Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sobota, 18.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (616) Zapraszam na serwis alternatywnych depesz ze świata wg wydarzeń minionej soboty.

 

* W Donbasie pojawiają się coraz silniejsze głosy, że pełnię władzy w zjednoczonej Noworosji powinna przejąć Rada Wojenna złożona z polowych komendantów. Opowiada się za tym przede wszystkim kontynuujący radykalną, antyoligarchiczną linię Striełkowa dowódca brygady zmechanizowanej „Prizrak”Aleksiej Mozgowoj. Zbiega się z tym inicjatywa w ramach powstańczej armii Noworosji zmierzająca do powołania rad delegatów żołnierskich, wzorem rewolucji 1917 roku. Na razie komunistycznie nastawieni szeregowi żołnierze powołali Koordynacyjny Sowiet Czerwonego Ruchu Oporu, który skupia przedstawicieli około 20. organizacji i oddziałów wojskowych. Potrzebne są czysto komunistyczne oddziały realizujące swoje cele poprzez swoich przywódców i ustanawiające na kontrolowanych terytoriach władzę radziecką - komentuje te inicjatywy popularny bloger z Sewastopola Colonel Cassad (Boris Rożin).

 

* Dzięki zawieszeniu broni znacznie spadło natężenie walk zbrojnych na terenie Donbasu, ale do głosu zaczęły dochodzić wewnętrzne napięcia w ramach republik ludowych. Jak wiadomo nocą z 12 na 13 października doszło do zamachu naPawła Gubariewa - pierwszego gubernatora ludowego Doniecka, lidera partii „Noworosja”. Samochód Gubariewa ostrzelano na trasie z Rostowa do Doniecka, działacz nie został postrzelony, ale odniósł obrażenia w wyniku zderzenia ze słupem, na kilka godzin stracił przytomność. Dzień wcześniej jego partia „Noworosja” nie została dopuszczona do udziału w zaplanowanych na 2 listopada wyborach do Rady Ludowej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej DRL Roman Liachin wyjaśnił, że przyczyną były błędy formalne, których nie można już poprawić. 13 września zwolennicy partii „Noworosja” zorganizowali manifestację protestacyjną przed siedzibą władz DRL.  Partia „Noworosja” ma charakter konserwatywny obyczajowo, ale radykalny w kwestiach społecznych. W swoim programie zakłada ustanowienie republiki noworosyjskiej opartej na zasadzie władzy rad i demokracji bezpośredniej, nacjonalizację wielkiej własności i uspołecznienie średniej. Sam Paweł Gubariew uważa się za „umiarkowanego socjalistę”.

 

* Do wyborów nie został również dopuszczony m.in. Robotniczy Front Donbasu. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie decyzja w sprawie startu nowo powołanej Komunistycznej Partii DRL. Komentatorzy nastawieni krytycznie do obecnych władz republik ludowych Doniecka i Ługańska przestrzegają, że wybory będą miały fikcyjny charakter. Ich celem ma być wyłącznie legitymizacja u steru republik ludzi Kremla, którzy doszli do władzy w sierpniu, pod naciskiem Moskwy:Aleksandra Zacharczenki w DRL iIgora Płotnickiego w ŁRL. Zmuszony do powrotu do Rosji został wówczas popularny wśród zwolenników republik Donbasu obrońca SłowiańskaIgor Striełkow.

 

* Separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej przejmują pod hasłem nacjonalizacji lokalny przemysł. Na pierwszy ogień poszła wytwórnia wódek i likierów oraz dwa inne przedsiębiorstwa, należące do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa. Premier DRL Aleksander Zacharczenko zapewnił także, że władze wprowadzą regulację cen na podstawowe produkty żywnościowe, a także zakażą bankom ściągania rat kredytów hipotecznych od klientów.  Już wcześniej Zacharczenko zapowiadał, że nowa władza będzie zapewniała mieszkańcom darmowy węgiel w okresie zimowym.

 

* Ustawa o specjalnym statusie Donbasu została opublikowana w sobotę w oficjalnym dzienniku urzędowym „Głos Ukrainy” i nabrała mocy prawnej. Zgodnie z dokumentem na terytorium Donbasu zagwarantowano swobodne posługiwanie się dowolnym językiem, zachęca się również do współpracy transgranicznej z Rosją. Uczestników konfliktu w Donbasie obejmie amnestia, a także nie będą oni ścigani i karani za udział w działaniach na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego. Na 7 listopada zaplanowano przeprowadzenia wyborów lokalnych. Ustawa będzie obowiązywać przez trzy lata.

