Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Środa, 15.10.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (612) I wreszcie zapraszam na dzisiejszy serwis niepoprawnych politycznie informacji ze świata

* Stosunki Rosji i Unii Europejskiej zbliżyły się do chwili prawdy, w której  trzeba ustalić dalszy kierunek ich rozwoju - oznajmił szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na forum w Moskwie. „Niestety obecnie spotykamy się w nienajlepszych warunkach. Podczas naszych poprzednich kontaktów mówiliśmy, że relacje między Rosją i UE zbliżyły się do swojego rodzaju chwili prawdy, gdy trzeba podjąć decyzję w sprawie kierunku rozwoju współdziałania i odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy dla siebie partnerami strategicznymi, czy jednak rywalami geopolitycznymi” - powiedział Ławrow.

 

* Moskwa opowiada się przeciwko staczaniu się do „prymitywnych schematów” bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Zachodem bez względu na nieprzyjazne działania zachodnich partnerów. Rosja gotowa jest wnosić konstruktywny wkład w rozwiązywanie problemów transgranicznych na podstawie wzajemnego szacunku i równości praw - oświadczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla dziennika MGIMO Journal. Podkreślił on, że tylko wspólnymi wysiłkami można skutecznie reagować na takie wyzwania, jak terroryzm, handel narkotykami, rozprzestrzenienie broni masowego rażenia, nielegalna migracja, zmiana klimatu oraz wielu innym.

 

* Rozbieżności między Rosją i USA w szeregu kwestii zachowują się, lecz należy kontynuować dialog - oznajmił wczoraj dziennikarzom szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem departamentu stanu USA Johnem Kerrym w Paryżu. „Omówiliśmy z Johnem Kerrym wiele zagadnień, poruszyliśmy stosunki dwustronne, w tym problemy o charakterze humanitarnym, dotyczące losów rosyjskich obywateli. Jednak główne zagadnienia dotyczyły sytuacji międzynarodowej” - powiedział Ławrow. „Moim zdaniem, spotkanie było przydatne, umówiliśmy się, że będziemy kontynuować kontakty, aby dokonywać postępu we wszystkich tych sferach” - oznajmił rosyjski dyplomata.

 

* Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował dzisiaj, że omówił z europejskimi liderami spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, które odbędzie się w ramach szczytu w Mediolanie, oraz że pokłada w nim duże nadzieje. „Odbyła się konferencja telefoniczna na temat niezwykle ważnego jutrzejszego spotkania w Mediolanie, na którym liderzy państw europejskich, UE razem ze mną, prezydentem Ukrainy, wezmą udział w niezwykle ważnych rozmowach z rosyjskimi władzami na wyjątkowo ważne tematy: zaprowadzenie pokoju na Ukrainie, zapewnienie procesu pokojowego, rozwój procesu politycznego, deeskalacja sytuacji na wschodzie kraju” - powiedział Poroszenko.

 

* Tylko w nocy i rano 15 października w wyniku ostrzałów artyleryjskich zginęło 4 cywilów w obwodzie donieckim na Ukrainie, a 23 cywilów i 7 powstańców zostało rannych - poinformował sztab ruchu oporu. Ataki przeprowadzono na miasta: Donieck, Gorłowka, Jenakijewo, rejon szachtarśki oraz okolice Nowoazowska. Dzisiaj dobiega końca 5-dniowy okres, kiedy ukraińska armia i powstańcy porozumieli się w sprawie przestrzegania „ciszy”. W ramach porozumień skonfliktowane strony zobowiązały się do wycofania ciężkiej artylerii w głąb swoich terytoriów.

 

* Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mogą odbyć w piątek dwustronne spotkanie w ramach szczytu ASEM (forum Azja-Europa) w Mediolanie - poinformował dzisiaj dziennikarzy doradca rosyjskiego lidera Jurij Uszakow. „Na razie tego spotkania w harmonogramie Putina nie ma. Przywódcy Ukrainy i Rosji spotkają się w rozszerzonym składzie podczas szczytu. Nie jest wykluczone, że mogą się porozumieć się w sprawie dwustronnych rozmów” - powiedział Uszakow. Potwierdził on, że jednym z szerokich formatów spotkania może być czterostronny „normandzki format” z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Françoisa Hollande’a.

