Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Niedziela, 2.11.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (627) Głównym tematem dzisiejszego dnia są wybory w Donbasie. Ponadto: Bliski Wschód, gaz, militaria, kryminalia… Zapraszam.

 

* W proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL na wschodzie Ukrainy rozpoczęły się wybory szefów republiki i deputowanych. Przewiduje się, że będzie w ich uczestniczyć ponad 4 miliony ludzi. W DRL mogą głosować osoby, które skończyły 16 lat, a w ŁRL – 18. Na stanowisko szefa DRL pretenduje obecny premier Aleksander Zacharczenko, znany w regionie siłowik Jurij Siwokonienko i wiceprzewodniczący zjednoczonego parlamentu Noworosji Aleksander Kofman. W ŁRL o fotel szefa republiki walczą: obecny szef republiki Igor Płotnicki, szef federacji związków zawodowych Oleg Akimow, minister zdrowia ŁRL Larisa Ajrapetian i przedsiębiorca Wiktor Penner.

 

* Kilkudziesięciu międzynarodowych obserwatorów monitoruje przebieg wyborów, które rozpoczęły się o 8:00 rano w Donieckiej Republice Ludowej.  Do regionu zjechali się przedstawiciele Włoch, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Osetii Południowej i Bułgarii, - poinformowało biuro prasowe DRL. „Chcemy zobaczyć, czy wybory będą demokratyczne i zgodne z prawem. Mamy nadzieję, że tak będzie. Oczekuje się od nich bardzo wiele. Aby zapanowały stabilność i pokój w Donbasie i aby sformowano legalne władze w Noworosji”, - powiedział obserwator z Bułgarii.

 

* W sztabie powstańców Donieckiej Republiki Ludowej poinformowano, że w przededniu wyborów odnotowano wzmożoną aktywność ukraińskich żołnierzy na wielu odcinkach frontu. Wznowiono ostrzał w pobliżu Nowoazowska, Nikiszyna, w rejonie wołnowachskim i telmanowskim, a także miejscowości Frunze na zachodzie obwodu ługańskiego, gdzie okrążono około 70 ukraińskich komandosów. W samym Doniecku część powstańców postawiono w stan gotowości bojowej na wypadek prowokacji.

 

* Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła postępowanie karne w sprawie wyborów w proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL, - poinformowano na profilu SBU na Facebooku. „Wszczęto postępowanie karne w sprawie przestępstwa przewidzianego w rozdziale 1 artykułu 109 Koreksu Karnego Ukrainy (działania nakierowane na siłową zmianę lub obalenie porządku konstytucyjnego lub przejęcie władzy w państwie), - napisano na profilu.

 

* Premier proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Aleksander Zacharczenko powiedział, że istnieje możliwość wszczęcia postępowania karnego w sprawie ludobójstwa dokonanego przez armię Kijowa. „Jeśli SBU wszczęła postępowanie karne w sprawie wyborów w DRL, to my ze swej strony po wyborach przeprowadzimy śledztwo w sprawie ludobójstwa”, - powiedział Zacharczenko. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie wyborów w proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL.

 

* Kolejny konwój humanitarny MSN Rosji dostarczył do Doniecka pomoc. Do miasta przyjechało około 50 ciężarówek. W najbliższym czasie zostaną one rozładowane. „W Doniecku kolumna rozdzieliła się i rozjechała po różnych magazynach”, - powiedział wiceszef Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego MSN Oleg Woronow.

 

*  Pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy odbyła się kolejna wymiana jeńców między powstańcami a ukraińskimi żołnierzami, - poinformował korespondent RIA Novosti. Wymiana odbyła się w formacie „25 na 25”. Powstańcy poinformowali, że wśród tych, których przekazał im Kijów jest wielu cywilów, a także bardzo ciężko rannych powstańców. Wcześniej zastępca przewodniczącego komicji ministerstwa obrony proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej ds. jeńców wojennych Lilija Radionowa powiedziała RIA Novosti, że proces wymiany jeńców został wznowiony w związku z zakończeniem kampanii przedwyborczej w Kijowie. Przedterminowe wybory do Rady Najwyższej odbyły się na Ukrainie 26 października.

