Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Niedziela, 19.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (617) Uzupełniam także serwis informacyjny z minionej niedzieli.

 

* Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow nazwał „konsumpcyjnym” i „imperialnym” podejście Waszyngtonu do stosunków międzynarodowych, wyrażając przekonanie, że stanowisko to zostanie na pewno skorygowane. Zgodnie z jego słowami Amerykanie uważają, że mają prawo karać kraje, kiedy postąpią one nie tak, jak chce Waszyngton, i domagać się od nich współpracy w istotnych dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników kwestiach. Ławrow przypuszcza, że szef Departamentu Stanu USA John Kerry rozumie iż takie próby są bezpodstawne. Ławrow powiedział również, że stosunki Rosji z USA stają się coraz bardziej skomplikowane, a w wielu kwestiach znalazły się w ślepym zaułku.

 

* Wyjście z kryzysu w stosunkach Kijowa i Moskwy zostanie na pewno znalezione, - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Minister podkreślił, że Rosja nie może stracić Ukrainy, ponieważ jest to nie tylko grupa ludzi, którzy przejęli władzę, oraz naziści-Wandale, ale i braterski naród posiadający wspólny język, literaturę, kulturę i światopogląd. Moskwa zrobi wszystko co możliwe, aby wypełniono mińskie porozumienia i umowy zawarte w kwietniu w Genewie, kiedy Ukraina zobowiązała się, że rozpocznie reformy konstytucyjne. Ławrow dodał, że Zachód nie wykorzystuje swojego wpływu na Kijów, aby przekonać osadzone tam władze, że nie ma alternatywy dla procesu pokojowego.

 

* Moskwa nalega na pełne wdrożenie obowiązującego układu o redukcji zbrojeń strategicznych START, - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. „Amerykanie bardzo chcą wznowić negocjacje w sprawie dalszej redukcji zbrojeń strategicznych bez realizacji poprzedniego” - powiedział minister. Ławrow oświadczył, że najpierw powinien być zrealizowany podpisany w 2010 roku układ o dalszej redukcji i ograniczaniu zbrojeń strategicznych.

 

* W niedzielę w ciągu doby zginęło co najmniej 4 cywilów, a 9 zostało rannych w wyniku ostrzału Doniecka przez ukraińskich żołnierzy. Przez całą noc miasto było ostrzeliwane. W epicentrum znalazły się rejony pietrowski, kirowski, kujbyszewski i kijowski. Pociski zniszczyły wiele domów. Według danych ONZ na 15 października, podczas konfliktu zginęło około 3,7 tys. cywilów, ponad 9 tys. zostało rannych. Dzięki pośrednictwu Rosji i OBWE powstańcy i Kijów zawarli porozumienie 5 września. W sumie rozejm jest z grubsza przestrzegany, ale obie strony regularnie oskarżają się o jego naruszanie.

 

* Na fasadzie jednego z budynków w centrum Doniecka zawieszono flagę proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej. Flaga została uszyta z oddzielnych elementów przez mieszkańców różnych miast republiki. Jej rozmiary wynoszą 30 na 14 metrów. „Niestety, mamy obecnie mało świąt, ale święto flagi zapamiętamy na zawsze. Każde z okupowanych miast wcześniej lub później podniesie naszą flagę nad miastami, i Słowiańsk, i Mariupol, i Kramatorsk, i inne”, - powiedział premier DRL Aleksander Zacharczenko.

 

* Powstańcy proklamowanej w trybie jednostronnym Ługańskiej Republiki Ludowej twierdzą, że udało się im wziąć w okrążenie około 200 ukraińskich żołnierzy niedaleko miejscowości Bachmutka. „W pobliżu Bachmutki w rejonie nowoajdarskim (ŁRL) Armia Noworosji otoczyła około 200 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy, z których połowa już nie żyje lub jest ranna. W taki sposób Donbas kontynuuje operację mającą na celu okrążenie miasta Szczastia i wyjście ku północnej granicy obwodu ługańskiego”, - podano w komunikacie ŁRL.

