Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Poniedziałek, 27.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (621) Po kilkudniowej przerwie zapraszam na codzienny alternatywny serwis informacyjny z zagranicy.

 

* W wyborach do Rady Najwyższej Ukrainy po obliczeniu 35,17% protokołów z list partyjnych prowadziFront Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka z 21,6% głosów. Blok Petra Poroszenki zdobył 21,51%. Radykalna Partia Ołeha Laszki 7,47% głosów, Blok Opozycyjny, w którego skład wchodzi wielu byłych członków Partii Regionów - 9,77%, Samopomoc mera Lwowa Andreja Sadowego - 10,9%, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko otrzymała 5,77% głosów. Pozostałe partie nie pokonały 5-procentowego progu wyborczego.


 *  Blok Poroszenki prowadzi rozmowy w Frontem Ludowym, może do nich dołączyć Batkiwszczyna, Swoboda i Samopomoc - poinformował na briefingu jeden z liderów Bloku Poroszenki Jurij Łucenko. Odbyły się konsultacje między prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Na dzisiaj zaplanowane jest spotkanie w rozszerzonym składzie przedstawicieli Bloku Poroszenki i Frontu Ludowego. Wcześniej Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zakończyła liczenie głosów w wyborach do Rady Najwyższej. Obecnie trwa proces zatwierdzenia protokołów dzielnicowych komisji wyborczych, a ich dane wprowadzane są do systemu elektronicznego „Wybory”.  


 * Mieszkańcy obu samozwańczych republik Donbasu (DRL i ŁRL) nie uczestniczyli w głosowaniu w przedterminowych wyborach do parlamentu Ukrainy. Trwają tam przygotowania do wyborów deputowanych do Rady Najwyższej i szefów regionów, które odbędą się 2 listopada. Przygotowania odbywają się w warunkach nieustających ostrzałów ze strony ukraińskich sił zbrojnych. W ciągu ostatnich 24 godziny powstańcy odnotowali co najmniej 7 przypadków naruszenia zawieszenia broni przez ukraińskich wojskowych. Jeden cywil zginął, a siedmioro zostało rannych.  


 * Zniszczenia powstałe w wyniku działań zbrojnych w Doniecku oszacowano na ponad 15 mln dolarów. Pełniący obowiązki burmistrza Igor Martynow powiedział, że w infrastrukturze mieszkaniowej szkody wyceniono na 9,2 mln, wodociągowej – 1,3 mln. System transportu gazu poniósł straty w wysokości 577 tys. dolarów, ale na jego odbudowę potrzeba 692 tys., ponieważ z powodu wstrzymania dostaw niektóre węzły i sprzęt nie nadaje się do eksploatowania. W wyniku ostrzałów uszkodzone zostały system ogrzewania i rozdzielnie. Merostwo ma nadzieję, że przychody z podatków, które nałożyły na mieszkańców władze DRL, pokryją wszystkie koszty.  


 * Proklamowana w trybie jednostronnym Doniecka Republiki Ludowa poinformowała wczoraj o ostrzale Mariupola. „Od rana w pobliżu Mariupola prowadzony jest ostrzał artyleryjski. Powstańcy odnotowali również podwyższoną aktywność grup rozpoznawczo-dywersyjnych armii ukraińskiej na pozycje samoobrony Noworosji”, - podano w komunikacie.  


 * Służba Bezpieczeństwa Ukrainy złożyła sprawozdanie o realizacji ustawy lustracyjnej. Skład personalny resortu zmniejszył się o 24%, - poinformowano na stronie SBU na Facebooku. Według danych na 25 października, zwolniono ponad 2,5 tys. pracowników, w tym 108 kierowników oddziałów centrali i regionalnych organów SBU i ich zastępców. Wcześniej Służba Wywiadu Wewnętrznego Ukrainy opublikowała swój raport. Swoje stanowiska z różnych przyczyn opuściło 249 pracowników, w tym 59 szefów działów różnego szczebla.  


