Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sojusz Pięciorga Oczu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Niemiecki Der Spiegel podaje, że amerykańska agencja wywiadowcza NSA regularnie szpieguje 122 przywódców i czołowych polityków innych państw. Informacjami tymi dzieli się w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu.

 

Ciekawy przeciek pojawił się znowu w przestrzeni publicznej. Niemiecki Der Spiegel   z 29 marca 2014 opublikował materiał pt.NSA speicherte mehr als 300 Berichte über Merkel  (NSA zgromadziła ponad 300 raportów nt. Merkel),  w którym ujawnia treści i podaje linki do źródeł cennych informacji wywiadowczych USA. Jest wśród nich przede wszystkim lista priorytetowych celów do regularnego podsłuchu przez NSA („high-priority intelligence targets”), na której widnieją nazwiska 122  obecnych i byłych przywódców różnych państw oraz czołowych osobistości międzynarodowych, dodając, że wszyscy są lub byli „Leiter der ausländischen Regierungen” (szefami obcych rządów). Lista ta wydaje się być częścią większego zbioru, tzw. Target Knowledge Base, w którym NSA zbiera „kompletne profile” swoich celów wywiadowczych. Lista powstała w roku 2009 i jest opatrzona klauzulą najwyższej tajności. Der Spiegel przyznaje, że uzyskał ją do Edwarda Snowdena, b. operatora komputerów NSA i CIA, który schronił się w Rosji, gdzie korzysta z udzielonego mu azylu.       

Na liście są nazwiska kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Syrii Baszara al-Assada, prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, b. prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe i Abdullaha bin Haji Ahmed Badawiego, premiera Malezji w latach 2003-2009,  ale również np. Julii Tymoszenko. Ciekawe, że na szczycie listy, oznaczeni najwyższym priorytetem,  są przywódcy takich państw jak Peru, Argentyna, Malezja, Somalia lub Palestyna, a nie takich jak Rosja, Chiny, albo Iran.

Materiał wyjaśnia funkcję specjalnego programu szpiegowskiego NSA o nazwie NYMROD, który pozwala przesiewać i odsączać miliony raportów SIGINT (signals intelligence), aby wyławiać namierzone adresy z transkryptów z przechwyconych rozmów telefonicznych, faksów i wejść komputerowych. Informacje wywiadowcze pozyskane przez NYMROD są użyczane wzajemnie bratnim agencjom wywiadowczym z tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu (Five Eyes Alliance) zwanemu też UKUSA, jako że składa się z pięciu anglojęzycznych agencji wywiadowczych SIGINT państw Commonwealthu (UK, Kanada, Australia, Nowa Zelandia) i USA.

Sojusz pięciorga oczu (UKUSA Agreement, Five Eyes) to tajne porozumienie instytucji szpiegowskich zawarte w roku 1946, początkowo między agencją amerykańską i angielską (NSA i GCHQ) i dotyczące przekazywania sobie danych wywiadowczych, w szczególności z nasłuchu elektronicznego i rezygnacji z wzajemnego szpiegowania. Wspólne działania wywiadowcze obu państw miały miejsce już w czasie II wojny światowej (od 1943) i polegały na wspólnym złamaniu kodów marynarek wojennych Niemiec i Japonii. Po wojnie do sojuszu dołączyły się trzy agencje wywiadowcze z innych państw (Kanada - 1948, 1956 - Australia i Nowa Zelandia). Sojusz był tak tajny, że w roku 1973 nawet premier Australii nie wiedział o jego istnieniu. Porozumienie zostało ujawnione dopiero w roku 2010 i podane do wiadomości przez Archiwum Narodowe Wielkiej Brytanii (The National Archives), a pierwsza informacja o jego istnieniu pojawiła się dopiero w roku 2005. Największa ze 130 obecnie istniejących stacji nasłuchowych sieci Echelon znajduje się w Menwith Hill  i zatrudnia 1800 pracowników w tym 1200 Amerykanów. Sieć stacji nasłuchowych początkowo przechwytywała tylko fale elektromagnetyczne, ale dziś również rozmowy telefoniczne, komunikację internetową i satelitarną, itp. Wszystkie zebrane informacje trafiają do siedziby głównej NSA w Fort Meade, gdzie są przetwarzane i kategoryzowane wg.  stopni tajemnicy i dostępności. System ten potrafi przechwycić i zanalizować podobno nawet 90% połączeń telefonicznych, teleksowych, faksowych i internetowych w ruchu międzynarodowym, a być może nawet połączenia krajowe. W rok 2000 wyszło na jaw, że amerykański wywiad elektroniczny szpieguje europejskie koncerny (Thomson CSF, Airbus), ewidentnie w celu przeciwdziałania konkurencji, co wywołało oburzenie wśród naiwnych sojuszników w Unii Europejskiej.

