Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Poniedziałek, 10.02.2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (347) Zapraszam na serwis informacyjny ze świata z ostatnich trzech dni.

 

* Dzisiaj w Genewie rozpoczęła się druga runda rozmów w sprawie pokojowego uregulowania sytuacji w Syrii. Pierwsza runda rozmów zakończyła się ponad tydzień temu bez większego postępu – strony nie mogły uzgodnić planu zakończenia działań bojowych w kraju. W okresie po zakończeniu pierwszej rundy rozmów przedstawicielom ONZ udało się przewieźć pomoc humanitarną do oblężonego syryjskiego miasta Homs, a także ewakuować z niego kilkuset mieszkańców.

 

* Nie mija kryzys polityczny na Ukrainie. Jeden z liderów ukraińskiej opozycji, były szef MSW Jurij Łucenko wezwał dziś mieszkańców Kijowa do uzbrojenia się w kije bejsbolowe i przygotowania się do przybycia na Majdan Niepodległości, aby stawiać opór specjalnym służbom policji „Berkut”. Jak powiedział opozycjonista, formalnie chodzi o zwiększenie oddziałów samoobrony, stworzonych przez opozycję. „Weźcie ze sobą hełm, kij bejsbolowy przeciwko „Berkutowi” i bądźcie gotowi do przybycia na Majdan” – powiedział  Łucenko. Deputowany z ramienia opozycyjnej partii nacjonalistycznej „Swoboda” Igor Miroszniczenko, zabierając głos w zajętej przez opozycjonistów siedzibie administracji miejskiej, oświadczył, że oddziały samoobrony będą działać we wszystkich dzielnicach Kijowa.

 

* Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas spotkania w Soczi z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem omówił wydarzenia na Ukrainie – podaje biuro prasowe przywódcy państwa ukraińskiego. Podczas spotkania Janukowycz podkreślił, że ukraińskie władze dołożą wszelkich starań, aby nie dopuścić do eskalacji konfliktu w kraju. „Ostatnio udało nam się podjąć ważne kroki w procesie pokojowego uregulowan ia sytuacji politycznej” – oświadczył prezydent. Demonstracje na Ukrainie rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku, gdy rząd kraju ogłosił przerwę w procesie eurointegracji.

 

* Rząd Syrii potwierdził swój zamiar wzięcia udziału w drugiej rundzie rozmów pokojowych w Genewie – poinformowały media, powołując się na MSZ Syrii. Pierwsza runda międzynarodowej konferencji Genewa 2, poświęconej pokojowemu rozwiązaniu konfliktu w Syrii, która trwała w szwajcarskim Montreux ponad tydzień, zakończyła się 31 stycznia. Kolejny etap bezpośrednich rozmów rozpoczął się 10 lutego.

 

* Główne ugrupowanie wewnętrznej syryjskiej opozycji – Narodowy Komitet Koordynacyjny – nie weźmie udziału w drugiej rundzie międzysyryjskich rozmów w Genewie – oświadczył dziennikarzom oficjalny przedstawiciel ugrupowania Hejsam Maana. Manna podkreślił, że spotkanie lidera wewnętrznej opozycji Hassana Abdula Azima z szefem Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sil Rewolucyjnych, Ahmadem al-Dżarbą, które odbyło się 6 lutego w Kairze, zakończyło się bez rezultatu. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy egipskich i rosyjskich dyplomatów.

 

* „Rząd Syrii i grupy opozycyjne, blokujące stare miasto w Homs, osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym z miasta zostaną wywiezieni cywile, przede wszystkim kobiety, starcy i dzieci, a do Homs zostaną dostarczone ładunki humanitarne” – oświadczył dziennikarzom oficjalny przedstawiciel MSZ Rosji Aleksander Łukaszewicz. „Porozumienie to pod wieloma względami stanowi rezultat aktywnych wysiłków, podejmowanych w ostatnich dniach przez rosyjską ambasadę i przedstawicieli ONZ” – wyjaśnił dyplomata.

 

* W Syrii rozpoczęła się trzydniowa operacja ewakuacji cywilów ze starej dzielnicy miasta Homs, zablokowanej przez bojowników. Miasto opuściły już dziesiątki ludzi. Jak poinformował korespondent stacji telewizyjnej „Surya”, znajdujący się w obozie, do którego ewakuowano mieszkańców Homs, „syryjski rząd podjął wszelkie środki, aby wyrwać z rąk terrorystów mieszkańców Homs, którzy byli przez nich wykorzystywani jako „żywe tarcze”. „Ludzie są skrajnie wyczerpani, szczególnie starsi obywatele” – dodał dziennikarz.

