Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Czwartek, 30.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (624) Negocjacje gazowe w Brukseli, wybory w Donbasie, czwarta kolumna pomocy humanitarnej, kryzys bliskowschodni, francuskie Mistrale dla Rosji itp. Zapraszam na dzisiejszy serwis info…

* Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zdementował doniesienia niektórych zachodnich mediów o możliwej ciężkiej chorobie Władimira Putina. Dzień wcześniej na stronie internetowej PageSix.сom, która jest podsekcją gazety New York Post, został opublikowany artykuł, w którym napisano, że Władimir Putin już od kilku lat choruje na raka. Takie wnioski gazeta wyciągnęła na podstawie aktywności politycznej prezydenta Rosji.

 

* Zachód „bezmyślnie i bezgranicznie” rozszerza NATO, zapewniając gwarancje bezpieczeństwa tylko członkom sojuszu zamiast nadać OBWE prawo do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim - oznajmił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy. „Zamiast zrobić z OBWE normalną organizację, która byłaby rzeczywiście organizacją ds. bezpieczeństwa, zapewniającą bezpieczeństwo wszystkim, nasi zachodni koledzy obrali drogę bezmyślnego rozszerzenia NATO, mówiąc nam wprost, że prawne gwarancje bezpieczeństwa mogą mieć tylko ci, którzy wstąpią do Sojuszu Północnoatlantyckiego” - powiedział Ławrow.

 

* Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso uważa, że porozumienie podczas rozmów UE-Ukraina-Rosja w sprawie gazu można osiągnąć w najbliższym czasie na podstawie propozycji KE - czytamy w komunikacie KE, podsumowującym rozmowy telefoniczne Barroso z prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenką. Barroso wezwał wszystkie strony do zakończenia rozmów w celu zapewnienia ciągłych, niezawodnych i rynkowych dostaw gazu na Ukrainę. Rozmowy w Brukseli powinny być kontynuowane dzisiaj wieczorem. Przedstawiciele Rosji oświadczyli, że będzie to możliwe, jeśli Ukraina i KE uzgodnią gwarancje finansowe dla Kijowa w zakresie opłaty rosyjskiego gazu.


 * Rozmowy w sprawie gazu zostaną wznowione dzisiaj wieczorem, jeśli strona ukraińska i Komisja Europejska uzgodnią gwarancje finansowe - poinformował po spotkaniu w Brukseli szef Gazpromu Aleksiej Miller. Ukraina zapowiedziała, że będzie szukać środków do zapewnienia przedpłaty za gaz, jednak nie udostępniła żadnych pisemnych gwarancji - poinformował szef Ministerstwa Energii Rosji Aleksander Nowak. Poprzednia runda rozpoczęła się wczoraj i trwała ponad 12 godzin. Udało się uzgodnić podstawowe parametry podsumowujących dokumentów. Wcześniej Rosja poinformowała o gotowości przyznania Ukrainie zniżki w wysokości 100 dolarów, czyli cena tysiąca metra miała wynosić 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Kijów zgodził się na nią.  


 * Ukraina potwierdziła posiadanie środków na opłatę za bieżące dostawy w listopadzie i grudniu w wysokości 4 mld metrów sześciennych - poinformował minister energetyki Rosji Aleksander Nowak na posiedzeniu rządu w Moskwie. Według niego, ta kwestia była uzgadniana z Komisją Europejską, Bankiem Narodowym Ukrainy a także MFW, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz innymi międzynarodowymi organizacjami finansowymi. Nowak przypomniał, że jednym z podstawowych warunków wznowienia dostaw gazu jest spłacenie części nagromadzonego długu za dostawy gazu w listopadzie i grudniu 2013 roku oraz kwietniu-czerwcu 2014 roku w wysokości 3,1 mld dolarów.  


