Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4286 postów 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Tajemnice Stonehenge

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ZAGADKI Z DRESZCZYKIEM (01) Zapraszam na ciekawy film edukacyjny, który – jak sądzę – przynajmniej trochę wpisuje się w atmosferę dzisiejszego wieczoru.

 

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalityczny krąg położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznnymi. Obiekt znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument, a zarządza nim organizacja English Heritage.

Stonehenge składa się z kamiennych elementów, ustawianych w dużych odstępach czasowych (sanktuarium powstawało stopniowo, przez ponad tysiąc lat). Aleja wiodąca do Stonehenge ciągnie się na długości około 3 km i jest szeroka na 11 m. Pierwotnie jej krawędzie ograniczał wał ziemny. Podobna konstrukcja okala całe stanowisko. Pierwszym elementem na drodze z alei do wnętrza kręgów jest Heel Stone, ustawiony około 2600 roku p.n.e. Mniej więcej w tym samym czasie, wewnątrz kredowych wałów pojawiają się również Four Station Stones. Zewnętrznym, pierwszym kamiennym kręgiem, jest pierścień 30 kamieni (zwanych Sarsenami) o średnicy 40 m, datowany na ok. 2450 rok p.n.e. Wewnątrz niego znajduje się pierścień egzotycznie wyglądających, błękitnych kamieni (Bluestones). Do samego wnętrza Stonehenge prowadzi jeszcze monumentalna podkowa złożona z pięciu trylitów (o wysokości około 9m), oraz mała podkowa złożona z 30 Bluestones. Obydwie podkowy otwarte są w kierunku alei. W samym centrum Stonehenge znajduje się tzw. Altar Stone -- dziś przewrócony.

Ponadto, wewnątrz kredowych wałów, archeologiczne badania wykazały istnienie tzw. Aubrey Holes, czyli 56 jam o średnicy 2 m i głębokości około metra. G. Hawkins, w swoim artykule "A Neolithic Computer" (dla Nature, 27 stycznia 1964), postawił tezę jakoby Aubrey Holes były używane jako specyficzny komputer do przewidywania zaćmień słońca i księżyca, lecz teoria ta w krótkim czasie została obalona. Jamy prawdopodobnie są śladem po dodatkowej, drewnianej konstrukcji otaczającej kamienne kręgi.

Na obszarze stanowiska - na zewnątrz pierścienia Sarsenów - znaleziono również dwa pierścienie mniejszych jam, nazwanych kolejno X i Y, w liczbie 30 i 29. Zwraca uwagę to, że liczba otworów odpowiada średniej ilości dni w miesiącu synodycznym. Oś podkowy wyznacza kierunek, z którego wschodzi słońce w najdłuższym dniu w roku, podczas letniego przesilenia. Sanktuarium wzniesione jest z dwóch rodzajów kamienia. Największe, granitowe bloki pochodzą z okolic Marlborough Downs (około 30 km na północ od Stonehenge), natomiast mniejsze, błękitne skały - z Pembrokeshire w Walii, położonego około 250 km od budowli.

 

KOMENTARZE

 • Zwracam uwagę na kłamliwe tłumaczenie w pierwszych sekundach filmu.
  Tłumacz czyta "przed naszą erą" a jest jak byk napisane "przed Chrystusem".
  I to w zasadzie na tyle co do jakości i wartości materiału o atrakcji turystycznej zbudowanej kilkadziesiąt lat temu przy użyciu dźwigów i betonu.
 • @moher 11:41:38
  Rozdwojenie Jaźni - Nie tylko Wyobrażni !
  http://www.softmixer.com/2012/11/blog-post_8815.html#more
  Moherze - widziałem film . W nic juz nie wierzę!

  może
  Szczęść Boze
  Pomoże

  Pozdrawiam
  Zdrowia Życzę.
 • @moher 21:41:10
  Wzajemnie MOHERZE ,Niech Cię Grypa Nie bierze!

  Szczęść Boże Pomoże.
 • @moher 23:45:01
  To'śmy Pogadali Moherze! Szczęść Boże.
  Do Następnego spotkania Daj Boże!
  . Pomyślności
  i ...Więcej Radości..... może.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930