 

*  Prezydent Rosji Władimir Putin na razie jest zadowolony z tego, jak przebiegają zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi, a krytykom radzi przyjechać na zawody i wyrobić sobie własne zdanie. „Może są jakieś kwestie, problemy, ale na ile zrozumiałem, wszystko odbywa się zgodnie z planem i cieszy mnie to” – powiedział Putin podczas rozmowy z austriackimi dziennikarzami. Odpowiadając na pytanie, co Rosja chce udowodnić światu olimpiadą, Putin powiedział: „Nie chcemy niczego udowadniać, chcemy po prostu stworzyć korzystne warunki dla sportowców, żeby ich kibice byli z nich zadowoleni i miłośnicy sportu z całego świata czerpali z oglądania ich zadowolenie”.

 

* Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował, by nie mieszać spraw sportu z polityką i prawami człowieka. Takie słowa padły z jego ust na spotkaniu z premierem Holandii, Markiem Rutte w Soczi. Podczas rozmowy Putin powiedział również, że nie widzi szczególnych trudności w rosyjsko-holenderskich stosunkach. Rutte z kolei podkreślił jak ważne jest to, że podczas wielokrotnych spotkań w ubiegłym roku strony mogły swobodnie omawiać kwestie gospodarcze, geopolityczne, a także między innymi problemy mniejszości seksualnych.

 

* Bojownicy w Pakistanie doprowadzili dziś do trzech wybuchów na różnych odcinkach gazociągu, w wyniku czego prowincja Pendżab została odcięta od dostaw gazu. Według danych władz Pakistanu, remont uszkodzonych odcinków potrwa kilka dni. Do zorganizowania zamachu przyznało się ugrupowanie separatystów z sąsiedniej prowincji Beludżystan. To nie pierwsza dywersja bojowników na gazociągu, lecz wszystkie trzy gałęzie magistrali paliwowej uszkodzili oni po raz pierwszy.

 

* Delegacje pakistańskich władz i organizacji Taliban zakończyły pierwsze spotkanie w ramach rozmów pokojowych. Ich uczestnicy opowiedzieli się za kontynuowaniem dalszych konsultacji dwustronnych. „Obie delegacje postanowiły, że wszystkie strony powinny się powstrzymać przed działaniami, które mogłyby zaszkodzić rozmowom. Obie strony potępiają ostatnie akty przemocy w Pakistanie podkreślając, że podobne działania nie powinny podważać dialogu” – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym po zakończeniu spotkania. Podkreślono, że rozmowy odbyły się „w szczerej, przyjaznej atmosferze”.

 

* W stolicy Egiptu wybuchły dwa samochody. Jak poinformowały miejscowe media, bomby eksplodowały na moście w dzielnicy Giza w momencie, gdy znajdowało się tam kilka samochodów Zarządu Bezpieczeństwa Centralnego. W wyniku tego 4 pracowników policji zostało rannych. Jak poinformowali przedstawiciele struktur siłowych APE, wśród rannych znajduje się oficer i trzech rekrutów. Według informacji dziennikarzy, służby porządkowe na razie nie dysponują informacjami o tym, kto zdetonował ładunki wybuchowe. Miejsce zdarzenia zostało otoczone przez policję.

 

* Co najmniej 200 osób zostało rannych podczas antyrządowych demonstracji, które odbyły się w 20 miastach w Bośni i Hercegowinie – poinformowały media. Wcześniej tysiące demonstrantów wyszło na ulice stolicy, Sarajewa. Demonstranci obrzucali policję kamieniami, podpalili Pałac Prezydencki, a także samochody i domy. Policjanci użyli przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego, kul gumowych i armatek wodnych. Protesty w kraju trwają od kilku dni z powodu niezadowolenia społeczeństwa z polityki gospodarczej rządu, korupcji i bezrobocia.

 

* Przedstawiciele greckiej i tureckiej części Cypru porozumieli się w sprawie wznowienia rozmów na temat zjednoczenia. Rozmowy mogą się rozpocząć w przyszłym tygodniu, ale na razie strony do niczego się nie zobowiązały. Cypr został podzielony na dwie nierówne części po zamachu stanu w 1974 roku. Greccy Cypryjczycy planowali przyłączenie się do Gracji, w odpowiedzi na co Turcja wprowadziła na wyspę swoje wojska. Dwie części wyspy do tej pory zieli strefa buforowa, znajdująca się pod kontrolą ONZ.