 

* NATO potwierdziło, że ukraińska armia używała rakiet balistycznych małego zasięgu przeciwko siłom powstańczym na wschodzie kraju - podaje rzecznik biura prasowego organizacji. Nie przytoczył on szczegółów, podkreślając tylko, że „informacje opierają się na danych wywiadu USA”. Pentagon na razie nie skomentował doniesienia. Telewizja CNN, powołując się na źródła w wywiadzie USA informowała już w sierpniu, że ukraińskie siły zbrojne używały podczas działań zbrojnych rakiet balistycznych o małym (80-kilometrowym) zasięgu z 454-kilogramowymi głowicami bojowymi. Jest to najbardziej niszczycielska broń, która została użyta podczas konfliktu.

*  OBWE odrzuciła propozycję Berlina, aby wykorzystywać w monitorowaniu sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy niemieckie samoloty bezzałogowe i zaangażować do sterowania nimi żołnierzy z Niemiec, - poinformował sekretarz generalny organizacji Lamberto Zannier. Zgodnie z jego słowami udział żołnierzy nie jest zgodny z mandatem misji organizacji na Ukrainie. Wcześniej przedstawiciel OBWE Didier Burkhalter powiedział, że do monitorowania przestrzegania rozejmu na Ukrainie mogą zostać wykorzystane samoloty bezzałogowe Rosji, Francji, Niemiec i Ukrainy. Na szczycie ASEM w Mediolanie kraje te poinformowały o swojej gotowości dostarczenia dodatkowych samolotów, które monitorowałyby sytuację.

 

* W Kijowie uchodźcy z Donbasu przyszli na wiec przed budynek ukraińskiego rządu, domagając się zapewnienia im dachu nad głową, żywności, odzieży, a także pomocy w znalezieniu pracy. Uchodźcy przede wszystkim skarżą się, że urzędy pracy wcale nie reagują na to, iż znaleźli się oni w trudnej sytuacji i że stracili mieszkania i pracę. Osoby powyżej 45 roku życia od razu są uprzedzane, że oferty pracy są ograniczone ze względu na wiek. Budynek rządowy ochraniają funkcjonariusze milicji – około 30 osób w standardowym umundurowaniu.

 

* Data wyborów lokalnych w obwodach donieckim i ługańskim w przypadku zaistnienia takiej konieczności może zostać przeniesiona, - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W sobotę nabrała mocy prawnej ustawa o specjalnym statusie poszczególnych regionów Donbasu, która przewiduje przeprowadzenie wyborów lokalnych 7 grudnia. Poroszenko powiedział, że przedterminowe wybory samorządowe powinny odbyć się zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, co zostało przewidziane także w mińskim memorandum. Wcześniej władze DRL i ŁRL poinformowały o planach przeprowadzenia własnych wyborów 2 listopada, a w wyznaczonych przez Kijów nie zamierzają uczestniczyć.

 

* Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zgodzi się na podpisanie dekretu o demobilizacji tylko tych poborowych, którzy zechcą służyć na podstawie kontraktu. Dokument zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. Zgodnie z jego słowami chętni do przejścia na umowy kontraktowe otrzymają wyższy żołd. Odnośnie powszechnej demobilizacji, Poroszenko podkreślił, że nie zgodzi się na nią. Wcześniej żołnierze Gwardii Narodowej, którzy walczą na wschodzie kraju, zażądali przeprowadzenia demobilizacji. Masowe protesty odbyły się w Kijowie i Charkowie. Dowódcy polecili żołnierzom, aby wrócili do koszar, grożąc odpowiedzialnością dyscyplinarną.