 * Zawieszenie broni na południowym wschodzie Ukrainy pozytywnie wpłynęło na możliwości obronne, - powiedział prezydent Petro Poroszenko. Zgodnie z jego słowami w tym czasie ukraińscy wojskowi otrzymali broń, sprzęt, amunicję i paliwo. „Wszystkie cztery zakłady zbrojeniowe pracują na trzy zmiany”, - powiedział Poroszenko. Prezydent dodał, że konflikt na wschodzie kraju można rozwiązać jedynie przy pomocy politycznego uregulowania. Według danych ONZ na 15 października, zginęło już ponad 3,7 tys. cywilów, ponad 9 tys. zostało rannych.  


 * Ubiegłej nocy kurdyjskie siły samoobrony całkowicie wyparły  bojowników radykalnego ugrupowania Państwo Islamskie z syryjskiego miasta Kobane. Tylko w ubiegłą niedzielę zlikwidowano około 50 bojowników PI. Ogółem od rozpoczęcia natarcia islamistów na miasto zostało zabitych ponad 800 osób, z czego straty kurdyjskich sił samoobrony wyniosły ponad 300 osób. Kurdyjski ruch oporu broni Kobane od ponad miesiąca. Według najnowszych danych, od rozpoczęcia ofensywy PI na miasto około 200 tys. cywilów uciekło do sąsiedniej Turcji. Ponad 100 kurdyjskich wiosek z okolicach miasta jest kontrolowanych przez dżihadystów i istnieje obawa, ze w obliczu klęski w samym mieście terroryści z PI wezmą teraz odwet na wieśniakach.  


 * Niemiecki wywiad podczas posiedzenia, które odbyło się w ubiegłym tygodniu za zamkniętymi drzwiami, poinformował członków Bundestagu, że bojownicy Państwa Islamskiego na północy Iraku posiadają broń, zdolną do zestrzeliwania samolotów - podaje niemiecka gazeta Bildt. Do periodyku trafiły dokumenty służby wywiadowczej RFN, gdzie jest napisane, że na północy Iraku w rękach bojowników znajduje się wiele mobilnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, które trafiły do nich z przejętych aresenałów syryjskiej armii. Terroryści wykorzystują zarówno supernowoczesne systemy, jak i modele sprzed czterdziestu lat. Systemy są proste w obsłudze i nie wymagają długiego przygotowania do użycia w praktyce. Stanowią one szczególne zagrożenie dla startujących i lądujących samolotów, zwłaszcza cywilnych. Linie lotnicze Austrian Airlines i Qatar Airways nadal latają nad północnym Irakiem  


 * Samoloty sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z międzynarodowej koalicji przeciwko radykalnemu ugrupowaniu Państwo Islamskie przeprowadziły 12 nalotów na pozycje bojowników w Iraku i 5 w Syrii. Centralne Dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych poinformowało, że w operacji powietrznej w Syrii uczestniczyły jedynie amerykańskie samoloty. Natomiast podczas ataków na pozycje islamistów w Iraku Amerykanom pomogli ich sojusznicy z międzynarodowej koalicji. W Syrii celem były pozycje Państwa Islamskiego w pobliżu Kobane.  


 * Rozmowy w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy między Izraelem a palestyńskimi liderami, które powinny się odbyć w Egipcie, przeniesiono na połowę listopada. Zgodnie ze słowami przedstawicieli ruchu HAMAS, zostały one odłożone w czasie z powodu „wzmocnionych środków bezpieczeństwa na Synaju”. Między innymi przejście graniczne w Rafah zawiesiło pracę. Z tego powodu palestyńska delegacja nie mogła przyjechać do Egiptu. Środki bezpieczeństwa na Synaju wzmocniono z powodu ataku terrorystycznego, który przeprowadzono pod koniec ubiegłego tygodnia. W wyniku zdetonowania zdalnie sterowanej bomby zginęło sześciu egipskich żołnierzy.  