 

* Obywatel Stanów Zjednoczonych Kenneth Bae, skazany w Korei Północnej na 15 lat robot przymusowych i przez długi czas przebywający w szpitalu, został ponownie przeniesiony do specjalnego obozu pracy – poinformowały media. W maju 2013 roku Bae został umieszczony w obozie pracy w celu odbycia kary, ale w sierpniu pojawiły się doniesienia, że z powodu stanu zdrowia zostaje przeniesiony do szpitala. Obecnie czuje się dobrze. Bae przyjechał do Korei Północnej 3 listopada 2012 roku z grupą turystów. Został aresztowany i oskarżony o popełnienie przestępstw „przeciwko państwu”.

 

* Nie ma potrzeby zmiany ustalonej wcześniej daty całkowitego zniszczenia broni chemicznej w Syrii – powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. Przyznał on, że proces chemicznej demilitaryzacji nie przebiega zbyt szybko, ale spowodowane to jest czynnikami natury obiektywnej. „To trudna sytuacja w sferze bezpieczeństwa i stałe zagrożenie ze strony bojowników, a także konieczność starannego przygotowania materialno-technicznego transportu substancji chemicznych” – powiedział Czurkin. Syryjska broń chemiczna powinna zostać całkowicie zniszczona do końca czerwca 2014 roku.

 

* Iran nie straci nawet ułamka swoich osiągnięć w sferze jądrowej. Powiedział dziś o tym szef Organizacji Energii Atomowej Iranu, Ali Akbar Salehi na spotkaniu z dowództwem sił powietrznych. „Jeśli Iran dostrzeże jakiekolwiek naruszenia w realizacji zobowiązań, jakie wzięli na siebie partnerzy w negocjacjach dotyczących wzbogacania uranu do 20%, będzie mógł powrócić do pozycji wyjściowej w ciągu dosłownie kilku godzin” – powiedział Salehi. Wiceminister spraw zagranicznych Iranu, Majid Takht-Ravanchi, powiedział dziś, że Teheran nie planuje zamykać żadnego ze swoich obiektów jądrowych, ponieważ uważa wzbogacanie uranu za swoje niezbywalne prawo.

 

* Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie w sprawie stworzenia Zjednoczonej Korporacji Rakietowo-Kosmicznej. „Podpisałem rozporządzenie rządu, dotyczące zarządzania branżą rakietowo-kosmiczną – poinformował szef rządu podczas narady z wicepremierami. – Dokument powinien zapewnić konsolidację największych projektantów i producentów w ramach tworzonej Zjednoczonej Korporacji Rakietowo-Kosmicznej”. Miedwiediew podkreślił, że nowa korporacja otrzymuje aktywa dziesięciu zintegrowanych struktur, na które składa się 48 różnych organizacji i 14 spółek. Poinformowano, że ich konsolidacja powinna potrwać około dwóch lat.

 

* W 2014 roku przeciwlotniczy rosyjski zestaw artyleryjsko-rakietowy „Pancyr-S1” przejdzie testy w Arktyce. Próby trzech zestawów „Pancyr-S1” rozpoczną się w kwietniu lub maju 2014 roku w rejonie Wysp Nowosybirskich. Na program składają się także ćwiczenia strzeleckie. W Arktyce zostaną przetestowane zestawy w rosyjskiej wersji, które mogą być używane w temperaturze od minus 50 stopni do plus 50 stopni Celsjusza. Eksportowa wersja „Pancyra” przeznaczona jest do eksploatacji w temperaturze od minus 20 do plus 60 stopni Celsjusza. Zestawy „Pancyr-S1” zostały przyjęte na uzbrojenie Rosji jesienią 2013 roku. Planuje się między innymi ich rozmieszczenie w rejonach arktycznych.

 

* Wspólne ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Key Resolve („Kluczowa decyzja”) i Foal Eagle („Młody orzeł”) odbędą się w dniach 24 lutego – 18 kwietnia – czytamy w oświadczeniu połączonego dowództwa sił zbrojnych obu krajów. W manewrach weźmie udział 12700 amerykańskich wojskowych i około 200 tys. południowokoreańskich. Ćwiczenia Key Resolve bazują na modelowaniu komputerowym, podczas gdy w ćwiczeniach Foal Eagle uczestniczą wojska lądowe, a także Siły Powietrzne i Marynarki Wojenne obu krajów. Poinformowano, że manewry mają na celu przećwiczenie wyłącznie działań obronnych.

