Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosja wraca nad Nil

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjski publicysta Andriej Fiediaszyn pisze o wynikach spotkania prezydentów Putina i Sisiego w Soczi.

 

Moskwa w pełni powróci do Egiptu jak za Nassera i będzie razem z Kairem realizować projekty, które pod względem skali nadają się do porównania do budowy Tamy Asuańskiej na Nilu, oddanej do użytku w 1971 roku.

Pod znakiem takich oto wspomnień z przyszłości 12 sierpnia w Soczi odbyło się spotkanie prezydenta Władimira Putina z nowym prezydentem Egiptu, generałem Abd-al Fattahem As-Sisim. Była to jego pierwsza wizyta w Rosji w charakterze prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu.

W sierpniu przypada 70. rocznica nawiązania oficjalnych stosunków między dwoma krajami. Obecnie Kair i Moskwa przygotowują się do wypełnienia tego roku jubileuszowego w owocne kontakty, zamrożone w okresie „arabskiej wiosny”. W ciągu dwóch ostatnich lat wzajemna wymiana towarowa zwiększyła się prawie o 70 procent, na podstawie wyników 2012 roku osiągnęła ona wielkości 3,5 miliarda dolarów. Obecnie mamy dwie sensacje jednocześnie: Egipt i Rosja tworzą strefę wolnego handlu, a Kair zaprosił Moskwę do udziału w budowie nowego Kanału Sueskiego. Egipt i Rosja będą także zwiększać skalę handlu nośnikami energii, w tym również ropą naftową i gazem, i rozszerzać skalę współpracy wojskowo-technicznej, – powiedział prezydent Władimir Putin podczas konferencji prasowej na zakończenie tej wizyty:

Nasze kraje aktywnie współpracują w dziedzinie rolnictwa. Egipt jest wielkim odbiorcą zboża rosyjskiego. Nasi partnerze zainteresowali się także nowymi tegorocznymi możliwościami eksportowymi. Egiptowi chodzi co najmniej o wielkości 5-5,5 miliona ton. Dostarczamy blisko 40 procent zboża, jakiego potrzebuje ten kraj. 90 procent naszego importu z Egiptu przypada na płody rolne. Egipt już zwiększył dostawy tej produkcji na nasz rynek o 30 procent i gotów jest do zwiększania ich w najbliższym czasie o dalsze 30 procent. Są to głównie owoce i warzywa.

Wymiana zdań na temat zagadnień międzynarodowych nie tylko ujawniła zbliżony charakter stanowisk Kairu i Moskwy w podejściach do rozstrzygania problemów regionalnych i międzynarodowych, lecz również całkowitą zgodność tych stanowisk, - powiedział prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi. Oświadczył on również, że współpraca gospodarcza i handel między Rosją a Arabską Republiką Egiptu będzie rozwijać się obecnie szczególnie intensywnie.

Nasze negocjacje stworzyły szerokie perspektywy w handlu z Unią Celną, Unią Euroazjatycką, a także w budowie rosyjskiej strefy przemysłowej w Egipcie. Wyraziłem nadzieję na to, że ta strefa stanie się jedną z części składowych będących uzupełnieniem dla nowego projektu Kanału Sueskiego.

Rzecznik prasowy urzędu prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow poinformował o gotowości Moskwy do udzielenia Egiptowi dużych kredytów finansowych. Na tle przeciągających się pertraktacji Kairu z MFW w sprawie udzielenia temu krajowi kredytu w wielkości 4,8 miliarda dolarów, jest to, rzecz jasna, bardzo ważna decyzja. Spółki rosyjskie zdradzają również zainteresowanie dla wielkich inwestycji w Egipcie w wydobycie ropy naftowej i gazu, w zagospodarowanie złóż złota, w montowanie samochodów, maszyn roboczych i sprzętu przemysłowego. Między innymi, wielkości inwestycji zaplanowanych przez spółkę naftową „Łukoil” są szacowane na 127 milionów dolarów.

Realizacja projektu nowego Kanału Sueskiego i modernizacja starego będą kosztować w przybliżeniu 8 miliardów dolarów. Ta kwota obejmuje wytyczenie drugiej, równoległej nitki kanału o długości 72 kilometrów, rozszerzenie starej arterii i budowę sieci tuneli samochodowych i kolejowych pod obydwoma. W tym roku Kanał Sueski świętuje swoje 145-lecie. Wpływy z korzystania przez niego przez obce statki przynoszą corocznie blisko 5 miliardów dolarów do skarbu państwa Egiptu. Władze Arabskiej Republiki Egiptu stawiają sobie za cel zwiększenie tych zysków prawie o 260 procent. Wpływy te zapewni nie tylko sam kanał, lecz również utworzone wokół niego duże strefy przemysłowe. Znajdować się tam będą stocznie do budowy i remontu statków, fabryki do produkcji kontenerów i do montowania samochodów, terminale i infrastruktura transportowo-magazynowa. Tym właśnie ma zająć się Rosja.

Według zapowiedzi, po ułożeniu nowego koryta kanału, czas oczekiwania statków na możliwość przepłynięcia przez Kanał Sueski skróci się do trzech godzin zamiast obecnych jedenastu. Natomiast przepustowość podwójnego kanału powiększy się prawie dwukrotnie – obecnie przez kanał przepływa przeciętnie 49 statków na dobę.

 

KOMENTARZE

 • To tyle w temacie "sankcji".
  No i Rosja oczywiście niczego nie ma poza ropą i gazem, i niczego innego nie eksportuje.

  Zastanawiam się, czy owe sankcje wymuszane przez amerykanów nie są skierowane przeciw Europie i UE, a Rosja jest tylko pretekstem.
  Rosja praktycznie w perspektywie długoterminowej skorzysta na tych sankcjach rozbudowując deficytową produkcję krajową i wychodząc na pozaeuropejskie rynki.
  Natomiast Europa i UE tylko straci rynek rosyjski, skompromituje się w kwestii wolnego handlu, i prawdopodobnie utraci również część innych rynków związanych z handlem z Rosją.

  Przypomnę, że największym konkurentem, a więc potencjalnym przeciwnikiem uSSmenów są Chiny, a w drugiej kolejności UE.
  Dopiero później Indie, Rosja, Brazylia, i pozostałe kraje.

  Zatem uderzenie ukraińskie skierowane jest głównie w UE, a przede wszystkim w Polskę.
  No i ta perspektywa rozpętania wojny w europie nabijającej kieszenie za oceanem.
  Bezcenna.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031