Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Wtorek, 4.11.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (629) Zapraszam na poranny serwis wiadomości ze świata.

*  Petro Poroszenko zwoła we wtorek Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) – poinformował sekretarz prasowy prezydenta. Prezydent zamierza wnieść do rozpatrzenia RBNiO kwestię anulowania ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Ukraina gotowa jest przyjąć nową ustawę o decentralizacji w Donbasie „pod warunkiem powrotu wszystkich stron do realizacji mińskiego protokołu” – oświadczył Poroszenko. Dodał on, że nowa ustawa o decentralizacji w Donbasie zostanie przyjęta, jeśli siły samoobrony zrobią krok do tyłu w kwestii wyborów z 2 listopada. Kijów nigdy nie uzna wyborów w Donbasie, ponieważ zagrażają one całemu procesowi pokojowemu – oświadczył Poroszenko. Eksperci dostrzegają w tej zapowiedzi bezradność Kijowa, który zaczyna zdawać sobie sprawę, że państwo się rozpada i nie da utrzymać siłą.

 

* Lekceważenie międzynarodowych zasad i prawa, które ma miejsce coraz częściej, stanowi niebezpieczną tendencję, uważa dyrektor generalny wydziału ONZ w Genewie Michael Møller. Wskazał on także na inny problem współczesności - brak zaufania. Nie tylko wobec poszczególnych liderów, lecz nawet wobec takich struktur międzynarodowych, jak ONZ i jej Rada Bezpieczeństwa lub Konferencja Rozbrojeniowa. Ci ostatni, jego zdaniem, powinni obecnie przywrócić to zaufanie, w tym poprzez przeprowadzenie wewnętrznych reform.

 

* Kanclerz Niemiec Angela Merkel w rozmowie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem dopuściła możliwość wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE z powodu rozbieżności w kwestii imigrantów z UE - czytamy w czasopiśmie Der Spiegel. Merkel odrzuciła propozycję premiera odnośnie wprowadzenia limitów na pobyt niekwalifikowanych imigrantów, podkreślając, że wymóg zmiany zasady wolności ruchu jest „punktem bez odwrotu”. The Guardian podkreśla, że na Downing Street informacje na temat rozmowy nie zostały zdementowane. W ubiegły weekend Cameron zrezygnował z planów wprowadzenia limitów i rozpatruje kwestię możliwości wydalania migrantów przybywających z UE, którzy nie posiadają wystarczających środków do utrzymania siebie w ciągu 3 miesięcy po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.

 

* Lotnictwo NATO przechwyciło dotychczas 3x więcej rosyjskich samolotów wojskowych w tym roku niż w całym roku 2013. W ubiegłym tygodniu w ciągu dwóch dni radary przechwyciły prawie 30 samolotów rosyjskich, w tym zwłaszcza myśliwce i 6 bombowców dalekiego zasięgu zdolnych do przenoszenia bomb nuklearnych.

 

* Na Litwie rozpoczynają się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe NATO. W manewrach pod kryptonimem „Żelazny Miecz” uczestniczy 2,5 tys. wojskowych z 9 krajów, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Kanady. Ceremonia otwarcia odbędzie się na dwóch poligonach republiki. Początkowo przypuszczano, że w ćwiczeniach weźmie udział tylko litewska armia, lecz z powodu kryzysu na Ukrainie podjęto decyzję w sprawie przeprowadzenia manewrów na szczeblu NATO, które potrwają do 14 listopada.

 

* Centralne dowództwo wojskowe USA poinformowało, że 2 i 3 listopada przeprowadzonych zostało 14 nalotów na pozycje bojowników Państwa Islamskiego w północnej Syrii i Iraku. Pięć nalotów przeprowadzono na terytorium Syrii, a dziewięć w Iraku. W wyniku bombardowań zniszczonych zostało kilka oddziałów bojowników, ich środki transportowe, broń i sprzęt.

