Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Wtorek, 28.01.2014 cz.I

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (335) Kijów ustępuje - dymisja premiera Ukrainy, odwołanie ustaw przeciw protestom, amnestia zatrzymanych. Zaostrza się retoryka Phenianu i sytuacja w Egipcie. Zapraszam na serwis informacji ze świata

 

* Premier Ukrainy Mikołaj Azarow podał się do dymisji – podaje służba prasowa rządu Ukrainy. „Sytuacja konfliktowa, jaka zaistniała w państwie, grozi gospodarczemu i społecznemu rozwojowi Ukrainy. Rząd podczas konfrontacji dokładał wszelkich wysiłków, zmierzających do pokojowego zażegnania konfliktu. Jednak ostrość i groźność sytuacji wymagają dodatkowych odpowiedzialnych działań” – czytamy w komunikacie premiera. „W celu zapewnienia większych możliwości dla kompromisu społeczno-politycznego, dla pokojowego uregulowania konfliktu postanowiłem opuścić stanowisko premiera Ukrainy” – podkreśla Azarow.

 

* W Kijowie na spotkaniu prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z przedstawicielami opozycji zostało osiągnięte porozumienie w sprawie zniesienia ustaw, zatwierdzonych 16 stycznia, które znacznie ograniczają aktywność protestacyjną w kraju. Strony porozumiały się także w sprawie amnestii dla wszystkich uczestników akcji protestacyjnej, zatrzymanych od rozpoczęcia kryzysu politycznego – poinformowała minister sprawiedliwości Ukrainy Jelena Łukasz. Amnestia wejdzie w życie tylko pod warunkiem opuszczenia przez protestujących wszystkich zajętych pomieszczeń i dróg samochodowych. W przeciwnym wypadku amnestia nie dojdzie do skutku. Jednocześnie liderzy ukraińskiej opozycji odmówili objęcia zaproponowanych im stanowisk w rządzie.

 

* Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła dzisiaj postanowienie w sprawie anulowania ustaw, zatwierdzonych 16 stycznia z naruszeniem procedury i ograniczających prawa i wolności człowieka. Rząd spełnił częściowo osiągnięte wcześniej porozumienia z opozycją. 16 stycznia Rada zatwierdziła szereg ustaw, zaostrzających ograniczenia, dotyczące organizowania masowych akcji, a także amnestiowała pracowników służb specjalnych, którzy pobili pokojowych demonstrantów, wprowadziła odpowiedzialność za oszczerstwa i ostrą regulację działalności mediów.

 

* Trzech byłych prezydentów Ukrainy Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko bierze dzisiaj udział w nadzwyczajnych obradach sesji ukraińskiego parlamentu, zorganizowanych w celu znalezienia wyjścia z kryzysu politycznego w kraju. Inicjatorem posiedzenia jest pierwszy przywódca państwa Leonid Krawczuk. Były prezydent ma wystąpić przed deputowanymi i przedstawić im decyzje okrągłego stołu w sprawie pokojowego zażegnania konfliktu. Dzisiaj przewodniczący parlamentu Władimir Rybak oświadczył, że parlament Ukrainy nie będzie rozpatrywał kwestii wprowadzenia stanu wyjątkowego w kraju.

 

* Dziś w Brukseli rozpoczyna się 32. szczyt UE-Rosja z udziałem prezydenta Rosji Putina. Spotkanie odbędzie się w skróconej formie – zamiast dwóch dni potrwa jeden i będzie składał się z rozmów, roboczego śniadania i wspólnej konferencji prasowej. Nie planuje się na nim podpisania żadnych dokumentów. Podczas obrad szczytu mają zostać poruszone takie zagadnienia, jak współpraca handlowo-gospodarcza, zniesienie wiz, partnerstwo strategiczne oraz kwestie energetyczne. Ponadto strony rozpatrzą szereg aktualnych międzynarodowych problemów, w tym program jądrowy Iranu, sytuację w Syrii i na Ukrainie.