 

* W Mariupolu w pobliżu punktu kontrolnego doszło do wybuchu, - poinformowano na stronie rady miasta. Do zdarzenia doszło podczas kontroli samochodu. Trzech żołnierzy ukraińskiej armii i kierowca samochodu zostali ranni. Pojawiły się także doniesienia o ofierze śmiertelnej, ale są jeszcze sprawdzane. Według niektórych doniesień, kierowca samochodu przewoził materiał wybuchowy. W radzie miejskiej oświadczono, że incydent nie jest aktem terroru.

 

* Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamierza wysłać za granicę około 500 tajnych agentów, - napisała gazeta „The Washington Post”, powołując się na amerykańskich urzędników wtajemniczonych w plany Pentagonu. Wcześniej planowano, że Agencja Wywiadu Obronnego przy Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych wyszkoli i wyśle do obcych państw około 100 „rezydentów”. Mieli oni współpracować z CIA i Dowództwem Operacji Specjalnych USA w ramach misji antyterrorystycznej, która zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa narodowego.

 

* W niedzielę w Rumunii odbywają się wybory prezydenckie. Eksperci uważają, że największe szanse na zwycięstwo ma obecny premier, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej Victor Ponta i lider Partii Narodowo-Liberalnej Klaus Iohannis, należący do mniejszości niemieckojęzycznej. Jeśli prezydent nie zostanie wyłoniony w niedzielę, to druga tura wyborów odbędzie się 16 listopada. Obecny prezydent Traian Băsescu nie może po raz trzeci kandydować.

 

* Sekretarz obrony USA Chuck Hagel wysłał w ubiegłym tygodniu 2-stronicowe memorandum do Susan Rice, doradczyni prezydenta ds. bezpieczeństwa kraju. Zawiera ono pytanie przeciw komu właściwie ma być prowadzona akcja wojskowa USA w Syrii – tylko przeciw Państwu Islamskiemu (Da’isz) czy przeciw Da’isz i rządowi w Damaszku jednocześnie? Póki co, lotnictwo USA stara się robić jak najmniej – wykonuje tylko trzy naloty dziennie i chętniej niszczy obiekty cywilne (instalacje naftowe, magazyny z żywnością) niż cele wojskowe. Informację podała bliskowschodnia Sieć Voltaire’a powołując się na przecieki z mediów amerykańskich.   

 

* Izrael zamknął oba przejścia graniczne na granicy ze Strefą Gazy. Zgodnie ze słowami przedstawiciela izraelskiej armii jest to związane z tym, że w piątek z terytorium Gazy w kierunku Izraela wystrzelono pocisk. Przez granicę będą przepuszczane jedynie ciężarówki z pomocą humanitarną. Latem bieżącego roku Izrael przeprowadzał operację wojskową w Strefie Gazy, która trwała przez 50 dni. W jej wyniku zginęło 2140 Palestyńczyków i 73 Izraelczyków. Strony powinny w najbliższym czasie wznowić rozmowy w Kairze.

 

* Radykalne ugrupowanie terrorystyczne Państwo Islamskie zaczyna przyciągać uwagę islamistów w Pakistanie i Afganistanie. Wcześniej bojowników PI nie widziano na terytoriach, które są ojczyzną talibów i Al-Kaidy. Ulotki, w których wzywa się do poparcia Państwa Islamskiego, pojawiły się w kilku miastach w obu krajach. Co najmniej pięciu pakistańskich liderów talibów i trzech przedstawicieli afgańskich talibów oświadczyło, że popiera PI.

 

* Bojownicy Państwa Islamskiego zamordowali ostatnio w egzekucjach co najmniej 50 osób, w tym kobiety i dzieci. Zgodnie z doniesieniami świadków, bojownicy publicznie, jeden za drugim, stracili 40 mężczyzn, sześć kobiet i czworo dzieci podrzynając im gardła. Ponadto ugrupowanie porwało 17 osób. Wcześniej bojownicy ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie zamordowało ponad 50 członków plemienia Abu Nimr w irackiej prowincji Al-Anbar.

