Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3904 posty 1831 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Moje komentarze

 • Autor
  Zwięźle i celnie. Czytam Pańskie teksty z coraz większym uznaniem.5*
  Dr Andrzej Zapałowski: Ukraina na rozstaju dróg.
 • Autor
  Perełka. Wyrazy uznania. 5*
  De minimis non curat praetor czyli popierdółki.
 • @kontras2012 16:28:37
  Dzięki za miłe słowa. Odnotowałem kilka razy Pańskie komentarze na Neonie24 i też jestem zdania, że jesteśmy z tej samej szkoły myślenia i podobnego systemu wartości: pokój jest lepszy niż wojna, Wschód nie jest gorszy od Zachodu, kultura musi mieć moralny i społeczny sens, swoi są ważniejsi od obcych, trzeba aktywnie chronić rodzinę, naród, państwo, itp., itd.
  Kryzys ukraiński okazuje się ozdrowieńczym wstrząsem, który pozwolił ujawnić poglądy i w różnych miejscach wyjść na światło bardzo wielu normalnym, samodzielnie i rozsądnie myślącym ludziom, dotąd przygniecionym nawałą oszołomskiej hurraprawiczki i tęczowo-cynicznej pseudolewizny. Jestem mile zaskoczony tym, że jest nas całkiem sporo. Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
  Złowrogi klan Brzezińskich
 • @LordConqueror 14:02:27
  Lordzie Zdobywco,
  Owszem, piszę ostatnio więcej, ale powód jest prozaiczny: zdrowie mi szwankuje i przebywam więcej w domu przygotowując się do operacji. Ale poza tym, są to przecież przeważnie pozycje przeklejane i tłumaczone po innych. Najczęściej rosyjskie, bo to gorący ostatnio teren i tematyka, co siłą rzeczy rodzi „artefakt kąta postrzegania”. Rosjan zresztą od zawsze bardzo lubię, a ich język, muzykę, literaturę itp. jeszcze bardziej. Czuję się im emocjonalnie i po słowiańsku bliski, o wiele bliższy niż wobec ludzi i kultury Zachodu, zwłaszcza anglosaskiej. Zupełnie nie podzielam Pańskiej opinii o Rosji i jej „kacapskiej kulturze: ginącej, zepsutej, zapijaczonej, znarkotyzowanej, itp.” Dziwi mnie takie zdanie, bo brzmi ono tak jakbym je słyszał gdzieś pod budką z piwem. Odnoszę niezmiennie wrażenie, że jest Pan inteligentnym, wykształconym i kulturalnym człowiekiem, więc takie określenia, wypowiadane aż z taką dozą pogardy i przekonania o cywilizacyjnej wyższości własnej, jakoś mi do Pana nie pasują. Może po prostu nie miał Pan dawno okazji skonfrontować swych opinii z obecną rosyjską rzeczywistością i ugrzązł Pan w dawnych uprzedzeniach przyswojonych także kiedyś bez weryfikacji, bo przecież i dawniej wcale tak źle z Rosją i Rosjanami nie było. Mam wymienić kilkaset wielkich nazwisk z najwyższych półek światowej kultury, czy uwierzy mi Pan na słowo?
  Dlaczego sądzę, że utkwił Pan w stereotypach uprzedzenia?
  Dlatego, że również obecnie, pracując od lat dużo z muzułmanami, stykam się często z podobnie pogardliwą postawą przejawianą wobec nich przez „białych”, nie tylko Polaków, którzy nie mogą zrozumieć jak można mieć szacunek dla Persów, Arabów czy Turków, czyli także do wielkich, choć bardzo różnych kultur Wschodu. Z perspektywy kilkunastu lat na palcach jednej ręki mogę policzyć znane mi rodziny „białych”, które przebywając np. na kontraktach lub placówkach na Wschodzie posyłały swoje dzieci do szkół chociażby z językiem arabskim lub perskim, choć w takich warunkach nauka wchodzi dzieciom do głowy łatwiej niż lody do ust, a są to języki i narody coraz większe i coraz ważniejsze. Znajomi Polacy (trzy rodziny), nawet w Maroku, gdzie w szkołach publicznych jest również piękny język francuski, posyłali dzieci – właśnie ze względu na język - do drogich szkół amerykańskich, choć przecie angielski – i Pan też o tym dobrze wie, milordzie - to język niewiele trudniejszy od esperanto, zwłaszcza w powszechnej dziś wersji Global Communication Language i nawet małpę można go nauczyć przez pół roku. Od lat stawiam tezę, że jako naród jesteśmy wćwiczeni w nieuzasadniony kompleks niższości wobec Zachodu i jeszcze bardziej nieuzasadniony kompleks wyższości wobec Wschodu sensu largo, co zupełnie fałszuje naszą tożsamość i nie pozwala znaleźć sobie właściwego miejsca w świecie, z wyjątkiem miejsca przy angielskim zmywaku lub u boku USraelitów. Ponieważ szanuję Pana i uważam za człowieka samodzielnie myślącego, liczę na to, że przemyśli Pan swój stosunek do Rosji i Rosjan, a może nawet i coś w nim zmieni in plus.
  Bardzo Pana do tego zachęcam.
  Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
  Złowrogi klan Brzezińskich
 • @nana 21:31:00
  Witam Pani Nano,
  Bardzo lubię Pani uwagi (i przykłady) o prostym życiu. W ogóle chcę także Pani podziękować, za częste odwiedzanie mojego blogu i zamieszczanie tu wielu cennych komentarzy. Stanowią one dużą wartość dodaną, nierzadko przewyższając same moje wpisy swą dosadnością i trafnością spostrzeżeń, oraz budząc sporo emocji wśród innych gości. Nawet jeśli trudno się spodziewać, by większość przyznała Pani zawsze rację (z punktu widzenia dociekania prawdy nie jest to zresztą szczególną wartością), to myślę, że na większości z nas Pani komentarze robią spore wrażenie. Są zaangażowane, bezpośrednie, nie załgane i nie efekciarskie, pisane ładną i staranną polszczyzną, a przy tym zwykle kompetentne, świadczące o dużym oczytaniu i solidnej formacji intelektualnej, często także pełne życiowej mądrości. Chciałbym, aby Pani wiedziała, że bardzo je sobie cenię i dostrzegam to również u niektórych czytelników. Jest Pani tu zawsze mile widzianym gościem.
  Nie ma sporu co do Sikorskiego i co do jabłek.
  Żółw grecki + sałata holenderska = zejście: przykład wymowny, wszyscy terraryści (nie mylić z terrorystami) przed tym przestrzegają.
  I tu chwila pokusy: A może by tak zamiast o terrorystach i polityce więcej pisać o terrarystach i botanice?...
  Piątek, 29.08.2014 cz.II
 • Autor
  Zawsze wiedziałem, że czuje Pan bluesa. Pozdrawiam. 5*
  Początek końca czasów?
 • @ Autorka
  Zamaszysta, inspirująca i oryginalna analiza. Robi wrażenie. Szacun.
  Sojusz Rosja-Iran z Ukrainą i Polską w tle-widziane z USA
 • @liberalkonserwatywny 07:59:22
  Mając takich Polaków Żydzi nie są potrzebni. Żona Zbigniewa Brzezińskiego i matka jego dzieci jest zresztą córką Benesza. Wspólnota łoża i loży.
  Złowrogi klan Brzezińskich

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031