 

 * Władze kanadyjskie ujawniły, że Michael Zehaf-Bibeau, który 22.X otworzył ogień do warty przez parlamentem w Ottawie i został tam zabity, ubiegał się wcześniej o paszport do Syrii, gdzie najprawdopodobniej chciał wstąpić do szeregów rebeliantów, których popiera kanadyjski rząd premiera Stephena Harpera. W ataku na wartę zginął żołnierz kanadyjski.

 

* Premier Rumunii Victor Ponta prowadzi w wyborach prezydenckich po przeliczeniu 56% głosów. Według wstępnych danych, w pierwszej turze zdobył on 39,6% głosów, burmistrz miasta Sibiu Klaus Iohannis - 30,2% głosów. Zgodnie z oczekiwaniami, obaj przejdą do drugiej tury wyborów. O stanowisko przywódcy państwa ubiega się 14 kandydatów, z których jeden zastąpi obecnego prezydenta Traiana Băsescu. Wśród głównych pretendentów na fotel prezydenta znaleźli się Ponta, Klaus Iohannis oraz była minister turystyki Elena Udrea. Jeśli żaden z kandydatów nie zwycięży w pierwszej turze, uzyskując absolutną większość głosów (50% plus jeden głos), 16 listopada odbędzie się druga tura.

 

* Pierwszą rundę wyborów prezydenckich w Urugwaju wygrał socjalista Tabare Ramon Vazquez Rosas, z zawodu lekarz-onkolog, przedstawiciel partii Frente Amplio (Szeroki Front), który już był prezydentem tego kraju w latach 2005-2010. Przez ostatnią kadencję zastąpił go partyjny kolega Jose Mujica, który zdobył wielką popularność przez proste życie, obniżenie kosztów władzy i reprezentacji, legalizację marijuany oraz silne wsparcie praw kobiet. 

 

*  Rząd Egiptu wprowadził trzymiesięczny stan wyjątkowy na półwyspie Synaj po tym jak zamachowiec–samobójca wysadził się w pobliżu oddziału żołnierzy zabijając co najmniej 30 z nich. Wojsko egipskie wysiedla obecnie mieszkańców strefy granicznej z palestyńską Gazą, a następnie przy pomocy maszyn i spychaczy zasypuje wyloty podkopów i tuneli, którymi prowadzony jest przemyt i zaopatrzenie dla 1,4 mln oblężonych Palestyńczyków.

 

* Wybory parlamentarne w Tunezji wygrała niespodziewanie świecka partia Nida’a Tunis („Wołanie Tunezji”) na czele której stoi 87-letni Beji Kaid Essebsi. Rządząca dotąd islamska partia Nahda, związana z Bractwem Muzułmańskim przechodzi do opozycji. Nie potrafiła ona wyhamować szerzącego się radykalizmu muzułmańskiego w meczetach i zapobiec eskalacji napięcia. Na kilka dni przed wyborami w strzelaninie z dżihadystami zginęło 7 osób, w tym jeden policjant.

 

* Państwa świata arabskiego stopniowo „odwracają swoją twarz ku Rosji”, budując z nią współpracę – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w RIA Novosti wielki mufti Syrii, Ahmad Badreddin Hassoun. „Egipt podjął teraz bardzo ważny krok strategiczny – zwrócił się ku Rosji. Myślę, że Tunezja i Algieria i inne arabskie państwa pójdą tą drogą, ponieważ strategiczne stosunki z Rosją są bardzo ważne. Rosja szanuje waszą suwerenność, wolność słowa i wasze prawa nie próbując nikomu niczego narzucać” – powiedział Hassoun. „Ta sprawiedliwość przeciwstawia się niesprawiedliwości ze strony Zachodu” – dodał.

 

* Minister spraw wewnętrznych Izraela Gideon Sa'ar złożył na biurko premiera Benjamina Netanjahu wniosek o dymisję. Decyzja wejdzie w życie po upływie 72 godzin. Powodem podania się do dymisji jest potrzeba spędzania więcej czasu z rodziną. Na razie nie wiadomo, kto obejmie stanowisko ministra spraw wewnętrznych.

