Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Chamstwo nad trumną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeszcze jeden głos w sprawie pogrzebu generała Jaruzelskiego.

Bardzo rzadko zabieram głos na tematy krajowe, nie tylko dlatego, że „mam też inne produkty w ofercie”, jak głosi reklama w moim sklepie osiedlowym, ale z kilku innych ważnych powodów. To jednak, co w ostatnich dniach przeszło przez Polskę (i przez Neon24) po śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego, poruszyło mnie do żywego i poraziło.

Generała Jaruzelskiego znałem osobiście, bo wiele razy byłem jego tłumaczem, także wtedy, gdy był już na emeryturze i kiedy kontaktowali się z nim różni historycy i dziennikarze z Zachodniej Europy. Na tle większości znanych mi wyższych oficerów – choć poziom kadry w polskim wojsku przedstawia się – i dawniej i dziś - pod wieloma względami o wiele lepiej niż wieść gminna lubi głosić – generał Jaruzelski wyróżniał się kulturą osobistą, opanowaniem, logiką, obiektywizmem sądów, a także oczytaniem i poziomem intelektualnym. Już choćby pod tym względem zderzenie jego kultury z poziomem jego dzisiejszych opluwaczy nie wytrzymuje żadnej próby.

Uważam go od początku za postać tragiczną, przede wszystkim w wymiarze osobistym. U schyłku życia wydawał mi się także bardzo samotny. Miałem z nim kiedyś, jakieś 8-10 lat temu, krótką rozmowę w jego gabinecie w Al. Jerozolimskich, zaraz po wizycie pewnego Szwajcara, który chciał napisać o nim jakąś brzydką książkę i w wyjątkowo nieprzyjemny sposób imputował generałowi różne tezy, także bardzo osobistej natury, domagając się ich potwierdzenia. W kilku miejscach posunął się jednak za daleko i generał grzecznie, ale stanowczo zakończył rozmowę prosząc pułkownika B. aby gościa odprowadził. Po ich wyjściu generał poprosił, abym jeszcze został, widocznie czuł potrzebę ochłonięcia po wymianie zdań z niemiłym intruzem. Zostaliśmy sami powoli dopijając herbatę. „Z obcej ręki to mniej boli” powiedział spokojnie. „On miał prawo o niektóre sprawy pytać, bo jest obcy i ma małą wiedzę, i pewnie tak już zostanie…”. Nie otworzył się zanadto, bo nigdy nie był wylewny i ważył każde słowo, ale rozmawialiśmy trochę o znaczeniu oparcia w najbliższej rodzinie w chwilach prób i w starości. Szczegółów przytaczał nie będę, ale znamienne było to, że na koniec powtórzył: „Z obcej ręki mniej boli”. Spotkaliśmy się potem jeszcze tylko jeden raz, bodaj dwa lata później, przy okazji innego tłumaczenia, bardziej egzotycznego i o wiele bardziej przyjemnego. Był już wtedy bardzo schorowanym i jeszcze bardziej samotnym człowiekiem.

Nie wypowiadam się o tym, co generał Jaruzelski zrobił, a czego nie, ani tego tu nie osądzam. Moje uwagi dotyczą tylko debaty wokół jego pogrzebu i zachowań podczas uroczystości. Pogrzeb to w każdym przypadku okoliczność szczególna i bardzo delikatna. Chamstwo wyzwisk i spazmy nienawiści, jakie się rozhulały nad trumną generała Jaruzelskiego rażą mnie przede wszystkim w aspekcie cywilizacyjnym. Nie sądziłem, że w środku Europy, w XXI wieku, w kraju  i w środowisku, które tak chętnie powołuje się na swe chrześcijańskie tradycje, może mieć miejsce zjawisko o takiej intensywności. W kontekście uroczystości pogrzebowych to jest bardziej niż szokujące: to jest niegodne Polski, nie trzyma standardów cywilizacji, budzi kulturowy odruch wstrętu. Nie można tego wytłumaczyć wrogością, bo nie tylko chrześcijańska, ale powszechna norma cywilizacyjna brzmi: „Nad grobem wroga ustaje moja nienawiść”. Są granice, których musimy się trzymać, aby pozostać ludźmi. We wszystkich cywilizacjach już od starożytności gardzono tymi, których nienawiść i żądza zemsty wykraczała poza tę linię, choć rozwłóczeń trupów końmi trochę w historii było. Jak widać jednak zdarzają się i dziś.

