Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sobota 25.01,2014

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (332) Nasila się kryzys na Ukrainie, terroryzm w Egipcie, zamieszki, trzęsienia ziemi… Uzupełniam serwis wydarzeń z ubiegłej soboty.

 

* Antyrządowe akcje nabierają tempa na całej Ukrainie – poinformowały ukraińskie media. Demonstranci zajęli budynki administracji obwodowej w 8 obwodach: kijewskim, żytomirskim, chmielnickim, rówieńskim, tarnopolskim, czerniowieckim, iwanofrankowskim i lwowskim. Przejęli również kontrolę nad budynkiem w obwodzie winnickim. Oblężona została także administracja na Zakarpaciu i Wołyniu. W Czerkasach milicja odbiła z rąk demonstrantów wcześniej zajętą administrację. Demonstracje na znak poparcia EuroMajdanu odbywają się i w innych ośrodkach regionalnych.

 

* Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz obiecał, że podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu wprowadzi zmiany do przyjętych przez Radę Najwyższą ustaw, które drastycznie ograniczają aktywność protestacyjną w kraju. Obiecał on również amnestię dla wszystkich zatrzymanych uczestników protestów, którzy nie popełnili poważnych przestępstw. Tymczasem, zgodnie ze słowami ukraińskiego prezydenta, jeśli radykalnie nastawiona część protestujących w Kijowie „sama się nie uspokoi”, władze użyją wszystkich przewidzianych przez prawo środków, żeby powstrzymać przemoc.

 

* Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował liderowi partii Batkiwszczyna Jaceniukowi objęcie stanowiska premiera. Jeśli opozycjonista zgodzi się stanąć na czele rządu, prezydent obiecał, że zdymisjonuje obecny gabinet. Jednocześnie Witalij Kliczko otrzymał propozycję objęcia stanowiska wicepremiera ds. humanitarnych. Ponadto prezydent Ukrainy uważa, że możliwe jest przyjęcie ustawy o amnestii i uwolnienie od odpowiedzialności karnej wszystkich uczestników protestów, zatrzymanych podczas kryzysu politycznego. Liderzy demonstrantów twierdzą, że zamierzają doprowadzić do dymisji prezydenta.

 

* Lider ukraińskiej frakcji parlamentarnej Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk oświadczył, że opozycja nie jest zachwycona propozycją stanięcia na czele rządu i podzielenia się odpowiedzialnością z obecnymi władzami, które doprowadziły kraj na skraj bankructwa. „Doskonale rozumiemy, że Janukowycz w taki sposób chce uchylić się od odpowiedzialności” – powiedział Jaceniuk. Jaceniuk oświadczył, że partie opozycyjne rozpatrzą propozycję Janukowycza pod warunkiem podpisania porozumienia o stowarzyszeniu z Unią Europejską i uwolnienia Julii Tymoszenko. Opozycja domaga się również amnestii dla wszystkich uczestników antyrządowych akcji, powrotu do systemu parlamentarno-prezydenckiego i zniesienia nowych ustaw, które naruszają prawa obywateli.

 

* Funkcjonariusze milicji opuścili budynek Domu Ukraińskiego na Placu Europejskim w centrum Kijowa. Z budynku wyszło około 200 funkcjonariuszy MSW, którzy opuścili go bocznym wyjściem. Pod ich adresem krzyczano „Hańba!”, ale nie przejawiano żadnej agresji. Protestujący zaczęli oblegać Dom Ukraiński około godziny 23:00 czasu lokalnego, podejrzewając, że milicjanci mogą zaatakować od tyłu barykady. Dom Ukraiński już został zajęty przez demonstrantów, plac przed budynkiem właściwie opustoszał. W trakcie szturmu znajdowało się na nim do 2000 ludzi.

 

* Ukraińska milicja będzie uważać za ekstremistów tych, którzy pozostaną na Majdanie i w zajętych budynkach w centrum Kijowa. „Tych, którzy pozostaną na Majdanie i w zajętych budynkach, będziemy uważać za ugrupowania ekstremistyczne. W przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa i przejścia radykałów do aktywnych działań zostaniemy zmuszeni do użycia siły” – oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko.

 

* Iwanofrankowska Rada Regionalna Ukrainy w sobotę podjęto decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu działalności i wykorzystywania symboliki rządzącej Partii Regionów i Partii Komunistycznej Ukrainy na terenie obwodu, jako sprzecznych z interesami narodowymi i łamiących prawa i wolności obywateli Ukrainy. Na podobny krok zdecydowali się również deputowani w Tarnopolu, zakazując u siebie działalności tych dwóch partii. Obwód tarnopolski zaczął tworzyć oddziały samoobrony, o czym poinformowała dzisiaj ukraińska telewizja TSN.

