Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sobota, 1.11.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (626) Nasilają się walki w Donbasie, gdzie jutro odbędą się wybory. Ponadto: gaz, sankcje, Bliski Wschód, Afryka, kosmos, zbrojenia, Ebola… Zapraszam.

 

* W Doniecku i Ługańsku dobiegają końca przygotowania do głosowania. Jutro mieszkańcy wybiorą szefów republik i deputowanych do parlamentów. W ŁRL będzie można głosować w ponad 100 lokalach wyborczych, a w DRL – w ponad 350. Obie rady narodowe zostaną sformowane na zasadzie proporcjonalności – najwięcej miejsc zdobędą partie, na które zagłosowało najwięcej wyborców. O miejsca w ługańskim parlamencie walczy dwa ruchy, a w donieckim – trzy. Zniesiono próg frekwencji. Ale pod warunkiem, że przynajmniej jedna lista kandydatów zdobędzie co najmniej 5% głosów. Na stanowisko szefów DRL i ŁRL pretenduje po 3 kandydatów m.in. obecni szefowie republik Aleksander Zacharczenko i Igor Płotnicki. Centralna Komisja Wyborcza ogłosi wyniki w ciągu 3 tygodni.

 

* W Ługańskiej Republice Ludowej w przededniu wyborów obowiązuje cisza wyborcza. Wszelka agitacja jest zabroniona. Wybory deputowanych rad narodowych i szefów DRL i ŁRL odbędą się 2 listopada. W Donieckiej Republice Ludowej nie wprowadzono ciszy wyborczej. Decyzja ta została podjęta przez Centralną Komisję Wyborczą DRL. W taki sposób kandydaci zyskali jeszcze jeden dzień, aby przedstawić wyborcom swój program wyborczy. Obecnie w republikach wzmocniono środki bezpieczeństwa. Lokalne władze nie wykluczają prowokacji ze strony ukraińskiej służby bezpieczeństwa w celu zakłócenia głosowania.

 

* Organy ścigania DRL i ŁRL otrzymały informacje o przygotowywanych przez kijowskie władze dywersjach podczas wyborów 2 listopada. Kijów chce zastraszyć ludzi i obniżyć frekwencje w lokalach wyborczych, podano w komunikatach ministerstw bezpieczeństwa państwowego republik, dodając jednocześnie, że podjęto działania zapobiegawcze, sytuacja znajduje się pod kontrolą i zagwarantowane jest bezpieczeństwo wyborów.

 

* Ukraińscy żołnierze 7 razy w ciągu nocy złamali zwieszenie broni, w wyniku czego 4 cywilów i 2 powstańców odniosło rany, poinformował sztab DRL. Sytuacja w Doniecku jest napięta. Na północno-wschodnich obrzeżach miasta z polowych wyrzutni rakietowych Grad, moździerzy i artylerii ostrzelano dzielnice mieszkaniowe i obiekty cywilne. Zostały uszkodzone 4 budynki mieszkalne, pozrywane linie wysokiego napięcia, powalone drzewa, zablokowany ruch pojazdów. Pod ostrzał moździerzowy trafili także powstańcy w pobliżu kopalni „Komsomolec Donbasu”.

 

* Ponad 70 ukraińskich komandosów znalazło się w okrążeniu w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Obecnie prowadzone są z nimi rozmowy w sprawie poddania się lub wyjścia z okrążenia po dodaniu broni, poinformowano w sztabie powstańców ŁRL. Powiedziano również, że wczoraj ukraińscy żołnierze ostrzelali z moździerzy pozycje powstańców, w wyniku czego zostało rannych 3 cywilów. Dzisiaj powstańcy DRL podali również, że odparli atak ukraińskich czołgów na Gorłówkę.