* Źródło w południowokoreańskich kręgach dyplomatycznych oświadczyło, że Korea Północna mogła zwodować okręt podwodny, który może przeprowadzać starty pocisków balistycznych. Zdaniem źródła okręt ma długość 67 metrów, zanurzenie 6,6 metra i wyporność 3000 ton. Jest to modyfikacja importowanego radzieckiego okrętu podwodnego o napędzie dieslowo-elektrycznym klasy Golf. Źródło powiedziało, że na okręcie można zainstalować system rakietowy z pociskami R-21 jako część systemu płynnego paliwa rakietowego D-4.

 

* Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji Michael McFaul, występując w piątek na Uniwersytecie Chicago, powiedział, że rosyjskie służby specjalne nadal chodzą za nim w Ameryce, pomimo tego, iż przestał zajmować się dyplomacją. McFaul dodał, że rosyjscy agenci podsłuchują rozmowy telefoniczne jego i jego żony Donny Norton. Zgodnie ze słowami dyplomaty, niedawno do Donny zadzwonił jej szef i ktoś w słuchawce odpowiedział mu po rosyjsku. Były ambasador uważa, że ten przypadek świadczy niezbicie, że jest śledzony. McFaul został mianowany ambasadorem w Moskwie w 2012 roku i zajmował to stanowisko do lutego 2014 roku.

 

* W niektórych francuskich miastach po śmierci ekologa Rémi Fraisse odbyły się masowe akcje protestacyjne. W Nantes i Tuluzie protesty zakończyły się starcami z policją. Kilka osób zostało rannych. Według doniesień świadków, w Nantes demonstranci rzucali w policjantów koktajlami Mołotowa i kamieniami. Policja odpowiedziała gumowymi kulami i gazem łzawiącym. W wyniku w Nantes zatrzymano 21 osób, a w Tuluzie – 13. Fraisse zginął podczas starć z policją pod koniec października. Ekolog uczestniczył w proteście przeciwko budowie tamy na południowym zachodzie Francji. Przyczyną śmierci był granat hukowy rzucony przez policjanta.

 

* Brytyjskie pielęgniarki, położne, laboranci i pozostały personel pomocniczy służby zdrowia, zapowiedzieli już drugi tej jesieni strajk płacowy. Po raz pierwszy protestowali przez 4 godziny 13 października i powtórzą tę akcję 24 listopada. Związki zawodowe zgodziły się na pracę na ostrych dyżurach i w nagłych przypadkach. Oba strajki odbiją się jednak o tyle na pacjentach, że powstaną zaległości w przychodniach, a nawet po zakończeniu przestoju, przez tydzień personel medyczny będzie odmawiał pracy w nadgodzinach. Strajk przeciwko przyznanej przez dyrekcję Narodowej Służby Zdrowia zaledwie 1-procentowej podwyżce płac, przegłosowali członkowie dziewięciu związków zawodowych. Jak powiedziała koordynatorka ich akcji, rząd nie pozostawił im innego wyjścia. Domagamy się tylko uczciwego wynagrodzenia - oświadczyła Christina McAnea. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nie stać go na większą podwyżkę bez redukcji personelu. Spór zaostrza świadomość, że konserwatywny premier David Cameron zapowiedział dalszą redukcję zadłużenia państwa i jednoczesne obniżenie podatków, za co płacą pracownicy służb publicznych. O tym, jak głębokie jest rozgoryczenie w służbie zdrowia świadczy fakt, że stowarzyszenie położnych zastrajkowało po raz pierwszy w całej swojej 133-letniej historii.