 

* Zebrane przez ekspertów na miejscu katastrofy malezyjskiego Boeinga rzeczy osobiste i bagaż pasażerów dopiero teraz zostały dostarczone do Charkowa - podaje administracja obwodu charkowskiego. „Holenderscy eksperci, którzy przylecieli do Charkowa, już przy nich pracują” - czytamy w komunikacie. Samolot pasażerski, należący do linii lotniczych Malaysia Airlines, został zestrzelony 17 lipca 2014 roku w obwodzie donieckim na Ukrainie. 298 osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu, zginęło.

 

* Ukraińskie władze popełniły „poważne przestępstwo”, pozwalając samolotom cywilnym na loty nad strefą działań zbrojnych, co doprowadziło do katastrofy malezyjskiego Boeinga w obwodzie donieckim - oznajmił premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla amerykańskich dziennikarzy. Podkreślił on, że Ukraina ponosi całkowitą odpowiedzialność za wydarzenia na niebie. Jeśli w jakimś momencie kraj nie kontrolował części swojego terytorium, władze w Kijowie musiały wprowadzić zmiany do map z trasami lotów. „Nie zrobili tego” - stwierdził Miedwiediew. Szef rządu odrzucił wszystkie oskarżenia pod adresem Rosji w związku z katastrofą lotniczą i podkreślił, że jej przyczyny mają ustalić eksperci.

 

* Doradca ministra spraw zagranicznych Ukrainy Zorian Szkiriak poinformował o aresztowaniu 10 z 37 zatrzymanych osób w związku z zamieszkami pod siedzibą Rady Najwyższej 14 października. Doradca ministra podkreślił, że ci ludzie zostali aresztowani przez sąd za chuligaństwo. W sprawie innych zatrzymanych sporządzono 17 protokołów administracyjnych.

 

* Prezydent Rosji Władimir Putin omówi z europejskimi partnerami kwestie realizacji projektów w sferze gazowej oraz bieżącą sytuację z niezawodnością dostaw gazu do Europy podczas serii spotkań w Belgradzie 16 października i Mediolanie, w ramach szczytu ASEM (forum Azja-Europa), który odbędzie się w dniach 16-17 października - poinformował doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Według słów Uszakowa, w Belgradzie, gdzie Putin przeprowadzi rozmowy z prezydentem i premierem kraju, zostanie poruszona kwestia przygotowań do budowy serbskiego odcinka Gazociągu Południowego. W Mediolanie 16 i 17 października rosyjski lider omówi współpracę z kanclerzami Niemiec i Austrii.

 

* Rosja ma nadzieję, że „wojny na sankcje” niebawem odejdą do przeszłości, kraj już pracuje nad tym ze swoimi partnerami - oznajmił wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz. „Obecnie przede wszystkim skupiamy się na naszych relacjach strategicznych z krajami BRICS (Brazylia, Indie, Chiny, RPA), jednak jednocześnie prowadzimy dialog z europejskimi partnerami, którzy obecnie nie wyrażają dużej chęci, by pracować z nami z ppowodów politycznych, przekonując ich, że sankcje są bezsensowne, wszelka konfrontacja nie prowadzi do niczego dobrego, nikomu nie przynosi korzyści” - powiedział Dworkowicz w wywiadzie dla rosyjskich dziennikarzy.

 

* Szef Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Aleksiej Uliukajew uważa, że międzynarodowe agencje ratingowe nie mają podstaw, by obniżać suwerenny rating Rosji, mimo, że słychać o tym „rozmowy i pogłoski”. Takie działania według ministra będą „świadczyć albo o braku kompetencji, albo o stronniczości”. Uliukajew poinformował, że na dzień dzisiejszy zadłużenie zagraniczne FR wynosi mniej niż 3% PKB, a łączny dług publiczny – 11% PKB. „Taki dług można spłacić w ciągu jednego roku” – podkreślił minister. Dodał on, że nie ma ryzyka niespłacenia długu.

