Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Niedziela, 2.03.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (369) Trwa geopolityczny poker wokół Krymu i Ukrainy oraz medialno-dyplomatyczna próba sił między Moskwą a Zachodem. Zapraszam na serwis.

 

* Wywiad USA zaobserwował ruchy rosyjskich wojsk na Krymie.Według Reutera wojska poruszały się zarówno w kierunku Krymu, jak i stamtąd wychodziły. Nie wiadomo, jak duże są te siły, ani jakie są intencje tych manewrów, ale ruch wskazywałby na wzmocnienie rosyjskich wojsk stacjonujących w regionie. Przedstawiciel Pentagonu cytowany przez agencję AFP powiedział, że  Rosja rozmieściła na półwyspie "wiele setek żołnierzy". - Oceniamy sytuację - zaznaczył. Amerykańska TV  CNN pokazała patrolujących lotnisko pod Symferopolem żołnierzy w nieoznakowanych mundurach oraz zdjęcia dział samobieżnych stojących na osiedlu mieszkalnym Sewastopola. Stacja ponadto przedstawiła opublikowany wcześniej w internecie film, ukazujący przelatujący nad Krymem szwadron rosyjskich śmigłowców. Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Jurij Sierhijew stwierdził, granicę Ukrainy „nielegalnie przekroczyły osyjskie wojskowe samoloty transportowe Ił-76, około 10, a także 11 śmigłowców bojowych Mi-24”.

 

Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozważenie wszelkich możliwych mechanizmów obrony jej integralności terytorialnej. W związku z sytuacją na Ukrainie dziś spotka się w Brukseli Rada Północnoatlantycka. O zwołanie Rady w trybie pilnym zaapelowała Polska, której politycy z dużą gorliwością uczestniczą we wzniecaniu antyrosyjskiej histerii propagandowej. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca podał, że nie udało mu się na razie nawiązać kontaktu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

 

* Ukraina ogłosiła powszechną mobilizację – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – Andrij Parubij. Decyzja Rady Bezpieczeństwa Ukrainy zostanie oficjalnie opublikowana rano, komisariaty wojskowe są czynne od godziny 10 czasu moskiewskiego. Wczoraj pełniący obowiązki prezydenta kraju Aleksander Turczynow poinformował o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej. Wcześniej Rada Federacji Rosji udzieliła prezydentowi Putinowi zgodę na wprowadzenie wojsk na terytorium Ukrainy. Nieco później Kreml sprecyzował, że na razie decyzja w sprawie wprowadzenia wojsk nie została podjęta.

 

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według agencji RIA-Nowosti Putin powiedział, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony Rosjan mieszkających na Ukrainie.Według komunikatu Białego Domu, rozmowa trwała aż 90 minut. Prezydent Obama wezwał Putina do wycofania wojsk z powrotem do bazy na Krymie. "Prezydent Obama zaznaczył jasno, że jeśli Rosja będzie nadal naruszać suwerenność i jedność terytorialną Ukrainy, odbije się to negatywnie na pozycji Rosji w społeczności międzynarodowej i będzie prowadzić do jej izolacji" - głosi komunikat Białego Domu. Obama zapowiedział konsultacje z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Amerykański prezydent powiedział także, że jeśli Rosja ma wątpliwości co do tego, jak traktowana jest na Ukrainie mniejszość rosyjska, może podnieść tę kwestię w inny, pokojowy sposób.

 

* Wcześniej w Białym Domu spotkał się zespół doradców prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie i ewentualne działania polityczne, jakie może podjąć Waszyngton. W spotkaniu z prezydentem uczestniczył minister obrony Chuck Hagel, szef CIA John Brennan, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey i koordynator amerykańskich służb wywiadowczych James Clapper. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

 

* Stany Zjednoczone wstrzymują przygotowania do szczytu G8 w Soczi – oświadczył Barack Obama podczas półtoragodzinnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podczas rozmowy Putin skupił się na istnieniu rzeczywistego zagrożenia dla Rosjan na Ukrainie i podkreślił, że w przypadku rozprzestrzenienia się przemocy na wschód Ukrainy i Krym Moskwa zastrzega sobie prawo do bronienia mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej. Poinformowano także, że Obama wezwał Władimira Putina do rozwiązywania problemów środkami pokojowymi, w drodze nawiązania bezpośredniego kontaktu z rządem Ukrainy i wysłania międzynarodowych obserwatorów pod auspicjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

* W rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Françoisem Hollande’em przywódca Rosji Władimir Putin mowił o istnieniu rzeczywistego zagrożenia dla obywateli Rosji na Ukrainie – oświadczyło biuro prasowe Kremla. Prezydenci wymienili opinie w sprawie prawdopodobnych dróg zażegnania kryzysu w republice i porozumieli się, że będą kontynuować kontakty.