 

* Ukraińskie władze faktycznie uznały niepodległość proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej, - powiedział premier DRL Aleksander Zacharczenko, komentując wejście w życie ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Zgodnie z jego słowami Kijów uznał, że nie kontroluje terytorium obwodu donieckiego. Ustawa o specjalnym statusie Donbasu weszła w życie dzisiaj po tym, jak jej tekst został opublikowany w oficjalnym dzienniku urzędowym „Głos Ukrainy”.

 

* Doniecka Republika Ludowa przechodzi od konfrontacji militarnej z ukraińską armią do etapu pokojowego, - poinformował premier republiki Aleksander Zacharczenko. Powiedział on również, że jest to bardzo trudny proces, ponieważ Kijów będzie go sabotował. We wrześniu w Mińsku grupa kontaktowa, w skład której weszli przedstawiciele Kijowa, Rosji, OBWE i władze DRL i ŁRL, podpisała memorandum. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni i utworzenie 30-kilometrowej strefy buforowej. Tymczasem działania zbrojne nadal są prowadzone.

 

* W sobotę rano w pobliżu lotniska w Doniecku wznowiono walki i ostrzał artyleryjski. Doszło do wymiany ognia między wojskiem ukraińskim a powstańcami. Odgłosy artyleryjskich wystrzałów i wybuchów słychać w rejonie kijowskim i kujbyszewskim, które sąsiadują z lotniskiem. Wcześniej przedstawiciel powstańców dowodzący obroną lotniska poinformował, że strona ukraińska ściąga w pobliże portu lotniczego znaczne siły. Zgodnie z jego słowami ukraińska armia nie rezygnuje z prób przebicia się w rejon lotniska, którego terytorium jest obecnie w całości kontrolowane przez powstańców.

 

* ONZ wydzieli 700 tysięcy dolarów na finansowanie projektów odbudowy wschodnich regionów Ukrainy, - poinformowano na stronie organizacji. „Biorąc pod uwagę trudną sytuację, zrewidowaliśmy nasze plany i postanowiliśmy zwiększyć pomoc, mającą na celu odbudowę regionów i wsparcie ludzi, którzy znaleźli się w trudnych warunkach”, - podano w komunikacie. Poinformowano, że wszystkie środki zostaną skierowane do ośmiu regionów, które są obecnie uważane za stosunkowo bezpieczne.

 

* Premier Japonii Shinzō Abe oświadczył, że w przyszłym tygodniu Japonia zamierza wydzielić dla Ukrainy 7 milionów dolarów. Już teraz Japonia przyznała Ukrainie pomoc w wysokości 1,5 miliarda dolarów. „Japonia może wydzielić dla Ukrainy 6 milionów dolarów na odbudowę infrastruktury i milion dolarów na pomoc medyczną dla poszkodowanych mieszkańców ukraińskiego Donbasu”, - powiedział Shinzō Abe na piątkowym spotkaniu w Mediolanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Pieniądze wpłyną do Kijowa, który będzie nimi dysponować. 

 

* Rząd Federacji Rosyjskiej zapewni bezpieczeństwo obserwatorom OBWE na przejściach granicznych między Rosją i Ukrainą (Donieck i Gukowo) oraz na terytorium przygranicznym w obwodzie rostowskim. Odpowiednie zarządzenie podpisał premier Dmitrij Miedwiediew. Praca obserwatorów misji OBWE w obwodze rostowskim na rosyjskich przejściach granicznych Gukowo i Donieck rozpoczęła się 30 lipca.

 

* Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców wysoko ocenił działania podjęte przez rosyjskie władze w zakresie udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy. „Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców wysoko ocenił organizację i efektywność pracy służby migracyjnej odnośnie informowania i rejestracji obywateli Ukrainy”, - poinformowała Federalna Służba Migracyjna Rosji. Według FSM, od początku konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy ponad 200 000 Ukraińców zwróciło się o przyznanie statusu uchodźcy lub azylu tymczasowego w Rosji.

 

* Ponad 193 tys. Ukraińców znalazło schronienie w Rosji, a ponad 222 tys. zwróciło się o przyznanie im statusu uchodźców, - poinformowała Federalna Służba Migracyjna Rosji. Napływ uchodźców z południowego wschodu Ukrainy do Rosji bardzo wzrósł w wyniku działań zbrojnych między zwolennikami niepodległości Donbasu a ukraińską armią. Wcześniej FSM poinformowała, że do końca roku o azyl w Rosji może zwrócić się do 400 tys. obywateli Ukrainy.

