Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Środa, 22.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (620) Większość dzisiejszych informacji dotyczy Rosji i jej okolic. Zapraszam.

 

* Dzisiaj, 22 października mieszkańcy Ziemi będą mogli obserwować najsilniejszy strumień meteorytów z roju Orionidów. Ten rój jest związany z kometą Halleya. Rój ciał niebieskich zbliża się do Ziemi dwa razy do roku - wiosną i jesienią, lecz maksimum aktywności tego roju wypada na 21-22 października. W rzeczywistości meteoryty są bardzo drobne, lecz zapalają się i silnie świecą, przedostając się do atmosfery ziemskiej. Prędkość, z którą do niej wlatują, wynosi 65 km/s.

 

* Zachód wpędził się w stan antyrosyjskiego syndromu. Taką opinię wyraził szef komitetu Dumy Państwowej ds. międzynarodowych, Aleksiej Puszkow. Tak skomentował on poszukiwanie przez Szwecję tajemniczej łodzi podwodnej w wodach archipelagu sztokholmskiego. Jak powiedział Puszkow, od samego początku szwedzkie media faktycznie oskarżały Moskwę o to, że rosyjska łódź podwodna wtargnęła na szwedzkie terytorium. Zaznaczył on, że Zachód stale poszukuje potwierdzenia rosyjskiej agresji, której w rzeczywistości nie ma.

 

* Porównanie przez wicesekretarza NATO, Alexandra Vershbowa, działań terrorystów z ugrupowania Państwo Islamskie do polityki Rosji jest prymitywnym zniekształcaniem rzeczywistości – oświadczono w rosyjskim MSZ. W resorcie zaznaczono, że świadczy to o stosowaniu przez USA i ich sojuszników z NATO „podwójnych standardów” w interesach realizacji swoich planów geostrategicznych.

 

* Według danych proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej, pomimo ogłoszonej 21 października ciszy, w nocy z 21 na 22 października ukraińskie siły zbrojne zniszczyły ostrzałem artyleryjskim prywatny dom, a jego 18 mieszkańców zostało rannych. Doniecka Rada Miejska poinformowała dzisiaj o śmierci jednego cywila. Strzelanina w Doniecku została wznowiona we wtorek wieczorem. Odgłosy strzałów artyleryjskich i wybuchów było słychać ze strony lotniska. Ponadto ostrzały prowadzono z pozycji w rejonie miejscowości Awdiejewka i Pieski. Ogółem według stanu na 20 października w Doniecku w wyniku działań zbrojnych zostało zniszczonych lub uszkodzonych ponad 1500 domów mieszkalnych.

 

* Ukraińskie władze zaopatrzą  Gwardię Narodową w nowe samochody pancerne wyposażone w systemy rakietowe - poinformował dzisiaj szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. „Dopiero co przybyły samochody pancerne KrAZ Spartan. Dzisiaj przekażemy sprzęt Gwardii Narodowej. Za kilka dni w fabryce Łucz w Kijowie zostanie on wyposażony w przeciwpancerny system rakietowy o zasięgu rażenia do 6 km i wysłany na linię frontu” - napisał Awakow na Facebooku. Na początku września ukraińskie siły zbrojne i powstańcy uzgodnili rozejm.

 

* Stała Rada OBWE w środę podczas specjalnego posiedzenia przedłużyła o miesiąc mandat misji obserwatorów na rosyjskich przejściach granicznych „Donieck” i „Gukowo”. Strona Rosyjska chciała, by mandat został przedłużony o trzy miesiące, jednak decyzja o przedłużeniu podejmowana jest na okres jednego miesiąca. Ponadto szereg państw członkowskich OBWE wyraził w środę niezadowolenie w związku z odmową ze strony Rosji rozszerzenia mandatu misji na inne przejścia graniczne.


   * Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, zgodnie z którą proces sądowy w sprawie jego poprzednika Wiktora Janukowycza odbędzie się zaocznie. Ukraiński przywódca napisał o tym na swoim mikroblogu na Twitterze. Wobec Janukowycza na Ukrainie wszczęto kilka spraw karnych. Były prezydent jest oskarżony między innymi o udział w masowych zabójstwach na Euromajdanie.  