 * Premier Arsenij Jaceniuk oznajmił, że Ukraina gotowa jest rozpocząć spłacanie długu za dostarczony wcześniej rosyjski gaz. Według niego, pierwszą transzę w wysokości 1,45 mld dolarów władze kraju gotowe są przelać w najbliższym terminie, a drugą transzę w wysokości 1,65 mld dolarów strona rosyjska może otrzymać do końca bieżącego roku. Podkreślił on, że Ukraina nie zamierza cofać pozwu do Gazpromu z Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie. Jaceniuk oznajmił, że podpisanie protokołu w sprawie gazu możliwe jest tylko na szczeblu trójstronnym w składzie Ukraina-UE-Rosja. Podkreślił on, że KE wystąpi w charakterze gwaranta wywiązania się Rosji z zobowiązań w zakresie ceny gazu dla Ukrainy.  


 * Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko skomentował sytuację z wyborami w szeregu rejonów donieckiego i ługańskiego obwodu. Jak podkreślił ukraiński przywódca, wybory odbywające się sprzecznie z ukraińskim prawem, nie mogą zostać uznane przez wspólnotę światową. Podobne głosowanie zagrozi procesowi pokojowemu w Donbasie - podkreślił prezydent. „Sprawiedliwe społeczeństwo można zbudować tylko wówczas, gdy istnieje prymat prawa, gdy wybory są uczciwe” - ostrzegł Poroszenko.  


 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał do rezygnacji z planów przeprowadzenia w dniu 2 listopada wyborów w Noworosji – poinformował rzecznik ONZ, Stefan Duzharrik. „Te wybory poważnie naruszają miński protokół i memorandum, które należy pilnie i w całości zrealizować” – powiedział Duzharrik w środę na briefingu.  


 * Przeprowadzenie wyborów w DRL i ŁRL 2 listopada odpowiada mińskim porozumieniom - oświadczyło MSZ Rosji. Resort podkreślił, że w Donbasie trzeba jak najszybciej stworzyć organy władzy, aby przystąpić do rozwiązywania praktycznych kwestii zapewnienia funkcjonowania regionu i służb porządkowych. Moskwa uważa, że Kijów sabotuje zobowiązania w zakresie poprawy sytuacji humanitarnej w Donbasie, tworząc sztuczne przeszkody w dostarczeniu pomocy z Rosji. Rosja będzie sprzyjać temu, żeby wybory stały się krokiem do unormowania sytuacji i uregulowania kryzysu na Ukrainie - podkreśliło MSZ.  


 * UE może zaostrzyć sankcje wobec Rosji, jeśli Moskwa uzna wybory 2 listopada w DRL i ŁRL - poinformowało źródło w Komisji Europejskiej. Wcześniej UE oświadczyła, że te wybory będą sprzeczne z mińskimi porozumieniami. Kijowskie władze i powstańcy porozumieli się we wrześniu w Mińsku przy pośrednictwie Rosji i OBWE w sprawie rozejmu i szeregu kwestii dotyczących statusu Donbasu. Została zatwierdzona ukraińska ustawa w sprawie szczególnego statusu szeregu rejonów Donbasu, gdzie na 7 grudnia zostały zaplanowane wybory do miejscowych organów władzy. Powstańcy poinformowali, że 2 listopada przeprowadzą własne wybory szefa republiki i Rady Najwyższej.  


 * Kolumna samochodowa MSN Rosji z pomocą humanitarną dla południowego wschodu Ukrainy przybyła do obwodu rostowskiego na południu Rosji. 100 ciężarówek wiezie mieszkańcom obwodu ługańskiego i donieckiego około tysiąca ton ładunków - żywność, leki i materiały budowlane. W celu zapobiegnięcia insynuacjom strona rosyjska zaproponowała przedstawicielom OBWE i żołnierzom ukraińskiej straży granicznej zapoznanie się z zawartością ładunków. Kijów potwierdził odbiór noty MSZ Rosji o wysłaniu na wschód Ukrainy kolumny humanitarnej. Obecnie dokument jest rozpatrywany.  