 

* Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał żołnierzy i oficerów do „zwiększenia zdolności bojowej w drodze intensywnych przygotowań”. „Trzeba brać przykład z bohaterów antyjapońskiej walki partyzanckiej i pod hasłem „Jeden przeciwko stu” przygotować się do prawdziwej wojny” – cytuje agencja informacyjna KCNA słowa Kim Dzong Una. Hasło: „Jeden przeciwko stu” oznacza wysoki stopień gotowości wojskowej i politycznej. Tymczasem do wiadomości publicznej podano, że władze Korei Południowej w 2014 roku planują kupić od amerykańskiego producenta samolotów Lockheed Martin 40 najnowszych myśliwców F-35.

 

* W wybuchu na indyjskim tankowcu, przycumowanym u wybrzeży prowincji Zhejiang w Chinach Wschodnich, zginęły 4 osoby, 3 uznano za zaginione. Według danych dziennikarzy, wybuch nastąpił rano, gdy 7 pracowników remontowało statek na morzu w pobliżu miasta Zhoushan. Pożar udało się zgasić. Obecnie na tankowcu trwają prace poszukiwawczo-ratunkowe, lecz na razie nie znaleziono ocalałych. Tożsamość ofiar i zaginionych jest ustalana.

 

* Władze Stanów Zjednoczonych pozwoliły dużym spółkom IT na podanie do wiadomości publicznej informacji o tym, o jakie dane ich klientów wnioskowały amerykańskiej służby specjalne – poinformował prokurator generalny Eric Holder i szef Wywiadu Narodowego James Clapper. Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało już list do kierownictwa Facebooka, Google, LinkedIn, Microsoft i Yahoo, w których czytamy, że mogą opublikować liczbę klienckich kont, którymi interesowały się służby specjalne.

 

* Szef wydziału technicznego MSW Egiptu Mohammed Said został zabity w Kairze. Nieznani napastnicy w maskach zastrzelili oficera, gdy ten wychodził z własnego domu. W listopadzie ubiegłego roku nieznani sprawcy zabili podpułkownika agencji bezpieczeństwa narodowego MSW Egiptu Mohammeda Mabruka, prowadzącego śledztwo w sprawie zakazanej islamistycznej organizacji „Bracia Muzułmanie”. We wrześniu w Kairze dokonano zamachu na szefa MSW Egiptu Mohammeda Ibrahima. Wówczas urzędnikowi nic się nie stało.

 

* Rosja uszczelnia swe panowanie nad Arktyką, która Putin uważa za ważny priorytet wojskowy i gospodarczy. „W strefie arktycznej zostały stworzone i już funkcjonują trzy kompleksowe centra ratunkowe. Zaopatrzone są w cały niezbędny sprzęt i technologie do pracy na szerokościach północnych. Do końca 2015 roku analogiczne centra pojawią się jeszcze w 7 regionach strefy arktycznej” – powiedział dziennikarzom szef Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych Rosji Władimir Puczkow. Strefa arktyczna zostanie w ten sposób objęta jednostkami ratunkowymi i oddziałem lotniczym.

 

* Zakończył się drugi etap  wywożenia syryjskiej broni chemicznej. W operacji uczestniczyły okręty z Rosji, Chin, Danii i Norwegii. Okręty te w różnych sektorach konwojowały dwa specjalne statki transportowe „Arc Futura” i „Taiko”. Całość działań koordynował ciężki rakietowy krążownik atomowy Floty Północnej Rosji „Piotr Wielki” i sztab specjalistów rozlokowany na jego pokładzie.

 

* W internecie w ramach kampanii w sprawie przyznania azylu byłemu pracownikowi CIA Edwardowi Snowdenowi w Brazylii zebrano ponad milion podpisów. „Jako lider w globalnej walce o wolność w internecie i ochronę danych osobowych, Brazylia jest dla Snowdena idealnym miejscem” – napisali inicjatorzy kampanii w swojej petycji. Wcześniej media poinformowały, że Snowden napisał otwarty list do władz Brazylii z propozycją udzielenia pomocy w śledztwie w sprawie szpiegowania ze strony Stanów Zjednoczonych w zamian za azyl polityczny.