 

* Ukraina stała się kartą przetargową w podjętych przez Zachód próbach realizacji planów mających na celu osłabienie Rosji. Taką opinię wyraziła przewodnicząca Rady Federacji Rosyjskiej, Walentina Matwijenko. Przewodnicząca izby wyższej podkreśliła, że „kiedy Rosja jasno sformułowała swoją niezależną polityką zagraniczną, stała się główną przeszkodą geopolityczną dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na drodze do sformowania takiego światowego porządku, który wydaje się im prawidłowy”. Matwijenko uważa, że wydarzenia na Ukrainie nie tylko wykazały kryzys w stosunkach międzynarodowych, ale pokazały również, że świat jest już inny i dziś główną zasadą tej rzeczywistości jest i powinna być wielobiegunowość.

 

* Mimo propagandowej nawały medialnych kłamstw kryzys ukraiński budzi jednak świadomość Polaków. Z poufnie uzyskanych danych wiadomo, że sondaż przeprowadzony w tej sprawie kilka dni temu przez jeden z głównych ośrodków badania opinii publicznej w Polsce na reprezentatywnej próbce dorosłych Polaków dał wyniki na tyle dla rządzących niepożądane, że go nie opublikowano. Na pytanie: Czy popierasz działania władz polskich w sprawie kryzysu na Ukrainie  odpowiedzi „Tak” i „Raczej tak” udzieliło 26% ankietowanych. Odpowiedzi „Nie” i „Raczej nie” udzieliło 74%.

 

* Konferencja darczyńców i inwestorów w sprawie Ukrainy, którą organizuje UE, odbędzie się w Kijowie pod koniec stycznia 2015 roku, - poinformował rząd Ukrainy. Kraj znajduje się na granicy niewypłacalności. Władze mają nadzieję na uratowanie gospodarki przy pomocy zagranicznych kredytów. MFW już przyznał Ukrainie 17 mld dolarów, z których 3,2 mld zostanie przekazane z maju, a 1,4 mld na początku września. Ukraina zwróciła się do UE o 2 mld euro, z których 100 mln zostanie przelane w maju, a 500 mln w czerwcu. Omawiana jest kolejna transza w wysokości miliarda euro.

 

* Rossielchoznadzor wprowadza zakaz importu podrobów z UE. Będzie on obowiązywał od 21 października. Resort poinformował, że podczas trwających przez dwa miesiące kontroli wykryto liczne przypadki naruszenia norm weterynaryjnych i sanitarnych Unii Celnej i Rosji. W produktach znaleziono pasożyty, metale ciężkie i antybiotyki. Wcześniej podroby nie zostały objęte zakazem wprowadzonym przez Rosję w odpowiedzi na sankcje gospodarcze niektórych krajów.

 

* Rosja nie będzie z nikim uzgadniać żadnych warunków zniesienia sankcji USA i UE, - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla NTV. Minister podkreślił, że Rosja więcej, niż ktokolwiek inny robi, aby kryzys na Ukrainie został uregulowany. Przypomniał on, że mińskie porozumienia są rezultatem inicjatywy Putina i Poroszenki. „Obecnie, wykorzystując wszystkie nasze kontakty, staramy się osiągnąć sumienne wypełnienie tych porozumień. A zachodni koledzy nie bardzo wykorzystują swoje wpływy na Kijów, aby przekonać go do bezwarunkowego poruszania się po tej drodze, która została wytyczona między nim a powstańcami”, - powiedział Ławrow.

 

* Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że na podstawie wyników spotkania z stroną rosyjską w Mediolanie od 31 marca 2015 roku postanowiono wprowadzić „zimową” cenę na gaz w wysokości 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji prezydent powiedział, że Ukraina i UE domagały się obniżenia ceny do 325 dolarów za tysiąc metrów sześciennych w sezonie letnim i do 385 dolarów w zimowym. Poroszenko poinformował, że Ukraina może wykorzystać środki MFW i międzynarodowych organizacji finansowych na pokrycie niedoboru funduszy na zakup rosyjskiego gazu. Prezydent powiedział również, że do 21 października, kiedy w Brukseli odbędą się rozmowy w formacie Ukraina-Rosja-UE w sprawie gazu, zostanie przygotowany odpowiedni protokół.

