Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4042 posty 1887 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Moje komentarze

 • @
  W czwartki na moim blogu uprawiam tryptyk tematyczny NAUKA-TECHNIKA-MEDYCYNA. Zwykle zamieszczam dwie pozycje, każda z innej dziedziny. Dziś są to (1) astronomia: podsumowanie misji sondy kosmicznej Cassini; (2) biotechnologia: sztuczna hodowla skóry na skalę przemysłową i wynikające z niej konsekwencje. BJ
  Addio, Cassini
 • @Paulus Aquarius 18:16:56
  //...na takie tematy, które są praktycznie nieporuszane przez innych...//

  "Pisz, czego inni nie piszą". To zasada dziennikarstwa, którą mi wpoił kiedyś śp. Witold Olszewski, gdy zaczynałem pracować w "Słowie Powszechnym", dzienniku PAX-u. Założyłem tam wtedy i prowadziłem dział
  naukowo-techniczny. Lubię wynajdywać takie nieodkryte tematy i lubię o nich pisać.
  Dziekuje za wyrazy uznania i pozdrawiam Pana serdecznie. BJ
  Kagame mucho
 • @Jasiek 22:46:29
  //To dopiero będzie numer :-DDD//
  Myśli Pan, że on się tym przejmie? Ja nie sądzę - to spłynie po nim jak woda po Kaczorze, a jeśli go jakiś dziennikarz o to zapyta, to pytanie zignoruje albo powie coś nie na temat. Nie po to takie rzeczy klepie, żeby sie miał tego trzymać. Ten typ tak ma.
  Pozdrawiam Pana przyjaźnie. BJ
  Strach przed Zachodem
 • @Andrzej Madej 22:42:00
  Z całym szacunkiem, ale tu odezwała się moja przewrotność. Tytuł celowo brzmi "Strach przed Zachodem", w rozumieniu "Strach Zachodu (w tym i Polski) przed Zapadem 2017". Lubię sie bawić słowami, zwłaszcza w tytułach.
  Pozdrawiam Pana i Kraków. BJ
  Strach przed Zachodem
 • @
  (1) Tytuł jest fonetycznym zartem. Nawiązuje do słów słynnego przeboku Besame mucho, co po hiszpańsku znaczy "Całuj mnie mocno". W mojej interpretacji "Kagame mucho" ma wyrażac uznanie dla prezydenta Ruandy.

  (2) Używam starej formy Ruanda a nie Rwanda, bo nie jest ona kalką z angielskiej pisowni, a po polsku oddaje prawidłowo nazwę tego państwa, które samo siebie określa po francusku jako Rouanda.

  (3) Traktuję słowo Tutsi jako przymiotnik, a więc odmieniam je po polsku pisząc np. armia Tutsich. Podobnie też odmieniam przez polskie przypadki nazwisko Kagame (Kagamego, Kagamemu itp.) lub Museveni (kumpel Museveniego). Tworzę też wyrazy pochodne, których słownik nie potwierdza: Tutsyjka, Hutus, armia tutsyjska, hutyjski itp.
  Kagame mucho
 • @lola 14:20:21
  //Zawsze mi się wydawało, że to trzmiele zapylają pomidory.//