 

* Amerykańskie służby specjalne zdementowały pogłoski, że były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wykorzystywał do zbierania informacji skomplikowane urządzenia techniczne – pisze The New York Times. Snowden korzystał z powszechnie dostępnego oprogramowania, przeznaczonego do poszukiwania, indeksowania i kopiowania stron – tak zwanych „pająków”. Członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych twierdzili wcześniej, że zdobycie pewnych danych, jakimi dysponuje Snowden, jest niemożliwe bez specjalnych środków technicznych, których nie miał. Na tym gruncie pojawiło się przypuszczenie, że Snowden współpracował z rosyjskimi służbami specjalnymi.

 

* Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama nie uważa swoich relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem za „chłodne” – powiedział on w wywiadzie dla amerykańskich dziennikarzy. „Szczerze mówiąc, kiedy spotykamy się na konferencjach, całkowicie rozumiemy się nawzajem. Często żartujemy i wymieniamy się opiniami i informacjami” – powiedział Obama. Ponadto, amerykański przywódca oświadczył, że Putin „uświadomił sobie konieczność współpracy z Waszyngtonem pomimo drastycznych różnic między Kremlem a Białym Domem”.

 

* Wietnam zrezygnował z zawarcia kontraktu, dotyczącego stworzenia linii produkcyjnej karabinów Kałasznikowa z powodu wysokiej ceny rosyjskiej oferty. Organizację produkcji Kałasznikowów oszacowano na 250 mln dolarów. Wietnam postanowił podpisać kontrakt z Izraelem na produkcję karabinów Galil ACE. Izraelską ofertę oszacowano na 170 mln dolarów. Decyzja w sprawie zorganizowania produkcji broni strzeleckiej została podjęta na podstawie wyników przetargu, w którym oprócz Rosji i Izraela uczestniczyły Chiny. Chodzi o zbudowanie zakładu, zdolnego do produkowania do 50 tys. karabinów w skali rocznej. W perspektywie nowy rodzaj karabinów zastąpi w wietnamskich siłach zbrojnych karabiny Kałasznikowa.

 

* Węgierska organizacja polityczna Jobbik została zaproszona do wzięcia udziału w kongresie prawicy, który odbędzie się w Petersburgu. Koordynatorka ds. stosunków międzynarodowych organizacji Georgina Bernáth poinformowała Głos Rosji, że Jobbik nie weźmie w nim udziału. Przedstawicielka organizacji ujawniła przyczyny, dla których zaproszenie zostało odrzucone. Jak powiedziała Georgina Bernáth, organizatorzy kongresu są nikomu nieznani, a data jego przeprowadzenia zbiega się w czasie z węgierskim świętem narodowym, obchodzonym 15 marca. Poza tym przedstawicielka Jobbik podkreśliła, że cele forum są niezrozumiałe, a udział niektórych uczestników jest niedopuszczalny.

 

*  Francuski podróżnik Harry Devert, mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych, zaginął w meksykańskim stanie Michoacan. Devert wyruszył na motocyklu ze Stanów Zjednoczonych do Brazylii. Pod koniec stycznia jego krewni otrzymali ostatnią wiadomość, od tamtego czasu o miejscu jego pobytu nic nie wiadomo. W wiadomości podróżnik pisał, że w stanie Michoacan przez półtorej godziny towarzyszył mu patrol wojskowy w związku z niebezpieczną sytuacją na tym meksykańskim terytorium. Obecnie ambasady Stanów Zjednoczonych i Francji we współpracy z meksykańskimi władzami próbują ustalić miejsce pobytu podróżnika.

 

* Do Rosji przyjedzie francuska brygada śledcza badająca sprawę zabójstwa Rosjanina Michaiła Łanina w Nicei. Poinformował o tym Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i MSW Francji będą pracować wspólnie z rosyjskimi śledczymi od 10 do 14 lutego. Przesłuchają oni znajomych Łanina, a także kilka osób przebywających w więzieniach. Według informacji francuskiej policji były właściciel firmy „Saratowstiekło”, Michaił Łanin, został porwany i zabity 7 marca 2011 roku.

 

*  Sędzia Sądu Najwyższego Hiszpanii, Ismael Moreno, wydał w poniedziałek nakaz aresztowania byłego przewodniczącego ChRL i sekretarz generalnego Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Chin, Jiang Zemina, byłego premiera Li Penga i innych urzędników oskarżonych o ludobójstwo w Tybecie. Moreno zastosował państwowe przepisy, które pozwalają postawić zarzuty podejrzanym o łamanie praw człowieka za granicą, jeśli w sprawie figurują poszkodowani z Hiszpanii. Partia rządząca kraju dąży do zreformowania tego przepisu celem ograniczenia możliwości sędziów.