 * Niemiecki rząd uważa zarzuty, które zostały zawarte w raporcie organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) za „poważne oskarżenie”, jednak nie może jak na razie jednoznacznie ocenić dokumentu – poinformował rzecznik rządu Niemiec, Steffen Seibert. Powiedział on, że, jeśli na Ukrainie rzeczywiście zostały zastosowane bomby takiego typu, to rząd Niemiec potępia to w najwyższy możliwy sposób. Seibert przypomniał przy tej okazji, że ani Rosja, ani Ukraina nie podpisały jak dotąd istniejącej Konwencji w sprawie amunicji kasetowej, zakazującej stosowanie bomb kasetowych.  


 * Rosja nie rezygnuje z zaskarżenia sankcji państw zachodnich w ramach Światowej Organizacji Handlu i podjęła kompleksowe działania w tym kierunku - oświadczył dziennikarzom szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew. Pod koniec lipca UE w ślad za USA wprowadziła sektorowe sankcje gospodarcze wobec Rosji. W odpowiedzi Rosja ograniczyła import żywności z krajów, które wprowadziły wobec niej sankcje. UE również poinformowała o zamiarze złożenia wniosku do WTO.  


 * Dystrybucja zasobów w polityce światowej i gospodarce jest coraz bardziej oczywista, lecz grupa krajów nadal „narzuca swoje przepisy reszcie”, co podważa skuteczność wspólnych działań - oznajmił dzisiaj szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. „Niestety w sytuacji, gdy bardzo potrzebne są wspólne działania w rozwiązywaniu problemów dotyczących całej ludzkości, jednostronne kroki podważają skuteczność naszych wspólnych wysiłków” - oznajmił szef MSZ Rosji.  


  * Przywódcy państw Unii Europejskiej podczas czwartkowego szczytu nie będą omawiać możliwości wprowadzenia nowych sankcji przeciw Rosji lub zniesienia już przyjętych – informują źródła dyplomatyczne w Brukseli. Stosunki Rosji i Zachodu zaostrzyły się w związku z kryzysem na Ukrainie. Pod koniec lipca UE i USA od punktowych sankcji wobec poszczególnych osób fizycznych i firm przeszły na środki przeciw całym sektorom rosyjskiej gospodarki, w tym bankowemu, obronnemu i energetycznemu.  


 * Na Białorusi przebywa obecnie około 46 tysięcy uchodźców z Ukrainy, z których 15-16 tysięcy jest zatrudnionych. Poinformował o tym premier kraju, Michaił Miasnikowicz. Zaznaczył on również, że napływ Ukraińców zwiększył się po uchwaleniu przez prezydenta Białorusi dekretu, zgodnie z którym ich prawa zostały zrównane z prawami Białorusinów. Aleksander Łukaszenko powiedział wcześniej, że Białoruś gotowa jest przyjąć wszystkich Ukraińców, którzy chcą normalnie żyć i pracować w jego kraju.  


 * Rosja nie rozpatruje możliwości udziału unijnej spółki pośredniczącej w kupowaniu gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej bez względu na odpowiednią propozycję komisarza UE Günthera Oettingera - poinformował w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy szef Gazpromu Aleksiej Miller po trójstronnych rozmowach gazowych (Ukraina-UE-Rosja) w Brukseli, które odbyły się 21 października. Günther Oettinger oświadczył po rozmowach, że Ukraina nie ma pieniędzy na zapłacenie za rosyjski gaz, potrzebny jej w zimie, dlatego UE proponuje wprowadzenie pośrednika - europejska spółka mogłaby kupować paliwo i odsprzedawać go Naftohazowi Ukrainy.  