 

* Interwencja sił zbrojnych Ukrainy w konflikt jest wykluczona – powiedział minister obrony kraju Paweł Lebiediew. „Armie będzie ściśle przestrzegać konstytucji i ustawodawstwa Ukrainy, które wyraźnie określają jej rolę, funkcje i zadania, w tym w kwestii zaangażowania sił zbrojnych” – powiedział Lebiediew. Minister określił propozycję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, którą złożył on wcześniej opozycji, krokiem do pojednania.

 

* W szpitalu zmarł bojówkarz Roman Sienik, który został ranny 22 stycznia podczas starć z siłami specjalnymi w centrum Kijowa. Informacja została potwierdzona w szpitalu, którego pacjentem był zmarły. „Kilka dni lekarze walczyli o jego życie, ale obrażenia były zbyt poważne. Został on poważnie ranny w płuca, przeszedł kilka operacji, amputowano mu rękę” – poinformowała deputowana do parlamentu z ramienia opozycyjnej partii „Swoboda” Irina Siech. Roman Sienik miał 45 lat, urodził się w obwodzie lwowskim. Wcześniej opozycja poinformowała o śmierci pięciu uczestników protestów w Kijowie. Władze potwierdziły jedynie śmierć dwóch opozycjonistów.

 

* Lwowska Rada Obwodowa utworzyła komitet wykonawczy, który przejmie funkcje administracji obwodowej. W taki sposób deputowani utworzyli pierwszy organ władzy wykonawczej, który nie jest przewidziany w obowiązującym ustawodawstwie Ukrainy. Lwowskiej administracji obwodowej, która do tego czasu pełniła funkcję władzy wykonawczej, odebrano wszystkie pełnomocnictwa. Ponadto rada zabroniła przeprowadzania w obwodzie lwowskim imprez w udziałem milicji lub armii, ograniczając prawa obywateli do organizowania pokojowych zgromadzeń. Deputowani zalecili radom wiejskim i miejskim, aby tworzyły siły samoobrony i przekazały im pełnomocnictwa w zakresie ochrony porządku publicznego.

 

* Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko określił jako daremne próby pokojowego rozwiązania konfliktu z opozycją. „Wydarzenia, do których doszło w ostatnich dniach w stolicy Ukrainy, udowodniły, że nasze próby pokojowego rozwiązania konfliktu, bez użycia siły, są daremne” – czytamy w komunikacie Zacharczenki opublikowanym w sobotę na stronie MSW.

 

* Władze Ukrainy nie mają związku ze śmiercią ludzi podczas starć w centrum Kijowa – oświadczył premier Mikołaj Azarow. „Głęboko ubolewamy z powodu tej tragedii – cytuje Azarowa biuro prasowe rządzącej na Ukrainie Partii Regionów. Jak powiedział premier, władza ma do czynienia z podstępnymi i brutalnymi prowokacjami ze strony tych, dla których „życie człowieka jest jedynie kartą przetargową dla osiągnięcia ich celów: antykonstytucyjnego przejęcia władzy”. Azarow poinformował także, że nawet w tych warunkach władza ogranicza użycie siły wyłącznie do powstrzymywania agresji i za swój najważniejszy cel uważa uregulowanie sytuacji pokojowymi środkami.

 

* Rosyjski Sąd Najwyższy Rosji złagodził karę dla byłych szefów JUKOS-u, Michaiła Chodorkowskiego i Platona Lebiediewa, pozytywnie rozpatrując część apelacji obrony. Odnośnie szeregu zarzutów oskarżonemu przyznano prawo do rehabilitacji. Okres kary dla Chodorkowskiego zmniejszono do 10 lat i 7 miesięcy, lecz prezydent Rosji podjął decyzję w sprawie jego ułaskawienia, więc postanowienie to nie zostanie wykonane. Jednocześnie zdaniem szefa rady prezydenckiej ds. praw człowieka, Michaiła Fiedotowa, decyzja sądu zamknęła Chodorkowskiemu wjazd do Rosji, ponieważ w tym przypadku nie będzie mógł wyjechać za granicę, dopóki nie spłaci zaległego długu w wysokości 0,5 mld euro

 