 

* Taliban przyznał się do przeprowadzeniu zamachu na pakistańsko-indyjskiej granicy, w którym zginęło ponad 50 osób, a około 200 zostało rannych, - poinformowała agencja Reuters. Wielu rannych znajduje się w stanie krytycznym, dlatego liczba ofiar może wzrosnąć. Do incydentu doszło na jednym z parkingów Wagah zaraz po zakończeniu tradycyjnej wieczornej ceremonii opuszczenia flagi obu państw, w której uczestniczyli indyjscy funkcjonariusze straży granicznej i pakistańscy celnicy.

 

* MSZ Rosji potwierdziło informacje o uwolnieniu z niewoli rosyjskiego pilota Pawła Petrenki, porwanego przez talibów w Afganistanie. Obecnie znajduje się w rosyjskiej ambasadzie w Kabulu i w najbliższym czasie wróci do domu. Śmigłowiec Mi-8, którego pilotem był Petrenko, w kwietniu 2013 roku przymusowo lądował w prowincji Logar. Wszyscy znajdujący się na pokładzie ludzie - jeszcze jeden pilot i 8 pasażerów, w większości obywatele Turcji - zostali zatrzymani przez talibów. Wszystkich oprócz Rosjanina niebawem uwolniono. Petrenko zaś spędził w niewoli półtora roku. Szczegółów jego uwolnienia nie podano.

 

* W stolicy Burkina Faso, Wagadugu, ponownie doszło do wymiany ognia. Według wstępnych doniesień, nieznani sprawcy próbowali siłą zająć budynek państwowej stacji telewizyjnej RTB Television. Kanał SkyNews poinformował, że obecnie sytuacja znajduje się pod kontrolą sił zbrojnych. W ubiegły piątek odszedł ze stanowiska prezydent Burkina Faso Blaise Compaore, który znajdował się u władzy od 1987 roku. Dymisję poprzedziły zamieszki w kraju. Początkowo władzę w kraju przejął generał Honore Traore, a następnie prezydentem ogłosił się podpułkownik Isaac Zida.

 

* Zmarł Michael Sata, 77-letni prezydent Zambii, wybrany w 2011 roku. Jego tymczasowym następcą (do czasu ponownych wyborów) został Guy Scott, pierwszy biały prezydent w Afryce od 20 lat, w dodatku w zupełnie czarnym kraju. Jest on potomkiem szkockich osadników i posiada dużą rodzinną farmę na prowincji Zambii, gdzie się urodził.  

 

* Ponad 100 wieśniaków zginęło w swoich domach pod lawiną błota w dystrykcie Badulla w centralnej, górzystej części Śri Lanki. Ziemia obsunęła się ze zboczy wzgórz w następstwie ulewnych deszczy wyjątkowo w tym roku obfitego monsunu. 

 

* Koncentracja dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu w atmosferze Ziemi osiągnęła historyczne maksimum, - podano w raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Eksperci ostrzegają, że jeśli w przyszłości nie zostaną podjęte niezbędne środki ograniczające emisję dwutlenku węgla, to ocieplenie klimatu będzie postępować, a pod koniec XXI wieku może to doprowadzić do pojawienia się „poważnych i nieodwracalnych konsekwencji’. W raporcie stwierdzono również, że w okresie od 1880 roku do 2012 zimą średnia temperatura powierzchni wzrosła o 0,85 stopnia Celsjusza. Średni poziom morza w okresie od 1901 roku do 2010 podniósł się o 19 centymetrów.

 

* Grupa ekspertów z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu zamierza spędzić na miejscu katastrofy SpaceShipTwo od czterech do siedmiu dni. Jednak pełna analiza przyczyn katastrofy suborbitalnego statku może potrwać rok. Wiele szczegółów zdarzenia do tej pory nie wyjaśniono: co spowodowało katastrofę, dlaczego jeden pilot zdołał otworzyć spadochron, a drugiemu się to nie udało, czy pilot sam wyskoczył z kabiny, czy został z niej wyrzucony pod wpływem działania jakiejś siły. Do katastrofy doszło w piątek nad pustynią Mojave w Kalifornii. Znajduje się tam lotnisko, z którego startują suborbitalne aparaty kosmiczne.