 

* Polskie władze zamierzają przyspieszyć wycofanie wojsk z Afganistanu i do maja 2014 roku zmniejszyć liczebność polskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju do 500 osób. Szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak oświadczył na konferencji prasowej, że decyzja w sprawie przyspieszenia wycofania wojsk została podjęta po konsultacjach z sojusznikami w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa. Według danych na wrzesień, liczebność polskiego kontyngentu w Afganistanie wynosiła 1600 osób. Straty Polaków w ramach operacji w tym kraju od 2007 roku wynosiły 43 osoby.

 

* W oficjalnym liście do władz Senegalu MSZ Rosji wyraziło nadzieję, że kraj nie dopuści do powtórzenia się sytuacji, podobnych do zatrzymania rosyjskiego statku „Oleg Najdenow”, i będzie rozwiązywał wszystkie spory zgodnie z normami prawa międzynarodowego. Trawler bez wyjaśnienia przyczyn został zatrzymany przez senegalskie wojsko 4 stycznia 46 mil od wybrzeża Gwinei Bissau i odkonwojowany do portu w Dakarze. Później okazało się, że władze podejrzewały marynarzy o nielegalny połów ryb w wodach Senegalu. Na pokładzie statku znajdowało się 62 Rosjan i 23 obywateli Gwinei Bissau. Wielu z nich pobito i wszystkich traktowano w sposób brutalny z chęcią upokorzenia. W zeszłym tygodniu, po zdecydowanej interwencji rosyjskiej dyplomacji „Oleg Najdenow” opuścił port w Dakarze.

 

* Po ponad czterech latach dobiega końca brytyjskie dochodzenie w sprawie wojny w Iraku. Śledztwo dotyczyło wszystkich jej aspektów. Tymczasem opinia publiczna chce przede wszystkim wiedzieć dlaczego Wielka Brytania w ogóle zaangażowała się w ten konflikt i jaką odpowiedzialność ponosi osobiście były premierTony Blair. Ten temat porusza gazeta "The Sunday Telegraph" z 26 stycznia. Autor artykułuAndrew Gilligan, dziennikarz, który 10 lat temu stracił pracę w telewizji BBC za to, że zarzucił premierowi Blairowi "podrasowanie" raportu wywiadu o rzekomym zagrożeniu iracką bronią masowego rażenia pisze, że w dochodzeniu starano się nie patrzeć na rozwój wypadków z perspektywy późniejszej wiedzy, żeSaddam Husajn w istocie nie miał broni chemicznej i biologicznej. 45-letni Gilligan prześledził fragmenty akt dochodzeń, które zostały ujawnione i twierdzi, że nawet z takiej perspektywy jasno widać, że premier Blair najpierw podjął decyzję o udziale w inwazji u boku Amerykanów, a dopiero potem szukał jej uzasadnienia. Dla dziennikarza dowodem są zeznania byłych urzędników państwowych i pracowników wywiadu, którzy chcieli zabezpieczyć się przed zarzutem, że to oni na własną rękę sprokurowali naciągane argumenty za wojną. Te drobne odruchy samoobrony mogą jeszcze, zdaniem autora, doprowadzić Blaira na ławę oskarżonych - tak jak tego chce ponad jedna trzecia Brytyjczyków.

 