 

* Premier Chin Li Keqiang poinformował, że jego kraj podjął decyzję w sprawie utworzenia razem z Rosją stacji regazyfikacji ciekłego gazu ziemnego (LNG) w mieście Tiencin, a także wyraził zadowolenie z postępu we współpracy między Moskwą a Pekinem w tej sferze. Podczas spotkania premiera Dmitrija Miedwiediewa z Li Keqiangiem 13 października Rosja i Chiny podpisały porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu ziemnego tzw. trasą wschodnią, gazociągiem „Siła Syberii”.

 

* 18 października brytyjscy związkowcy protestowali w Londynie, Belfaście i Glasgow przeciwko niskim wynagrodzeniom, zwłaszcza w sektorze budżetowym. Londyński marsz zgromadził około 100 tysięcy ludzi protestujących przeciwko 1-procentowej podwyżce płac, jaką daje im rząd. Związkowcy obliczają, że przekłada się to na spadek ich płac realnych o 20% w ciągu minionych kilku lat. Od prawie 6 lat brytyjskie płace nie nadążają za inflacją - powiedział na wiecu w Londynie lider związku zawodowego UNISONDave Prentis. Zwrócił uwagę na kontrastujące z tym niebotyczne wynagrodzenia sterników gospodarki. To jest historia dwóch narodów: w jednym narodzie - dyrektorzy, którzy płacą sobie 200 razy więcej niż zarabiają nasi członkowie. A w naszym - ludzie cierpią. Nie dlatego, że się lenią, tylko dlatego, że zostali zdradzeni przez bogatych i potężnych, którzy rządzą naszym społeczeństwem. – powiedział.
Tymczasem brytyjski rząd argumentuje, że dalsze oszczędności budżetowe są nieuniknione i że uczynił i tak wiele, by pomóc pracującym: obniżył podatki, podniósł płacę minimalną i sumę zwolnioną od podatku dochodowego, zamroził podatki lokalne. Bezrobocie spadło poniżej 2 milionów, a skumulowana roczna inflacja wynosiła we wrześniu tylko 1,2%. Bank Światowy oblicza, że brytyjska gospodarka rośnie najszybciej wśród krajów wysoko rozwiniętych. Ale i niezależne instytucje, i rząd przyznają, że brytyjskie płace nie nadążają za tymi oznakami odrodzenia gospodarczego.

 

* W Niemczech strajk maszynistów sparaliżował komunikację kolejową w całym kraju. Pociągi towarowe zostały unieruchomione jeszcze wczoraj, a dziś nie będą kursować i pociągi pasażerskie. Dotyczy to zarówno pociągów podmiejskich, jak i dalekobieżnych. Codziennie z komunikacji kolejowej korzysta w Niemczech około 5,5 miliona ludzi. Sytuację pogarsza fakt, że w ten weekend w jednych regionach kraju zaczynają się, a w innych kończą ferie szkolne. Maszyniści domagają się podniesienia wynagrodzeń i ograniczenia czasu pracy. Strajk potrwa  do poniedziałku. Media alarmują, ze kraj znalazł się na krawędzi katastrofy komunikacyjnej.

 

* W niedzielę w centrum Barcelony odbyła się masowa akcja na znak poparcia niepodległości Katalonii. Kilkanaście tysięcy ludzi wyszło na jeden z centralnych placów miasta, aby domagać się przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości. Organizatorem akcji, która odbywa się pod hasłem „Nadszedł czas”, jest ruch Katalońskie Zgromadzenia Narodowe, opowiadający się za niepodległością regionu.