 

* Minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop określiła jako „konstruktywną” rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie umożliwienia dostępu australijskim ekspertom do miejsca katastrofy Boeinga 777. Zgodnie z jej słowami podczas wczorajszego spotkania Putin wyraził gotowość udzielenia „maksymalnego wsparcia” w rozwiązaniu tego problemu. 17 lipca na wschodzie Ukrainy doszło do katastrofy samolotu Boeing 777 Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Na jego pokładzie znajdowało się 298 osób, w tym 85 dzieci i 15 członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy.

 

* Ukraina powinna udostępnić informacje o tym, czy w dniu katastrofy malezyjskiego Boeinga na wschodzie Ukrainy były wykorzystywane środki stwarzające zakłócenia dla pracy systemu nawigacyjnego GPS - uważa rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosawiacija). „Wcześniej Rosawiacija otrzymała od załóg rosyjskich samolotów informacje o zakłóceniach w pracy GPS nad terytorium Ukrainy” - oświadczył dzisiaj dziennikarzom szef Rosawiaciji Aleksander Nieradko. Wiadomo, że ukraińscy dyspozytorzy dopuścili do zboczenia Boeinga z trasy, w czego wyniku samolot poleciał bardziej na północ, w kierunku intensywnych działań zbrojnych.

 

* Rosja wyraziła gotowość do ustępstw w konflikcie gazowym z Ukrainą i zmniejszenia ceny dostarczonego w drugim kwartale 2014 roku gazu do 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, - powiedział w piątek w Mediolanie prezydent Rosji Władimir Putin. Zniżka w tym przypadku wyniesie 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a całkowite zadłużenie Ukrainy zmniejszy się z 5,5 do 4,5 miliarda dolarów. Putin powiedział również, że „na kredyt Rosja nie będzie już niczego dostarczać”, a transport gazu na Ukrainę nadal będzie realizowany na zasadach przedpłaty. Prezydent zwrócił się do Komisji Europejskiej, aby wsparła Kijów finansowo w celu uregulowania zaległości za gaz.

 

* W Rosji ponad 200 restauracji sieci barów szybkiej obsługi McDonald`s zostanie poddanych kontroli, - poinformowała RIA Novosti. Sąd tymczasowo zawiesił działalność 9 restauracji McDonald`s w Rosji. Firma nie zgadza się z tą decyzją i zamierza odwołać się od niej. Masowe kontrole w sieci restauracji McDonald`s odbywają się w Rosji od sierpnia. Z powodu nieprzestrzegania norm sanitarnych zamknięto wiele restauracji w Moskwie, Kazaniu, Jekaterynburgu i innych miastach.

 

* 18 października, w europejskim dniu walki ze współczesnym niewolnictwem w 27 dzielnicach Londynu odbywają się marsze młodzieży. Jak się szacuje, ludzi pochwyconych w sidła współczesnych form niewolnictwa może być od 27 do 30 milionów. Brytyjska policja ocenia liczbę "niewolników" w tym kraju na prawie 3 i pół tysiąca: w kontrolowanych przez mafię prostytucji i żebractwie, w warsztatach, fabryczkach i myjniach samochodów, w rolnictwie i przetwórstwie żywności. Największe grupy narodowościowe wśród wyzyskiwanych w ten sposób to: Rumuni, Polacy, Nigeryjczycy, Wietnamczycy i Węgrzy.  Brytyjski parlament pracuje nad ustawą o współczesnym niewolnictwie. Ma ona ułatwić ściganie sprawców i konfiskatę ich mienia. Poseł labourzystowski Frank Field uważa, że będzie to najlepsza tego rodzaju ustawa na świecie, ale kolejne wyzwanie to natchnąć nią inne kraje. Jak ją zaszczepić Wspólnocie Brytyjskiej? Jak sprawić, żeby uznała, że to jest jedna z najważniejszych spraw dla ludzkości? Pokonaliśmy Apartheid, następne wielkie wyzwanie dla Wspólnoty to pokonać współczesne niewolnictwo - powiedział BBC.  Zdaniem Fielda sprawa jest bardzo ważna, gdyż Wielka Brytania i inne państwa rozwinięte korzystają często nieświadomie z pracy niewolniczej w Indiach i innych krajach „Commonwealthu”.

 

* Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła ataki terrorystyczne w Iraku, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, a także wezwała społeczność międzynarodową do zwiększenia pomocy dla kraju w walce z bojownikami z Państwa Islamskiego. Rada Bezpieczeństwa potępiła „brutalną serię ataków przeprowadzonych z wykorzystaniem samobójców, samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi, a także inne ataki” w Bagdadzie i okolicach, które zorganizowało Państwo Islamskie. Podkreślono również, że Rada Bezpieczeństwa wzywa społeczność międzynarodową do zwiększenia poparcia dla „rządu Iraku, a także irackich sił bezpieczeństwa w walce z PI”.

