowych sił szybkiego reagowania NATO Trident Juncture rozpoczęła się w Estonii i kilku krajach sojuszu, - poinformowała RIA Novosti. Główne etapy ćwiczeń odbywają się w norweskim Stavanger, gdzie znajduje się Połączone Centrum Operacji Wojennych NATO (NATO Joint Warfare Centre), w Neapolu we Włoszech, gdzie zlokalizowano Dowództwo Połączonych Sił NATO, i w siedzibie Sojuszniczego Dowództwa Operacji NATO w belgijskim Mons. Trident Juncture potrwają do 17 listopada. Weźmie w nich udział prawie 1,5 tysiąca wojskowych i cywilnych specjalistów z 20 krajów NATO.

 

* W Niemczech odbywają się obchody 25. rocznicy upadku muru berlińskiego. Ponad milion osób weźmie udział w koncertach, imprezach ulicznych i wystawach, które zorganizowano w całym Berlinie. W niedzielę rano kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła kwiaty pod pomnikiem Murem Berlińskiego. W charakterze gości honorowych Angeli Merkel towarzyszyli były przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, a następnie prezydent Polski do 1995 roku Lech Wałęsa i były prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow – dwaj politycy, z którymi kojarzy się upadek komunizmu w Europie Wschodniej.

 

* W Berlinie doszło dziś do starć lewicowców z prawicowymi działaczami, poinformowały miejscowe media. Lewicowcy przeprowadzali wiec z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego na dworcu centralnym w Berlinie. Prawicowi radykałowie zorganizowali akcję poświęconą rocznicy „nocy kryształowej”. Tak określana jest fala antyżydowskich pogromów, do której doszło w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Między uczestnikami akcji w Berlinie doszło do bójek. Strony obrzucały się petardami i butelkami. Interweniowała policja, która aresztowała kilku szczególnie agresywnych aktywistów lewicy.

 

* Prezydent Katalonii Artur Mas oświadczył, że całkowita odpowiedzialność za przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości autonomii spoczywa na jego barkach. Ponadto wezwał on hiszpański rząd, aby usłyszał „krzyk” mieszkańców autonomii. „Bronimy prawa do wolności słowa, demokracji i wyrażania własnego zdania”, - powiedział Mas. Jest on przekonany, że Katalończycy zasługują na prawo do decydowania o swojej przyszłości. W Katalonii odbywa się plebiscyt w sprawie oddzielenia się od Hiszpanii. W nieformalne referendum zaangażowało się ponad 40 000 wolontariuszy, lokale wyborcze pootwierano w całej prowincji.

 

*  W Katalonii o godzinie 9:00 czasu lokalnego otwarto lokale wyborcze. Każdy może uczestniczyć w głosowaniu w sprawie oddzielenie się autonomii od Hiszpanii. Osoby, chcące wziąć udział w referendum, otrzymają kartę do głosowania, na której uwzględniono dwa pytania: „Czy chce Pan/Pani, aby Katalonia stała się państwem?” i „Jeśli tak, to czy chce Pan/Pani, aby Katalonia stała się niepodległym państwem?”. Organizatorzy referendum przyznają, że pytania nie są sformułowane w najlepszy sposób, ale jednocześnie uważają, że dają one możliwość wypowiedzenia się każdemu (zarówno przeciwnikom niepodległości, zwolennikom federalnego ustroju Hiszpanii, jak i zwolennikom zachowania obecnego statusu autonomii).

 

* Prokuratura Generalna Katalonii rozpoczęła czynności śledcze, których celem jest „ustalenie, czy zawiera znamiona przestępstwa wykorzystanie miejsc publicznych do przeprowadzenia referendum 9 listopada”, - poinformowało w sobotę ministerstwo sprawiedliwości Hiszpanii. W Katalonii 9 listopada odbędzie się referendum w sprawie niepodległości. Zostanie ono przeprowadzone w formie pewnego rodzaju konsultacji społecznych i nie pociągnie za sobą konsekwencji prawnych. Lokale wyborcze powinny znajdować się w miejscach publicznych w regionie, przede wszystkim w szkołach. Głosy będzie liczyć 40 000 wolontariuszy.