 

* Wizyta premiera Albanii Edi Rama w Serbii, którą wyznaczono na 22 października, została odwołana w związku z incydentem na meczu piłkarskim między drużynami tych krajów. Incydent na meczu Serbia-Albania miał miejsce 15 października. W 42-ej minucie spotkania na stadion wleciał bezzałogowy aparat latający, do którego przyczepiono flagę tak zwanej „Wielkiej Albanii”. Podczas dochodzenia w sprawie zdarzenia aresztowano brata premiera Albanii, który przypuszczalnie sterował dronem. Natychmiast po tym na terytorium Kosowa, a także w niektórych serbskich miastach doszło do etnicznych serbsko-albańskich starć. MSZ Serbii uznało incydent za „celową i znacznie wcześniej zaplanowaną polityczną prowokację”.

 

* Co najmniej sześciu egipskich żołnierzy zginęło w wyniku silnego wybuchu na Synaju. Według źródeł w kręgach medycznych i wojskowych, żołnierze zginęli w wyniku wybuchu bomby, którą zdetonowano na poboczu drogi. Patrol ochraniał znajdujący się w pobliżu rurociąg.

 

* Australia wyśle siły specjalne do Iraku do walki w bojownikami Państwa Islamskiego, - powiedziała minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop, która przebywa z wizytą w Bagdadzie. „Doszliśmy do porozumienia (z rządem Iraku). Teraz wszystko zależy od naszych wojskowych, którzy zdecydują, kiedy siły zostaną przerzucone”, - powiedziała Bishop. Nie podano, jakie siły zostaną skierowane do Bagdadu.

 

* Kilkudziesięciu policjantów w kaskach i z tarczami w niedzielę rano wdarło się w tłum zwolenników ruchu Occupy Central na placu w Mong Kok w Hongkongu. Co najmniej 20 osób zostało rannych. Organy porządku publicznego oświadczyły, że stawiały minimalny opór, kiedy protestujący nieoczekiwanie postanowili przedostać się przez barierki. Na początku tygodnia policja zaczęła aktywnie wypierać demonstrantów z placów, gdzie odbywają się protesty. Usuwano jednocześnie barykady. Aktywiści domagają się przeprowadzenia bezpośrednich wyborów szefa 7-milionowego Hongkongu. Protesty rozpoczęły się pod koniec września.

 

* W niedzielę na granicy KRLD i Korei Południowej doszło do wymiany ognia kiedy około 10 północnokoreańskich żołnierzy próbowało ją przekroczyć, - poinformowało źródło w południowokoreańskim rządzie. Południowokoreańscy wojskowi poinformowali, że wymiana ognia trwała około 10 minut. Następnie północnokoreańscy żołnierze wrócili na swoje terytorium. Nie ma doniesień o ofiarach.

 

* Samolot pasażerski linii lotniczych Singapore Airlines, który leciał z Singapuru do Bombaju w Indiach, znalazł się w silnych strefie turbulencji podczas lądowania. 8 pasażerów i 14 członków załogi zostało rannych. Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem czasu lokalnego, ale o liczbie poszkodowanych poinformowano dopiero w niedzielę. Według linii lotniczych, samolot, na którego pokładzie znajdowało się 408 pasażerów i 25 członków załogi, „podczas lądowania nagle znalazł się w strefie turbulencji”. Nie podano innych szczegółów zdarzenia.

 

* Prezydent Boliwii Evo Morales został wybrany na trzecią kadencję. Według Najwyższego Trybunału Wyborczego, zdobył on 61% głosów. Na jego najgroźniejszego rywala Samuela Dorię Medinę głosowało 37% wyborców. Wybory odbyły się w ubiegłą niedzielę. Już po pierwszych danych exit polls zwolennicy Moralesa i jego partii Ruchu na rzecz Socjalizmu świętowali zwycięstwo. Morales jest pierwszym w historii Boliwii prezydentem-Indianinem z ludu Ajmarów. Rządzi krajem od 2006 roku.