 

* Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w rozmowie telefonicznej omówili sytuację na Ukrainie – poinformował agencję Reutera anonimowy przedstawiciel władz Stanów Zjednoczonych. Odpowiadając na pytanie, dotyczące pogłosek o postawieniu niektórych oddziałów wojskowych w stan gotowości bojowej z powodu wydarzeń na Krymie, powiedział on, że Waszyngton skupia się na metodach dyplomatycznych. Wydaje się, że i Rosja i USA reagują o wiele spokojniej niż donoszą o tym media, a do podkręcania nastrojów i wzniecania antyrosyjskiej histerii używa się głównie wasalnych państw takich jak Polska.

 

* Na posiedzeniu izby wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosyjskiej Jewgienij Buszmin oświadczył, że odkąd sytuacja na Ukrainie zaczęła się zaogniać, do Rosji przeprowadziło się 143 tys. osób. Według Buszmina, takie liczby podają służby graniczne. “Większość z tych ludzi tak samo dobrze, jak my, zdają sobie sprawę z tego, że w Kijowie doszło do zamachu stanu” - powiedział wiceprzewodniczący. “Fala uchodźców z Ukrainy runęła do rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Ludzie przyjeżdżają z południowego wschodu kraju oraz z centralnej jego części, ratując się przed bezprawiem w Kijowie” - oznajmił gubernator obwodu Jewgienij Sawczenko.

 

* Żołnierze ukraińskiej piechoty morskiej pojmali w Teodozji na Krymie uzbrojonego rosyjskiego żołnierza, który próbował przeniknąć do jednostki wojskowej - powiedział na posiedzeniu rządu minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch. – Wczoraj około godziny 2.30 mężczyzna usiłował wejść na teren bazy piechoty morskiej. Ale nasi żołnierze byli czujni, więc pojmali intruza. Obecnie jest przesłuchiwany. Gdy ustalimy jego tożsamość, przystąpimy do dalszych czynności - mówił Teniuch. Według ministra pojmany żołnierz miał przy sobie broń.

 

* Turcja (członek NATO) domaga się głosu w sprawie Krymu. Status Krymu nie może być określany bez Turcji - oświadczył cytowany przez media w Ankarze deputowany tureckiej rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Samil Tayyar. Podobnego zdania jest przedstawiciel tureckiej konserwatywnej partii MHP, Faruk Bal. - Turcja powinna odegrać aktywną rolę na Krymie, aby chronić mniejszość turecką i muzułmańską, a kwestia krymska powinna mieć wysoki priorytet w tureckiej polityce zagranicznej - powiedział.W sobotę z oficjalną wizytą odwiedził Kijów szef tureckiej dyplomacji Ahmet Davutoglu.  Tatarzy krymscy, posługujący się podobnym do tureckiego językiem krymskim, stanowią 12% ludności Krymu.

 

* Według doniesień z Syrii, wojska rządowe urządziły zasadzkę i zabiły w czwartek dużą grupę islamistycznych powstańców na wschodnich przedmieściach Damaszku. Syryjskie media rządowe informują, że zginęło ponad 170 terrorystów. Według danych syryjskiej organizacji praw człowieka, związanej z rebeliantami i mającej swą siedzibę w Londynie, w walkach w rejonie Wschodniej Guty także w czwartek zginęło co najmniej 70 rebeliantów. Od początku konfliktu w marcu 2011 roku w Syrii śmierć poniosło ponad 100 tysięcy ludzi.