 * Kijów podejmie decyzję w sprawie rosyjskiego konwoju humanitarnego po konsultacjach z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK) – poinformował przedstawiciel MSZ Ukrainy, Jewhen Perebyjnis. Jak powiedział przedstawiciel resortu dyplomatycznego, kontrola ze strony ukraińskich celników i funkcjonariuszy straży granicznej jest warunkiem koniecznym przy dostarczaniu ładunku. „Jednym z warunków powinno być także zajęcie się przez MKCK w całości kwestiami dostawy i rozdziału” – zaznaczył Perebyjnis.  


 * Co najmniej 1 osoba zginęła, 5 cywilów zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku ostrzału Doniecka przez ukraińskie siły zbrojne. Ogień prowadzono w kierunku mieszkalnych i przemysłowych dzielnic miasta a także wioski Smiełoje w obwodzie ługańskim. Zostały uszkodzone domy, spłonęło kilka samochodów. Według danych powstańców, na wschodzie Ukrainy wojskowi co najmniej 7-krotnie naruszali ogłoszony rozejm.  


 * Przedstawiciele DRL i ŁRL wezwali Rosję i OBWE do podjęcia pilnych kroków w celu zmuszenia Kijowa do wywiązania się z mińskiego protokołu z 5 września - czytamy w odpowiednim komunikacie kierownictwa republik. Dokument zawiera także stwierdzenie, że przyjęta przez kijowskie władze ustawa w sprawie szczególnego statusu Donbasu nie obowiązuje i jest prawnie nieważna. W komunikacie podkreślono, że DRL i ŁRL nie zamierzają przekazywać Kijowowi kontroli nad granicą z Rosją, a mogą zdecydować się tylko na międzynarodowy monitoring. W charakterze warunku zostało podane całkowite zażegnanie konfliktu z Kijowem, potwierdzone w ustawie przy gwarancjach ze strony Rosji i UE.  


 * Rosyjski parlament potwierdził gotowość do dialogu z wybraną na Ukrainie Radą Najwyższą i wyraża nadzieję, że Rada będzie nastawiona na współpracę - oświadczyła dzisiaj dziennikarzom rzeczniczka Rady Federacji Rosji Walentina Matwijenko. W niedzielę na Ukrainie odbyły się wybory parlamentarne. Co się tyczy nowego składu Rady Najwyższej, to według Matwijenki nie jest jednolity, co świadczy o polaryzacji zarówno ukraińskiego społeczeństwa, jak i ukraińskich regionów. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że nowa koalicja w Radzie będzie „partią pokoju, a nie wojny”.  


 * Moskwa ma nadzieję, że nowe ukraińskie władze zaczną realną walkę z nastrojami neonazistowskimi - oznajmił pełnomocnik MSZ Rosji ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantin Dołgow. Wyraził on nadzieję, że nowe ukraińskie władze zbadają wszystkie przestępstwa humanitarne, popełnione na Ukrainie poczynając od tak zwanej „sprawy snajperów”, wydarzeń w Odessie, Mariupolu oraz tragedii z Boeingiem. Poza tym Dołgow poinformował, że Rosja planuje wydanie kolejnej „Białej Księgi” o naruszeniu praw człowieka na Ukrainie.  


  * Szef Ministerstwa Przyrody Siergiej Donski poinformował, że Rosja przygotuje i wyśle do Komisji ds. granicy szelfu ostateczną wersję wniosku o rozszerzenie terytorium na Oceanie Arktycznym. „Zatwierdzenie rosyjskiego wniosku umocni suwerenne prawo Rosji do dodatkowego terytorium o powierzchni 1,2 mln metrów kwadratowych na Ocenie Arktycznym. Ponadto pozwoli zwiększyć zasoby węglowodorów o ponad 5 mld ton umownego paliwa i oczywiście rozszerzy nasze możliwości zapewnienia interesów geopolitycznych w Arktyce kosztem wprowadzenia jurysdykcji i kontroli nad działalnością na dnie morskim” - powiedział Donski na spotkaniu rządu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  


  * Amerykańskie siły powietrzne w ciągu ostatniej doby przeprowadziły 14 nalotów na pozycje bojowników z radykalnego ugrupowania Państwo Islamskie na terytorium Iraku i Syrii – napisano w komunikacie Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA. Osiem nalotów zostało przeprowadzonych na pozycje ekstremistów w syryjskim mieście Kubani w pobliżu granicy z Turcją. W wyniku bombardowań zniszczone zostało stanowisko dowodzenia bojowników, a także kilka budynków i samochodów wojskowych.  