 

* Władze Szwecji nie ujawniają szczegółów poszukiwań w swoich wodach terytorialnych obcego okrętu podwodnego, który uległ awarii. Biuro prasowe sił zbrojnych królestwa potwierdziło fakt przeprowadzania operacji w pobliżu Sztokholmu. W poszukiwaniach uczestniczą jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych. Szwedzcy wojskowi nie komentują doniesień mediów o rzekomym obcym okręcie podwodnym. Wcześniej dziennikarze poinformowali, że obiektem poszukiwań jest prawdopodobnie rosyjski okręt podwodny, na którego pokładzie doszło do awarii. Wojskowi rzekomo przechwycili sygnały na częstotliwościach rosyjskiej marynarki wojennej, które wykorzystuje się w sytuacjach nadzwyczajnych. Miały być one wysyłane do Kaliningradu (zachód Rosji). Alarmy w sprawie penetrowania szwedzkich wód przez nieznane okręty podwodne pojawiają się od wielu lat z regularnością plotek o potworze z Loch Ness i stały się już tematem wielu dowcipów i twórczości kabaretowej.

 

* Specjalny przedstawiciel ONZ David Navarro oświadczył, że podejmowane próby powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa Ebola są wystarczające i przyniosą oczekiwane rezultaty. Oświadczenie Navarro jest odpowiedzią na krytyczne wypowiedzi przedstawicieli organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granicy. Ich zdaniem pomoc medyczna udzielana poszkodowanym krajom nie przynosi pożądanego efektu i nie hamuje rozprzestrzeniania się epidemii.

 

* Kanada wysłała Światowej Organizacji Zdrowia 800 fiolek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, - poinformowało Ministerstwo Zdrowia Kanady. Wcześniej organizacja poinformowała, że jeśli skuteczność szczepionki zostanie udowodniona, to powinna ona trafić do pracowników medycznych do listopada, a na rynek do 2015 roku. Według WHO, Ebola zabiła już ponad 4,5 tysiąca ludzi.

 

* Niemieckie władze zamierzają stworzyć specjalny samolot do transportu chorych na Ebolę. Na polecenie MSZ Niemiec realizacją zamówienia zajęła się firma Lufthansa. Pierwszy samolot będzie gotowy już w listopadzie. Niemieccy konstruktorzy podzielą się swoim doświadczeniem z innymi krajami. Na razie na świecie jest 2 samoloty, na pokładzie których jest niezbędny sprzęt umożliwiający bezpieczny transport osób z ostrymi chorobami zakaźnymi. Znajduje się w nich izolatka obliczona na jednego pacjenta i urządzenia medyczne.

 

* Na Słońcu 19 października doszło do potężnego wybuchu klasy X1. Jednak pomimo silnego promieniowania, naukowcy nie przewidują na Ziemi burzy magnetycznej. Specjaliści są zdania, że większość wyrzutów przejdzie obok naszej planety. Możliwa jest tylko gorsza jakość łączności radiowej. Naukowcy zapowiadają natomiast wielką burzę magnetyczną w tym przypadku, jeśli do analogicznych wybuchów dojdzie na Słońcu za tydzień. Wtedy, zdaniem specjalistów, Ziemia znajdzie się dokładnie na celowniku wytrysków strumieni plazmy.

 

* W obwodzie astrachańskim na południu Rosji na torze wyścigowym w pobliżu miejscowości Tri Protoka odbyły się wyścigi koni i wielbłądów. Uczestniczyło w nich 60 koni głównie ras kaukaskich i azjatyckich i 20 wielbłądów dwugarbnych (baktrianów). Uwagę widzów przykuły przede wszystkim wyścigi wielbłądów, które mogą rozwijać prędkość do 40 kilometrów na godzinę. Odbywają się one w obwodzie astrachańskim od 2006 roku. Do wyścigów tresuje się tylko dorosłe samce.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930