 * Schemat dostaw gazu na podstawie systemu przedpłat stworzy ryzyko w okresie szczytowym mrozów na Ukrainie - poinformował w nocy ze wtorku na środę szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller, podsumowując trójstronne (KE-Ukraina-Rosja) rozmowy gazowe w Brukseli. „Ryzyko może się pojawić w przypadku szczególnie mroźnej zimy, jeśli Ukraina będzie się ubiegała o niewielkie ilości dostarczanego gazu” - powiedział Miller. Jednocześnie podkreślił, że „zimowy plan gazowy" może zostać podpisany z Kijowem już w przyszłym tygodniu, jeśli zostanie rozwiązana kwestia źródeł płatności Ukrainy za kolejne dostawy. Od 16 czerwca Rosja wstrzymała bezpośrednie dostawy gazu na Ukrainę z powodu wielomiliardowego długu Kijowa.  


 * Minister przemysłu Słowacji Paweł Pavlis wziął dzisiaj udział w rozmowach z ministrem energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem na temat bieżącej sytuacji z dostawami rosyjskiego gazu do republiki a także w związku z planowanym podpisaniem umowy o dostawach ropy naftowej z Rosji do Słowacji do końca 2029 roku - poinformowała rzeczniczka słowackiego Ministerstwa Przemysłu Miriam Žiaková. Nie potwierdziła ani zdementowała ona doniesień słowackich mediów, że zgodnie z nową umową Słowacja będzie corocznie otrzymywać przez rurociąg Drużba około 6 mln ton ropy naftowej i taka sama ilość paliwa będzie pompowana przez jej terytorium do krajów Europy Zachodniej.  


 * W listopadzie zostanie podpisana umowa w sprawie dostaw ropy naftowej i jej tranzytu między Rosją i Słowacją – poinformowało Ministerstwo Energetyki Rosji po spotkaniu szefa rosyjskiego resortu Aleksandra Nowaka z ministrem gospodarki Słowacji, Pawłem Pavlisem. W komunikacie wyjaśniono, że w ramach spotkania strony omówiły dostawy i tranzyt ropy naftowej. Aleksander Nowak podkreślił, że współpraca ze Słowacją jest dla Rosji strategicznym interesem: „Liczymy na długoterminowe i wzajemnie korzystne partnerstwo w sferze kompleksu paliwowo-energetycznego”.  


 * Rosja jest w stanie w całości zastąpić importowany sprzęt i technologie w sferze naftowej i gazowej krajowymi odpowiednikami lub odpowiednikami z krajów, nie popierających sankcji przeciwko Rosji, do 2020 roku - oznajmił minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, zabierając głos na Narodowym Forum Ropy Naftowej i Gazu w Moskwie. UE i USA od 1 sierpnia wprowadziły zakaz dostarczania sprzętu do głębokowodnych poszukiwań i wydobywania gazu w Arktyce oraz na złożach ropy łupkowej w Rosji. Od września sankcje zostały zaostrzone: teraz obowiązuje także zakaz świadczenia usług w ramach takich projektów.  


 * Premier Włoch Matteo Renzi, przemawiając dzisiaj w Senacie w Rzymie, wyraził nadzieję na postęp w uregulowaniu ukraińskiego kryzysu i podkreślił ważną rolę Rosji we współczesnym świecie. Według słów Renziego, „proces odzyskiwania przez Rosję jej roli ważnego kierunkowskazu dla wspólnoty międzynarodowej obecnie jest podstawowy i stanowi absolutny priorytet dla UE i świata”. „Europa buduje się między innymi poprzez szacunek wobec sąsiadów, a Rosja jest jej największym sąsiadem” - podkreślił Renzi. „Rosja przede wszystkim ma duże znaczenie do podtrzymywania międzynarodowej równowagi sił” - oświadczył. Premier podkreślił także, że Włochy nie czują „energetycznego niepokoju”.  