 * Bagdad docenia wysiłki Moskwy w walce z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie – poinformowano na stronie internetowej MSZ Rosji. Podano, że 29 października wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow przyjął ambasadora Iraku w Moskwie, Ismaila Mohsena. „Podczas rozmowy rozpatrzono szereg aktualnych kwestii rosyjsko-irackich stosunków. Omówiono również rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie w świetle utrzymujących się agresywnych działań ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie w Iraku i Syrii” – napisano w komunikacie.  


 * Mosze Ja’alon, minister obrony Izraela w wywiadzie dla Charliego Rose z tygodnika PBS stwierdził, że prezydent TurcjiRecep Tayyip Erdoğan jest potajemnie ‘prominentnym członkiem Bractwa Muzułmańskiego’ (BM, po arabsku Ichłan). Erdoğan twierdzi, ze wystąpił z Bractwa w czasie swego uwięzienia w roku 1998, ale od roku 2011 wydaje się jednak mieć coraz więcej związków z tą organizacją. Ja’alon twierdzi, że istnieje polityczna oś BM na linii Londyn-Stambuł-Doha i że palestyński Hamas, genetycznie powiązany z BM, przyjmuje rozkazy bezpośrednio z Turcji. Premier brytyjski Cameron zarządził śledztwo w sprawie działalności BM w Wielkiej Brytanii. Sir Richard Dearlove, były szef brytyjskiego wywiadu (MI6) I doradca powołanej komisji śledczej opisuje BM jako „w zasadzie organizację terrorystyczną”. Według The Telegraph, komisja zidentyfikowała w UK 60 organizacji pozarządowych (NGOs) powiązanych z BM i dokonuje przeglądu ich działalności. Londyn nie zamierza zakazać BM ale chce ukrócić niektóre praktyki.  W jednym z wywiadów TV szejk Yusuf al-Qaradawi stwierdził,  że także  samozwańczy kalif Ibrahim jest b. członkiem BM, czemu Ibrahim dotąd zaprzecza. BM jest popierane przez Waszyngton, który próbował osadzić je u władzy w trakcie wiosny arabskiej w kilku krajach (Tunezja, Egipt). Członek BM Mehdi K. Alhassani jest nawet członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.  


 * Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili potwierdził gotowość na spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. „Proponujemy Rosji stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa i jesteśmy gotowi do omawiania tego tematu” - powiedział Margwelaszwili. Putin jeszcze 10 lutego oznajmił w Soczi, że jest gotowy na spotkanie z prezydentem Gruzji. „Jeśli zechce, to czemu nie” - powiedział Putin, odpowiadając na pytania dziennikarzy. W odpowiedzi Margwelaszwili oznajmił, że „poważnie zastanowi się” nad słowami Putina o prawdopodobnym spotkaniu. Tbilisi zerwało stosunki dyplomatyczne z Rosją po uznaniu przez Moskwę niepodległości Abchazji i Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku.  


 * Rezygnacja USA ze współpracy z syryjskim rządem i prezydentem Baszarem al-Asadem stanowi jeden z problemów w walce z terrorystami Państwa Islamskiego - oświadczył dziennikarzom wiceszef MSZ Rosji Giennadij Gatiłow. Według niego, jeszcze na początku syryjskiego kryzysu Rosja twierdziła, że trzeba uwzględniać zagrożenie rozwojem aktywności terrorystycznej. „Niestety nas wówczas nie słuchano. Ponieważ przedstawiciele Zachodu mieli jeden cel - obalenie reżimu al-Asada” - powiedział Gatiłow. Podkreślił on, że każdych działań w stosunku do PI bez zgody syryjskich władz „nie można rozpatrywać inaczej, jak tylko naruszenie suwerenności kraju”.  