 

* Rosja do końca roku złoży przeciw Ukrainie pozew do WTO w związku z wprowadzeniem ceł antydumpingowych na azotan amonu. Poinformował o tym przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego FR. W styczniu, stały przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow powiedział, że Rosja może złożyć analogiczny pozew wobec UE. "Wszystkich tych środków wobec rosyjskich towarów Komisja Europejska nie wymyśla sama, a przyjmuje pod wpływem struktur lobbingowych, które są finansowane przez firmy europejskie. Na przykład produkujące tenże azotanu amonu" – zaznaczył.


*  Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili ustawę, zgodnie z którą w 28 krajach UE de facto zostanie zlikwidowana tajemnica bankowa. Zgodnie z nową ustawą, europejskie banki zobowiązane są do automatycznego wysyłania danych o kontach klienta służbom podatkowym kraju, którego obywatelem jest klient. Zdaniem ministrów krajów UE, nowe wymagania mogą zapobiec unikaniu płacenia podatków. Ustawa wejście w życie - za wyjątkiem Austrii - w 2017 roku. W Austrii ustawa zacznie obowiązywać od 2018 roku - władze kraju poprosiły o odroczenie terminu na rok, aby stworzyć system wymiany informacjami z bankami.

 

* Prezydent USA Barack Obama i dowództwo sił zbrojnych prawie 20 krajów omówią w Waszyngtonie przebieg działań zbrojnych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii. Spotkanie w takim obszernym składzie odbywa się po raz pierwszy od momentu sformowania we wrześniu kolacji ds. walki z dżihadystami w regionie. Wcześniej były szef CIA i były minister obrony USA Leon Panetta powiedział, że bojownicy Państwa Islamskiego nie osiągnęliby dużych sukcesów, gdyby Barack Obama poszedł za jego radą i zostawił w Iraku niewielką liczbę amerykańskich wojskowych.

 

* Żołnierze armii USA i irackie wojska znaleźli na terytorium Iraku w okresie od 2004 do 2011 roku prawie 5000 jednostek różnej broni chemicznej - podają amerykańskie media, powołując się na tajne dokumenty. Według doniesień dziennikarzy, w okresie od 2004 do 2011 roku wskutek broni chemicznej ucierpiało kilku wojskowych, którzy znaleźli arsenały z amunicją. Podkreślono, że arsenały z bronią chemiczną zostały stworzone w Iraku za rządów Saddama Husajna (lata 1979-2003).

 

* Samolot MSN Rosji ewakuował z Syrii 32 rosyjskich obywateli, czterech obywateli Ukrainy oraz dwóch obywateli Białorusi, którzy wyrazili chęć opuszczenia strefy konfliktu - poinformowało Narodowe Centrum Zarządzania w kryzysowych sytuacjach MSN Rosji. Podczas lotu pasażerom towarzyszyli ratownicy, psycholodzy i medycy. Wczoraj pokład MSN dostarczył do Syrii 17 ton pomocy humanitarnej.

 

* Hongkońska policja usunęła z miejskich ulic jeszcze część barykad, zbudowanych przez prostujących - podają świadkowie. Tym razem zostały oczyszczone ulice w ruchliwej dzielnicy handlowej. Prace w zakresie rozmontowania barykad rozpoczęły się wczoraj. Masowe akcje protestacyjne wybuchły w związku z planami władzy, aby w 2017 roku wprowadzić w Hongkongu nowe prawo wyborcze, które pozwoli Pekinowi na filtrowanie kandydatów w wyborach samorządowych.

 

* Najwyższe dowództwo wojskowe Korei Północnej i Południowej 15 października po raz pierwszy od 7 lat przeprowadziło rozmowy na temat usunięcia napięć wojskowych w regionie - podają południowokoreańskie media. Dziennikarze nie posiadają informacji, kto zainicjował rozmowy pokojowe. Ministerstwa Obrony obu krajów odmówiły komentarza na ten temat. Nie jest wykluczone, że podczas rozmów strony omówiły ostatnie niebezpieczne incydenty. W ubiegłym tygodniu kuter Marynarki Wojennej Korei Północnej naruszył morską granicę, po czym okręty patrolowe obu krajów przez ponad 10 minut wymieniały ogień. Później Korea Północna otworzyła ogień do południowokoreańskich balonów z ulotkami, krytykującymi reżim KRLD.