 

* Kilkadziesiąt tysięcy pracowników instytucji budżetowych przemaszerowało w sobotę ulicami Rzymu, aby wyrazić swoje niezadowolenie z polityki premiera Włoch Matteo Renzi. Protestujący domagali się podniesienia wynagrodzeń i utworzenia nowych miejsc pracy. Sprzeciwiano się również programowi oszczędnościowemu, który Rzym wprowadził pod naciskiem Brukseli. Pakt Stabilności i Wzrostu przewiduje, że deficyt budżetowy krajów Unii Europejskiej nie powinien przekraczać 3% PKB, a dług publiczny – 60%. Tymczasem we Włoszech w drugim kwartale 2014 roku wyniósł on 134% PKB.

 

* Na północy Syrii w nalocie lotniczym  zginęło ponad 20 osób, a około 100 odniosło rany, - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. „Nalot przeprowadziły syryjskie rządowe śmigłowce i samoloty wojskowe w pobliżu miasta Al-Bab”, - podano w oświadczeniu. Miasto znajduje się pod kontrolą bojowników z ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie. Według niektórych doniesień, w nalocie zginęli także lub zostali ranni cywile.

 

* Pod Damaszkiem zginęło pięciu syryjskich inżynierów ds. energii jądrowej. Prawdopodobnie ich autobus został ostrzelany przez rebeliantów, poinformowała lokalna policja. Obecnie ustalana jest tożsamość dwóch ofiar, prawdopodobnie napastników. Na razie nie podano innych szczegółów zdarzenia. AFP poinformowała, że inżynierowie pracowali w ośrodku badawczym w miejscowości Bera na północ od Damaszku.

 

* Prezydent Rosji Władimir Putin omówił z premierem Japonii Shinzō Abe perspektywy jego wizyty w Tokio. Dokładna data zostanie uzgodniona w dogodnym dla obu stron terminie.  Mowa była o przyszłym roku, - powiedział w niedzielę dziennikarzom rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Spotkanie odbyło się na marginesie szczytu APEC w Pekinie. Zgodnie ze słowami rzecznika, Putin i Abe omówili sytuację na Ukrainie, a także prace nad traktatem pokojowym. Pieskow powiedział, że prezydent szczegółowo wyjaśnił stanowisko Rosji w tej sprawie.

 

* Malezja w najbliższym czasie włączy się w śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy, - poinformował minister transportu Malezji. Obecnie Malezja uczestniczy jedynie w pracach technicznej grupy dochodzeniowej. Samolot pasażerski malezyjskich linii lotniczych, który leciał z Holandii do Malezji, uległ katastrofie na Ukrainie 17 lipca. Zginęło 298 osób, w tym 43 Malezyjczyków.

 

* Kenneth Bae i Matthew Miller, których w Korei Północnej skazano na wieloletni pobyt w więzieniu za „działalność antypaństwową”, wrócili do Stanów Zjednoczonych z dyrektorem wywiadu państwowego Jamesem Clapperem, który uzyskał w Pjongjangu zgodę na ich uwolnienie. Bae został aresztowany w listopadzie 2012 roku. Skazano go na 15 lat ciężkich robót. Millera aresztowano w kwietniu bieżącego roku i skazano na 6 lat robót. W Korei Północnej nie ma więcej amerykańskich więźniów.

 

* W Meksyku studenci zaatakowali budynek rządowy w mieście Chilpancingo w stanie Guerrero. Domagali się oni odnalezienia zaginionych studentów w mieście Iguala. Jedna grupa studentów porozbijała pałkami i kamieniami okna w budynku rządowym i podpaliła samochód dostawczy, a druga zniszczyła kilka samochodów zaparkowanych na parkingu. 26 września policja i członkowie organizacji przestępczej zaatakowali demonstrację studencką. Na miejscu zginęło 6 osób, a 43 zaginęło bez wieści. Później na obrzeżach miasta znaleziono masowe groby z 28 niezidentyfikowanymi ciałami. Ponadto członkowie organizacji przestępczej, która jest związana z policją Iguala, przyznali się do zamordowania 17 z 43 studentów.