  Trzmiele też, i nawet robią to lepiej, zwłaszcza w szklarniach, gdzie są zalecane, bo dają lepsze wyniki. Ale w opisywanym doświadczeniu użyto pszczół, być może ze względu na lepszą wiedzę o ich węchu.
  Pozdrawiam BJ
  Wirus, który wabi pszczoły
 • Autor
  Tylko tyle? Muszę przyznać, że jestem trochę rozczarowany. Po takiej zapowiedzi i w dziale NAUKA (choć moim zdaniem jest to bardziej PRZYRODA I ŚRODOWISKO) spodziewałem się materiału większego, głębszego i bardziej kompetentnego niż to, co Pan zaserwował jako swoją inauguracyjną wizytówkę. Warto bowiem mieć świadomość, że zaglądają tu także Czytelnicy o dużej wiedzy i wysokich wymaganiach. Mam nadzieję, że następne Pańskie publikacje - z zainteresowaniem czekam na tę o napowietrzaniu ścieków - uwzględnią także ich potrzeby. Byłoby niefajnie, gdyby tak ładnie zapowiedziana publicystyka o ważnym i potrzebnym profilu stoczyła się w spory o to, co prawe, co lewe, a co nijakie.
  Tym niemniej witam na Neonie. Cieszy mnie każda inicjatywa w takich działach jak nauka, przyroda, kultura, historia itp., bo zależy mi na poszerzeniu pozapolitycznej oferty w publistyce naszego portalu. Pozdrawiam zachęcająco. Na razie nie oceniam. BJ
  Wypalanie traw - dlaczego nie powinniśmy tego robić?
 • @Casey 15:45:48
  To u mnie częste, mam taki styl pisania i mówienia: lubię jak tekst się dokańcza w głowie czytelnika, rzadko zabieram mu ostatnie słowo. Ja stawiam tezy, zarysowuję problem, dostarczam informacji... konkluzja należy do czytającego. Przeważnie jest juz wtedy łatwa, tak jak w tym przypadku, więc prawie każdy czytelnik, który staje sie w ten sposób uczestnikiem formowania przekazu ma z tego podświadomą satysfakcję. Jest to szkoła dziennikarska, ktorej jestem zwolennikiem. Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
  Emancypacja bitej żony
 • Autor
  Komentarz prowokatora: "Uważam, że na plaży w Rimini pan Butungu zachował sie nieelegancko. Powinien przeprosić i obiecać, że to się więcej nie powtórzy".
  Cywilizowany Europejsik
  Gwałciciel Guerlin Butungu jest chory na gruźlicę
 • Autor
  Świetny język. Pozdrawiam. BJ
    Ruch, to zdrowie!
 • @Robik 07:53:24
  Jeśli ktoś tak bardzo lubi sankcje i wierzy w ich skuteczność, to trudno się dziwić. Pozdrawiam BJ
  Czwartek, 7 września 2017
 • @Witam-z-Węgier 00:45:08
  Üdvözlöm a barátaimat. Bardzo dziękuję za wartościowy i obszerny komentarz. Pozdrawiam BJ
  Atom zamiast węgla
 • @
  Tematyka hobbystyczna, w odróżnieniu od polityki, nie ma na Neonie dużego brania. Tym bardziej więc cieszy mnie fakt, że poniedziałkowe pozycje dotycznące przyrody, zwierząt, roślin itp. cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Pozdrawiam wszystkich, którzy je lubią. BJ
  Straszyk z Arki Noego
 • Autor
  5* Brawo! Takich głosów nam potrzeba. Pozdrawiam serdecznie. BJ
  Nie burzmy pomników, nie fałszujmy historii!
 • @staszek kieliszek 00:25:55
  Ale musi Pan przyznać, że przetrwania tak kruchego gatunku w takich warunkach przez 80 lat na ostatniej skale ratunku i na ostatnim krzaczku graniczy z cudem. Uratowano je zresztą w ostatniej chwili, bo do dziś prawdopodobnie już tej populacji tam nie ma. W latach 2011-2012 rejon ten nawiedziły wyjątkowo silne huragany i na Piramidzie Balla wyginęło sporo ptactwa morskiego.
  Straszyk z Arki Noego
 • @Paulus Aquarius 19:30:39
  Na wschodzie wstaje światło. Na zachodzie zapada ciemność.
  Pozdrawiam przyjaźnie BJ
  Trump: szaleniec czy pozer?
 • @Drab61 12:32:08
  Może odpowiedź kryje się na drugim zdjęciu za jego plecami?
  Macron to pomyłka
 • @Paulus Aquarius 21:51:03
  Dzięki. Bardzo cenne. Pozdrawiam przyjaźnie. BJ
  Zmierzch silnika spalinowego
 • @morgan 20:39:52
  To tekst Twardowskiego nie mój.
  Ja Wąchock szanuję, bo tam właśnie (w Rydnie) było pierwsze na naszej ziemi, prehistoryczne centrum wydobycia, przerobu i eksportu hematytu (ochry) i krzemienia czekoladowego o ogromnym znaczeniu dla swej epoki.
  Pozdrawiam BJ
  Kto przytuli Wołodię?
 • Autor
  Ciekawe i sympatyczne refleksje. 5*
  Świadomość owadów

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031