Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3904 posty 1831 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Moje komentarze

 • @adevo 17:13:49
  Ja też tak szukam. Coś szwankuje na Neonie pod tym względem. Pozdrawiam BJ
  Izolaty językowe
 • Autor
  Bardzo się cieszę, że zaczął Pan publikować notki. Jest nas coraz wiecej. Pozdrawiam najserdeczniej Pana i panią Iwonkę. Oczywiście *5. BJ.
  Czy powstanie drugie ONZ? Z ŁRL Płotnicki.
 • @Paulus.Aquarius 11:52:38
  Witam, Panie Pawle,
  Dziękuję za zwrócenie mi uwagi nt. notki o Piskorskim. Zaraz ją wycofałem. Nie zauważyłem jej wcześniejszej publikacji. Pozdrawiam. BJ
  Szwajcar w Pjongjangu
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:22:25
  /...rosyjski (i niemiecki) chciały zastąpić język polski i nic z tego nie wyszło/

  Ale angielskiemu powoli się to udaje... Pozdrawiam serdecznie. BJ
  Polityka językowej nienawiści
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:40:12
  Powiedziałbym: niestandardowe i dojrzałe... Pozdrawiam BJ
  Strategie życia Zanussiego
 • MacGregor
  Mariusz Agnosiewicz to w mojej ocenie jeden z najciekawszych i najbardziej płodnych, niezależnych i samodzielnych umysłów w Polsce. Odważnie podejmuje trudne tematy, uczciwie ocenia autorytety, pisze kompetentnie, wiarygodnie i ciekawie. Jego portal to jedno z najlepszych czytadeł w naszym kraju. Polecam wszystkim, choć sam jestem wierzący i nie atakuję Kościoła (a są to dwie różne od siebie rzeczy).
  Pozdrawiam przyjaźnie McGregora. 5* BJ
  Czym się różni populista od demokraty
 • @provincjał 13:35:22
  O Licheniu mamy zdanie chyba podobne, ale w tym przypadku oceniałbym kilka innych aspektów; (1) budzący mój najwyższy szacun przykład skuteczności woli i uporu jednego człowieka oraz jego niesamowitej pracowitości; (2) fakt wykorzystania materiałów z odzysku, co w moim przekonaniu jeszcze bardziej „uświęca” to dzieło wbrew temu co prawdopodobnie umyśliliby sobie możni inwestorzy przy podobnym projekcie; (3) niezwykły wpływ oddania się takiemu dziełu na zdrowie i żywotność tego, wydawać by się mogło, schorowanego, wyniszczonego, niedożywionego i bardzo już starego człowieka; (4) bezduszność, ale zarazem bezsilność władz administracyjnych, fiskalnych, kościelnych itp. wobec tej inicjatywy.

  A cel? Dla Don Justo jest on oczywisty, zaś większość turystów, którzy będą tam przyjeżdżać, nie przyjedzie tam przecież, aby się modlić albo szukać Boga, ani tym bardziej zachwycać się architekturą tej budowli i jej wystroju, tylko aby dotknąć i zadumać się nad tajemnicą duszy i silnej woli człowieka. Nie przyjadą do katedry, tylko do pomnika wstrząsającego przykładu. Dowodu wielkości prostego człowieka. Katedra-samowolka ma też szanse stać się Światynią Wolnej Inicjatywy, symbolem non-konformizmu i Mekką dla wszystkich indywidualistów.
  Pozdrawiam BJ
  Katedra Don Kichota
 • @Lotna 15:16:25
  No, to teraz Pani widzi jak to jest, kiedy się coś komuś zamaszyście przypisuje. Od mnie Pani wymaga, abym z większą dbałością wczuł się w Pani zdanie „Trzeba rozpocząć inną zieloną rewolucję, aby wyżywić ludność, a możliwości są, bez rakoczynnych roślin i bez roślin, które powodują depopulację w trzecim czy nawet piątym pokoleniu" i zrozumiał, że chodziło Pani o to, że „od tego trzeba zacząć, co nie znaczy, że miałyby to być jedyne formy upraw”. OK, nie zrobiłem tego, i poleciałem po całości. Przepraszam.
  Muszę jednak zauważyć, ze w stosunku do mnie Pani takich skrupułów jednak nie ma. Imputuje mi Pani, że „dwoję się i troję, żeby przekonać do GMO” i że chcę kogoś „obdarzyć zieloną ewolucją w stylu Monsanto”, pisze Pani o mnie, że „dla Pana rodzinne rolnictwo jest tak problematyczne, natomiast wielkoobszarowe, monokulturowe uprawy, o których nie zająknął się Pan ani razu, najwyraźniej problemu nie stanowią”, a w zdaniu „GMO niczego z pewnością nie rozwiąże, wręcz przeciwnie, doda więcej chorób, problemów i nieszczęść w tych biednych krajach, nad którymi Autor pochyla się z głęboką troską, co do której mam poważne wątpliwości”, ocenia Pani z góry moje intencje jako nieszczere i niegodziwe. Tymczasem każde średnio uważne wczytanie się z normalnie dobrą wolą w mój tekst, nie mówiąc już o ocenie mojej postawy, jaka mogłaby wynikać z moich publikacji w ogóle, powinno uświadomić Pani, że powyższe twierdzenia są nieprawdziwe i że w ten sposób polemizuje Pani z błędnym, własnym wyobrażeniem. Na naszym portalu jest to, niestety, normą, także w innych kontekstach i między innymi osobami. Wobec niektórych dyskutantów nie mam większych oczekiwań i spuszczam nad nimi zasłonę milczenia, ale Panią – jak już to stwierdziłem kilka razy – uważam za osobę na tyle inteligentną, a chciałbym też wierzyć że równie etyczną, iż wymagałbym nieco więcej. Nie piszę tego, aby Pani dokuczyć albo i zawstydzić, ale raczej w ten sposób chcę Panią namówić na wypalenie fajki pokoju, co już raz nam się kiedyś udało. Mamy szanse?