 * Sąd w Egipcie skazał 23 działaczy ruchu demokratycznego na trzy lata więzienia za to, że przeprowadzali akcje protestacyjne bez oficjalnego pozwolenia. Sąd uznał, że ponoszą oni winę za stwarzanie zagrożenia dla porządku publicznego i niszczenie własności. W ubiegłym roku w Egipcie weszła w życie ustawa, która zakazuje przeprowadzania demonstracji bez wcześniejszego uzyskania zgody policji. Obrońcy praw człowieka z organizacji Amnesty International uznali sprawę za proces pokazowy i przykład determinacji władz w tłumieniu jakichkolwiek form sprzeciwu.  


 * W demonstracji w Rzymie przeciwko polityce włoskiego rządu uczestniczy około miliona ludzi, - poinformowała Włoska Powszechna Konfederacja Pracy, która zorganizowała akcję. Demonstranci opowiadają się również przeciwko reformie prawa pracy. Akcja odbywa się pod hasłem „Praca, godność i równość”. Wśród uczestników są osoby w różnym wieku i o różnym statusie: pracownicy, bezrobotni, emeryci i studenci. 


 * B. prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow uważa, że „wałdajskie” przemówienie Władimira Putina w Soczi było jednym z najlepszych wystąpień podczas jego kariery politycznej. Uznał on wystąpienie Putina za „fantastyczne”, podkreślając, że wymaga tego obecna sytuacja. Gorbaczow dodał, że zamierza zapoznać się z całym dialogiem, który wyniknął po przemówieniu Putina. Eksperci są zgodni co do tego, że prezydent Rosji jest pierwszym liderem, który nazwał po imieniu zachodzące obecnie na świecie procesy.


 * Kanclerz Austrii Werner Faymann oświadczył, że Austria może zapewnić tymczasowe finansowanie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Faymann uważa, że należy określić zakres tej pomocy. Dodał również, że stabilność dostaw gazu do Unii Europejskiej ma priorytetowe znaczenie. „Zimą powinno panować zaufanie do dostaw gazowych”, - powiedział Faymann. We wrześniu pojawiły się doniesienia o tym, że austriacka firma E-Control odnotowała zmniejszenie dostaw rosyjskiego gazu o 15%.  


 * Minister finansów Estonii Jürgen Ligi podał się w niedzielę do dymisji z powodu skandalu. Znieważył on słownie ministra edukacji, etnicznego Rosjanina, Jewgienija Osinowskiego.  „Zdecydowałem się na odejście ze stanowiska ministra finansów. Zrobiłem to, ponieważ Estonia jest dla mnie ważniejsza niż stanowisko. Odchodzę, aby rząd mógł spokojnie kontynuować swoją pracę”, -  cytuje słowa Ligi biuro prasowe rządu.  


 * Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła plany premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona odnośnie ograniczenia praw imigrantów z Unii Europejskiej. Pod koniec września Cameron dał do zrozumienia, że rozpocznie kampanię społeczną, aby królestwo opuściło UE, jeśli rząd nie zdoła zrewidować stosunków z Brukselą. Premier opowiada się przeciwko swobodnemu przemieszczaniu się wewnątrz UE, obiecując w przypadku zwycięstwa w wyborach w 2015 roku, że będzie walczył w imigrantami z UE. Proponuje on zmniejszenie dla imigrantów bezrobotnego i zniesienie szeregu zasiłków socjalnych, które przysługują obywatelom Wielkiej Brytanii. Chodzi mu przede wszystkim o Cyganów z Rumunii i Bułgarii.  


 * Druga turę wyborów prezydenckich w Brazylii wygrała ponownie Dilma Rousseff zdobywając ok. 52% głosów. Jeszcze trwa liczenie głosów, ale jejj rywal, lider opozycji Aecio Neves, już już uznał swoją porażkę. W orędziu do narodu  Rouseff wyraziła przekonanie, że „zwycięstwo z niewielką przewagą może doprowadzić do szybszych i głębszych zmian niż triumf wyborczy”. Wśród głównych obietnic wyborczych ponownie wybranej prezydent była walka z korupcją i inflacją. Bezpieczeństwa na wyborach pilnowało około 15 000 żołnierzy i policjantów.  