* Krótko przed śmiercią legendarny konstruktor Michaił Kałasznikow wysłał do zwierzchnika rosyjskiej cerkwi list, w którym pytał, czy jest winny śmierci ludzi, którzy zostali zabici z użyciem wynalezionego przez niego karabinu. W sobotę w mediach została opublikowana odpowiedź patriarchy Cyryla. Zwierzchnik cerkwi pisze, że odpowiedzialność za wykorzystanie tej broni do złych celów spoczywa na „złych ludziach”, którzy „osiągnięcia postępu technicznego wykorzystują przeciwko bliźnim”, a nie na wynalazcy. Patriarcha przypomniał także, że stworzona przez Kałasznikowa broń strzelecka pomogła przybliżyć zwycięstwo naszego kraju w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

 

* Ukraina podpisała i wysłała na Słowację porozumienie w sprawie rewersowych dostaw gazu przez ten kraj – poinformował dziennikarzy minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Edward Stawicki. Wcześniej Ukraina informowała o planach podpisania porozumienia w sprawie rewersu gazu przez Słowację do końca 2013 roku. Ukraina, która od kilku lata domagała się od Rosji obniżenia ceny gazu, w 2012 roku zaczęła nabywać gaz w Europie. W listopadzie 2012 roku rozpoczęły się dostawy gazu przez Polskę na podstawie porozumienia z niemiecką RWE, a od końca marca 2013 roku – przez Węgry. Pod koniec 2013 roku „Naftogaz Ukrainy” i rosyjski „Gazprom” porozumiały się w sprawie obniżenia ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy o jedną trzecią – do 268,5 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

 

* W Kraju Stawropolskim w Rosji znaleziono ciała dwóch zamordowanych policjantów. Na razie okoliczności ich śmierci nie są znane. Źródło w organach ścigania powiedziało, że maszynista pociągu poinformował dyspozytornię o dwóch podejrzanych samochodach pod mostem kolejowym. Funkcjonariusze policji, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, znaleźli tylko jeden samochód z ciałem policjanta. Zwłoki drugiego policjanta znaleziono w pobliżu. Dziesięć dni temu w Kraju Stawropolskim w ciągu doby znaleziono 6 ciał w 4 samochodach. W związku z serią zabójstw w kraju wprowadzono podwyższony stan gotowości jednostek wojskowych.

 

* Dziesięciu funkcjonariuszy państwowej inspekcji morskiej i straży granicznej Rosji wpadło do morza w wyniku przewrócenia się łódki w pobliży wyspy Kunaszyr w archipelagu Wysp Kurylskich. Wyłowiono ciała czterech z nich. „Funkcjonariusze straży granicznej i pracownicy państwowej inspekcji morskiej, łącznie 10 osób, na pontonie popłynęli, aby przeprowadzić inspekcję zatrzymanego statku, który stał na redzie w zatoce Jużno-Kurilska 600 metrów od brzegu. W drodze ponton wywróciły fale. Ludzie znaleźli się w wodzie” – powiedział rzecznik administracji Jużno-Kurilska. W chwili tragedii w rejonie nie było sztormu, a fale nie przekraczały jednego metra.

 

* Nowe porozumienia z Rosją w sferze obrony pozwolą na rozwój współpracy wojskowo-technicznej i kupowanie broni za ceny wewnątrzrosyjskie – powiedział dziennikarzom minister obrony Armenii, Seyran Ohanyan. „W 2014 roku zakończymy proces zakupu od Rosji broni dalekiego zasięgu. Nowe dostawy broni umożliwią realizację mechanizmu odstraszania wojskowego” – poinformował Ohanyan. Podkreślił on również, że sytuacja na granicy Armenii i Azerbejdżanu jest pod kontrolą i nie ma tam eskalacji napięć.

 

* Przed budynkiem akademii policyjnej w Kairze wybuchła bomba, jedna osoba została ranna. Do wybuchu doszło w trzecią rocznicę rewolucji 25 stycznia, która doprowadziła do obalenia Hosni Mubaraka. Policja uważa, że zaplanowane przez przeciwstawne siły polityczne imprezy z okazji tego wydarzenia mogą zakończyć się masowymi zamieszkami. Zamach w pobliżu akademii policyjnej jest już piątym podobnego typu atakiem w ciągu doby. Zginęło 6 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Islamistyczne ugrupowanie Ansar Bayt al-Maqdis przyznało się do przeprowadzenia wszystkich pięciu zamachów.

 

* W libijskim Trypolisie porwano pracownika ambasady Egiptu. Egipcjan został w piątek, 24 stycznia, uprowadzony przez grupę uzbrojonych ludzi ze swojego domu, o czym poinformował przedstawiciel MSZ Libii. Do przeprowadzenia porwania nie przyznała się na razie żadna z działających na terytorium Libii radykalnych organizacji, nie wysunięto również warunków jego uwolnienia. Źródło w siłowych strukturach Libii przypuszcza, że porwanie Egipcjanina mogło być odpowiedzią na zatrzymanie w Egipcie lidera jednego z wpływowych libijskich ugrupowań zbrojnych, który został aresztowany w piątek w Aleksandrii.