 

* Dwie osoby zginęły, ponad 90 zostało rannych w wyniku uderzenia tajfunu Vongfong w terytorium Japonii. Zostało zniszczonych lub uszkodzonych ponad 250 domów. Poza tym, z powodu tajfunu we wtorek zostało odwołanych ponad 80 krajowych lotów. Wczoraj zostało odwołanych 400 lotów a także odnotowano zakłócenia w ruchu kolejowym na zachodzie wyspy Honsiu oraz na wyspie Kiusiu. Wczoraj japońskie władze zaleciły także ewakuację ponad 500 tys. mieszkańców.

 

* Krytyczna sytuacja panuje w więzieniach latynoskich. Przeludnienie, brak podstawowych środków higieny czy niewystarczające racje żywnościowe - to tylko niektóre z problemów, z którymi boryka się większość zakładów karnych Ameryki Łacińskiej. Na alarmujący stan tych więzień wskazuje badanie przeprowadzone przez Federację Iberoamerykańską Ombudsman (FIO). W niektórych z nich przebywa trzykrotnie więcej osadzonych niż przewidziano. Taki stan wpływa negatywnie na bezpieczeństwo, warunki sanitarne i bytowe zatrzymanych, co w konsekwencji często prowadzi do zamieszek i buntów. W więzieniach w Boliwii i w Urugwaju największą bolączką jest niedostateczna opieka medyczna, w Kolumbii, Nikaragui i Portoryko - niedożywienie. Niemal połowa zakładów karnych w Brazylii nie zapewnia podstawowych środków higieny. Fundacja podkreśla w raporcie, że brakuje również koordynacji działań systemu sprawiedliwości i więziennictwa. Nie powstają programy resocjalizacji, a w przepełnionych placówkach liczba strażników jest niewystarczająca. Niepokojący jest również znaczący wzrost liczby nieletnich więźniów w tej części świata.

 

* Amerykańskie embargo wpływa nie tylko na kubańską gospodarkę, ale również na jej wirtualne łącza. Czatowanie, zakupy przez Internet czy wysyłanie maili są na Kubie luksusem, niedostępnym dla większości społeczeństwa. Rząd postanowił to zmienić i w tym celu zamierza przyspieszyć projekt budowy linii telekomunikacyjnej z Wenezuelą. Dzięki temu może znacznie poprawić jakość Internetu i o połowę obniżyć koszt połączenia. Dotychczas wyspa korzystała z łączności satelitarnej. Telefony komórkowe nie mają jeszcze połączenia z Internetem. W ostatnim czasie państwowa firma telekomunikacyjna wprowadza możliwość sprawdzania poczty elektronicznej na komórce, co na wyspie jest nowością. Jednym z największych problemów Kuby jest jej brak łączności ze światem, co jest związane z amerykańską blokadą. Sześć lat temu rządy Kuby i Wenezueli podpisały pierwsze porozumienie o budowie połączenia prowadzonego drogą morską. Choć projekt miał być ukończony cztery lata temu, prace nad nim wciąż trwają. Nowa linia telekomunikacyjna będzie dla Kuby nie tylko szansą na wyjście z izolacji, ale również znacznie przyspieszy rozwój telefonii komórkowej oraz połączenia internetowego, jednocześnie znacznie obniżając koszty tych usług w całym kraju.

 

* Pierwsze podwodne poszukiwania zaginionego w marcu Boeinga 777 Malaysia Airlines, który prawdopodobnie spadł w południowej części Oceanu Indyjskiego, nie przyniosły rezultatów - czytamy w raporcie australijskiego Biura Bezpieczeństwa Transportu. Prace w zakresie poszukiwania samolotu w Oceanie Indyjskim zostały wznowione 6 października. W okresie od 6 do 15 października został zbadany akwen o powierzchni około 127 tys. km². Boeing 777-200 linii lotniczych Malaysia Airlines, który leciał z Kuala Lumpur do Pekinu z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie, zniknął z ekranów radarów w nocy z 7 na 8 marca.