Blisko dwa lata temu w Syrii, też nad martwym ciałem żołnierza, mogliśmy oglądać podobny spazm nienawiści w wykonaniu dowódcy oddziału rebeliantów, który pochylił się nad ciałem, rozpłatał je nożem, wyciął kawałek wątroby (tłumacz podał, że serca) i zjadł go przed kamerą wznosząc pobożny okrzyk „Bóg jest wielki”. Do dziś otrząsam się z odrazy, gdy sobie to przypominam. Oglądając popisy nienawistników nad trumną generała i czytając niektóre wypowiedzi naszej „prawiczki” miałem wrażenie, że któryś z nich też wyciągnie nóż i za chwilę się pochyli…    

 

Dodatek muzy

Wszystkim tym, którzy nie umieją wybaczać ani utrzymać cywilizacyjnego minimum, dedykuję słynną pieśń przypomnienia o zdumiewającej łasce Boga

 

 P.S. Wystarczyło napisać w tytule ‘chamstwo’, a stosowni adresaci zlecieli się jak muchy do łajna. Ponieważ żyję z pracy i dziś od rana siedziałem w kabinie, nie byłem świadkiem eksplozji szamba pod moim tekstem i nie mogłem w porę zablokować tego, co pod nim potem spływało. Rzecz jasna, natychmiast po powrocie do domu wykasowałem wszystkie ekskrementy nienawiści, a psychopatów, którzy je rozmazywali po ścianach – jakieś 5-6 osób - zablokowałem na zawsze. Skasowałem też niektóre wypowiedzi, które się do nich bezpośrednio odnosiły, Przepraszam wszystkie osoby, które do tego czasu musiały to czytać.

 

Almanzor trafił w sedno mojego przekazu podkreślając, „że te "protesty" w Warszawie PODCZAS pogrzebu śp Prezydenta RP gen. Wojciecha Jaruzelskiego były podobnie łajzowate jak "protesty" w Krakowie PODCZAS pogrzebu śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego. Jedni warci drugich.”

Wielka część społeczeństwa jest zaprogramowana na konflikt i agresję: błyskawicznie eskaluje każde oskarżenie, wykładniczo nawarstwia na nim urojone scenariusze, przenosi odpowiedzialność na całe grupy, miota grubiaństwa, klątwy i groźby karalne…

Cywilizacja dziedzicznej zemsty jest cywilizacją żydowską, ubraną w chałat sprawiedliwości. Chrześcijaństwo z założenia było i jest próbą jej zmiany, ale od dawna sądzę, że wpływ chrześcijaństwa, zwłaszcza etyczny, jest w Polsce żałośnie słaby. O wiele silniejszy jest efekt zażydzenia dusz i umysłów.

Pani Weni dziękuję za piękną muzykę, która łagodzi obyczaje. To znana mi wietnamska seria, którą chciałbym wykorzystać w koncertach wieczoru. Pozdrawiam. 

 

KOMENTARZE

 • Panie Jeznach...
  Gdybym wiedział, że znał Pan osobiście generał Jaruzelskiego, to by mi do głowy nie przyszło, aby publikować krytyczne artykuły na jego temat.