  PS. A w sprawie GMO, zanim podejmę dalszą dyskusję, chcę najpierw przeczytać książkę F. Williama Engdahla pt. „Seeds of Destruction. The Hidden Agenda of Genetic Manipulation”, która m.in. wyjaśnia dlaczego Rosja zakazała GMO na swoim terytorium. Przeczytałem przedmowę do tej książki w sieci i wydaje się ona bardzo interesująca.
  Pozdrawiam. BJ
  Ta inna rewolucja…
 • @
  W dyskusji nt. GMO i zjawisk towarzyszących doszliśmy do końca pewnego etapu, w którym pojawiły się ślepe uliczki. Stara Baba postuluje zmniejszenie liczby ludności świata do 1/3 obecnego stanu, Paulus Aquarius widzi wyjście w powszechnej diecie wegańskiej, a pani Lotna w powszechnym powrocie do rolnictwa organicznego i rodzinnego. Wielu dyskutantów nadal przypucowuje mi obstawanie w obronie Roundupa i krypto-reklamę Monsanto oraz pomawia o fałszywą troskę o biednych w Trzecim Świecie. Dostrzegam w tym – u wszystkich, ze mną włącznie - niemożność intelektualnego uporania się z problemem w takiej postaci, w jakiej on występuje, oraz skłonność do ucieczki w argumenty i receptury nadmiernie uproszczone. Taka niemożność może wynikać ze złożoności tematu, który wymaga głębszej refleksji w samotności. Proponuję, abyśmy się w tym miejscu wszyscy zatrzymali, zrobili krok albo dwa do tyłu, trochę ochłonęli z agresji i wzajemnej niechęci, jaka w takich sytuacjach nierzadko na dnie duszy powstaje, i wrócili do tematu – który jest i wielki i bardzo ciekawy – po jakimś czasie, może niejeden raz, ale startując ze świeżego poziomu emocjonalnego i z nowego rozpoznania. Obiecuję, że o poszukiwaniu sposobów na wyżywienie i ochronę przyrody jeszcze niejednokrotnie będę pisał. Na razie, korzystając z praw gospodarza blogu, ze swej strony zamykam temat i dziękuję wszystkim uczestnikom za kulturalny i na ogół rzeczowy udział w dyskusji. BJ
  Ta inna rewolucja…
 • @javox 13:41:15
  /kto wie czy w końcowym efekcie nie depopulacyjną rolę GMO/
  /Rosja nie bez przyczyny nie wpuściła do siebie GMO/
  Obydwa argumenty sa ważne i oba uwzględniam, ale przyjmuję, że dotycza one zwyrodniałej fazy stosowania GMO po zawłaszczeniu technologii przez Monsanto i podobne firmy co i ja potępiam Ja bronię tej wersji GMO, która spowodowała Zieloną Rewolucję i uratowała np. Indie od głodu. Piszę o tym w następnym artykule. Czy z tego – tzn. z krótszej słomy i większych kłosów – też trzeba zrezygnować?
  Polubić GMO
 • @RAM 19:41:53
  /Dziś, naukowcy przyznają iż geny są udostępniane nie tylko wśród osobników należących do tego samego gatunku, ale również między osobnikami należącymi do zupełnie różnych gatunków./
  Ale to dotyczy przecież wszystkich organizmów, nie tylko modyfikowanych genetycznie. To nie jest zatem argument przeciw GMO, tylko argument przeciw jedzeniu w ogóle.
  Pozdrawiam BJ
  GMO i Zielona Rewolucja
 • @staszek kieliszek 19:20:09
  Witam, Panie Staszku,
  Zakusy na zawłaszczanie wody, powietrza i przestrzeni publicznej sa coraz bardziej widoczne. Chca także, aby przechodzący obok lokali płacili za muzykę, która się sączy z głośników. Chciwość nie ma granic...
  Pozdrawiam bardzo serdecznie BJ
  GMO i Zielona Rewolucja
 • @ekoludek 18:24:32
  /GMO = prywatyzacja przyrody. To wystarcza jako koronny argument na NIE./
  Ale to oznacza, że ludzie mają problem z własną chciwością. Istnieją dobre zastosowania GMO, jak np. poniesienie wydajności i odporności upraw, ale nie ma sposobu żeby ktoś sobie tego nie przywłaszczył. Ten proceder ułątwia międzynarodowe prawo patentowe. Dam dwa przykłady: Firma Rice-Tec z Texasu uzyskała w roku 1977 patent na ryż basmati, który jest uprawiany przez Hindusów od tysiącleci. Firma Monsanto wykupiła patent na pszenicę nap bal, używaną do wyrobu podpłomyków ciapati – najpopularniejszego chleba w Indiach – i zachowuje tę własność na mocy prawa w USA.