 * Szwedzki rząd uznał państwo Palestyny. Jest to ważny krok, potwierdzający prawo Palestyńczyków do samostanowienia - oświadczyła szefowa MSZ kraju Margot Wallström. Według niej, wszystkie warunki do tego są: państwo ma swoje terytorium, rząd i ludność. Na początku października lider szwedzkich socjaldemokratów Stefan Löfven poinformował o tym, że Szwecja uzna Państwo Palestyny, przemawiając w parlamencie z przemówieniem inauguracyjnym. Później amerykańskie, władze posłuszne instrukcjom z Izraela, oświadczyły, że Szwecja pośpieszyła się ze swoją decyzją.  


 * Przekazanie Rosji przez Francję pierwszego śmigłowcowca typu Mistral zostało wstępnie wyznaczone na 14 listopada – poinformował związek zawodowy francuskich stoczni. Podkreślił on, że ta data jest jeszcze nieoficjalna. Wcześniej wysokiego szczebla przedstawiciel firmy stoczniowej STX w stoczni we francuskim Saint-Nazaire oświadczył, że przekazanie Rosji przez Francję pierwszego śmigłowcowca będzie miało miejsce w ciągu kilku dni lub tygodni. We wrześniu Francja zagroziła Rosji wstrzymaniem dostaw Mistrali wiążąc to z kryzysem na Ukrainie.  


 * USA nadal apelują do Francji aby nie spieszyła się z przekazaniem Rosji pierwszego Mistrala. Waszyngton uważa za mądre wcześniejsze powiązanie przez prezydenta Francji Francoisa Hollande przekazania Rosji pierwszego śmigłowcowca Mistral z pełnym przestrzeganiem mińskich porozumień i zawieszeniem broni na wschodzie Ukrainy. Takie słowa padły w środę z ust przedstawicielki departamentu stanu USA, Jen Psaki, w odpowiedzi na prośbę dziennikarzy o skomentowanie oświadczenia wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina o tym, że strona rosyjska otrzymała zaproszenie do Francji na 14 listopada w celu przekazania Rosji pierwszego okrętu klasy Mistral.  


 * Warunków do przekazania helikopterowców typu Mistral Rosji obecnie nie ma - oświadczył dzisiaj minister finansów Francji Michel Sapin. Wczoraj wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin oświadczył, że Rosoboroneksport otrzymał zaproszenie na 14 listopada na ceremonię przekazania Rosji pierwszego helikopterowca Władywostok typu Mistral i zwodowania drugiego. Z kolei Ministerstwo Obrony Francji mówi, że sytuacja z kontraktem z Rosją na dostawę Mistrali jest niepewna, lecz nie został on unieważniony. Jednocześnie przedstawiciele stoczni twierdzili, że gotowi są przekazać pierwszy okręt - jest gotowy, wszystkie jego systemu funkcjonują sprawnie.  


 * Spółka DCNS spodziewa się wytycznych francuskich władz odnośnie tego, czy należy przekazać Rosji pierwszy helikopterowiec Mistral - podają francuskie media. Przedstawiciel DCNS powiedział dziennikarzom, że obecnie spółka „nie ma potwierdzonej daty przekazania” statku. Dzisiaj wcześniej minister finansów Francji Michel Sapin oznajmił, że jego zdaniem obecnie nie ma warunków do przekazania Rosji pierwszego Mistrala. Wczoraj wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział, że Rosoboroneksport otrzymał zaproszenie na 14 listopada na ceremonię przekazania Rosji pierwszego helikopterowca typu Mistral.  


 * Największy koncern energetyczny Francji Electricite de France (EDF) poinformował, że od miesiąca nad 7 obiektami jądrowymi w różnych częściach kraju zauważono drony nieznanego pochodzenia. Zwykle pojawiały się wczesnym rankiem lub w nocy. Na pracę obiektów jądrowych to nie wpłynęło. Koncern EDF zwrócił się po policji w związku z wielokrotnym powtarzaniem się takich przypadków. Przedstawiciele Greenpeace, którzy uczestniczyli w akcjach protestacyjnych w pobliżu obiektów jądrowych, zaprzeczyli związkowi z powyższymi zdarzeniami. We Francji samoloty mogą latać w zasięgu 5 km od elektrowni atomowych.  