  Pozdrawiam
 • @Talbot 20:31:10
  Jakos wszyscy lewicowo-prawicowi" patryoci " rzucili sie na "generala" jak za przeproszeniem sepy na padline. Nie wypowiadalam sie dotychczas, lecz doceniam cywilna odwage p.Jeznacha, ktory "wychylil sie" z oborna W.Jaruzelskiego ...Historia oceni wydarzenia powojenne , lecz byc moze, ze trzeba nam jeszcze troche czasu, perspektywy oraz prawdziwych dokumentow z epoki, nie zas teorii spiskowych ...
 • tak jak w Syrii, tak i u nas
  ta hołota jest opłacana.
 • @Witkacy 00:26:11
  Prosze nie poddawac sie emocjom, lecz na zimno i konkretnie podac mi ilosc "ofiar" chociazby stanu wojennego. Osobiscie przezylam ten czas jako biala zime, dwa,trzy dni napiecia i zycie jak poprzednio. Moze ja takze jestem "ofiara" stanu wojennego, bowiem moj nowy paszport zostal anulowany i nie wyjechalam do owczesnego celu. Ci zapasieni na powyzszym zdjeciu oddaja hold Jaruzelskiemu, dzieki ktoremu stali sie bogaczami, lecz to nie tylko byla wina generala. Nalezaloby glownie rozliczyc wspomnianych powyzej facetow w drogich garniturach, ktorzy wykorzystali sytuacje. To oni ponosza wine za obecny stan Polski, bo to oni ja zniszczyli, nie zas Jaruzelski, ktory wycofal sie z polityki. To wiec na grobach tych typkow nalezaloby urzadzic "kocia " muzyke. Moze i tego dozyjemy ?
 • @Witkacy 00:43:06
  .
  Vidkun Quisling był współodpowiedzialny za terror i deportacje Norwegów, do obozów koncentracyjnych. Po niemieckiej kapitulacji 9 maja 1945 został pojmany w Oslo przez żołnierzy norweskiego ruchu oporu, W procesie wydano na niego wyrok śmierci, który wykonano przez rozstrzelanie 24 października tego roku w fortecy Akerhus.
  Zwłoki wystawiono na widok publiczny w garażu, przechodzący Norwegowie mogli go kopać i pluć na niego.

  ADAM J. 1.06 23:40
 • @Nathanel 01:26:03
  //Nie wszyscy mieli prawo krzyczeć
  Ale niektórzy mieli obowiązek wykrzyczec swój ból.//

  Masz rację.
 • @Max von Stirlitz 00:47:49
  Kurcze... Ja jeszcze sobie nie poplułem...
  To może być podejrzane ale za to ugruntuje moją pozycję ruskiego agenta i chłystka od mokrej roboty.
  Sam nie wiem... Poradź coś Maxie :))))))))

  (jak zwykle ten ironiczny komentarz podchwyci jakaś wykopana stąd za chamstwo i złodziejstwo menda usługowa jako kolejne przyznanie się do "winy". Ale ja i tak modlę się za niego :)
 • @Max von Stirlitz 01:56:33
  Ta bardacha to pikuś mały, trzymam tam konto nie w celu szerzenia polskiej myśli i prezentowanie moich nieudolnych rozważań geopolitycznych (bo na to junkes z krawcem są zaszczepieni) ale po to, żeby komuś kopa czasami sprzedać. No i żeby zobaczyć czasami co w hasbarskiej trawce piszczy. Choć odkąd mój ulubiony żurnalista znad Jordanu przybastował to jakoś jeszcze bardziej nudno się zrobiło...
  3m sie.
 • @Wszyscy
  Milcząca większość Polaków ma do "Jaruzela" stosunek mniej-więcej taki, jak bita żona do swego oprawcy.
  http://polacy.eu.org/4870/epitafium-dla-generala/
 • @Naczelny 02:33:36
  Wszyscy !!!!! (ironia)