 

* Liczba osób, które zginęły w wyniku konfliktu na Ukrainie przewyższyła 4 tysiące osób. Takie dane podano w ONZ. Zgodnie z danymi organizacji, według stanu na 29 października było 4035 zabitych i 9336 rannych na wschodzie Ukrainy. Liczba przymusowych przesiedleńców na Ukrainie wynosi 442 tysiące osób, a jeszcze 488 tysięcy uciekło do krajów sąsiednich, głównie do Rosji. W strefie konfliktu pozostaje 5,2 mln ludzi.


 * Dwa konwoje MSN Rosji, które dostarczyły pomoc humanitarną do Ługańska i Doniecka, wróciły do obwodu rostowskiego na południu Rosji. Ukraińscy celnicy sprawdzili ciężarówki i przekonali się, że są puste. Około 100 ciężarówek przywiozło do Doniecka i Ługańska tysiąc ton pomocy humanitarnej: żywność, lekarstwa, materiały budowlane. MSN Rosji poinformowało, że w ciągu tygodnia do obwodów donieckiego i ługańskiego będzie dostarczone do 3 tysięcy ton pomocy humanitarnej.  


 * Ukraińskie służby graniczne, a także obserwatorzy OBWE z niezrozumiałych przyczyn nie wykazali zainteresowania zawartością czwartego rosyjskiego konwoju humanitarnego wysyłanego do Donbasu. Poinformowało o tym MSZ Rosji. W resorcie podkreślono, że strona rosyjska poinformowała wcześniej ukraińskie władze i kierownictwo OBWE o zamiarze wysłania kolejnej partii pomocy humanitarnej do poszkodowanych rejonów Donbasu, proponując sprawdzenie ładunku. Obecnie pierwsze samochody, które dostarczyły pomoc humanitarną do Donbasu, wróciły do Rosji. Przywiozły one mieszkańcom południowego wschodu Ukrainy materiały budowlane, produkty żywnościowe, preparaty medyczne, a także środki materialno-techniczne dla przygotowania się do zimy.  


 * W Moskwie na Placu Czerwonym odbędzie się dziś pierwsza próba parady z okazji 7 listopada. W taki sposób będzie obchodzona 73. rocznica parady w Leningradzie 1941 roku. Wówczas żołnierze po uroczystościach od razu byli skierowani na front, który przebiegał kilka kilometrów od rosyjskiej stolicy. Dziś po placu przemaszeruje około 6 tysięcy osób, a także przejedzie ponad 60 jednostek sprzętu wojskowego. Kulminacją uroczystości będzie wielkie teatralizowane przedstawienie odtwarzające  zajęcie przez radzieckich żołnierzy Reichstagu w Berlinie.  


 * 1 listopada wchodzi w życie umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina. Strefa wolnego handlu będzie obowiązywać od 2016 roku. Decyzja została podjęta we wrześniu podczas rozmów w Brukseli przedstawicieli Rosji, Ukrainy i UE. W tym okresie będzie obowiązywała strefa wolnego handlu w ramach WNP, a Kijów ma prawo do bezcłowego dostępu niektórych ukraińskich towarów na europejski rynek. Na eksport towarów z UE na Ukrainę nadal obowiązuje cło. W przededniu wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej rząd Rosji przyjął dekret o środkach chroniących rosyjską gospodarkę. Zacznie on obowiązywać, jeśli Ukraina zacznie stosować część gospodarczą umowy stowarzyszeniowej z UE przed przewidzianym terminem.  


 * Społeczność międzynarodowa, a w szczególności Zachód, powinna zrewidować swoje pobłażliwe podejście i odpowiednio zareagować na łamanie praw człowieka na Ukrainie, - powiedział przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych ds. praw człowieka Konstantin Dołgow. Zgodnie z jego słowami ukraińskie władze powinny zapewnić przestrzeganie praw i interesów wszystkich obywateli niezależnie od tego, gdzie na Ukrainie oni mieszkają. Dołgow uznał za bezprawie to, co dzieje się na Ukrainie w sferze praw człowieka. Wśród podstawowych problemów wymieniło on nieprzestrzeganie praw mieszkańców południowego wschodu Ukrainy i przeszkadzanie w pracy mediom.  