 * Mieszkańcy Urugwaju wybierali wczoraj prezydenta, wiceprezydenta i członków parlamentu, a także wzięli udział w plebiscycie w sprawie poprawek do konstytucji. W głosowaniu uczestniczą obywatele, którzy skończyli 18 lat. Uprawnionych do głosowania jest 2,6 mln ludzi. Trwa liczenie głosów. Prezydent i wiceprezydent wybierani są bezpośrednio bezwzględną większością głosów (50% + jeden głos). Jeśli ani jeden z kandydatów nie otrzyma odpowiedniej liczby głosów, to druga tura odbędzie się w ostatnią niedzielę listopada między kandydatami, którzy otrzymają największe poparcie. O fotel prezydencki walczy 7 kandydatów, w tym były prezydent kraju Tabaré Vázquez i były przewodniczący Izby Reprezentantów Luis Lacalle Pou.  


 *  Wycena aktywów 130 największych banków strefy euro, którą przeprowadzano na podstawie danych na koniec 2013 roku, wyjawiła braki kapitału w wysokości 25 miliardów euro w 25 bankach. 12 z nich już pokryły deficyt na łączną kwotę 15 miliardów euro w 2014 roku. Europejski Bank Centralny poinformowała, że pozostałe banki w ciągu dwóch tygodni mają stworzyć plany dokapitalizowania.  


 * Co najmniej 14 osób, w tym 13 policjantów, zostało rannych podczas zamieszek w Kolonii. Wczoraj 4 tys. przedstawicieli organizacji ultraprawicowych i kibiców piłkarskich zebrało się w centrum miasta na wiec przeciwko salafitom - zwolennikom fundamentalistycznego islamu. Sytuacja osiągnęła szczyt napięcia, gdy obok ultrasów wiec rozpoczęli antyfaszyści. Doszło do bójek, policja musiała użyć pałek, armatek wodnych i gazu łzawiącego. W funkcjonariuszy rzucano kamieniami i butelkami. Demonstranci przewracali wozy policyjne, próbowali szturmować otoczony budynek dworca kolejowego. Obecnie sytuacja w mieście znajduje się pod kontrolą.  


 * Z terroryzmem nie można walczyć wyrywkowymi działaniami, należy kompleksowo spojrzeć na sytuację, a organizacje, które uciekają się do terroru, powinny znaleźć się poza prawem, - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy. Minister zaprzeczył doniesieniom, że porozumiał się z sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych Johnem Kerrym w sprawie wymienienia się danymi wywiadowczymi w zakresie walki z terroryzmem i że Rosja wyśle swoich instruktorów do Iraku, aby szkolili tam armię.  


 * Rosyjski Aerofłot otrzymał 52 podań i cv od pilotów z Czech, gdzie planuje się znaczną redukcję personelu w lotnictwie cywilnym. W ubiegłym tygodniu CSA Czech Airlines poinformowała o zwolnieniu 36% personelu z powodu kryzysu na Ukrainie i związanego z nim gwałtownego spadku liczby pasażerów z Rosji i innych krajów postradzieckich. Piloci ubiegają się o stanowiska kapitanów Airbusów A320. Obecnie w Aeroflocie pracuje dwóch pilotów z Niemiec i jeden z Czech. Ogółem linie lotnicze otrzymały ponad 820 cv. Najwięcej ogłoszeń napłynęło z Czech, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Roczny limit przyjmowanych do pracy obcokrajowców wynosi 80 osób.  


 * Jedne z największych linii lotniczych Alitalia zamierzają zwolnić 994 pracowników, - poinformowała RIA Novosti. Wypowiedzenia będą wręczane od 31 października. Redukcja personelu była jednym z warunków podpisania porozumienia między Alitalia i Ettihad Airways w sprawie sprzedaży emirackim liniom lotniczym 49% akcji włoskiego przewoźnika.  