 

* W piątek 28 lutego rebelianci syryjscy ostrzelali z moździerzy dzielnice mieszkaniowe Damaszku. Rannych zostało 18 osób, w tym 8 kobiet i 5 dzieci. Napastnicy próbowali desperacko przerwać linię frontu na wschód od Damaszku, napotkali jednak opór ze strony syryjskich żołnierzy. Zabitych zostało ponad 20 terrorystów. Druga banda została zneutralizowana w pobliżu miasta Douma 12 km od syryjskiej stolicy. Zginęło 25 rebeliantów. Tymczasem w samym Damaszku na stronę władz przeszło 350 opozycjonistów, którzy dobrowolnie złożyli broń. Ustalono, że nie byli przedtem zaangażowani w działalność terrorystyczną. W poblizu granicy z Jordanią armia syryjska usiłuje od wczoraj otoczyć kolejny duży oddział terrorystów, który właśnie przeniknął na terytorium Syrii z obozów szkoleniowych w Jordanii. Walki trwają.

 

* Nowy egipski rząd tymczasowy złożył przysięgę tymczasowemu przywódcy państwa Adli Mansourowi. Fotel premiera objął Ibrahim Mahlab. W skład nowego rządu wszedł minister obrony Abdel Fattah as-Sisi na poprzednim stanowisku wicepremiera, będący potencjalnym kandydatem na stanowisko przyszłego przywódcy państwa. 25 lutego rząd byłego premiera Egiptu Hazema al-Bablaui w pełnym składzie podał się do dymisji.

 

* W Egipcie za przechowywanie narkotyków został zatrzymany Abdullah Mursi, syn byłego prezydenta Muhammada Mursiego. Policjanci zatrzymali jego samochód w prowincji Al-Kaljubijja. Podczas kontroli znaleźli 5 g haszyszu. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo. Rodzina byłego prezydenta nie zareagowała na to wydarzenie. Zwolennicy Mursiego uważają, że narkotyk podrzucono mu podczas rewizji. Tymczasem proces, który zadecyduje o losach Muhammada Mursiego trwa. Mursi jest oskarżany o zdradę stanu, ujawnienie tajemnic państwowych, podżeganie do zabójstwa demonstrantów i współpracę z wrogami.

 

* W Strefie Gazy żołnierze zabili Palestynkę i ranili jeszcze jedną osobę. Do zdarzenia doszło wczoraj przy granicy z Izraelem. Według danych lekarzy, ofiara cierpiała na zaburzenia psychiczne, miała około 50 lat. Izraelscy żołnierze wyjaśnili, że dali strzały ostrzegawcze, kiedy grupa ludzi nie zareagowała na ich prośbę, by trzymali się z dala od bariery bezpieczeństwa między Izraelem a strefą Gazy.

 

* Lider afgańskiego oddziału Al-Kaidy, Farouq al-Qahtani, 28 lutego ogłosił, że zamierza odzyskać wcześniejsze wpływy swojej organizacji w Afganistanie – donoszą media. Jak powiedział terrorysta, pełny powrót Al-Kaidy do Afganistanu odbędzie się po wycofaniu zagranicznych wojsk, zaplanowanym na koniec 2014 roku. Źródła w amerykańskich strukturach wywiadowczych i w Pentagonie poinformowały dziennikarzy, że już obecnie Al-Kaida buduje swoje siły w Afganistanie, wysyłając tam doświadczonych bojowników z innych państw.

 

* Prezydent Iranu Hassan Rouhani podczas sobotniego posiedzenia w Ministerstwie Obrony oświadczył, że jego kraj zrezygnował z produkcji broni jądrowej. Jak powiedział, decyzja o rezygnacji z tworzenia takiej bomby oparta jest „na zasadach moralnych”. Prezydent zaznaczył, że jeśli Iran chciałby stworzyć broń masowego rażenia, łatwiej byłoby wyprodukować broń chemiczną lub bakteriologiczną. Wcześniej najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei opublikował dekret religijny, zakazujący wytwarzania w kraju broni jądrowej.

 

* Wczoraj na dworcu kolejowym w chińskim mieście Kunming (południowo-zachodnia prowincja Junnan) w wyniku zbrojnego ataku zginęło 27 osób, a 109 zostało rannych - podają miejscowe media. Do zdarzenia doszło popołudniu, w pobliżu kas biletowych. Jednakowo ubrani i uzbrojeni w noże napastnicy weszli do budynku dworcowego i zaczęli zabijać ludzi. Na opublikowanych w internecie zdjęciach widać ciała ofiar i lekarzy udzielających pomocy rannym. Na miejsce tragedii przybyło ponad 10 radiowozów. Prowadzone jest śledztwo w sprawie ataku.