  To nieprawda. Zdecydowana większość Polaków z generałem Jaruzelskim
  nie wliczając "teleranka" i tygodnia niepewności nie miała nawet styczności. Tak więc na jego temat nie mają nawet najmniejszego wyrobionego zdania. Za to o Solidarności mogą rozprawiać wszyscy.
 • Czy aby nie posuwa się Pan za daleko?
  z tym porównaniem Polaków, którzy tyle wycierpieli z rąk Generała... z bandytami atakującymi Syryjczyków?
  I nie mam tutaj na myśli Ofiar tylko Stanu Wojennego, ale także a może przede wszystkim te wszystkie Ofiary niby koniecznych przemian ustrojowych, które ten Stan Wojenny umożliwił. Jak to jest że w Stanie Wojennym np Edward Gierek, który tyle dobrego zrobił dla Polski był rzeczywiście internowany a wichrzyciele-agenci obcych mocarstw (Jak się dzisiaj okazuje) którzy doprowadzili do tego rozstroju Polski wypoczywali sobie w rządowych ośrodkach wypoczynkowych? Na to Generał też nie miał wpływu?
  Myślę, że ten właśnie moment całkowicie wyjaśnia po której stronie stał Generał.
  Rozumiem że Pan, blisko związany z osobą Generała, musiał zabrac głos, ale bardzo grubo Pan przesadził z tym porównaniem i szafowaniem przy tym Chrześcijaństwem. Stosuje Pan retorykę Gazety Wyborczej...
 • Zmarły
  nie był wojskowym i to już na pierwszy rzut oka, a mimo to zrobił oszałamiającą karierę w wojsku. Rozkład LWP (kadra = urzędnicy), fala, brak szkoleń i bzduzne konkursy na najlepszą jednostkę w ilości rabatek, w zużyciu ropy do ropowania i pasty do butów do czyszczenia opon itp nastąpił właśnie w czasach szefowania owej tragicznej postaci.
  Feler w tym, że niekoniecznie jego dramat osobisty musiał być naszym dramatem.
 • Proponuję logiczne myślenie. Czy tłumaczem i to prywatnym może zostać ktoś komu się nie ufa?
  Czy szpicel, kolaborant ufa ludziom?
  Nie.
  Czy ktoś taki jak Jaruzelski na tłumacza by wziął kogoś komu nie ufa w najwyższym stopniu?
  ....
  To kim jest ten tłumacz?
  ....
  Tak jak wszyscy robiący ze zdrajcy bohatera i ciepłego miłego człowieka.
  Sami siebie bronią, usprawiedliwiają.
  Część dalej służy i wykonuje polecenia.
  Boją się panicznie bo jak w końcu naród zerwie klapki z oczu i zerwie kajdany....
  A pogrzeb dał im przedsmak tego co ludzie o nich myślą i co ich czeka.
  To był piękny pogrzeb. Najgorsze kanalie i szczury, zdrajcy i mordercy szli z panicznym strachem jak zaszczute psy, te kanalie może pierwszy raz w życiu panicznie się bali narodu, polaków.
  Bójcie się zdrajcy bo to tylko kwestia czasu, ten czas nadchodzi.
  Bójcie się bo czeka was czas zapłaty za zdrady, za zbrodnie, za krzywdy narodu.
  Czeka was....
 • Stwierdzam wyjątkową zbieżność poglądów
  zwolenników trupiego synodu nad Jaruzelskim ze zwolennikami uboju rytualnego. Czy coś Wam to nie mówi.

  Dowód: podsumowanie tygodnia w telewizji Polonia.
 • ..
  Nie nad trumną, tylko nad urną i protest nie dotyczy pochówku, tylko oprawy państwowej, należy zrozumieć te różnice i zrozumieć też rodziny ofiar, które nie mogą patrzyć jak w tzw III RP honoruje się zbrodniarzy. Pozdrawiam
 • Owszem panie autorze.. były i "chamy" i "żydy" oddać cześć Jaruzelowi
  szczególną kulturą wykazali się czerwoni aparatczycy depczący groby żołnierzy polskich żeby mieć lepszy widok, a może i z inną premedytacją.. Kpiący w żywe oczy ofiarom ogrągłego koryta że pracują za 5 zł a oni byli dyrektorami wielkich przedsiębiorstw. Byli dyrektorami, byli też likwidatorami...Hańba im.

  Zombies - ZOMO-bis dociażane olowiem pałki zostały zamienione na laski, szwedki i parasolki którymi tak zręcznie władali widać gdzie się ćwiczyli

  Jaruzel jest jak zmora która do dziś wywołuje stan wojenny w społeczeństwie Polskim, w każdym towarzystwie - bo jeden był wojskowym, drugi ogrodnikiem i stracil pracę w III RP trzeci uciekał przed zomowcami i awantura w rodzinie gotowa...Dlatego:

  Pogonić zmorę Jaruzela do zaświatów już czas!