 * Europejscy przywódcy nie uznają wyników wyborów, które zaplanowano na 2 listopada na terytorium kontrolowanym przez proklamowane w trybie jednostronnym republiki w Doniecku i Ługańsku na południowym wschodzie Ukrainy, - powiedziała w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Angela Merkel. Zgodnie ze słowami jej rzecznika prasowego Georga Streitera, w rozmowie telefonicznej uczestniczył również prezydent Francji François Hollande i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. „Merkel i Hollande podkreślili, że głosowanie może się odbywać jedynie w zgodzie z ukraińskim ustawodawstwem”, - powiedział Streiter.  


 * Grupa międzynarodowych ekspertów znalazła nowe szczątki ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym premier Holandii, Mark Rutte. Wcześniej dostęp do miejsca katastrofy lotniczej był zamknięty z powodu trwających działań bojowych na wschodzie Ukrainy. Boeing malezyjskich linii lotniczych uległ katastrofie 17 lipca w obwodzie donieckim. Na jego pokładzie znajdowało się 298 osób, wszyscy zginęli. Kijowskie władze i siły samoobrony oskarżają się wzajemnie o odpowiedzialność za katastrofę.  


 * Znany włoski polityk, jeden z założycieli rządzącej Partii Demokratycznej Paolo Gentiloni stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch. Informują o tym lokalne media. Gentiloni zastąpi na stanowisku szefa MSZ Włoch Federicę Mogherini, która została wcześniej wyznaczona na stanowisko przedstawicielki UE ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa.  


 * Izrael wprowadził ograniczenia w komunikacji autobusowej dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu. Codziennie z okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu do pracy dojeżdżają setki muzułmanów. Dotąd podróżowali tymi samymi autobusami co Żydzi. Pod presją osadników ma się to zmienić. Palestyńczycy nazywają tę decyzję segregacją rasową. Izraelski dziennik "Haaretz" przypomina, że nawet izraelska armia nie widzi w transporcie Palestyńczyków zagrożenia, ponieważ aby uzyskać pozwolenie na pracę w Izraelu trzeba spełnić bardzo rygorystyczne warunki. Ministerstwo obrony Izraela odmawia komentarza w tej sprawie.  


 * USA chcą włączyć Rosję, Iran i Arabię Saudyjską do procesu regulowania sytuacji w Syrii, w tym do międzynarodowej walki z Państwem Islamskim i wojny domowej wewnątrz kraju – powiedział w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry. Wcześniej stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, Witalij Czurkin, oświadczył, że Rosja wspólnie ze specjalnym wysłannikiem sekretarza generalnego ONZ ds. Syrii, Staffanem de Misturą, gotowa jest aktywnie brać udział w różnych formatach w celu pokojowego rozwiązania syryjskiego kryzysu.  


  * Samoloty sił powietrznych USA dokonały w czwartek i piątek ośmiu nalotów na pozycje bojowników ugrupowania Państwo Islamskie w rejonie miasta Kobane na północy Syrii. Poinformowało o tym Centralne Dowództwo USA. W rezultacie zniszczone zostały cztery stanowiska ogniowe islamistów i jeden budynek, w którym przebywali ekstremiści. Ponadto zbombardowane zostały pozycje bojowników w Iraku. Nie podano informacji o ofiarach.  


 * Europa powinna odbudowywać stosunki z Rosją i zaprzestać retoryki sankcji - oświadczył prezydent Austrii Heinz Fischer, który przebywa z oficjalną wizytą w Sofii. Podobny punkt widzenia przedstawił jego bułgarski kolega Rosen Plevneliev. Poza tym obaj liderzy podkreślili, że popierają jak najszybsze zbudowanie Gazociągu Południowego. Ten projekt, którego realizacją zainteresowanych jest wiele krajów europejskich, obecnie jest zamrożony przez Komisję Europejską.  