 

* Republikański senator John McCain powiedział, że władze Stanów Zjednoczonych powinny zrezygnować z rosyjskich silników rakietowych. Zgodnie ze słowami polityka, amerykański przemysł kosmiczny rozwija się niewystarczająco szybko z powodu hamującego czynnika w postaci zależności od rosyjskich silników. Komentując katastrofę statku kosmicznego SpaceShipTwo i rakiety Antares, McCain powiedział, że wynik startów byłby inny, gdyby Stany Zjednoczone same konstruowały niezbędne części.

* We Włoszech przeciwko planom redukcji personelu strajkują pracownicy służby bagażowej największego państwowego przewoźnika lotniczego Alitalia. Firma planuje zwolnić prawie 1000 pracowników.Protest doprowadził do problemów w funkcjonowaniu rzymskiego lotniska. Setki pasażerów nie mogą na czas otrzymać swego bagażu. Strajk rozpoczął się rano po tym, jak niektórzy pracownicy na swoich miejscach pracy odkryli, że ich profile elektroniczne zostały zablokowane. Na znak solidarności bagażowi Alitalia, których nie objęła redukcja personelu, odmówili przystąpienia do wykonywania swoich obowiązków.

 

* Na lotnisku w Brukseli został hospitalizowany pasażer tranzytem z Sierra Leone z podejrzeniem eboli. Wykryto u niego objawy choroby. Samolot wylądował w stolicy Belgii wczesnym rankiem, po czym mężczyzna został dostarczony do szpitala św. Piotra w celu zrobienia badań. Obecnie przebywa na kwarantannie, wyniki badań będą gotowe 3 listopada wieczorem. Inni pasażerowie lotu przeszli dodatkową kontrolę medyczną. Objawów choroby u nich nie odnotowano. Podejrzewa się, że niektórzy zamożni Afrykanie gdy podejrzewają u siebie początek choroby celowo wykupują bilet na samolot do Europy aby być leczonymi w lepszych warunkach szpitalnych i lepszymi lekami.

 

*Śmiertelność w wyniku gorączki krwotocznej Ebola wynosi 70% - poinformował asystent dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, Bruce Aylward, na konferencji prasowej w Genewie. Aylward podał, że liczba zarażonych wirusem sięgnęła 13793 osób. Prawie 5000 ludzi zmarło już na Ebolę od początku epidemii choroby.

 

* W laboratoriach w Wielkiej Brytanii prowadzone są tajne eksperymenty z fragmentami ludzkich ciał, które mogą pochodzić ze Stanów Zjednoczonych, - napisała gazeta Mail on Sunday. Według gazety, testy „mają na celu określenie charakteru obrażeń podczas wybuchów bomb domowej roboty, w wyniku których zostali ranni lub zginęli żołnierze w Afganistanie”. Jako przykład obiektu, gdzie prowadzone są badania, gazeta wymieniła Imperial College, który jest znany ze swojego wydziału medycznego.

 

* Komitet Śledczy Rosji rozpoczął wstępne śledztwo w sprawie wykolejenia się pociągu na Sachalinie. W rezultacie katastrofy zginęła jedna osoba, a dziewięcioro pasażerów zostało rannych. Według wstępnej wersji, przyczyną wykolejenia się było rozmycie torów kolejowych.

 

* Co najmniej jedna osoba zginęła, 5 zostało rannych w wyniku wybuchu butli gazowej w dwupiętrowym domu wielorodzinnym w Permie na rosyjskim Przeduralu. Doszło do zawalenia się między pierwszym a drugim piętrem. Na miejscu wypadku pracują strażacy, ratownicy i śledczy. Ściągany jest sprzęt do usunięcia gruzów i służba kynologiczna do poszukiwań poszkodowanych, którzy w chwili wybuchu znajdowali się w mieszkaniach. Administracja miasta oświadczyła, że udzieli poszkodowanym całej niezbędnej pomocy. Została rozwiązana kwestia tymczasowego rozsiedlenia mieszkańców domu. W tej sprawie wszczęto postępowanie karne.