 * Atomowa łódź podwodna „Jurij Dołgorukij” pomyślnie wystrzeliła wczoraj międzykontynentalną rakietę balistyczną „Buława” na Morzu Barentsa w kierunku poligonu Kura na Kamczatce – informuje zarząd służby prasowej i informacji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Według danych ministerstwa, „osobliwością tego startu „Buławy" było to, że łódź podwodna miała na pokładzie pełny komplet rakiet”.  


 * Transportowy statek kosmiczny Progress M-25M, wystrzelony wczoraj rano z Bajkonuru, przycumował po południu do MSK w trybie automatycznym. Progress M-25M dostarczył na stację paliwo, powietrze, tlen, żywność, sprzęt do eksperymentów naukowych i paczki dla kosmonautów i astronautów. Na orbitę transportowy statek kosmiczny po raz pierwszy dostarczyła zmodernizowana rakieta nośna Sojuz-2.1a.  


 * Dyrektor wykonawczy przedsiębiorstwa Antares Orbital Sciences Corporation Frank Culbertson oznajmił, że silniki rakiety nośnej Antares, która wybuchła podczas startu z kosmodromu NASA w USA, przeszły wszystkie stadia testowania. Antares jest wyposażona w silniki AJ-26, będące modyfikacją rosyjskiego NK-33. „Jest to dokładnie przetestowany, niezawodny i mocny silnik. Nie zauważyliśmy odstępstw od normy” - oświadczył Culbertson, podkreślając, że podczas prób w Rosji również nie wykryto naruszeń. Według słów Culbertsona, przyczyny katastrofy są już badane. Okoliczności wybuchu również zostaną omówione na spotkaniu szefów agencji kosmicznych 4 listopada.  


 * Amerykanie powinni zmodyfikować system sterowania rakietami, aby uniknąć uszkodzenia systemów startowych w wyniku awarii podczas odpalania rakiet - oznajmił członek Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Ciołkowskiego Igor Marinin. Jak powiedział Marinin, sądząc po nagraniu z miejsca katastrofy rakieta Antares spadła bezpośrednio na plac startowy, co doprowadziło do znacznych uszkodzeń. Rakieta nośna Antares ze statkiem transportowym Cygnus, który miał dostarczyć na MSK ponad 2 tony ładunków, wybuchła w USA we wtorek podczas startu. Według danych NASA, w wyniku katastrofy został zniszczony sprzęt do eksperymentów naukowych a także części zapasowe do stacji.  


 * Obrońcy klubu NHL Los Angeles Kings Wiaczesławowi Wojnowowi do tej pory nie zostały postawione zarzuty. Poinformował o tym jego agent, Aleksandr Tyżnych. Wcześniej Wojnow został aresztowany w kalifornijskim mieście Redondo Beach na podstawie podejrzenia o stosowanie przez niego przemocy domowej, po czym wypuszczono go za kaucją w wysokości 50 tysięcy dolarów. Zdonie z zasadami NHL hokeista został zdyskwalifikowany na czas śledztwa. Proces w sprawie Wojnowa ma się odbyć 1 grudnia.  


 * Ukraińskie władze wpisały na listę personae non gratae 14 rosyjskich artystów w ramach sankcji wobec Rosji - podaje Ministerstwo Kultury Ukrainy. Resort nie zamierza podawać do wiadomości publicznej nazwisk, które znalazły się na liście, powołując na normy międzynarodowe. Wcześniej poinformowano, że wjazd do kraju został zamknięty dla rosyjskiego aktora Iwana Ochłobystina. Ponadto zakaz może dotyczyć rosyjskich piosenkarzy Iosifa Kobzona, Olega Gazmanowa i Walerii, którym zakazano wjazdu na Łotwę.   

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930