Gorące tematy: Zostań BLOGEREM! Civitas Ordo Unia Kapitału i Pracy Smoleńsk RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3313 postów 1573 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Tajemnice Stonehenge

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ZAGADKI Z DRESZCZYKIEM (01) Zapraszam na ciekawy film edukacyjny, który – jak sądzę – przynajmniej trochę wpisuje się w atmosferę dzisiejszego wieczoru.

 

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalityczny krąg położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznnymi. Obiekt znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument, a zarządza nim organizacja English Heritage.

Stonehenge składa się z kamiennych elementów, ustawianych w dużych odstępach czasowych (sanktuarium powstawało stopniowo, przez ponad tysiąc lat). Aleja wiodąca do Stonehenge ciągnie się na długości około 3 km i jest szeroka na 11 m. Pierwotnie jej krawędzie ograniczał wał ziemny. Podobna konstrukcja okala całe stanowisko. Pierwszym elementem na drodze z alei do wnętrza kręgów jest Heel Stone, ustawiony około 2600 roku p.n.e. Mniej więcej w tym samym czasie, wewnątrz kredowych wałów pojawiają się również Four Station Stones. Zewnętrznym, pierwszym kamiennym kręgiem, jest pierścień 30 kamieni (zwanych Sarsenami) o średnicy 40 m, datowany na ok. 2450 rok p.n.e. Wewnątrz niego znajduje się pierścień egzotycznie wyglądających, błękitnych kamieni (Bluestones). Do samego wnętrza Stonehenge prowadzi jeszcze monumentalna podkowa złożona z pięciu trylitów (o wysokości około 9m), oraz mała podkowa złożona z 30 Bluestones. Obydwie podkowy otwarte są w kierunku alei. W samym centrum Stonehenge znajduje się tzw. Altar Stone -- dziś przewrócony.

Ponadto, wewnątrz kredowych wałów, archeologiczne badania wykazały istnienie tzw. Aubrey Holes, czyli 56 jam o średnicy 2 m i głębokości około metra. G. Hawkins, w swoim artykule "A Neolithic Computer" (dla Nature, 27 stycznia 1964), postawił tezę jakoby Aubrey Holes były używane jako specyficzny komputer do przewidywania zaćmień słońca i księżyca, lecz teoria ta w krótkim czasie została obalona. Jamy prawdopodobnie są śladem po dodatkowej, drewnianej konstrukcji otaczającej kamienne kręgi.

Na obszarze stanowiska - na zewnątrz pierścienia Sarsenów - znaleziono również dwa pierścienie mniejszych jam, nazwanych kolejno X i Y, w liczbie 30 i 29. Zwraca uwagę to, że liczba otworów odpowiada średniej ilości dni w miesiącu synodycznym. Oś podkowy wyznacza kierunek, z którego wschodzi słońce w najdłuższym dniu w roku, podczas letniego przesilenia. Sanktuarium wzniesione jest z dwóch rodzajów kamienia. Największe, granitowe bloki pochodzą z okolic Marlborough Downs (około 30 km na północ od Stonehenge), natomiast mniejsze, błękitne skały - z Pembrokeshire w Walii, położonego około 250 km od budowli.

 

KOMENTARZE

 • Zwracam uwagę na kłamliwe tłumaczenie w pierwszych sekundach filmu.
  Tłumacz czyta "przed naszą erą" a jest jak byk napisane "przed Chrystusem".
  I to w zasadzie na tyle co do jakości i wartości materiału o atrakcji turystycznej zbudowanej kilkadziesiąt lat temu przy użyciu dźwigów i betonu.
 • @moher 11:41:38
  Rozdwojenie Jaźni - Nie tylko Wyobrażni !
  http://www.softmixer.com/2012/11/blog-post_8815.html#more
  Moherze - widziałem film . W nic juz nie wierzę!

  może
  Szczęść Boze
  Pomoże

  Pozdrawiam
  Zdrowia Życzę.
 • @moher 21:41:10
  Wzajemnie MOHERZE ,Niech Cię Grypa Nie bierze!

  Szczęść Boże Pomoże.
 • @moher 23:45:01
  To'śmy Pogadali Moherze! Szczęść Boże.
  Do Następnego spotkania Daj Boże!
  . Pomyślności
  i ...Więcej Radości..... może.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930