 

* Dziś, 15 października prezydent USA Barack Obama przeprowadzi wideokonferencję, w której udział wezmą liderzy krajów UE - Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Niemiec. Przywódcy pięciu krajów zamierzają w ramach wideokonferencji omówić plany dotyczące walki z Ebolą, radykalnym ugrupowaniem Państwo Islamskie oraz kryzys na Ukrainie. Poza tym Biały Dom poinformował, że podczas konferencji Obama zamierza omówić kolejne antyrosyjskie środki.

 

* Liczba ofiar śmiertelnych wirusa Eboli według Światowej Organizacji Zdrowia przekroczyła cztery tysiące, liczba zachorowań jest dwukrotnie wyższa, a epidemia stale się rozprzestrzenia. Dotychczas do walki z wirusem zaangażowano pracowników służby zdrowia z krajów na całym świecie, w tym najwięcej z Kuby. Kuba - kraj liczący 11 milionów mieszkańców - wysłała do Afryki kilkuset lekarzy i pielęgniarzy, co sprawia, że jest światowym liderem w zwalczaniu epidemii. W ubiegłym tygodniu do Sierra Leone wysłano 165 kubańskich pracowników służby zdrowia. Do Afryki wyjechało dotychczas blisko 500 Kubańczyków. Eksperci podkreślają, że światowa pomoc dla krajów najbardziej dotkniętych epidemią jest wciąż niewystarczająca. Epidemia wybuchła w Afryce Zachodniej, ale wirus pojawił się również w Europie i Stanach Zjednoczonych. Symptomami gorączki krwotocznej są wymioty, krwawienie wewnętrzne i wysoka gorączka.

 

* Przewodniczący Komisji ds. obrony Dumy Państwowej Rosji Władimir Komojedow zdementował informacje o tym, że Ministerstwo Obrony pracuje nad projektem stworzenia armii rezerwowych. Według niego, może chodzić tylko o dopracowanie istniejącego systemu. «Nowości tu nie ma, projekt od dawna jest omawiany, dyskutowany i realizowany. Są to nic więcej jak tylko rozważania na dowolny temat» - powiedział Komojedow. Przypomniał on, że w Rosji obowiązuje już ustawa o rezerwie mobilizacyjnej armii (od 2013 roku), zgodnie z którą rezerwiści mogą dobrowolnie zawierać kontrakt z Ministerstwem Obrony, przechodzić szkolenia, uczestniczyć w ćwiczeniach lub znajdować się w rezerwie wojsk wewnętrznych MSW, Służby Wywiadu Zagranicznego oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a jednocześnie w dalszym ciągu pracować w zawodzie w różnych organizacjach.

 

* Wielki okręt do zwalczania łodzi podwodnych Floty Północnej Rosji „Wiceadmirał Kułakow” i wielki okręt desantowy Floty Czarnomorskiej „Nowoczerkassk” w najbliższym czasie przeprowadzą ćwiczenia na Morzu Śródziemnym. Okręty spotkają się w centralnej części Morza Egejskiego. Podczas przejścia do wschodnich rejonów Morza Śródziemnego przećwiczą zadania w zakresie wspólnych manewrów i przeprowadzą ćwiczenia dotyczące organizacji łączności, ochrony i obrony oddziału okrętów bojowych. Rosja przystąpiła do formowania śródziemnomorskiej eskadry w marcu 2013 roku. Obecnie w skład ugrupowania czarnomorskiego wchodzą okręty Floty Pacyfiku oraz Floty Północnej, Bałtyckiej i Czarnomorskiej.