 

* Jednolity regionalny system obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji jest gotowy do wykonania zadań - oznajmił minister obrony Białorusi Jurij Żadobin w środę w Mińsku podczas posiedzenia wspólnego kolegium Ministerstw Obrony Białorusi i Rosji. Żadobin powiedział, że dosłownie kilka dni temu została pomyślnie zrealizowana wspólna faza ćwiczeń Sił Powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji. Minister podziękował także swojemu rosyjskiemu koledzy Siergiejowi Szojgu za „pomoc w ochronie przestrzeni powietrznej Białorusi podczas mistrzostw świata w hokeju w Mińsku w maju tego roku”.

 

* Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie w sprawie stawek ceł eksportowych na dostawy gazu na Ukrainę, zgodnie z którym przy cenie 333,3 dolarów i wyższej za 1000 metrów sześciennych gazu zniżka wyniesie 100 dolarów, a przy cenie poniżej 333,3 – 30% tej ceny. Rozporządzenie będzie obowiązywać do 31 marca 2015 roku. Ukraina, Komisja Europejska i Rosja w nocy z czwartku na piątek podpisały trójstronny protokół w sprawie zimowego planu gazowego. Przewiduje on wznowienie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i zapewnienie nieprzerwanego tranzytu do Europy zimą.

 

* Rosyjski Gazprom może rozpocząć dostawy gazu na Ukrainę po wypełnieniu przez ukraiński Naftohaz zobowiązań w ramach trójstronnego protokołu (Ukraina, UE, Rosja), który został podpisany w Brukseli, - powiedział rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Powiedział on również, że rosyjski rząd przyjął dzisiaj postanowienie o obniżeniu ceł na gaz dostarczany na Ukrainę. Tym samym Moskwa wypełniła warunki przewidziane w protokole. Naftohaz zobowiązał się do uregulowania części długu wobec Gazpromu za dostarczony wcześniej gaz w wysokości 3,1 miliarda dolarów, z tego w najbliższym czasie 1,45 miliarda dolarów.

 

* Sąd Unii Europejskiej opublikował w otwartym rejestrze spraw zarejestrowanych przez urząd informacje dotyczące pozwu rosyjskiej spółki Gazprom Nieft. Z materiałów wynika, że pozew został zarejestrowany 24 października, Gazprom Nieft zaskarża decyzję Rady UE, dokumentacja jest prowadzona w języku angielskim. Inne szczegóły nie zostały podane. Wcześniej źródło w strukturach UE poinformowało, że Gazprom Nieft zaskarża nałożone na niego sankcje. Teraz w ciągu kilku tygodni w oficjalnym dzienniku UE mają zostać opublikowane szczegóły pozwu spółki.

 

* Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił przeprowadzenie negocjacji z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie realizacji projektu budowy nowego gazociągu między Ukrainą a Polską, który może zostać uruchomiony już w 2016 roku, - poinformowała w piątek agencja UNIAN. „Przygotowujemy projekt. Pilnie przeprowadzić negocjacje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w sprawie finansowania projektu. Musimy zbudować dodatkowy gazociąg między Ukrainą a Polską”, - powiedział Jaceniuk. Premier powiedział również, że gazociąg pozwoli zwiększyć moc przesyłową polskiego korytarza gazowego do 80 milionów metrów sześciennych dziennie. „W rzeczywistości oznacza to, że możemy kupować gaz jedynie od krajów członkowskich Unii Europejskiej”, - dodał Jaceniuk. Ukrtransgaz poinformował o projekcie budowy gazociągu w połowie października. Przewiduje on objętość dostaw gazu na Ukrainę do 8,3 miliardów metrów sześciennych rocznie i wolumen transportu gazu w kierunku Ukraina-Polska w wysokości 5 miliardów metrów sześciennych rocznie. Rozpatrywane są dwa warianty trasy magistrali gazowej o długości 100 i 110 kilometrów od gazociągu tranzytowego Drozdowice (obwód lwowski) do Bilcze Wolica na ukraińsko-polskiej granicy. Ukraina obecnie otrzymuje gaz jedynie z Europy. Dostawy z Rosji zostały wstrzymane w połowie czerwca z powodu wielomiliardowego długu wobec Gazpromu.