 

* W Turcji zakończono śledztwo w sprawie o korupcję wśród kluczowych urzędników państwowych, które doprowadziło do dymisji trzech ministrów w rządzie. Prokuratura Turcji postanowiła zamknąć sprawę, ponieważ nie udało się zebrać przekonywujących dowodów udziału oskarżonych w schematach korupcyjnych. W ramach dochodzenia w Turcji zatrzymano ponad pięćdziesiąt osób. Postępowanie toczyło się wobec 53 osób. Prezydent Turcji, były premier kraju Recep Tayyip Erdoğan uznał, że sprawa została sfabrykowana w celu odsunięcia go od władzy.

 

* W Hongkongu doszło w sobotę do nowej fali starć między demonstrantami a policją. Zatrzymano 26 osób, ucierpiało 15 funkcjonariuszy policji. Według policji w akcji protestacyjnej uczestniczyło co najmniej 9000 ludzi. W celu ich rozpędzenia użyto gumowych pałek i gazu pieprzowego. Mimo desperacji protestujących wydaje się, że protest nie ma większych szans ponieważ dominującą reakcją społeczeństwa HK jest niechęć wobec ulicznych zamieszek i zakłóceń w ruchu.

 

* Japoński minister ds. Okinawy i północnych obszarów (tak w Japonii określane są rosyjskie Kuryle Południowe) Shunichi Yamaguchi obejrzał Kuryle Południowe z Przylądka Nosappu, - poinformowali przedstawiciele japońskiego rządu. Japońscy politycy od czasu do czasu przeprowadzają tego typu „inspekcje” tych obszarów. Przy dobrej pogodzie część południowokurylskiego grzbietu widać gołym okiem z lądu. Kuryle Południowe znalazły się w składzie Związku Radzieckiego po II wojnie światowej. Japonia rości sobie prawo do czterech wysp kurylskich.

 

* Bezzałogowy statek kosmiczny sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Boeing X-37B wylądował w bazie lotniczej Vandenberg w Kalifornii, kończąc w ten sposób pobyt na orbicie okołoziemskiej, który trwał przez 22 miesiące. Do tej pory o charakterze i celu misji eksperymentalnego aparatu orbitalnego właściwie nic nie wiadomo, ale przypuszcza się, że umieszczono na nim sprzęt wywiadowczy. Statek kosmiczny został wyprowadzony na orbitę w grudniu 2012 roku. To już trzeci jego lot orbitalny, czwarty zaplanowano w 2015 roku.

 

* Dowództwo wojskowe Szwecji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonej na wielką skalę operacji w zakresie poszukiwania obcego okrętu podwodnego w swoich wodach terytorialnych. Wojskowi otrzymali informację o tym, że w wodach terytorialnych kraju może znajdować się obca jednostka. Nie podano źródeł tej informacji. Dowódca sił zbrojnych Szwecji Jonas Wickström powiedział, że w poszukiwaniach uczestniczy kilkaset osób. Operacja przeprowadzana jest w granicach archipelag sztokholmskiego. Nie podano, do jakiego kraju należy okręt podwodny.

 

* Ministerstwo Obrony Finlandii utworzyło grupę roboczą, która będzie się zajmować poszukiwaniem zamiany dla myśliwców Hornet, znajdujących się od 1995 roku na wyposażeniu sił powietrznych kraju. Okres użytkowania samolotów Hornet upływa w 2030 roku. Rozpatrywanie ewentualnej zamiany zaplanowano do 2020 roku. Resort wojskowy Finlandii będzie wybierał między rosyjskimi myśliwcami Suchoj i MiG a F-35A Lightning II, Jas 39E Gripen NG, Dassault Rafale.

 

* Kanadyjska straż przybrzeżna wzięła na hol rosyjski kontenerowiec „Simushir”, który uległ awarii u zachodnich wybrzeży Kanady. Obecnie statek odholowywany jest do portu Prince Rupert w prowincji Kolumbia Brytyjska. Służby ratunkowe Stanów Zjednoczonych i Kanady podały, że główne zagrożenie związane jest ze znajdującymi się na pokładzie około 450 tonami paliwa, które mogłoby wyciec, gdyby statek wpłynął na mieliznę z powodu silnego wzburzenia morza.