 

* Trzy śmigłowce i 6 grup naziemnych kontynuuje poszukiwania zaginionego ponad 3 tygodnie temu w Tuwie na Syberii  helikoptera Mi-8. Śmigłowiec, który leciał z jednej z miejscowości w regionie do stolicy republiki Kyzył, rano 10 października w wyznaczonym czasie nie nawiązał łączności. Według lokalnych władz, realizował on lot komercyjny, który był związany z instalacją masztów śnieżnych dla Sajańsko-Szuszeńskiej Elektrowni Wodnej. Na pokładzie znajdowało się 14 osób. Według MSN w regionie, w poszukiwaniach uczestniczy 919 osób i 125 jednostek sprzętu.

 

* Naukowcy z jednego z uniwersytetów w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) stworzyli elektroniczną łyżkę, która zmienia smak jedzenia, - napisał New Scientist. Aby jedzenie było bardziej słone, słodkie, gorzkie lub kwaśne, wystarczy jedynie ustawić odpowiedni smak na łyżce. Zainstalowane na niej elektrody wpływają na odpowiednie kubki smakowe i jedzenie wydaje się takim, jakim chcielibyśmy. Testując urządzenie naukowcy zaproponowali 30 ochotnikom kaszę na wodzie bez soli i cukru. Odczucia smakowe oceniono od 40 do 83% w zależności od oczekiwanego rezultatu: okazało się, że najtrudniej jest sprawić, aby jedzenie było gorzkie. Niektórzy ochotnicy skarżyli się na to, że przeszkadza im metaliczny smak samych elektrod. Naukowcy będą pracować nad tym problemem. Łyżka może okazać się cenna dla tych, którzy muszą przejść na dietę, na przykład dla cukrzyków lub osób mającym problemy z sercem i układem naczyniowym.

 

* Telewizja Rossiya Segodnya rozpoczyna nadawanie specjalnie dla brytyjskiego audytorium z własnego studia na londyńskim Millbank. Program będzie składał się z programów międzynarodowej wersji angielskojęzycznej telewizji Russia Today International, która również wcześniej była dostępna brytyjskim widzom a także programów przygotowanych specjalnie dla Brytyjczyków. Na początku telewizja będzie nadawała 5 godzin dziennie, później liczba godzin wzrośnie. Kanał będzie emitował wiadomości na żywo, reportaże oraz filmy dokumentalne poświęcone światowym problemom i wydarzeniom w Wielkiej Brytanii.

 

* Jak poinformował niedawno szef administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergiej Iwanow, Rosja będzie finansować badania w zakresie technologii wydobycia pierwiastkowego renu z gazu. Chodzi o to, że w obwodzie sachalińskim jeden z wulkanów na wyspie Iturup (Kuryle) wyrzuca ren bezpłatnie, lecz w stanie gazowym. Federalny program ukierunkowany rozwoju wysp Kurylskich na lata 2016-2025 przewiduje przeprowadzenie odpowiednich prac naukowo-badawczych i konstruktorskich. Ren i jego ogniotrwałe stopy są stosowane w sprzęcie lotniczym i kosmicznym, w produkcji przyrządów elektronicznych, jego związki są stosowane w charakterze katalizatorów w procesie krakingu ropy naftowej.

 

* Brytyjscy naukowcy twierdzą, że do 2080-2100 roku będą możliwe podróże w czasie, teleportacja i peleryny-niewidki. Zdaniem naukowców, podróże w czasie już należy uważać za fakt dokonany. Jako przykład badacze przytaczają rekord rosyjskiego kosmonauty Siergieja Krikałewa, który spędził na orbicie w sumie 803 dni i zgodnie z teorią względności jest o 1,48 sekundy młodszy, niż jeśli przebywałby w tym czasie na Ziemi. Teleportacja również może stać się normalnym zjawiskiem do 2080 roku. A za 15 lat ludzkość ubierze płaszcze-niewidki, które możemy zobaczyć w filmach o Harrym Potterze.