W roku 2004, przed inwazją na Irak, amerykańskie służby w mailu do GCHQ przesłały polecenie Chcemy Kofiego Annana, którego treść ujawniła tłumaczka agencji Katharine Gun. Wiadomość dotyczyła też podsłuchiwania przedstawicieli Angoli, Bułgarii, Kamerunu, Chile, Gwinei i Pakistanu, gdyż głosy tych państw miały zaważyć na ostatecznej decyzji ONZ w sprawie inwazji na Irak. Amerykańskie prawo nie zezwala na szpiegowanie dyplomatów, ale brytyjskie jest tu o wiele bardziej liberalne. Podobnie jest, kiedy Brytyjczycy chcą podsłuchiwać swoich, to proszą o to Amerykanów. Np. w roku 1952 Brytyjczycy na amerykańskie zamówienie, tropili komunistyczne sympatie Charliego Chaplina i kiedy ten przyjechał do Londynu nie pozwolono mu na powrót do kraju, a w roku 1983 Amerykanie na prośbę Margaret Thatcher tropili dwóch ministrów z jej rządu.

W czerwcu 2013 r. Komisja Europejska była zaniepokojona informacjami o tym, że brytyjski wywiad podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne i inwigilował internautów w ramach tajnego programu „Tempora”. Wysłano list do brytyjskiego rządu z prośbą o wytłumaczenie się z tej sprawy. Wyjaśnień domagał się także rząd Niemiec. Informacje o programie „Tempora” przekazał „Guardianowi” Edward Snowden. Według "Spiegla" amerykański wywiad elektroniczny, zapisuje codziennie od 2 do 4 mln rozmów telefonicznych w Polsce, gdzie tak przynajmniej było w grudniu 2012 r., jak to wskazują dokumenty wykradzione przez Snowdena. Według tych dokumentów NSA podsłuchiwała przez ponad dziesięć lat (od 2002) telefony kanclerz Niemiec Angeli Merkel i innych ważnych w Europie osób. Operację podsłuchiwania Merkel miała wykonywać jednostka Special Collection Services (SCS), która ma filię na terenie ambasady USA w Berlinie.

W czasie gdy Niemcy zażądali wyjaśnień w kwestii podsłuchu, Amerykanie poinformowali ich, że już wkrótce zakończy się budowa nowego centrum przetwarzania danych NSA na terenie Niemiec w miejscowości  Wiesbaden-Erbenheim, wartego 126 milionów dolarów. Po uruchomieniu tego centrum podsłuchiwanie Europejczyków będzie jeszcze bardziej skuteczne.

W publikacji Spiegla mówi się także o tym, że NSA współpracowała ze swym brytyjskim odpowiednikiem – General Communications Headquarters – w celu kontroli i ewentualnego szantażu sieci prywatnych firm telekomunikacyjnych, które dawały im dostęp do osób namierzonych przez NYMROD jako cele priorytetowe.  Ujawniony 26-stronicowy dokument NSA wymienia takie niemieckie firmy branży telekom jak Stellar, Cetel i IABG. ("L. POITRAS "GCHQ and NSA Targeted Private German Companies").  

Solche sind unsere Freunde” (I takich to mamy przyjaciół) konkluduje jeden z komentatorów w sieci pod materiałem Spiegla.

 

Dodatek muzy:

A Leonard Cohen śpiewa “Take this Waltz”. (Ajajaj!)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031