 * Lotnisko w Soczi otwiera się na zagraniczne linie lotnicze, które będą mogły latać do rosyjskiego kurortu bez ograniczeń. Dotyczy to nie tylko lotów bezpośrednich, ale i tranzytowych . Soczi jest już drugim takim lotniskiem po Władywostoku na Dalekim Wschodzie Rosji, nad którym otwarto niebo w 2011 roku. Oczekuje się, że te zmiany doprowadzą do zwiększenia liczby zagranicznych turystów, którzy odwiedzą miasto, o około 30%.  


 * Specjaliści z obserwatorium dynamiki Słońca Solar Dynamic Observatory (SDO) w ubiegłym tygodniu znaleźli na Słońcu gigantycznych rozmiarów ciemną plamę. Naukowcy poinformowali, że dziesięciokrotnie przekracza ona rozmiary Ziemi. Jednak plama nie pobiła rekordu rozmiarów. W historii obserwacji Słońca w 1947 roku odkryto plamę trzy razy większą od obecnej. Wiadomo, że plamy słoneczne są szczególnym obszarem na powierzchni Słońca, zniszczeniami powstałymi pod wpływem oddziaływania silnego pola magnetycznego. Wydają się ciemniejsze, ponieważ mają znacznie mniejszą temperaturę niż otaczająca je plazma i stanowią wklęsłości powierzchni.  


 * Wczoraj na Oceanie Spokojnym wylądował transportowy statek kosmiczny Dragon. Początkowo planowano, że wróci on na Ziemię 21 października, ale powrót przełożono z powodu sztormu, - poinformowała firma SpaceX, która produkuje jedyny na świecie wielofunkcyjny statek transportowy. Aparat zostanie przetransportowany do portu niedaleko Los Angeles.23 września statek przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dostarczając załodze 2,5 tony żywności, sprzętu i materiałów do eksperymentów naukowych. Z powrotem na Ziemię przywiózł on 1,5 tony ładunku, w tym rezultaty eksperymentów.  


 * Amerykańscy naukowcy zamierzają wysłać roboty do walki z epidemią Eboli. Inżynierowie uważają, że roboty będą mogły przejąć wypełniane przez ludzi funkcje, na przykład pochówek ciał lub likwidację odpadów. Amerykański rząd zamierza spotkać się ze specjalistami i omówić możliwości użycia robotów w walce z epidemią w Afryce Zachodniej. Departament  Zdrowia Stanów Zjednoczonych oświadczył, że zanim zastosuje się istniejące technologie, trzeba najpierw ocenić złożoność problemu.  


 * Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czeka na udostępnienie do testów w Afryce rosyjskiej szczepionki przeciwko eboli - poinformowała lekarka Marie Paule Kieny, doradczyni ds. innowacji i systemów opieki zdrowotnej sekretarza generalnego WHO. Rosyjska szczepionka na gorączkę krwotoczną jest opracowywana przez Nowosybirskie Państwowe Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii „Wektor”. Obecnie testowanych jest kilka jej wariantów.  


 * Władze Mauretanii zamknęły granicę z Mali w związku z rozprzestrzenianiem się śmiertelnego wirusa Ebola. Decyzja została podjęta po pojawieniu się informacji o śmierci w Mali dwuletniej dziewczynki, u której zdiagnozowano gorączkę krwotoczną. Rozporządzenie rządu Mauretanii odnosi się do wszystkich naziemnych punktów granicznych z Mali. Według najnowszych doniesień. Ebola zabiła już 4922 osoby, zaraziło się – 10141.  


 * Wyleczona z Eboli Amerykanka Nancy Writebol oddała krew dla lekarza z Nowego Jorku, który również zaraził się wirusem. Kobita pracowała w Liberii i była drugim amerykańskim lekarzem, który zachorował na gorączkę krwotoczną. Udało się ją wyleczyć i teraz jej osocze przetoczono Craigowi Spencerowi. 17 października wrócił on z Gwinei, gdzie w ramach misji humanitarnej leczył chorych na Ebolę. Lekarz czuje się już lepiej i komunikuje się z personelem medycznym. Według najnowszych danych, Ebola zabiła już prawie 5 tysięcy ludzi. Chorych jest dwa razy więcej.  