 * Unia Europejska gotowa jest znieść sankcje przeciw Rosji, jeśli sytuacja na Ukrainie ustabilizuje się. Poinformował o tym szef przedstawicielstwa UE w Rosji, Vygaudas Ušackas. Zaznaczył on, że sankcje nie są celem samym w sobie i nie są skierowane przeciw obywatelom Rosji. Jednak Unia Europejska gotowa jest je anulować, kiedy będą widzialne i odczuwalne rezultaty mińskich porozumień. „Jesteśmy zainteresowani zniesieniem sankcji, jednak potrzebny jest w tym celu pozytywny powód – stabilizacja i deeskalacja sytuacji na wschodzie Ukrainy” – powiedział Ušackas.  


 * Lider islamskiego ugrupowania Boko Haram Abubakar Shekau w nagraniu wideo oświadczył, że 219 nigeryjskich uczennic, które porwano w kwietniu bieżącego roku, przeszło na islam i wyszło za mąż. Ponadto zaprzeczył doniesieniom o zawartym 17 października porozumieniu z władzami Nigerii. Nigeryjskie władze rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę antyterrorystyczną operację przeciwko Boko Haram po porwaniu przez jej członków 276 uczennic w Chibok. Wtedy islamiści zagrozili, że sprzedadzą dziewczynki w niewolę lub siłą zmuszą je do małżeństwa. Jedynie 57 uczennic wróciło do swoich rodzin.  


 * Dowódca wojsk Burkiny Faso, generał Honore Traore, oświadczył, że będzie sprawował funkcję głowy państwa. Wcześniej prezydent kraju Blaise Compaore podał się do dymisji. W ubiegłym tygodniu rząd Burkiny Faso poinformował o zamiarze przeprowadzenia referendum celem wniesienia poprawek do konstytucji. Pozwoliłyby one Compaore, który rządził krajem od 27 lat, kandydować na kolejną kadencję prezydencką. Wyznaczone na czwartek głosowanie w parlamencie zostało odwołane po szeroko zakrojonych akcjach protestacyjnych i zamieszkach w różnych miastach kraju.  


 * Stały przedstawiciel Rosji przy UE, Władimir Czyżow, uważa, że rozmowy w sprawie dostaw gazu, które odbyły się w Brukseli, były pomyślne. Powiedział on, że Rosji udało się zbudować porozumienia tak, że nie podają one w wątpliwość warunków obecnego kontraktu między Naftohazem i Gazpromem. Czyżow zaznaczył, że Zachód był zaniepokojony swoim „losem” w okresie zimowym, biorąc pod uwagę niejednoznaczne doświadczenia we współpracy z Ukrainą jako krajem tranzytowym w ubiegłych latach, kiedy Kijów dopuszczał się niesankcjonowanego odpompowywania gazu, w wyniku czego obniżały się wielkości jego dostaw do państw Unii Europejskiej.  


 * Prezydent Władimir Putin i członkowie Rady Bezpieczeństwa Rosji pozytywnie ocenili osiągnięte porozumienia Ukrainy i Komisji Europejskiej w sprawie rozwiązania kwestii gazowej. Poinformował o tym sekretarz prasowy prezydenta, Dmitrij Pieskow. W czwartek Rosja, Ukraina i Komisja Europejska podpisały protokół w sprawie wznowienia na okres zimowy dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Przewiduje on spłatę przez Kijów 3,1 miliarda z 5,3 miliarda dolarów długu wobec Gazpromu. W piątek poinformowano, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił Ministerstwu Finansów, Bankowi Narodowemu i Naftohazowi, by rozpoczęły opłacanie rosyjskiego gazu.  


 * Ukraiński gabinet ministrów zatwierdził trójstronny protokół określający kwestię dostaw rosyjskiego gazu do kraju w okresie zimowym, Zgodnie z protokołem nowa cena gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale 2014 roku wyniesie 378 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale 2015 roku – 365 dolarów za 1000 metrów sześciennych.  