 

* Opracowywana obecnie rosyjska broń będzie selektywna, precyzyjna oraz miała daleki zasięg - oznajmił dyrektor generalny Fundacji Badań Perspektywicznych Andriej Grigorjew podczas forum Otwarte Innowacje w Moskwie. „Selektywna i superprecyzyjna, ponieważ powinna zabijać tylko przeciwnika, idącego na nas z bronią, a daleki zasięg - żeby ocalić życie żołnierzy” - wyjaśnił Grigorjew. Ponadto FPB zajmuje się sprzętem do przeprowadzenia błyskawicznych wojen informacyjnych, w których podczas konfliktów zbrojnych o sukcesie decyduje przewaga informacyjna.

 

*  Rosyjscy naukowcy już przystąpili do pracy nad stworzeniem myśliwca VI generacji, który będzie produkowany z materiałów kompozytowych - oznajmił dyrektor generalny Fundacji Perspektywicznych Badań Andriej Grigorjew podczas forum Otwarte Innowacje. Jak twierdzi urzędnik, obecnie na terytorium kraju testowane są myśliwce poprzedniej, V generacji. Według wstępnych danych, sprzęt wejdzie na wyposażenie Sił Powietrznych już w 2016 roku.

 

*Władze Barcelony w ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza zachęcają mieszkańców i przyjezdnych do korzystali z komunikacji miejskiej. W dniach o wyjątkowo dużym stężeniu dwutlenku węgla i tlenków azotu bilety na metro i autobusy będą o połowę tańsze, a opłaty na parkingach i wiodących do miasta autostradach o jedną czwartą droższe. Nowe zasady zaczną obowiązywać w 2015 roku. Od dwunastu lat powietrze, jakim oddychają mieszkańcy Barcelony przekracza dopuszczalne normy stężenia tlenków azotu i dwutlenku węgla. Przed dwoma laty ograniczono prędkość samochodów na autostradach dojazdowych do miasta, jednak nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Wkrótce zachętą do pozostawienia samochodu w garażu będą więc tańsze przejazdy komunikacją miejską. Władze miasta zmniejszą też opłaty za przewożenie towarów pociągami, a firmy ograniczające emisję gazów zapłacą mniejsze podatki. Nowe przepisy zostaną wprowadzone w Barcelonie i na terenie 40 okolicznych gmin, w których mieszka ponad 4 miliony osób, czyli połowa mieszkańców Katalonii.

 

* Niemieccy naukowcy uważają, że zagrożenie powodziowe zawisło nad takimi metropoliami, jak Nowy Jork i Szanghaj. Specjaliści przypuszczają, że topnienie lodów Antarktydy z powodu globalnego ocieplenia może sprowokować szybszy wzrost poziomu oceanu światowego. Do końca XXI wieku topnienie lodów może doprowadzić do podniesienia poziomu wody o 37 centymetrów. Wcześniej naukowcy poinformowali, że części europejskiego kontynentu w połowie obecnego stulecia grozi zatopienie. Przede wszystkim pod wodą może znaleźć się Kopenhaga, Londyn, Amsterdam, Antwerpia i Rotterdam.

 

* 14 października w Belgradzie w ramach eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2016 odbywał się mecz Serbia-Albania. Pod koniec pierwszej połowy nad boiskiem pojawił się dron z przymocowaną do niego flagą i mapą Wielkiej Albanii - teoretycznego państwa panalbańskiego, obejmującego między innymi szereg serbskich terytoriów. Wywołało to starcia między piłkarzami oraz zamieszki na trybunach. W rezultacie mecz został przerwany i odwołany. Okazało się, że dronem z loży VIP sterował brat premiera Albanii, Olsi Rama. Został on aresztowany i wydalony z Serbii.

 

 

KOMENTARZE

 • Mr B.Jeznach
  Przepraszam za 1*( zamiast wyslanej oceny5*) , lecz to zlosliwy "boeg" komputera, ktory na NEonie zaczyna mi zyc wlasnym zyciem i wysylac w przestrzen wlasne oceny.
  Dzieki za ciekawy i prawdziwy zestaw informacji ze swiata ...Pozdrowienia ...
 • @babaraba 22:47:31
  5*
  Witamy w domu ;)
  po podrozy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930