 

* Komisja Europejska podtrzymuje plany podjęcia decyzji w sprawie dostępu rosyjskiej firmy energetycznej Gazprom do mocy gazociągu Opal do końca października – informuje źródło zbliżone do kierownictwa UE. Do gazociągu Opal trafia rosyjski gaz nadchodzący z Europy morskim Gazociągiem Północnym, jednak z powodu ograniczeń europejskich regulatorów rura jest załadowana tylko do połowy.

 

* Posiadacze wykupionych wycieczek w kosmos są zszokowani katastrofą statku SpaceShipTwo brytyjskiej firmy Virgin Galactic, ale na razie nie zamierzają zwracać biletów. Suborbitalny turystyczny statek kosmiczny uległ katastrofie podczas lotu testowego nad pustynią Mojave w Stanach Zjednoczonych. Szef firmy Virgin Galactic Richard Branson oświadczył, że jest wstrząśnięty incydentem, ale zamierza konstytuować swój projekt rozwoju turystyki kosmicznej. Pierwszy komercyjny suborbitalny lot SpaceShipTwo z pasażerami na pokładzie zaplanowano na 2015 rok. Sprzedano już ponad 700 biletów w cenie 250 000 dolarów. Branson zamierza również wziąć udział w locie.
* Na Ziemię wróciła sonda kosmiczna wystrzelona przez Chiny na orbitę okołoksiężycową. Kapsuła wylądowała w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej na północy kraju. W taki sposób zakończyła się pierwsza od 40 lat misja na Księżyc aparatu kosmicznego, który wrócił na Ziemię. Chiny są trzecim krajem po Związku Radzieckim i Stanach Zjednoczonych, któremu udało się pomyślnie zrealizować to zadania. Sondę wystrzelono 24 października. Podczas 8-dniowej misji dotarła ona na orbitę Księżyca, zgromadziła cenne dane i wykonała unikalne zdjęcia. Misja ma charakter przejściowy przed zaplanowanym na 2017 rok programem Chang’e 5, który przewiduje lądowanie na Księżycu.

 

* Stany Zjednoczone nie zwracały się do Rosji z prośbami w sprawie sytuacji z awarią rakiety nośnej Antares – poinformował kierownik lotu rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Władimir Sołowiow. „Nie wpłynęły do nas jak dotąd żadne prośby od Amerykanów. Badają oni jak na razie przyczyny zdarzenia” – oświadczył Sołowiow. Według kierownika lotu, rosyjscy kosmonauci mogą podzielić się ze swoimi kolegami z USA zapasami żywności. „Amerykanie nie zostaną bez wody, jedzenia i tlenu. Mamy wspólną załogę, wspólny program lotu i wszystko jest wzajemnie ze sobą powiązane” – wyjaśnił.

 

* Francuski koncern naftowy Total zamierza przestrzegać antyrosyjskich sankcji, choć nadal jest im przeciwny – powiedział nowy dyrektor generalny firmy Patrick Pouyanné na konferencji Oil & Money w Londynie. Tymczasem w ramach śledztwa w sprawie katastrofy lotniczej na moskiewskim lotnisku Wnukowo, w której zginął były szef Totalu, postawiono zarzuty jeszcze jednej osobie – kontrolerowi lotów, Aleksandrowi Krugłowowi. 29 października postawiono zarzuty dyspozytorce-stażystce, Swietłanie Kriwsun.

 

* Brytyjski statek wycieczkowy Marco Polo w sobotę osiadł na mieliźnie u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Statek, na pokładzie którego znajdowało się ponad 1000 osób, został zmuszony do rzucenia kotwicy wśród wysp Lofoty na Morzu Norweskim. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, ewakuowali pasażerów i przewieźli ich na brzeg. Dwa statki holownicze próbują ściągnąć wycieczkowiec z mielizny. W wyniku incydentu żaden z pasażerów i członków załogi nie ucierpiał.