*25 stycznia węgierska lewica wybrała Attilę Mesterhazy’ego na kandydata opozycji na premiera w wyborach 6 kwietnia. Chce ona odsunąć od władzy premiera Viktora Orbana, którego oskarża o łamanie prawa i odchodzenie od demokracji. Mesterhazy stanie na czele wspólnej listy pięciu partii lewicowych, wśród których są ugrupowania utworzone przez byłego centrolewicowego premiera Ferenca Gyurcsanya oraz Gordona Bajnaia, który swej centrolewicowej partii dał nazwę Egywett 2014 (Razem 2014). Mesterhazy, który ukończył w tych dniach 40 lat, przewodzi centrolewicowej partii socjalistycznej od lipca 2010 roku i będzie pierwszym rywalem młodszym od obecnego premiera, który ma 50 lat. Kandydat lewicy na premiera krytykuje rządy Orbana i jego prawicowej partii Fidesz, m.in. za faworyzowanie politycznych przyjaciół przy podpisywaniu intratnych kontraktów na wykonywanie zamówień państwowych, nadużywanie władzy i podpisanie z Rosją umowy na budowę nowych reaktorów dla jedynej węgierskiej elektrowni atomowej. Sondaże przeprowadzone na początku stycznia przez Instytut Ipsos dają Fideszowi poparcie 28%, na partie centrolewicowego sojuszu zamierza głosować 22%, a narodowa partia Jobbik może liczyć na 6% głosów. Jeśli sondaże przełożą się na wynik wyborczy, będzie to kolejne zwycięstwo partii Orbana, które przyniosłoby mu trzecią z kolei czteroletnią kadencję na czele rządu. W 2010 roku Fidesz uzyskał przewagę 2/3 w parlamencie zdobywając 52,7% głosów. Po zmianie systemu wyborczego Fideszowi wystarczyłoby do tego 40%.

 

* Rosyjscy kosmonauci Oleg Kotow i Siergiej Riazański, którzy wyszli wczoraj w otwartą przestrzeń kosmiczną, pomyślnie zainstalowali na module serwisowym MSK „Zwiezda” aparaty i kamery wideo – poinformowano w podmoskiewskim Centrum Kontroli Lotów. Kamery będą całodobowo przekazywać zdjęcia powierzchni Ziemi. Transmisje będzie można bezpłatnie oglądać w internecie. Informacje z kamer mogą być wykorzystywane w celach naukowych, do monitorowania migracji zwierząt, stanu lasów, zanieczyszczenia zbiorników wodnych i skutków trzęsień ziemi.

 

* NASA rozpatruje możliwość dwukrotnego wyjścia astronautów MSK w otwartą przestrzeń kosmiczną w 2014 roku – oświadczyło przedstawicielstwo resortu w Rosji. „Obecnie rozpatrywane są zadania działalności pozastatkowej i dobór konkretnych astronautów. Mają odbyć się dwa wyjścia między czerwcem a sierpniem. Jedno z zadań będzie związane z przeniesieniem uszkodzonej pompy chłodzącej” – powiedział przedstawiciel NASA. Pod koniec grudnia 2013 roku na MSK został częściowo uszkodzony system chłodzenia.

 

* Izba Apelacyjna Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ) podjęła ostateczną decyzję w tej sprawie byłego asystenta ministra spraw wewnętrznych Serbii, Vlastimira Djordjevicia, skazując go na 18 lat za zbrodnie w Kosowie i znacznie łagodząc tym samym początkowy werdykt, wydany w lutym 2011 roku. Wtedy Djordjevicia skazano na 27 lat, po tym, jak został uznany za winnego dokonania zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych w 1999 roku.

 

* Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach wyraził przekonanie, że zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Soczi, które będą dla niego jako szefa MKOl pierwszymi, przeprowadzone zostaną pomyślnie i bezpiecznie. Bach został wybrany na stanowisko przewodniczącego we wrześniu ubiegłego roku, podczas 125. sesji MKOl. "Mamy pełne zaufanie do rosyjskich władz, które są w stanie zapewnić bezpieczeństwo Olimpiady. Tym bardziej, że wiemy, iż strona rosyjska jest w ścisłej współpracy z innymi międzynarodowymi służbami bezpieczeństwa" – powiedział. Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Soczi w dniach 7-23 lutego.

 

* System zapewniania bezpieczeństwa Olimpiady w Soczi spełnia międzynarodowe standardy – powiedział szef Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji, Władimir Puczkow, w wywiadzie udzielonym dziennikarzom. Jak oświadczył Puczkow, zapewnienie bezpieczeństwa podczas Olimpiady jest wyjątkowo ważnym zadaniem. „Specjaliści MSN Rosji przygotowują się do przeprowadzenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich nie w mniejszym stopniu, niż sportowcy” – powiedział minister, dodając, że za bezpieczeństwo odpowiadać będzie ponad 23000 pracowników. Puczkow podkreślił również, że MSN posiada doświadczenie w ochranianiu obiektów sportowych podczas dużych międzynarodowych zawodów, zdobyte między innymi w czasie letniej Uniwersjady 2013 w Kazaniu.