 

* W Anglii wydano 14 ostrzeżeń przed dużą powodzią w dorzeczu Tamizy. Jak podkreślono w oświadczeniu władz, wzrost poziomu wody w rzece może stwarzać zagrożenie dla mieszkańców. W tym tygodniu region nawiedzą ulewne deszcze, które mogą spowodować znaczny wzrost poziomu wody w zbiornikach wodnych. Jednostki wojskowe przystąpiły do budowy tymczasowych tam z worków z piaskiem, aby uchronić mieszkańców przed możliwą powodzią.

 

* Wczoraj przez miejscowość Chuypakasa w Boliwii przetoczyła się lawina błotna. Co najmniej 4 osoby zginęły, a 10 zaginęło – podają miejscowe media. Klęska żywiołowa spowodowana była przez ulewy, nie ustające już od kilku dni. Na miejsce zdarzenia przybyli ratownicy, wyposażeni w sprzęt do usuwania gruzów w celu poszukiwania zaginionych. Według danych Ministerstwa Obrony Boliwii w okresie ulew w kraju zginęło 40 osób, a szkody majątkowe poniosło prawie 47 tys. rodzin.

 

* Ponad 50 osób zginęło w ciągu ostatniej doby w stolicy Burundi, mieście Bużumbura, które w nocy z niedzieli na poniedziałek nawiedziły ulewne deszcze. „Ulewa, która nawiedziła stolicę, wywołała prawdziwą klęskę żywiołową. Znaleźliśmy już 51 ciał. Ludzie zginęli pod gruzami zawalonych domów lub utonęli” – powiedział dziennikarzom szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, generał Gabriel Nizigama. Ranne w wyniku żywiołu szalejącego w stolicy Burundi zostały setki osób.

 

* W Stanach Zjednoczonych obchodzona jest 50. rocznica pierwszego wystąpienia w tym kraju zespołu The Beatles, po czym USA ogarnęła tak zwana Beatlemania. Czwórka z Liverpoolu pojawiła się w amerykańskiej telewizji w 1964 roku w „The Ed Sullivan Show”. Wówczas program obejrzała prawie połowa ludności Stanów Zjednoczonych. Telewizja CBS zorganizowała specjalny koncert z okazji tego wydarzenia, które wpłynęło na rozwój kultury popularnej w kraju. W koncercie udział wzięli Paul McCartney i Ringo Starr.

 

* Nie czekając na otwarcie Zimowej Olimpiady w Soczi, w japońskiej wiosce noszącej tę samą nazwę wystartowały zawody lokalnej dziecięcej olimpiady. Japońska wioska Soczi mieści się w prefekturze Niigata w centrum wyspy Honsiu, 200 km na północ od Tokio. Składające się na nazwę wioski znaki pisma japońskiego tłumaczy się jako „miejsce, gdzie rodzi się ropa naftowa” – do połowy XIX wieku prefektura Niigata słynęła ze źródeł ropy. Na lokalną „soczijską olimpiadę” zjechali uczestnicy i widzowie z wszystkich sąsiednich miejscowości.

 

* Igrzyska Olimpijskie w Soczi będą rekordowe z kilku powodów. Wystąpią tu przedstawiciele 88 państw, czyli o 6 państw więcej niż 4 lata temu w Vancouver. Rozdanych zostanie 98 kompletów medali – o 12 więcej niż w 2010 roku. Jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 na stadionie „Fiszt” pojawił się słynny rosyjski zespół „Tatu”, którego członkinie trzymają się image'u dziewczyn o "nietradycyjnej orientacji". Wykonały one jedną ze swoich popularnych piosenek trzymając się za ręce.

 

* Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zagroził norweskiej zawodniczce Marit Bjoergen, która zdobyła w Soczi złoty medal w biegach narciarskich, pozbawieniem jej tego medalu. Przyczyną możliwej utraty medalu przez sportsmenkę może się stać jej udział w kampanii reklamowej firmy Ludo, która nie zawarła kontraktu na współpracę z MKOl, ani z norweskim komitetem olimpijskim. Bjoergen już od kilku lat współpracuje z firmą Ludo i jej zdjęcie znajdowało się na stronie internetowej firmy przez kilka lat. Jednak tuż po tym, jak MKOl zagroził pozbawieniem Bjoergen medalu, zdjęcie zostało usunięte.

 

 

Dodatek muzy:

Leonard Cohen wciąż czeka na cud

 

 

PS. W zimowe weekendy oddaję się czasami całkowicie mojemu muzycznemu hobby. Wraz z grupą przyjaciół będziemy w najbliższym czasie mieli kilka okazji do towarzyskiego muzykowania. W tych dniach mój blog troszkę na tym ucierpi.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930