 

* Objętość dostaw gazu z Rosji do Chin w perspektywie średnioterminowej może przekroczyć objętość eksportu tego surowca do Europy, - powiedział szef Gazpromu Aleksiej Miller. Miller uważa, że memorandum w sprawie dostaw gazu z Rosji do Chin magistralą „zachodnią” sprawie, że nabierają one priorytetowego charakteru. Zgodnie z jego słowami dostawy z wykorzystaniem tego gazociągu będą dokonywane ze złóż w Syberii Zachodniej. Jest to ta sama baza surowca, co do Europy. Jednocześnie Miller podkreślił, że strony rozpatrują w perspektywie jeszcze jedną nową trasę – dostawy gazu rurociągami z Dalekiego Wschodu. W niedzielę w obecności prezydenta Rosji i przewodniczącego Chin podpisano 17 dokumentów o współpracy w różnych sferach, w tym w sprawie dostaw gazu magistralą „zachodnią”.

 

* Zespół akrobacyjny sił powietrznych Rosji „Rosyjscy Witezie” przyleciał do Chin w celu udziału w wystawie lotniczo-kosmicznej Airshow China 2014. Myśliwce Su-27 pokonały 8000 kilometrów, przebywając w powietrzu około 13 godzin. Zgodnie ze słowami rzecznika prasowego rosyjskich sił powietrznych pułkownika Igora Klimowa podczas pokazu „Rosyjscy Witezie” wykonają loty demonstracyjne w składzie pięciu, czterech i dwóch załóg, a dowódca zespołu pułkownik Andriej Aleksiejew samodzielnie wykona akrobacje. Publiczność będzie mogła podziwiać firmowe akrobacje zespołu, między innymi romb, beczkę i pętlę.

 

* Radziecki satelita „Kosmos-1441” zszedł z orbity, - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji Aleksiej Zołotuchin. Według rosyjskiego Centrum Monitorowania Przestrzeni Kosmicznej, fragmenty satelity weszły w atmosferę w sobotę nad Oceanem Spokojnym. Wcześniej poinformowano, że dwa radzieckie satelity „Kosmos-1441” i „Kosmos-1939” spadną na Ziemię na początku listopada. Fragmenty „Kosmos-1939” spadły 29 października do Morza Karaibskiego. „Kosmos-1441” został wystrzelony 16 lutego 1983 roku z kosmodromu Plesieck. Okres jego „żywotności” na orbicie skończył się w lutym 1984 roku.

 

* Pasażerowie, którzy kupili bilety na lot kosmiczny suborbitalnego statku kosmicznego firmy Virgin Galactic, chcą, aby zwrócono im pieniądze, - poinformowała RIA Novosti. Pod koniec października statek SpaceShipTwo uległ katastrofie na pustyni Mojave w Kalifornii. Zginął jeden z dwóch pilotów. Dokładne przyczyny zdarzenia na razie nie są znane. O zwrot pieniędzy do firmy Virgin Galactic zwróciło się 24 z 800 kosmicznych turystów. Oddano im 250 tysięcy dolarów.

KOMENTARZE

 • @Bogusław Jeznach
  duża ta piguła i treściwa, podam dalej
 • @szuwarek14 14:38:26
  Dzięki.
  Piguła jest codziennie prawie taka sama co do objętości, bo szyję według jednej miary. Natomiast treść bywa różnej gęstości, zależnie od tego, co życie niesie.
  Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
 • popieram
  Prawda 'zawsze zwycięża'.. Ale niestety... Chyba tylko 'stare -nasze " pokolenie docenia znaczenie PRAWDY... Niestety :( !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930