 * W Iranie powieszono 26-letnią kobietę za zamordowanie byłego pracownika ministerstwa wywiadu. Kara śmierci została wykonana mimo protestów obrońców praw człowieka z Amnesty International. Rayhaneh Jabbari została skazana jeszcze w 2007 roku za zamordowanie byłego pracownika ministerstwa wywiadu Iranu, który próbował ją zgwałcić. Obrońcy praw człowieka twierdzą, że śledztwo w tej sprawie przeprowadzono z poważnymi naruszeniami proceduralnymi.  


 * Władze Bułgarii walczą z konsekwencjami obfitych opadów śniegu, które zablokowały drogi i poobrywały linie energetyczne w wielu regionach. Czerwony, najwyższy stopień zagrożenia, ogłoszono w pięciu południowo-zachodnich regionach. Na dzień dzisiejszy bez prądu pozostaje około 33 tysiące gospodarstw domowych. Służby komunalne nie nadążają z usuwaniem śniegu. Port Varna z powodu silnego wiatru został zamknięty dla statków. Pięciostopniowy sztorm szaleje w pobliżu portu Burgas.  


 * Na początku następnego stulecia metro w Kopenhadze będzie regularnie zamykane. Miasto Aalborg na północno-zachodnim wybrzeżu Danii można znaleźć się pod wodą, a domy na brzegu fiordu Roskilde będą okresowo zalewane. Taką prognozę przedstawiono w raporcie Ministerstwa Ochrony Środowiska. Zgodnie z raportem do 2100 roku poziom wody wokół Danii, której terytorium składa się z 400 wysp, podniesie się o 70-80 centymetrów, jeśli nie zostanie zmniejszona ilość emitowanych do atmosfery gazów cieplarnianych.  


 * W Paryżu po pięciu latach kapitalnego remontu otwarto Muzeum Pablo Picassa. Znajduje się w nim największa na świecie kolekcja arcydzieł słynnego malarza. Liczy ona 4755 obrazów, grafik, rzeźb i wyrobów ceramicznych. Na otwarciu był obecny prezydent Francji François Hollande, który nazwał Picassa geniuszem nie uznającym granic. Budynkiem, w którym od 1985 roku znajduje się muzeum, opiekuje się państwo. Został on wzniesiony w 1659 roku przez architektów, którzy wybudowali również Luwr.  


 * Pomnik papieża Jana Pawła II autorstwa gruzińsko-rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Cereteli odsłonięto przed Katedrą Notre-Dame w Paryżu, - poinformowała RIA Novosti. Z tej okazji w katedrze odprawiono nabożeństwo w językach francuskim, polskim i rosyjskim. Obecnych pobłogosławił papież Franciszek, podkreślając, że „duchem jest razem z tymi, którzy uczestniczą w ceremonii odsłonięcia pomnika”. Z prośbą o stworzenie rzeźby Jana Pawła II do Cereteliego zwróciła się Polska Misja Katolicka we Francji.  


 * W Paryżu w kościele Saint-Sulpice odbyła się ceremonia pożegnania prezesa francuskiej spółki petrochemicznej Total Christopha de Margerie, który zginął w katastrofie lotniczej w Moskwie. Został on pośmiertnie uhonorowany Legią Honorową. Byli na niej obecni bliscy, krewni, koledzy, wybitni francuscy politycy, w tym prezydent kraju François Hollande oraz przedstawiciele Rosji. Po ceremonii cywilnej ciało de Margeriego zostało przewiezione do rodzinnego miasta biznesmena, Saint-Pair-sur-Mer (Normandia), gdzie jutro odbędzie się pogrzeb w wąskim rodzinnym gronie. Christoph de Margerie zginął 21 października na moskiewskim lotnisku Wnukowo w wyniku zderzenia się samolotu Falcon z pługiem śnieżnym.  

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930