 * Nieznany sprawca otworzył ogień obok budynku parlamentu Kanady w Ottawie – donoszą lokalne media powołując się na miejską policję. Centrum miasta zostało zamknięte, a budynek parlamentu otoczony kordonem. CBC News informuje, że nieznany mężczyzna wystrzelił z broni w żołnierza warty honorowej stojącego przy pomniku. Według niektórych danych później doszło w pobliżu jeszcze do kilku wystrzałów. Poszkodowany został odwieziony do szpitala. Okoliczności zdarzenia są badane. Premier Kanady Stephen Harper opuścił budynek parlamentu i jest bezpieczny  


 * Lekarze z Ottawy informują, że w wyniku serii zdarzeń związanych ze strzelaninami, do jakich doszło w kanadyjskiej stolicy w środę rano, ranne zostały jeszcze dwie osoby. Podano również, że ranny żołnierz z gwardii honorowej zmarł w szpitalu. Jak poinformowała policja, strzały oddano obok budynku parlamentu kraju, a także Narodowego Pomnika Wojskowego mieszczącego się w pobliżu parlamentu oraz w centrum handlowym Rideau Centre. Policjanci informują, że sprawcami może kilka osób. Jeden ze sprawców został już zastrzelony, prowadzone są poszukiwania pozostałych.  


 * Dzisiaj Rada Narodowa Bezpieczeństwa RP omówiła sytuację wokół wywiadu Radosława Sikorskiego dla periodyku «Politico». Opozycja żąda dymisji Sikorskiego ze stanowiska marszałka Sejmu. Jarosław Kaczyński podkreślił, że «nie możemy brać odpowiedzialności za udział w polskim życiu publicznym i to na tak eksponowanym stanowisku człowieka, który wykazuje się i wykazywał się w przeszłości całkowitą nieodpowiedzialnością».  


 * Nowym dyrektorem generalnym francuskiego koncernu naftowej Total stał się szef wydziału Petrochemii i Przetwórstwa Ropy Naftowej Patrick Pouyanne, a na prezesa wybrano Thierry'ego Desmaresa - podaje dzisiaj agencja France-Presse, powołując się na związek zawodowy. Poprzedni szef Total Christophe de Margerie w nocy z poniedziałku na wtorek zginął w katastrofie samolotu Falcon na moskiewskim lotnisku Wnukowo. Według wstępnych danych, do tragedii doszło w wyniku zderzenia się samolotu z pługiem śnieżnym, którym pijany operator wjechał na pas startowy. Data pogrzebu byłego szefa koncernu nie została jeszcze ustalona. Msza żałobna odbędzie się w Paryżu, a jego pogrzeb – bez żadnej publiczności - na cmentarzu w mieście Saint-Pair-sur-Mer, gdzie rodzina de Margerie posiada dom.  


 * Władze w Damaszku poinformowały, że syryjskie siły powietrzne zniszczyły dwa z trzech myśliwców przejętych przez Państwo Islamskie – informuje Ministerstwo Informacji Syrii. Według danych syryjskich wojskowych, samolot rządowych sił powietrznych zrzucił bombę na bazę lotniczą Dżarrah tuż po tym, jak wylądowali w niej piloci islamistów. W rezultacie trafień dwa myśliwce spłonęły. Niewykluczone, że straty ponieśli także piloci. Obecnie syryjski wywiad próbuje zlokalizować trzecią maszynę.  


 * Pentagon skomentował nagranie wideo, które pojawiło się w internecie 21 października, przedstawiające bojowników Państwa Islamskiego, demonstrujących skrzynie z granatami, zrzucone przez amerykańskie lotnictwo w charakterze pomocy dla kurdyjskich powstańców. Broń ta trafiła „omyłkowo” w ręce islamistów. Rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA John Kirby twierdzi, że większość zrzutów trafiła jednak do obrońców syryjskiego miasta Kobani. Wcześniej pracownicy Pentagonu oznajmili, że amerykańskie samoloty 19 października dostarczyły kurdyjskim wojskom 28 partii broni i ładunków humanitarnych, lecz jedna z nich spadła na terytorium kontrolowane przez PI.  


 * Nagrodę imienia Andrieja Sacharowa „Za wolność myśli” otrzymał ginekolog z Demokratycznej Republiki Konga, Denis Mukwege. Informuje o tym RIA Novosti. Wybrano go z trójki finalistów, wśród których był również ukraiński ruch Euromajdan i azerska obrończyni praw człowieka Layla Yunus. Mukwege założył szpital w celu pomocy kobietom będącym ofiarami przemocy seksualnej. Wręczenie wyróżnienia i nagrody pieniężnej w wysokości 50 tysięcy euro odbędzie się na kolejnej sesji Parlamentu Europejskiego 26 listopada.  