  Ptyanie brzmi: z czego powinno się zrezygnować – z ryżu basmati i z pszenicy napbal, czy może raczej z takiego prawa patentowego które chroni ich własność w rękach kapitalistycznych złodziei i uzurpatorów?
  Pozdrawiam BJ
  GMO i Zielona Rewolucja
 • @RAM 19:43:43
  Proszę mi nie udowadniać jak szkodliwy jest Roundup i Monsanto, bo ja to już napisałem. Ja czekam na dowód, że szkodliwy jest Borlaug i Zielona Rewolucja, którą umożliwiła biotechnologia GMO. I na odpowiedź skąd wziąć żywność dla wszystkich ludzi jeśli się z niej zrezygnuje.
  Bez tego drepczemy w miejscu powtarzając po sobie nawzajem.
  Pozdrawiam. BJ
  GMO i Zielona Rewolucja
 • @Paulus.Aquarius 19:14:24
  Witam, Pawle spod znaku Wodnika,
  Proszę mi nie udowadniać że szkodliwy jest Roundup i Monsanto, bo ja to już napisałem. Ja czekam na dowód, że szkodliwy jest Borlaug i Zielona Rewolucja, którą umożliwiła biotechnologia GMO. I na odpowiedź skąd wziąć żywność dla wszystkich ludzi jeśli się z niej zrezygnuje.
  Bez tego nie posuwamy dyskusji naprzód, tylko depczemy w miejscu powtarzająxc siebie nawzajem
  Pozdrawiam. BJ
  GMO i Zielona Rewolucja
 • @
  Ktoś tak bardzo rozsierdził sie nad zawartymi w tej notce tezami, że z wściekłości w ciągu dwóch minut wlepił mi pały także pod czterema wcześniejszymi tekstami. Jeśli miałoby to pomóc, to proszę się nie krępować także i w przyszłości. Mieliśmy w rodzinie osobe o bardzo cholerycznym usposobieniu, która łatwo wpadała we wściekłość i wtedy tłukła talerze i rzucała mięsem. Ale zaraz potem przechodziło i znów szło jakos obok niej żyć, choc powtarzalność tych cykli była męcząca. W każdym razie informuję, że do takich reakcji jestem nawykły i nie chowam urazy, a nawet teraz piszę to z usmiechem. Ludzie powinni sie lubić mimo wszystko.
  Pozdrawiam BJ
  Polubić GMO
 • do wszystkich
  Przyjmuję z szacunkiem wszystkie krytyczne uwagi pod tekstem prof. Macieja Giertycha, tym bardziej, że są wyrażane w rzeczowy i kulturalny sposób, co wciąż nie jest jeszcze normą naszego portalu. Niestety, chociaż zawsze miałem spore wątpliwości i mam je nadal, to w takich sprawach jak GMO, szczepienia czy energetyka atomowa wciąż pozostaję bardziej za niż przeciw i polecając ten artykuł dałem temu wyraz. Być może jeszcze dzisiaj zamieszczę osobno kolejny artykuł, tym razem własnego pióra, w którym bliżej i obszerniej wyjaśnię moją postawę w obronie GMO, ale jestem zadowolony, że temat wywołał zainteresowanie większe niż to, którego zazwyczaj doświadczam publikując tu teksty „hobbystyczne” (tj. nie polityczne). Przyznaję, że trochę na to liczyłem, a więc rację ma pan Rysio podejrzewając mnie o chęć sprowokowania dyskusji.
  Pozdrawiam wszystkich licząc na dalszą dyskusję. BJ
  Polubić GMO
 • @leoparda 10:38:09
  Sądzę dokładnie tak samo. Podoba mi się tekst – daję gwiazdki. Nie podoba mi się – nie daję nic. Skreśliłem kiedyś autora za chamstwo – nie czytam w ogóle. To upraszcza i oczyszcza atmosferę na blogowisku. Tym bardziej, że tak jak Pani pisze, tu w tekście są tylko fakty, a Husky robi w ogóle dobrą robotę informacyjną prowadząc swoje rzetelne, nawet jeśli wybiórcze (a któż z nas nie jest wybiórczy?) kalendarium rocznic.
  Pozdrawiam przyjaźnie Panią i Autora. BJ
  97 lat temu urodził się Karol Wojtyła; papież Jan Paweł II
 • Autor
  5* Spokojnie, logicznie, uczciwie. Tak trzymać. Pozdrawiam solidarnie. BJ
  Rosjo wyciągamy rękę!
 • @Robik 14:10:12
  Jakie Prawo, taka i Sprawiedliwość. BJ
  Bohdan Piętka: Sprawa sumienia polskiego.

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031