 * Oświadczenia szefa Naftohazu Andrieja Kobolewa, że Kijów może pozbawić Donbas gazu są prowokacją przed wyborami w DRL i ŁRL 2 listopada, - powiedział szef komisji Dumy Państwowej ds. energetyki Iwan Graczow. Deputowany jest przekonany, że jeśli Kijów zdecyduje się na to, nie spowoduje to dużych problemów dla mieszkańców Donbasu. „Tam są odgałęzienia z Rosji, które biegną bezpośrednio do Ługańska i Doniecka”, - powiedział Graczow. Dodał on, że ewentualne bezpośrednie dostawy gazu do DRL i ŁRL omawiano już w Dumie Państwowej. Wcześniej Kobolew oświadczył, że Kijów może zawiesić dostawy gazu do Donbasu. Ze swej strony wicepremier DRL Andriej Purgin powiedział, że w tym przypadku mieszkańcy republiki zwrócą się o pomoc do Rosji.  


 * Rosja i Indie kontynuują badanie technicznych możliwości przedłużenia gazociągu Siła Syberii do Indii. Budowa systemu głównych gazociągów Siła Syberii realizowana jest w ramach kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu rurociągowego do Chin, zawartego w maju 2014 roku przez rosyjską firmę Gazprom i China National Petroleum Corporation. Indie zaproponowały wcześniej, by przedłużyć gazociąg do ich granicy.  


 * USA chcą zmusić Chorwację do rezygnacji ze sprzedania Rosji akcji spółki naftowo-gazowej INA. MSZ Rosji nazwało „bezpardonowym naciskiem” wizytę senatora USA w Chorwacji, który przekonywał Zagrzeb w tej sprawie. W resorcie zaznaczono, że Waszyngton w ostatnim czasie wywiera coraz większą presję na państwa Europy Południowo-Wschodniej, w tym na Chorwację, aby maksymalnie ograniczyć rosyjską współpracę z państwami tego regionu w sferze energetycznej i wojskowo-technicznej. W Moskwie nazwano takie działania sprzecznymi z ogólnie przyjętymi normami współpracy międzynarodowej.  


 * Rosja ograniczyła dostawy gazu do Serbii o 28% z powodu zadłużenia, - poinformował serbski minister górnictwa i energetyki Aleksandar Antic. Według stanu na 30 października, dług wyniósł 224 miliony dolarów. Minister jest przekonany, że oba kraje znajdą wspólny język. Zgodnie z jego słowami do końca roku Serbia ureguluje część długu w wysokości około 100 milionów dolarów. Serbia zaspokaja swoje zapotrzebowanie na gaz właściwie jedynie dzięki importowi gazu z Rosji. Przedsiębiorstwo Srbijagas zajmuje się transportem, dystrybucją i magazynowaniem gazu na terytorium Serbii. Yugorosgaz, w której Gazprom posiada 50% udziałów, organizuje dostawy gazu ziemnego do Serbii.  


 * UE złożyła w Światowej Organizacji Handlu pozew przeciwko Rosji w sprawie taryf na produkty rolne i wyroby przemysłowe. UE oskarża Rosję o przewyższenie taryf na kilka rodzajów towarów, w tym papier, tekturę, olej palmowy i jego frakcje, lodówki i zamrażarki. Zgodnie z zasadami WTO, Rosja ma 60 dni na rozwiązanie problemu w drodze bezpośrednich rozmów z UE. Po czym UE może zacząć eskalację procesu z zaangażowaniem WTO w rozpatrzenie pozwu. Jest to piąty z kolei spór sądowy z udziałem Rosji i UE w ramach WTO.  


 * Pracownik francuskiej firmy, który odpowiadał za dostawy Mistrali do Rosji został zwolniony, - poinformowały władze stoczni DCNS. Prawdopodobnie powodem do podjęcia takiej decyzji był list wysłany do Moskwy. Zawierał on w imieniu korporacji zaproszenie na ceremonię przekazania pierwszego z dwóch okrętów desantowych. Miała się ona odbyć 14 listopada. Paryż zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając, że obecna sytuacja polityczna nie pozwala na przekazanie okrętu Rosji. Kontrakt na dostawę Mistrali podpisano między francuską stocznią DCNS a Rosoboroneksportem w 2011 roku na sumę 1,2 miliarda euro.  