  Z Geremkiem było łatwiej bo jak media obu gloryfikują - tak przynajmniej środowiska patriotyczne i tożsamościowe jednoglośnie odrzucają te demagogie, TW "wolski" potrafi urzec część "patriotów" mimo że ma brudne, czerwone ręce. Ponoć "obronił" Polskę przed sowietami (NATO, "Solidarnością", syjonistami, Watykanem i jeszcze do tego zaprowadzil demokrację)\

  TW "alek" powiedział:
  "A my, baczność - walka o dobre imie Wojciecha Jaruzelskiego" trwa
  słuchajcie się komuszki Isaaka Stolzmana prawdziwego bolszewika z 400 hektarową posiadlością na mazurach

  "wolski" unikał sądów, bo bał się sprawiedliwości w państwie które sam wspoltworzył przy kielichu w Magdalence

  unikał sądów ale osądzila go ulica (i Bóg)
  http://c.wrzuta.pl/wi199/e5b31620000c6aba5387a363/wojciech_jaruzelski.png
 • @Braterstwo.org 10:49:49
  ---------tak sobie pomyślałam głośno -DAJĘ SOBIE PRAWO być tą PUKAJĄCĄ jak i też tą do której zapukają / ANTYKLERYKAŁ /

  --------OTWORZĘ DRZWI i zaproszę na herbatę i Polaków ROZMOWY -WRESZCIE !!!

  -------kiedy ja zapukam !!! CHCĘ !!! ABY MNIE ZAPROSZONO i NA KOLANACH !! przeproszono i wystarczy

  -----------RYTUALNYCH MORDÓW NA POLAKACH --DOŚĆ ---------------
 • @Braterstwo.org 11:18:38
  ---piszesz do córki Oficera AK -katowanego we WRONKACH POZNAŃSKICH / RAWICZU i lokalnym UB / KAWALERA VIRTUTI MILITARI --piszesz do Wnuczki LEGIONISTY / do pra/ prawnuczki POWSTAŃCÓW

  ---piszesz do Polki urodzonej już z WILCZYM BILETEM - na całe omalże życie !!!

  ---------ZASTANÓW się !! do kogo chcesz zapukać !! czy do POLAKA GEODETY !! który chłopu NADZIELAŁ ziemię ?

  ------czy do PAŃSZCZYZNIANEGO chłopa --ZA TO ! że przyjął nadzieloną ziemię
 • @nana 10:48:06
  jesteśmy "nikim" lub "byle kim" - bo nie pelniliśmy funkcji tłumacza Wojciecha Jaruzelskiego
  nie rozpaczamy nad tym, choć trzeba przyznać ze czerwona zaraza aparatczyków, karierowiczów i złamane życiorysy zwykłych ludzi przez dyktaturę sowieckich namiestników NIE SĄ nam obojętne i nigdy nie będą
 • Autor
  Z szacunkiem dla Pana przekazuję moje odczucie, że te "protesty" w Warszawie PODCZAS pogrzebu śp Prezydenta RP gen. Wojciecha Jaruzelskiego były podobnie łajzowate niż podobne im "protesty" w Krakowie PODCZAS pogrzebu śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego.

  Jedni warci drugich.
 • @
  Ale tam/tu burza - widać chamstwo nie tylko nad trumną - jedni warci drugich!?

  W temacie chamstwa/tu...@nana oznajmiła iż że "zawsze wolę się mylić nie osądzając kogoś niż osądzać i się mylić
  w pierwszym przypadku nic nie tracę, w drugim - siebie." - - - - no to po przekazie tu i tam nanowatym/gburowatym/chamowatym widać że już straciłaś siebie wszak widać że osądzasz osądzasz osądzasz...słowotok gadka szmatka taki śmietnik pomieszanie z poplątaniem...taki z ciebie Nan*a!?
 • @
  Jak tu czytać przekaz @Jeznach i nie wpaść na nananana @nana :))
  A może coś na dla jednych na uspokojenie a dla drugich na ukojenie - oby uczyć się wybaczać i wznosić z 'cywilizacyjnego minimum' na maximum :))

  https://www.youtube.com/watch?v=QDc8tbyw1TU
 • Jak to jest, że w jednym artykule psioczy na Chrześcijaństwo i...
  wstawia filmy o łasce Pana Boga?
 • @Jan Paweł 14:59:58
  ///Jak to jest, że w jednym artykule psioczy na Chrześcijaństwo i...