 

* Kubański agent Fernando Gonzalez, który spędził w więzieniach Stanów Zjednoczonych 15,5 roku, wrócił do domu. W Hawanie powitał go przywódca państwa Raúl Castro. Fernando Gonzalez jest jednym z 5 kubańskich wywiadowców, którzy od 1992 roku pracowali w organizacjach antycastrowskiej emigracji na Florydzie. Sześć lat później Amerykanie zdemaskowali ich jako szpiegów i skazali na karę więzienia od 15 lat do dożywocia (w dwóch przypadkach). Sąd uznał, że ich działalność wyrządziła szkody bezpieczeństwu narodowemu USA. Na Kubie nadano im tytuł Bohaterów. Hawana twierdzi, że są niewinni.

 

* Chiński myśliwiec piątej generacji J-20 (Chengdu) wersji P2011 odbył swój pierwszy udany lot – donoszą lokalne media. W trakcie całego lotu J-20 towarzyszyły myśliwce i J-10. Pierwszy próbny lot J-20 odbył się w 2011 roku, jednak wtedy stworzony przez Chińczyków prototyp „nie docierał” do poziomu wyznaczonego przez perspektywiczne modele konkurentów – rosyjskiego myśliwca projektu T-50 i amerykańskiego F-22. Media informują, że w samolocie nadal zainstalowany jest rosyjski silnik IV generacji, AL-31FN.

 

* W paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie wezmą w tym roku udział trzy kompleksy rakietowe Topol-M z Tejkowskiej Jednostki Rakietowej – poinformował rzecznik rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia, Igor Jegorow. „Żołnierze gotowi są do marszu i udziału w przygotowaniach do parady, sprzęt wojskowy także jest przygotowany” – powiedział Jegorow. Wojskowi i sprzęt z Tejkowskiej Jednostki Rakietowej w obwodzie Iwanowskim, na uzbrojeniu której znajdują się kompleksy Topol-M i Jars, biorą udział w paradach Zwycięstwa od 2008 roku.

 

* W wyniku katastrofy śmigłowca na Morzu Bałtyckim u wybrzeży Niemiec zginęły trzy osoby – poinformowały władze kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Na pokładzie helikoptera, który wyleciał z lotniska Guettin na wyspie Rugia, znajdowały się 4 osoby. Jedną z nich – pilota – udało się uratować.  Do zdarzenia doszło w piątek około 3 km na wschód od półwyspu Fischland-Darß-Zingst. Śmigłowiec odbywał lot szkoleniowo-treningowy, ćwicząc działania ratunkowe na morzu.

 

* Nowe rosyjskie bezzałogowe aparaty latające klasy „Zastawa”, „Granat” i „Leer” weszły do uzbrojenia 201. bazy wojskowej Rosji, dyslokowanej w Republice Tadżykistanu.  Nowe modele znacznie zwiększyły możliwości bojowe jednostki, zapewniając możliwość wypełniania zadań związanych z monitorowaniem terenów w ciągu dnia i nocy.

 

* Marynarze Floty Północnej Rosji podczas niezapowiedzianej kontroli gotowości bojowej na wodach Morza Barentsa będą musieli znaleźć okręt podwodny umownego wroga i zmusić go przy pomocy bomb głębinowych do wypłynięcia na powierzchnię. Służba prasowa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej informuje, że okręty do zwalczania łodzi podwodnych będą działać w warunkach ograniczonej widoczności i na wzburzonym morzu. W roli "wrogiego" okrętu podwodnego wystąpi jedna z atomowych łodzi podwodnych Floty Północnej. W środę prezydent Rosji Władimir Putin polecił Ministerstwu Obrony przeprowadzić niezapowiedzianą kompleksową kontrolę gotowości bojowej wojsk.

 

* Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji tworzy system monitoringu przestrzeni okołoziemskiej w celu ochrony przed asteroidami i meteorytami – poinformował szef resortu Władimir Puczkow. Powiedział on, że Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych wspólnie z krajowymi i zagranicznymi organizacjami tworzy koncepcję systemu ochrony ludności i ważnych obiektów publicznych przed zagrożeniem kosmicznym asteroidami. „Powinniśmy zorganizować system monitoringu przestrzeni okołoziemskiej w zasięgu od 250 do 500 tys. km oraz mieć możliwość śledzenia przemieszczania się absolutnie wszystkich obiektów kosmicznych” – powiedział. W charakterze stref pilotowych będzie wykorzystywana część terytorium Rosji, Europy i Ameryki Północnej – podkreślił Puczkow.