 * Rosoboroneksport sprzeda w bieżącym roku broń i sprzęt wojskowy na łączną kwotę około 13 mld dolarów - oznajmił zastępca dyrektora generalnego Rosoboroneksportu Siergiej Ładygin. „Nie możemy mówić o tym, że sankcje nie wpłynęły na sprzedaż rosyjskiej broni. Pracować jest trudniej, lecz w końcu wskaźniki się nie zmienią. Mamy rezerwy, które pozwalają nam skutecznie pracować” - podkreślił. W 2013 roku Rosja sprzedała broń na kwotę około 15,7 mld dolarów. Na dzień dzisiejszy Rosoboroneksport jest jedynym pośrednikiem państwowym, mającym w Rosji prawo do handlowania bronią.  


 * Rosja zbuduje w Arktyce 13 lotnisk i 10 punktów radiolokacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie - poinformował szef Centrum Narodowego Zarządzania Obroną Rosji generał-lejtnant Michaił Mizincew. Wcześniej minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że Rosja w 2014 roku całkowicie zamknie arktyczne pole radiolokacyjne. Przypomniał on o rozszerzeniu obecności wojskowej w Arktyce i poinformował, że obecnie na wyspach arktycznych nad stworzeniem infrastruktury pracują trzy ekipy.  


 * Z kosmodromu w Plesiecku na północy Rosji wystrzelono w ramach testów rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu klasy ziemia-ziemia „Topol-M”. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że pocisk zniszczył umowny cel na poligonie na Kamczatce. „Topol-M” jest modyfikacją systemu „Topol”, którą wyposażono w udoskonalone pociski RS-2PM2.  


 * Jeden pilot zginął, a drugi został ciężko ranny w katastrofie podczas lotu testowego SpaceShipTwo, suborbitalnego załogowego statku kosmicznego przeznaczonego do turystyki kosmicznej, na pustyni Mojave na południu Kalifornii. Firma Virgin Galactic poinformowała, że odnotowano „poważną awarię” statku i jest on nie do odzyskania. Samolot WhiteKnight, który wynosił SpaceShipTwo na odpowiednią wysokość, wylądował bez przeszkód. Wszczęto postępowanie w sprawie przyczyn katastrofy. Według jednej z wersji, podczas lotu zapalił się silnik rakiety.  


 * Spółka projektowa i operator amerykańskiej rakiety nośnej Antares wykorzystały system automatycznej likwidacji aparatu - poinformowała telewizja CNN. Operatorzy uruchomili system samozniszczenia po tym, jak stało się jasne, że podczas startu rakiety doszło do zakłócenia. Rakieta Antares ze statkiem kosmicznych Cygnus, który miał dostarczyć ponad 2 tony ładunku na MSK, wybuchła we wtorek podczas startu na amerykańskim kosmodromie w stanie Wirginia.  


 * W Helsinkach został hospitalizowany pierwszy w Finlandii pacjent z podejrzeniem eboli. Jest to Amerykanin, który kilka tygodni temu odwiedził Liberię. Pacjentów i lekarzy oddziału chorób infekcyjnych szpitalu, w którym umieszczono chorego, ewakuowano do innego szpitala. Według słów lekarza naczelnego szpitalu, zarażenie ebolą w tym przypadku jest mało prawdopodobne. Okres inkubacji gorączki jest krótszy niż czas, jaki minął po wyjeździe pacjenta z Liberii, a prawdopodobieństwo jego kontaktu z innymi zakażonymi w ostatnim dniach jest minimalne. Według danych WHO, liczba śmiertelnych ofiar eboli na świecie mogła przekroczyć 5 tys. osób spośród 13 703 przypadków zarażenia.  

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930