  wstawia filmy o łasce Pana Boga?///

  Hmmm...ale znaczy co, uważasz że Pan Bóg jest 'przyaresztowany' TYLKO w Chrześcijaństwie?!
 • @nana
  ...dziękuję dziękującemu i pozdrawiam @Jeznach :) rzeczywiście piękna muzyka łagodzi obyczaje ale łagodzi łagodnemu bo agresywny złagodnieje/odpocznie na chwilę i ruszy do ataku ze zdwojoną siłą!?

  ...'a szczekaczy smarkaczy pytam': ilość przeczytanych książek o czym świadczy ? o niczym nie świadczy wszak można być po fakultetach ciemniakiem/gburem/durniem/nieukiem z tępą głową co też tu widać @nana!
 • @Bogusław Jeznach
  ///Wielka część społeczeństwa jest zaprogramowana na konflikt i agresję: błyskawicznie eskaluje każde oskarżenie, wykładniczo nawarstwia na nim urojone scenariusze, przenosi odpowiedzialność na całe grupy, miota grubiaństwa, klątwy i groźby karalne…///

  Niestety ale widać że tak jest i tam i tu...wszędzie gdzie jest człowiek!
 • @Weni 19:31:53
  Oczywiscie, ze fakultety nie sa gwarancja na rozum i dojrzalosc ani kulture, lecz jednak latwiej znalezc ciekawych ludzi "po fakultetach" niz po zawodowce z klopotami ( patrz tow. Bolek, niedoszly mgr Olek i prof zydowicki)..
  http://www.youtube.com/watch?v=kDPiYJ-HeM4
  "Bâtard" , czyli " kundel", byle co ...w wykonaniu Belga Stromae, ktory jest ostatnio bardzo popularny w UE...
 • @nana 21:14:30
  A NIECH CIĘ DUNDRE ŚWIŚNIE! pani e nan a!

  @Jeznach chamstwo nad trumną 'poruszyło do żywego i poraziło' a tu toleruje inne panoszące się też chamstwo @nana choć nie nad trumną!

  Hmmm czyżby/chyba ten tzw.wspólny wróg ideologiczny rzec by można jest tą więzią łączącą...zresztą klasyka!?
 • @Weni 13:21:47
  Prosze wyslawiac sie jasniej i po polsku, nie po "polskiemu", bowiem oprocz wyzywania ta odpowiedz nie zawiera zadnej informacji. Nane czasami ponosi, lecz robi to w obronie idei, nie zas aby osmieszac innych.
  Nawet J.Pilsudski ma w Polsce zagorzalych przeciwnikow, wiec co tu mamy mowic o W.Jaruzelskim!
 • @babaraba 22:58:59
  ///Prosze wyslawiac sie jasniej i po polsku, nie po "polskiemu", bowiem oprocz wyzywania ta odpowiedz nie zawiera zadnej informacji. Nane czasami ponosi, lecz robi to w obronie idei, nie zas aby osmieszac innych.///

  Ahaaa...
  znaczy ja tu 'wyzywam' a @nana 'czasami ponosi' - jeśli tak to widzisz to życzę zdrowia...wnikliwości/obiektywizmu/sprawiedliwości/jasnego*widzenia!

  a odnośnie wysławiania się 'po polskiemu' to sie tyczy jaknabardziej ciebie a nie mnie wszak śmiesz mi wytykać niewiadomo co a sama pozjadałaś polskie litery buhahahahahaha
 • @babaraba 22:58:59
  //Nane czasami ponosi, lecz robi to w obronie idei, nie zas aby osmieszac innych.//

  No coż historia pokazuje że w 'obronie idei' może 'ponosić' i tak chamsko jak @nana ale bardziej...wszak mordowano - w obronie tzw. idei wszystkie chwyty dozwolone...i nic tak nie łączy jak wspólny wróg...zaciemnia umysł/czyni fanatykiem !!!?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031