 

* Europejski komisarz ds. technologii elektronicznych Neelie Kroes z zadowoleniem przyjęła propozycję kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie stworzenia bezpiecznych sieci komunikacyjnych w Unii Europejskiej w celu ochrony obywateli państw wspólnoty przed elektronicznym szpiegostwem ze strony państw trzecich. Kanclerz Niemiec zainicjowała powstanie bezpiecznych sieci komunikacji w UE po tym, jak nie udało się jej osiągnąć porozumienia z USA w sprawie zawarcia dwustronnego paktu o rezygnacji z wzajemnego szpiegostwa.

 

* W bibliotece prezydenckiej Billa Clintona w amerykańskim mieście Little Rock, stan Arkansas, udostępniane są do wglądu publicznego tajne dokumenty, dotyczące okresu, gdy Clinton zajmował stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych ( 1993-2001). W ciągu dwóch tygodni ma zostać otwarty dostęp do 33 tys. stron dokumentów, w tym stenogramów tajnych rozmów między Clintonem a jego doradcami. Pierwsza partia składa się z 4000-5000 stron. Po pewnym czasie zapoznać się z nimi można będzie w internecie.

 

* Rosyjscy naukowcy opracowali nanoceramiczny odpowiednik naturalnej kości, z której protezy nie są odrzucane przez organizm. Takim materiałem można zastąpić każdą kość. Protezy z nanoceramiki będą kilkakrotnie tańsze od odpowiedników i dostępne dla wszystkich warstw społeczeństwa. Specjaliści przeprowadzili przedkliniczne badania na zwierzętach, które dały dobre rezultaty: drobne protezy z nanoceramiki wrosły całkowicie. Obecnie trwają przygotowania do badań klinicznych, po czym będzie możliwe uzyskanie licencji i uruchomienie produkcji protez.

 

* Na Uralu został odkryty nowy kamień szlachetny. Pod względem swoich cech może on rywalizować z diamentem i szmaragdem. Kamień został znaleziony w złożach maryjskich. Jest to największa na świecie placówka wydobycia szmaragdów, znajdująca się w obwodzie swierdłowskim. Po raz pierwszy o nowym minerale zaczęto mówić 8 lat temu. Najpierw środowiska naukowe sceptycznie potraktowały znalezisko uralskich naukowców, a samo istnienie kamienia szlachetnego negowały. I oto teraz udało się udowodnić, że jest to absolutnie nowy, nieznany wcześniej nauce minerał.

 

* Do Soczi przybyła pierwsza grupa rosyjskich uczestników Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Jest wśród nich drużyna sledge hokeja, narciarze, a także reprezentacja w biegach narciarskich i biathlonie wśród osób z upośledzeniem wzroku. Ciekawostką jest, że reprezentacja Rosji w curlingu na wózkach, sledge hokeju, a także sportowcy uprawiający nową olimpijską dyscyplinę – parasnowboard – wezmą udział w Igrzyskach po raz pierwszy. Wcześniej do Soczi przybyły delegacje sportowców z 18 państw. Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w dniach 7-16 marca.

 

 Dodatek muzy:

Słuchamy tureckiej muzyki Esi Benzeri Olmayan

KOMENTARZE

 • @nana 11:38:04 podsumowanie filmiku
  Tak zwany cios poniżej pasa - zabijanie obywateli innych państw, którzy nie mogą się obronić, pod przykrywkę tajności i pretekstem bezpieczeństwa narodowego.

  Chodzi o kraje, których rządy nie posiadają możliwości wyrządzenia jakiejkolwiek fizycznej szkody Stanom Zjednoczonym.

  W ten sposób stany wymordowały 6 milionów ludzi.
 • @nana 11:38:04
  http://www.rp.pl/artykul/118801,1090868-USA-do-Izraela--Dosc-zabijania-iranskich-naukowcow.html


  Jacy dobrzy ci Amerykanie
 • @nana 16:31:56
  Pozdrawiam Cie tez Nano serdecznie
  Ostatnio sporo się też udzielam na facebooku i lewicy.pl
  No cóż krzyczałem Sowieci do domu w latach 80, ale już w 93r. mi przeszło. Niestety moi koledzy nadal tak "myślą", jakby niczego się nauczyli, tylko bluzgi itp.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031