 

* Śledczy rosyjscy postawili zarzuty czwartemu podejrzanemu w sprawie katastrofy lotniczej we Wnukowie - szefowi lotów Romanowi Dunajewowi - poinformował rzecznik Komitetu Śledczego Rosji Władimir Markin. Dunajew znajduje się w areszcie domowym, został już przesłuchany w charakterze oskarżonego. Wcześniej oskarżenie postawiono dyspozytorce stażystce Swietłanie Kriwsun, dyspozytorowi Aleksandrowi Krugłowowi oraz inżynierowi naczelnemu służby lotniskowej Władimirowi Ledieniewowi. W nocy z 20 na 21 października podczas zdarzenia na moskiewskim lotnisku Wnukowo trzysilnikowego samolotu Falcon 50 z pługiem śnieżnym zginęły 4 osoby, w tym prezes francuskiego koncernu energetycznego Total Christophe de Margerie.

 

* W katastrofie Mi-2 na Jamale (Syberia) zginął szef spółki Gazprom Nieft-Nojabrsk. Drugą ofiarą jest prawdopodobnie miejscowy leśnik. Jak podaje MSN Rosji, maszyna spadła wczoraj do jeziora w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Kadłub znalazł się częściowo pod wodą, a ogon jest zatopiony. W akcji ratunkowej przeszkadza silna burza śnieżna. Na miejsce katastrofy wyruszy grupa operacyjno-śledcza. Lot nie był uzgodniony z władzami. Prawdopodobnie na pokładzie helikoptera znajdowało się więcej ludzi.

 

* Dziewczynka, którą zabrano z rosyjskiej rodziny w Norwegii, wróci do rodziców, - podało biuro prasowe pełnomocnika ds. praw dziecka przy prezydencie Rosji Pawła Astachowa. W sobotę Astachow poinformował, że pracownicy norweskiej służby opieki nad dziećmi przyszli do domu Rosjan z policją i zabrali sześcioletnią dziewczynkę. „Po przesłuchaniu w policji dziecko oddano rodzicom, ale rodzina będzie znajdować się pod nadzorem Barnevern (służba opieki w Norwegii)”, - powiedział pracownik biura prasowego.

 

* Rosyjscy dyplomaci domagają się udzielenia im dostępu do aresztowanego w Stanach Zjednoczonych szefa amerykańskiej firmy-córki Technabeksport – TENAM – Wadima Mikerina, - poinformowała ambasada Rosji w USA. Zgodnie ze słowami dyplomatów otrzymali oni dostęp konsularny do Rosjanina i mogli z nim porozmawiać. „Makerin czuje się dobrze i nie skarży się na traktowanie i warunki zatrzymania”, - podano w komunikacie. Ponadto pozwolono mu na spotkanie z żoną i synem, a także przejście badań lekarskich.

 

* Znaleziono ciało ostatniej ofiary katastrofy statku wycieczkowego Costa Concordia, do której doszło w styczniu 2012 roku. Są to szczątki indyjskiego stewarda Russela Rebello, który do tej pory uważany był za zaginionego.Ciała nie udało się wcześniej znaleźć, ponieważ znajdowało się ono za meblami. Costa Concordia zatonęła w nocy z 13 na 14 stycznia 2012 roku: okręt uderzył w rafę podpływając zbyt blisko do brzegu wyspy Giglio. na jego pokładzie znajdowało się około 4200 pasażerów i członków załogi. W wyniku katastrofy zginęły 32 osoby.

 

* Sport powinien pozostawać poza polityką, pomimo coraz częstszych prób wykorzystania go w charakterze dźwigni nacisków, - podano w komunikacie departamentu informacji i prasy MSZ Rosji. Trzy dni temu na posiedzeniu plenarnym 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z inicjatywy grupy państw została przyjęta rezolucja „Sport jako środek promujący edukację, zdrowie, rozwój i pokój”. W dokumencie m.in. podkreślono znaczenie zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2014 roku w Soczi dla „edukacji, wzajemnego zrozumienia, pokoju, harmonii i tolerancji między narodami i cywilizacjami”.

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930