 

* Delegacja rządu Syrii odrzuca postanowienia komunikatu konferencji Genewa 1 – poinformowała na swoim blogu informacyjnych na Twitterze stacja telewizyjna Al Arabiya. Wcześniej specjalny przedstawiciel ONZ i Ligi Państw Arabskich Lakhdar Brahimi na piątkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwszy dzień rozmów powiedział, że przedstawiciele delegacji rządowej i syryjskiej opozycji popierają założenia komunikatu genewskiego z 30 czerwca 2012 roku. Przede wszystkim Brahimi ponownie podkreślił, że komunikat genewski stanowi podstawę do rozmów. Zgodnie z jego słowami „nikt się temu nie sprzeciwia”.

 

* Nie ma mowy o negocjacjach z terrorystami w Syrii – powiedział szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji NTV. „Odmawiamy prowadzenia rozmów z nimi z zasadniczych powodów i innych też przed tym ostrzegamy” – podkreślił Ławrow. Minister powiedział, że zadanie zjednoczenia rządu Syrii i „rozsądnej, świeckiej, patriotycznej” opozycji w walce z terroryzmem jest uznawane za coraz bardzie priorytetowe, biorąc pod uwagę skalę zagrożenia terrorystycznego, którą osiągnęło ono w Syrii i to, że to zagrożenie już przerzuca się na Irak.

 

* Amerykański łazik Opportunity znalazł ślady obecności wody w skałach gliniastych badanego krateru Endeavour – oświadczyli przedstawiciele Laboratorium Napędu Odrzutowego w Pasadenie (stan Kalifornia). Według danych naukowców, analiza próbek gleby pobranych przez łazik, pokazała, że 3,7 mld lat temu na Marsie istniała słodka i ph-neutralna woda. Warunki te nadawały się do życia. Jednak z upływem czasu struktura wody zaczęła się zmieniać, zrobiła się słona, zmieniło się jej zakwaszenie, co znacznie utrudniło egzystencję wszystkich mikroorganizmów.

 

* W RPA znaleziono niebieski diament, którego wartość została wstępnie oszacowana na 15-20 milionów dolarów. Za taką kwotę, zdaniem ekspertów, kamień zostanie sprzedany na aukcji. Masa kamienia wynosi 29,6 karata, ma on kształt żołędzia i jest jednym z najbardziej wyróżniających się okazów niebieskiego diamentu. Znaleziska dokonano w kopalni Petra Diamonds w pobliżu Pretorii, gdzie kilka miesięcy wcześniej znaleziono nieco lżejszy kamień (25,5 karata). Został on sprzedany za 16,9 mln dolarów. Większość diamentów przed jubilerską obróbką ma żółty lub brązowy kolor. Znalezienie diamentów o nietypowych kolorach, takich jak niebieski, zielony czy różowy, uważa się za duży sukces.

 

* Sąd w Pakistanie skazał 65-letniego brytyjskiego obywatela pakistańskiego pochodzenia, Mohammada Asghara, na karę śmierci za to, że w 2010 roku wysyłał on do różnych ludzi listy, w których twierdził, że jest prorokiem. Mężczyzna został aresztowany i postawiono mu zarzuty na podstawie artykułu, mówiącego, że każdy, kto „bezcześci imię proroka Mohameta” powinien zostać skazany na karę śmierci lub na dożywocie” – donoszą media. Adwokaci Asghara próbowali uratować go od śmierci twierdząc, że jest on chory psychicznie, jednak lekarze uznali go za zdrowego.

 

* Lider tajlandzkiej opozycji Taugsuban Suthep oświadczył, że jego zwolennicy nie będą przeszkadzać w procesie przedterminowych wyborów powszechnych, które wyznaczono na niedzielę. Partia polityka „Komitet reform demokratycznych” uczestniczyła w masowych protestach w kraju od początku listopada. Demonstranci twierdzą, że gabinet Yingluck Shinawatry – pierwszej kobiety na stanowisku szefa rządu Tajlandii – w rzeczywistości kontrolowany jest przez jej brata, wygnanego z kraju byłego premiera Thaksina Shinawatrę.

 

* Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że rozstał się ze swoją partnerką Valerie Trierweiler. W oświadczeniu dla Agence France Presse podano, że „wspólne życie” Hollanda z Valerie Trierweiler dobiegło końca. W sobotę biuro prasowe francuskiego prezydenta kategorycznie zaprzeczyło doniesieniom o tym, że jakoby szef państwa zamierza ogłosić, iż rozstaje się z Trierweiler. Francois Hollande był partnerem życiowym francuskiej dziennikarki Valerie Trierweiler od 2007 roku. Nie wzięli jednak ślubu, choć Trierweiler pełniła rolę pierwszej damy.