 * Rakieta nośna Proton-M, która wystartowała 21 października z kosmodromu Bajkonur, wyprowadziła na docelową orbitę rosyjskiego satelitę komunikacyjnego Express AM6 - podaje biuro prasowe Roskosmosu. „Express AM6” przeznaczony jest do zapewnienia szerokiego spektrum usług związanych z łącznością i transmisją na terytorium Rosji. Jest to szósty w 2014 roku start w kosmos rakiety nośnej Proton i 399. w historii jej użytkowania. Pierwszy po majowej awarii udany start Protonu odbył się 28 września. Wówczas na orbitę został wyprowadzony satelita retranslacyjny Łucz. 16 maja Proton-M z satelitą komunikacyjnym Express AM6 na pokładzie spłonął w gęstych warstwach atmosfery.  


 * Prace w Sybirskim Kombinacie Chemicznym korporacji energii jądrowej Rosatom w ramach rosyjskiego projektu atomowego „Proryw” („Przełom”), którego celem jest opracowanie nowych technologii w energetyce atomowej, przebiegają z wyprzedzeniem harmonogramu - oświadczył kierownik naukowy projektu Jewgienij Adamow. Realizacja projektu „Proryw” przewiduje stworzenie doświadczalno-demonstracyjnego kompleksu energetycznego, składającego się z reaktora na prędkich neuronach z ołowiem jako wymiennikiem ciepła BREST-OD-300 i modułu produkującego najnowsze paliwo azotkowe do tego reaktora. Reaktor BREST-OD-300 ma zostać uruchomiony w 2020 roku.  


 * Dwa śmigłowce i 14 grup naziemnych kontynuują poszukiwania zaginionego w Tuwie (Syberia) Mi-8. Operację utrudniają złe warunki pogodowe. Ponadto obszar poszukiwań obfituje w wysokie pasma górskie i tajgę. Ratownicy na ziemi przeszukali 230 kilometrów kwadratowych powierzchni. Rozmawiali również z 35 myśliwymi i rybakami. W operacji poszukiwawczo-ratunkowej uczestniczy 428 osób i 85 jednostek sprzętu. Mi-8 zaginął na zachodzie Tuwy 10 października. Na pokładzie śmigłowca, który badał poziom śniegu przy pomocy zdjęć lotniczych, znajdowało się 12 osób.  


 * Kapitan rosyjskiego statku „Simushir” Dmitrija Czernysza, który znajdował się na mostku podczas sztormu u wybrzeży Kanady i doznał obrażeń twarzy i ręki, został zoperowany w szpitalu w Vancouver. Z powodu awarii silnika statek uwiązł u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Obecnie jest holowany do portu Prince Rupert. Pozostali członkowie załogi są zdrowi i znajdują się na statku.  


 * Lider kubańskiej rewolucji Fidel Castro powiedział, że Kuba będzie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w walce z wirusem Ebola. Poinformował on o tym w wywiadzie dla lokalnych mediów. Castro dodał, że współpraca będzie próbą zaprowadzenia pokoju na całym świecie. Największa solidarność, którą mogą się wykazać ludzie, to „uratowanie cudzego życia kosztem własnego”, - powiedział Castro, komentując wysłanie pierwszej grupy kubańskich lekarzy do Sierra Leone.  


 * Firma Giant Microbes, która wyprodukowała pluszowe kopie śmiertelnego wirusa, oświadczyła, że zapasy zabawek przedstawiających Ebolę w Stanach Zjednoczonych wyczerpały się. W opisie dołączonym do zabawek na stronie internetowej producent wirusa Ebola podał, że jest on „tyranozaurem wśród drobnoustrojów”. Firma twierdzi, że zabawki sprzyjają zwiększeniu świadomości, ponieważ została do nich dołączona instrukcja z opisem tego, co się dzieje z człowiekiem, który się nim zaraził. Pluszowego brązowego wirusa masowo wykupują nie tylko Amerykanie, ale i duże firmy farmakologiczne, a także Światowa Organizacja Zdrowia i Czerwony Krzyż. Nikt nie wie po co.  