 

* Corocznie około 10 tysięcy dzieci w USA zostaje rannych lub ginie w wyniku napadów z użyciem broni palnej – poinformowało w poniedziałek oficjalne czasopismo Akademii Pediatrycznej USA „Pediatrics” na podstawie wyników specjalnego badania. Eksperci podają, że każdego roku 7000 dzieci doznaje poważnych ran postrzałowych i zmuszonych jest zwrócić się o pomoc medyczną, a 3000 dzieci umiera jeszcze przed wezwaniem pomocy. Wskaźnik śmiertelności związany z użyciem broni palnej w USA jest 10-krotnie wyższy niż w innych krajach rozwiniętych.

 

* Ponad 5000 osób zostało z różnych przyczyn, głównie charakteru kryminalnego, deportowanych w 2013 roku z Norwegii – poinformowały w poniedziałek lokalne media, powołując się na szefa zarządu ds. cudzoziemców, Frode Forfanga. „Są to najwyższe wskaźniki w historii” – powiedział Forfang. „Obserwujemy poważny wzrost przestępczości w Norwegii. Policja wiąże to z większym napływem cudzoziemców” – wyjaśnił szef departamentu. Forfang powiedział, że na liście deportowanych z kraju znajduje się wielu Afgańczyków, Nigeryjczyków, Rumunów i Polaków.

 

* Amerykańscy naukowcy stworzyli komputerowy model, symulujący procesy przyrodnicze na Ziemi, w tym w atmosferze, w oceanach i na powierzchni. Przypuszczają oni, że temperatura Słońca będzie rosnąć o 1% co 110 mln lat. Za 1,5 mld lat średnia temperatura na Ziemi osiągnie 40 stopni (obecnie 15 stopni). Taka temperatura wystarczy, aby Ziemia przestała nadawać się do życia. Będzie ona bardziej przypominała współczesną Wenus. Poprzedni badacze dawali Ziemi nie więcej niż 650 mln lat.

 

* Transmisję Olimpiady w Soczi zapewni rekordowa liczba ponad 1500 kamer – poinformował Komitet Organizacyjny „Soczi 2014”. Kamery wideo zostaną zainstalowane na skuterach śnieżnych, śmigłowcu i balonie. Jednym z najciekawszych technologicznych rozwiązań przy nagrywaniu igrzysk będzie „kamera-pająk”, za której pomocą operatorzy będą mogli swobodnie i płynnie przemieszczać sprzęt i prezentować zawody z niezwykłych kątów. Ponadto po raz pierwszy w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich transmisje będą realizowane w formacie cyfrowym Super Hi-Vision, który pod względem jakości 16-krotnie przewyższa HDTV. Olimpiada rozpocznie się 7 lutego.

 

* W amerykańskim mieście Penfield w stanie Nowy Jork 8-letni chłopiec zginął po tym, jak uratował z płonącej przyczepy kempingowej sześć osób. Do tragedii doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. W przyczepie kempingowej, w której nocował Tyler Doohan i jego rodzina, wybuchł pożar. Chłopiec jako pierwszy zauważył płomienie i obudził ludzi, z których sześcioro opuściło przyczepę. Doohan pozostał w niej próbując uratować niepełnosprawnego wujka, który nie mógł się poruszać bez wózka. Młody bohater, jego wujek i dziadek zginęli, kiedy zawaliła się część dachu przyczepy. Władze rozpoczęły badanie przyczyn pożaru.