 

* W mieście Altoona w stanie Pensylwania został zatrzymany 19-letni Rosjanin Władysław Miftachow, przy którym znaleziono bombę domowej roboty. Bomba została znaleziona podczas dochodzenia w sprawie o hodowanie marihuany. Miftachow powiedział, że elementy bomby zamówił w internecie w ciągu kilku ostatnich dni. Miftachowowi przedstawiono dziesięć zarzutów, w tym o posiadanie broni masowego rażenia. Rosjanin uczył się w Uniwersytecie Pensylwanii. Nie wiadomo, po co chłopak skonstruował bombę i co planował z nią zrobić.

 

* W Sao Paulo zatrzymano ponad 120 osób po tym, jak pokojowa demonstracja przeciwko przeprowadzeniu w Brazylii mistrzostw świata w piłce nożnej przekształciła się w zamieszki. Po zakończeniu pokojowej akcji protestu doszło do kilku przypadków wandalizmu. Podpalono samochody, a także zniszczono sklepy i oddziały banków. Ponad 2000 osób wyszło na ulice, żeby wyrazić swoje niezadowolenie z ogromnych kosztów organizacji mistrzostw, które odbędą się w czerwcu-lipcu. Podobne demonstracje odbyły się również w innych brazylijskich miastach.

 

* Na pokładzie statku wycieczkowego „Explorer of the Seas” firmy Royal Caribbean zatruło się co najmniej 281 pasażerów i 22 członków załogi – poinformowało amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom. Objawy zatrucia to wymioty i biegunka. Na razie nie ustalono, co je wywołało. Chorzy przeszli badania w celu ustalenia przyczyny choroby. Statek wycieczkowy „Explorer of the Seas” ma 15 pokładów, jego długość wynosi 312 metrów. Na statku znajduje się 3050 pasażerów i 1165 członków załogi.

 

* Zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy w pobliżu autobusu z afgańskimi żołnierzami, w wyniku czego sam zginął i zabił co najmniej cztery osoby, ponad 20 ranił. Do zdarzenia doszło na południowym wschodzie od Kabulu. Zginęło dwóch żołnierzy i dwóch cywilów, którzy znajdowali się w pobliżu autobusu, o czym poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony. Do przeprowadzenia zamachu przyznała się organizacja Taliban.

 

* Ratownicy znaleźli ciała jeszcze dwóch ofiar czwartkowego pożaru w domu opieki w Quebecu. W taki sposób oficjalnie potwierdzono śmierć 10 osób, a 22 osoby uznano za zaginione bez wieści. Policja poinformowała, że zimno i gruba warstwa lodu, która powstała po gaszeniu pożaru, utrudnia akcję ratunkową. Przyczyna pożaru w domu starców w mieście L'Isle-Verte na razie nie została ustalona. Z budynku udało się wydostać tylko około 20 mieszkańcom, ponieważ wielu z nich poruszało się na wózkach inwalidzkich.

 

* Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia, które było odczuwalne na całej indonezyjskiej wyspie Jawa i na sąsiedniej wyspie Bali, nawiedziło południowe wybrzeże Jawy. Nie nadano ostrzeżenia o zagrożeniu tsunami. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 104 kilometry na południowy zachód od miasta Kebumen. Ognisko zalegało na głębokości 48 kilometrów. Na razie nie ma doniesień o ofiarach lub zniszczeniach. Indonezja jest częścią tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia. Płyta, która formuje dno Oceanu Indyjskiego, „wciska się” pod azjatycką płytę. Nagromadzone napięcie przejawia się w postaci podziemnych wstrząsów.

 

* Hakerzy zaatakowali stronę internetową amerykańskiego sądu federalnego, system publicznego dostępu do elektronicznych dokumentów sądowych (PACER), a także elektroniczny system składania wniosków. Z powodu ataku cybernetycznego strony przez jakiś czas były niedostępne dla użytkowników. Został naruszony proces składania wniosków i publikowania dokumentów sądowych. Przedstawiciele Zarządu Administracyjnego Sądów Stanów Zjednoczonych oświadczyli, że rozpoczęto śledztwo w sprawie przyczyn zdarzenia, nie podając żadnych szczegółów, w tym skali szkód wyrządzonych przez hakerów.

 

Dodatek muzy:

Azam Ali i irański zespół Niyaz w utworze pt. Feraghi

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930