 * Roman Sielezniow odrzucił 11 zarzutów, które postawił mu amerykański sąd - poinformował adwokat Rosjanina. Łącznie Sielezniowowi postawiono 40 zarzutów. Funkcjonariusze amerykańskich służb specjalnych zatrzymali syna deputowanego do Dumy Państwowej Rosji Walerija Sielezniowa na międzynarodowym lotnisku Malé na Malediwach i przewieźli go na amerykańską wyspę Guam, skąd wysłali do Seattle. Prokuratura twierdzi, że włamał się do szeregu terminali płatniczych i zainstalował wirusowe oprogramowanie, za którego pomocą rzekomo kradł i sprzedawał numery kart kredytowych. Rozpatrzenie tej sprawy wyznaczono na 3 listopada.  


 * Szwajcarskie władze objęły aresztem konta bankowe, których właścicielem był zmarły w marcu 2013 roku w Londynie żydowski złodziej i spekulant Boris Bierezowski. Według danych zaznajomionego z sytuacją źródła, pieniądze zostaną zwrócone do Rosji w charakterze odszkodowań dla osób poszkodowanych w wyniku działalności Bierezowskiego przed jego ucieczką z Rosji.  


 *  Konsulat Generalny Rosji w San Francisco gotowy jest zaangażować się w sprawę rosyjskiego zawodnika NHL Wiaczesława Wojnowa, który został zatrzymany w Stanach Zjednoczonych pod podejrzeniem stosowania przemocy domowej. Poinformował o tym pełnomocnik MSZ FR ds. praw człowieka, Konstantin Dołgow. Zaznaczył on, że "rosyjscy pracownicy konsularni wyjaśniają okoliczności sprawy i są w kontakcie z lokalnymi organami ścigania i agentami Wojnowa". "Jeżeli będzie to konieczne, zostanie mu udzielona odpowiednia pomoc konsularna i prawna" – powiedział dyplomata.  


 * Obrońcę klubu NHL Los Angeles Kings, Wiaczesława Wojnowa, który został wcześniej aresztowany w kalifornijskim mieście Redondo Beach pod zarzutem stosowania przemocy domowej, wypuszczono za kaucją w wysokości 50 tysięcy dolarów. Informują o tym lokalne media. Według ich danych, kobieta, która ucierpiała rzekomo w wyniku działań Wojnowa, została przywieziona do szpitala z poważnymi obrażeniami przez samego hokeistę. Sportowiec został tam zaraz potem zatrzymany przez policję.  


 * Polski dramaturg Michał Pabian napisał sztukę, poświęconą żydowskiemu  naukowcowi-samotnikowi Grigorijowi Perelmanowi z Petersburga. Organizatorzy nie sprecyzowali, czy w tworzeniu spektaklu uczestniczył sam naukowiec oraz czy znajdzie się wśród jego widzów. Sztuka jest przygotowywana w ramach programu wymiany doświadczenia między Laboratorium Dramaturgicznym Nowej Sceny Teatru Aleksandryjskiego i Teatrem Współczesnym. Znany na całym świecie matematyk-samotnik Grigorij Perelman zasłynął z tego, że udowodnił hipotezę Henriego Poincarégo. W 2009 roku Amerykański Instytut Matematyczny Claya ogłosił decyzję o przyznaniu Perelmanowi Nagrody Tysiąclecia w wysokości miliona dolarów za to udowodnienie. Ekscentryczny naukowiec, który mieszka z matką w skromnym mieszkaniu, nagrody pieniężnej nie przyjął. Nie udziela wywiadów i nie pozwala się fotografować.  


 

 PS. Jutro rano wyjeżdżam pilnie służbowo na kilka dni. Planowany powrót w poniedziałek. Na blogu nastąpi przerwa. 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930