 

* Była pierwsza dama Francji, dziennikarka Valérie Trierweiler, podczas wizyty humanitarnej w indyjskim Bombaju powiedziała, że „dobrze wyobraża sobie swoją przyszłość” i poprosiła, by się o nią nie martwić. Trierweiler miała odbyć te podróż jako pierwsza dama, jednak niedawne rozstanie z prezydentem Francoisem Hollande doprowadziło do tego, że przyjechała ona do Bombaju jako osoba prywatna. Była partnerka Hollande’a powiedziała, że posiadając status pierwszej damy „mogła spotkać nowych ludzi i lepiej poznać tę część siebie, której zawsze unikała”.

 

* Rosyjscy polarnicy przystąpili do zbierania pyłu kosmicznego z ogona komety ISON na Antarktydzie. Eksperyment przeprowadzany jest na stacji Wostok, gdzie eksperci rozłożyli niezwykle czystą polietylenową tkaniną o rozmiarze 150 metrów kwadratowych do zbierania cząstek. Kometa ISON została odkryta we wrześniu 2012 roku. W listopadzie 2013 roku, podczas zbliżania się do Słońca, rozpadła się na części. Do Ziemi pod koniec stycznia zbliżył się „ogon” tej części komety, która nadal porusza się w kierunku gwiazdy. Zbadanie pyłu kosmicznego może potwierdzić lub obalić hipotezę o przenoszeniu organicznego życia przez cząstki kosmiczne.

 

* Dwudziestopięcioletni mieszkaniec Afryki Południowej Mandla Maseko wygrał wycieczkę w kosmos. W konkursie, zorganizowanym przez amerykańską kosmiczną akademię „AXE Apollo”, wzięło udział ponad milion osób. Zwycięzca – Mandla Maseko – urodził się w jednej z afrykańskich wiosek. Uczył się na inżyniera, lecz z powodu braku pieniędzy musiał rzucić studia. W ostatnim czasie mężczyzna dorabiał jako didżej w jednym z klubów w Pretorii. Teraz spełni się jego dziecięce marzenie: w 2015 roku uda się w kosmos.

 

* Dom w miejscowości Wiesiołowka w obwodzie kaliningradzkim, gdzie w XVIII wieku mieszkał i pracował wielki niemiecki filozof Immanuel Kant, zostanie przekształcony w kompleks muzealny. „Przeprowadzimy rekonstrukcję budynku i urządzimy w nim muzeum słynnego mieszkańca tego miejsca” – powiedział szef administracji regionu, Nikołaj Cukanow. Budynek nie zachował się w swojej pierwotnej formie. Po pożarze w XIX wieku pozostały z niego tylko fundamenty. Jednak obecny budynek w tym miejscu ma ten sam kształt. W tym roku mija 290 lat od narodzin Immanuela Kanta i 210 lat od dnia jego śmierci.

 

*  Rząd Wielkiej Brytanii przygotował projekt ustawy, zgodnie z którym sprzedaż papierosów elektronicznych niepełnoletnim zostanie zakazana. Lekarze obawiają się, że papierosy elektroniczne przyzwyczają dzieci do smaku nikotyny, co oznacza, że w przyszłości mogą zacząć palić tradycyjne papierosy z tytoniu. Papierosy elektroniczne uważane są za bezpieczniejsze od tradycyjnych, jednak do tej pory nie wiadomo, jak wpływają na zdrowie w perspektywie długoterminowej.

 

* Przestępcy dostali się do krematorium Golders Green na północy Londynu w nocy 1 stycznia. Podczas kradzieży przestępcy upuścili na podłogę starożytną grecką wazę z III wieku p.n.e., w której znajdowały się prochy Freuda i jego żony Marthy. Policja przypuszcza, że nieznany sprawca wdarł się do budynku w celu kradzieży urny, jednak z jakichś przyczyn nie zdołał zrealizować swojego planu. „Tak cyniczne przestępstwo mógł popełnić tylko wyjątkowo bezduszny człowiek. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby trafił za kratki” – oświadczyła policja. Oficjalny komunikat mówi, że obecnie prochy Freuda i jego żony „znajdują się w bezpiecznym miejscu”.

 

Dodatek muzy:

Tureckie Taksim Trio ze Stambułu (kanun, baglama i klarnet) w utworzeGözüm ve Kulağım

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930