 

* Rosyjski drewniany trójmasztowiec „Święty Piotr” z relikwiami św. admirała Fiodora Uszakowa wpłynął na mieliznę na Morzu Jońskim w pobliżu Kefalinii. Jeśli nie uda się go wydobyć do poniedziałku, kiedy według prognoz spodziewany jest sztorm, zatonie. „Święty Piotr” jest kopią statku handlowego z XVII wieku. 16-metrowy żaglowiec zwodowano w 2002 roku. Wielokrotnie wypływał on w dalekie rejsy. Na pokładzie statku znajdują się relikwie Uszakowa. Za ściągnięcie statku z mielizny, holowanie i remont trzeba będzie zapłacić 26 tysięcy euro. Ubezpieczyciel już rozpoczął prace, ale synoptycy prognozują sztorm.

 

* Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji odwołało się od decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w sprawie wypłaty firmie Jukos odszkodowania w wysokości 1,86 miliarda euro – informuje służba prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości. W komunikacie ministerstwa podkreślono, że stanowisko prawne Federacji Rosyjskiej bazuje na podstawowych zasadach i normach konwencji i wykazuje bezzasadność wniosków wyciągniętych przez pierwszą instancję w postanowieniu z 31 lipca 2014 roku.

 

* Kolejne sześcioletnie dziecko odebrano rosyjskiej rodzinie w Norwegii, - poinformował pełnomocnik ds. praw dziecka przy prezydencie Rosji Paweł Astachow. Zgodnie z jego słowami, pracownicy norweskiej służby opieki nad dziećmi przyszli do domu Rosjan na wschodzie kraju razem z policją, aby odebrać rodzicom dziewczynkę. Obecnie te doniesienia są sprawdzane przez rzecznika praw dziecka i MSZ Rosji. Wcześniej norweskie władze zabrały pięcioletniego chłopca obywatelom Rosji, którzy przyjechali do pracy do północnego miasta Tromso. Dziecko powiedziało w szkole, że matka wyrwała mu mleczny ząb. Według rzecznika praw dziecka, w raporcie było napisane, że matka „wybiła dziecku ząb”.

 

* Dyrektor generalny amerykańskiej filii rosyjskiej firmy „Techsnabeksport” TENAM Corp, Wadim Mikerin, został zatrzymany w USA. Według danych ambasady Rosji w USA, zatrzymanie miało miejsce 29 października na przedmieściach Waszyngtonu. Mikerin oskarżany jest o to, że za łapówki w wysokości 1,7 mln dolarów zapewnił rzekomo trzem Amerykanom kontrakty od „Techsnabeksportu” na sumę 33 mln dolarów. Dyplomaci poinformowali, że obywatelowi Rosji udzielana jest wszelka pomoc konsularna i prawna.

 

* Rosatom nie wyklucza, że zatrzymanie 31 października w Stanach Zjednoczonych szefa amerykańskiej firmy-córki Techsnabeksport - TENAM Corporation – Rosjanina Wadima Mikerina mogło być spowodowane względami politycznymi, - poinformował rzecznik firmy. Uważa on, że po nieudanych próbach podejmowanych przez amerykańskich agentów skłonienia Mikerina do współpracy na szkodę Rosji, nie można go było pozostawić na wolności. Rosjanina oskarżono o to, że za łapówki w wysokości 1,7 miliona dolarów zapewnił 3 oskarżonym Amerykanom kontrakt na dostawy uranu z rosyjską firmą Techsnabeksport na 33 miliony dolarów. Grozi mu do 20 lat więzienia.

 

* W Austrii odbyła się prezentacja pierwszego na świecie seryjnego samochodu latającego. Do startu ta maszyna nie potrzebuje lotniska, wystarczy zwykłe pole. Aparat o wadze 450 kg po jednym tankowaniu może pokonać na ziemi i w powietrzu około 700 km, zużywając jedynie 7,5 litra na 100 km. Może być tankowany na zwykłych stacjach paliw. Maksymalna prędkość wynosi 200 km/h. Zgodnie z oczekiwaniami, latający samochód pojawi się w sprzedaży w 2017 roku. Cena pojazdu na razie nie została podana.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930