 

* Ponad 31 000 domów mieszkalnych na Bermudach zostało pozbawionych dostaw prądu z powodu huraganu Gonzalo. W wyniku klęski żywiołowej ucierpiały szpitale. Oczekuje się, że dostawy prądu zostaną przywrócone w ciągu najbliższych dni. Sztormowi tropikalnemu, który przekształcił się w huragan, towarzyszyły porywiste wiatry, ulewne deszcze i wysokie fale. Maksymalna prędkość wiatru w epicentrum Gonzalo wynosiła około 175 km/h. Huragan porusza się na północny wschód w kierunku USA i Kanady z prędkością 26 km/h.

 

* Nad histerią i strachem powinny przeważać dane naukowe odnośnie zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa Ebola w Ameryce, - powiedział podczas cotygodniowego orędzia do narodu prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Prezydent przypomniał, że w USA zdiagnozowano jedynie trzy przypadki zachorowań na gorączkę krwotoczną Ebola i nie można mówić o epidemii. Ponadto Obama opowiedział się przeciwko zamknięciu wjazdu do USA dla osób, które przylatują z krajów Afryki Zachodniej. Zgodnie z jego słowami próby izolowania całego regionu nie doprowadzą do niczego dobrego.

 

* Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Dmitrij Maksimyczew powiedział, że jego kraj zamierza udzielić dodatkowej pomocy technicznej i humanitarnej tym państwom afrykańskim, które walczą z gorączką krwotoczną Ebola. „Nasi lekarze już są w Afryce. Zaplanowano dodatkowe dostawy pomocy humanitarnej, urządzeń, sprzętu medycznego, lekarstw, zespołów specjalistów w celu wsparcia programu ONZ w Gwinei, Liberii i Sierra Leone”, - powiedział Maksimyczew.

 

* Wysłannik ONZ do spraw praw człowieka wydalony z Demokratycznej Republiki Konga. AmerykaninScott Campbell został uznany za persona non grata po tym, jak oskarżył miejscową policję o stosowanie brutalnych metod w walce z młodzieżowymi gangami. Campbell odleciał ze stolicy kraju Kinszasy do Brukseli. Wcześniej opublikował raport, w którym skrytykował kongijską policję za brutalną rozprawę z młodzieżowymi gangami w Kinszasie na przełomie 2013 i 2014 roku. Z raportu wynika, że w czasie policyjnej operacji zginęło co najmniej 9 osób, a 32 zaginęły bez wieści. Ciała zabitych były wrzucane do rzeki lub zakopywane w masowych grobach. Minister spraw wewnętrznych DRK Richard Muyej oskarżył Campbella o brak profesjonalizmu i nieuczciwość. Rzecznik rząduLambert Mende oświadczył, że wysłannik ONZ powinien opuścić kraj w ciągu 48 godzin.

 

* W Groznym zlikwidowano organizatora zamachu w czeczeńskiej stolicy 5 października, - poinformowały lokalne rosyjskie organy ścigania. Podczas operacji ani uczestniczący w niej funkcjonariusze, ani cywile nie ucierpieli. Do zamachu w Groznym doszło przed koncertem z okazji Dnia Miasta. W wyniku wybuchu zginęło 5 policjantów, 12 zostało rannych. Terrorystą okazał się 19-letni mieszkaniec miasta, który wtedy też zginął. W sobotę zlikwidowano jego mocodawcę i dyspozytora, ale nie podano bliższych danych gdyż dalsze śledztwo trwa.

 

* Prokuratura Generalna Niemiec zatrzymała Rosjanina pod zarzutem wspierania organizacji terrorystycznych Państwo Islamskie i Ahrar ash-Sham, - poinformowała RIA Novosti. Razem z 28-letnim Rosjaninem aresztowano 38-letniego obywatela Tunezji, a także 13 innych osób. Zatrzymany obywatel Tunezji podejrzewany jest o przekazywanie terrorystom ubrań i pieniędzy. Rosjaninowi postawiono zarzuty o pomoc w wysłaniu obywatela Niemiec do Syrii.

 

* Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii odkryli, że srok nie przyciągają błyszczące przedmioty i nie kradną one pierścionków oraz innych błyskotek do dekorowania gniazd. Przeprowadzili eksperyment, kładąc przed ptakami nakrętki, pierścionki i folie. Okazało się, że sroki nie przyciągają błyszczące przedmioty, zachowują się wobec nich ostrożnie, a nawet boją się przebywać w ich pobliżu.  Naukowcy doszli do wniosku, że kleptomania srok jest mitem, wynikiem niewłaściwych uogólnień i artefaktów kulturowych (opera Gazza ladra). Sroki są jedynymi ptakami, które rozpoznają się w lusterku. Dobrze radzą sobie ze znajdowaniem pochowanych przez nimi rzeczy i pamiętają, gdzie coś same schowały.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930